New York államban a fehérfarkú szarvasok (Odocoileus virginianus) körében is kimutatták az omikron-variáns jelenlétét.
Ezekből a szarvasokból mintegy 30 millió él az Egyesült Államokban, emiatt a tudósok attól tartanak, hogy az állatok akár a gazdaszervezetei is lehetnek egy újonnan kifejlődő variánsnak.
A szakértők összesen 131 szarvastól vettek vér- és nyálmintát Staten Islanden. A minták 15 százalékában találtak a vírus elleni antitesteket, ami arra utal, hogy ezek az állatok korábban már elkapták a koronavírust.
Suresh Kuchipudi, a Penn State egyetem mikrobiológusa azt mondta: ha a vírus terjedni kezd az állatok közt, akkor fennáll a lehetősége annak, hogy tőlük visszakerül az emberekre, de ennél is nagyobb veszély az, hogy tovább mutálódhat náluk a kórokozó.
Ha a vírus teljesen megváltozik a mutációk miatt, akkor akár a vakcinák által nyújtott védettséget is képes lehet megkerülni. Akkor megint egy új vakcinára lesz szükség
– mondta a mikrobiológus.
Az egyébként már régóta ismert, hogy a szarvasok is elkaphatják a koronavírust, de az omikront korábban még nem mutatták ki náluk. Az omikronnal kapcsolatban pedig egy kutatás által felmerült, hogy akár az egerektől is származhat.
(via Reuters)
Kedves olvasóink!
Zárul az Index napi hírösszefoglalója, amelyben beszámoltunk a koronavírus-világjárvány történéseiről, és ismertettük a legfontosabb tudnivalókat.
Jó pihenést, vigyázzanak magukra!
A koronavírus-járvány miatti egészségügyi helyzet folyamatos javulása miatt március végén, április elején a francia kormány reményei szerint feloldhatók lesznek az oltási igazoláshoz kapcsolódó rendelkezések. Az igazolást a jelenlegi törvény szerint július végéig kell bemutatniuk az ötven főnél nagyobb rendezvényeken a 16 év felettieknek. Kivételt jelentenek ezalól az egészségügyi intézmények és a politikai rendezvények.
Az oltottsági igazolást ellenzők eközben a közösségi oldalakon a kanadaihoz hasonló kamionos megmozdulást szerveznek szombatra – ismertette az MTI.
Kanadában a koronavírus megfékezését célzó intézkedések és a védőoltással kapcsolatos szabályozás ellen tüntetők eltorlaszolták az ország Egyesült Államokkal közös, legfontosabb határátkelőjét és egy másikat is. Eközben bejelentették, hogy a kanadai Alberta és Saskatchewan tartományokban fokozatosan feloldják a járványügyi korlátozásokat.
A kamionosok tiltakozásához azóta sok, a járványügyi rendeletekkel egyet nem értő ember csatlakozott. A demonstrálók azt akarják elérni, hogy „az élet térjen vissza a normális kerékvágásba”.
A környéken élők mindeközben a sajtónak a teherautók keltette zajra és a folyamatos dudálásra panaszkodtak – számolt be az MTI.
Versenyfutás zajlik a koronavírus terjedése és a vakcinagyártási kapacitások bővítése között, mivel minél előbb sikerül megnövelni a kapacitásokat, annál eredményesebben lehet megelőzni az újabb variánsok kialakulását – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Lyonban. A tárcavezető az európai uniós tagállamok kül- és egészségügyi miniszteri konferenciáján hangsúlyozta: „kapacitáskérdés van”, ezért a lehető leggyorsabban létre kell hozni világszerte a szükséges gyártási képességeket.
Emlékeztetett: Magyarországon jelenleg is zajlik a Nemzeti Oltóanyaggyár építése, amellyel hazánk már az idei év végétől részt tud majd venni a globális vakcina-előállításban.
Itt lenne az ideje, hogy a világ végre felismerje, hogy a vakcinaválasztás nem politikai állásfoglalás (…) Amikor arra próbál az egész világ törekedni, hogy minél több vakcina legyen, akkor ne politikai kérdés legyen, hogy melyik vakcinát hagyják jóvá, vagy melyiket nem
– mondta Szijjártó Péter. Hozzáfűzte: a Magyarországon használt keleti oltóanyagok jól működnek, biztonságosak és hatásosak. Továbbá szerinte itt lenne az ideje, hogy a nemzetközi szervezetek is szakmai, és ne politikai döntést hozzanak ebben a kérdésben – számolt be az MTI.
Csak nagyon kevés koronavírus elleni óvintézkedés marad érvényben Csehországban március 1-jétől kezdve, gyakorlatilag csak a maszkviselés lesz kötelező – mondta Petr Fiala cseh miniszterelnök a kormány ülése utáni sajtótájékoztatón. A cseh kormány arról döntött, hogy csütörtöktől megszünteti a Covid–19 elleni védettségi igazolások ellenőrzését a vendéglőkben, a szolgáltató szektorban, valamint a tömeges kulturális és sportrendezvényeken.
Fokozatosan emeljük a kulturális és sportrendezvényeken engedélyezett résztvevők számát azzal, hogy március 1-jétől kezdve csak minimális számú megszorítás marad érvényben. Gyakorlatilag csak a maszkok viselése marad kötelező
– nyilatkozta az újságíróknak a miniszterelnök.
Az FFP-2 típusú maszkok viseletét jelenleg a zárt helyiségekben és a tömegközlekedési eszközökön írják elő Csehországban – számolt be az MTI.
A Johnson & Johnson leállította koronavírus elleni vakcinájának gyártását, bár a cég azt állítja, hogy több millió dózis van még raktáron.
A fejlődő országok jelentős részében ezt az oltóanyagot használják.
A cég múlt év végén, bejelentés nélkül leállította az egyetlen gyárat, ahol a vakcinát előállították. A svájci Leidenben lévő üzemben egy kísérleti, de nagyobb bevétellel kecsegtető vakcinát kezdtek el gyártani egy, a koronavírussal kapcsolatban nem lévő vírus ellen.
A gyártás felfüggesztése átmeneti, de azt még nem tudni, hogy milyen hatással lesz a vakcina hozzáférhetőségére. A jelenlegi tervek szerint néhány hónap múlva kezdhetik újra a termelést – írja a New York Times.
Oroszországban szerdára az igazolt fertőzöttek száma az orosz operatív törzs adatai szerint 183 103-mal 13 330 769-re, a halálos áldozatoké pedig 669-cel 337 390-re emelkedett.
Kórházba egy nap leforgása alatt 20 178 embert szállítottak, 0,03 százalékkal kevesebbet, mint egy nappal korábban – számolt be az MTI.
Csökkenni kezdett Romániában az új koronavírus-fertőzöttek száma és a Covid-kórházak telítettsége, a halálos áldozatok száma azonban még mindig növekvő tendenciát mutat.
A stratégiai kommunikációs törzs (GCS) szerdán arról számolt be, hogy az utóbbi 24 órában 27 346 koronavírusteszt lett pozitív. Ez kétharmada a múlt heti 40 ezres csúcsnak, és – az ötödik járványhullám december végi kezdete óta először – elmarad az utóbbi két hét átlagától.
Az omikron-vírusvariáns által előidézett járványhullám tetőzését jelzi az is, hogy szerdán már második napja csökkent a kórházi kezelésre szoruló fertőzöttek száma. Jelenleg 11 324 fertőzöttet ápolnak a Covid-kórházakban, közülük 1120-at intenzív osztályokon – számolt be az MTI.
Kínai kutatók szerint a SARS–CoV–2 vírus 2020 közepe táján került emberből egérbe, később – az előző év végén – valószínűleg visszajutott az emberbe. Azt állítják, az egér nem laboratóriumi volt.
A Journal of Genetics and Genomics információi szerint a kutatás alapját az adja, hogy az omikron olyan mutációkat tartalmaz, amelyek az egereket megfertőző vírusokra jellemzők.
Vlagyimir Zsirinovszkijt, az Oroszországi Liberális Demokrata Párt nemzeti konzervatív parlamenti párt vezetőjét koronavírus-fertőzéssel szállították kórházba, ahol lélegeztetőgépre került – adta hírül az RBK orosz gazdasági lap és az URA.ru hírportál a párthoz közel álló forrásra hivatkozva.
Az RBK szerint Zsirinovszkij súlyos, „válságos” állapotban van, amit kísérő betegségek is súlyosbítanak. Korábban a RIA Novosztyi és a TASZSZ hírügynökség is jelentette, hogy Zsirinovszkijt a moszkvai Központi Klinikai Kórházba szállították.
A Mash.ru úgy tudja, hogy a Covidban szenvedő 75 éves pártvezetőnek kétoldali tüdőgyulladása van. A Readovka.ru híroldal úgy értesült, hogy Zsirinovszkij két hete betegedett meg, kezdetben enyhe tünetei voltak, később „súlyos szövődmények” léptek fel nála – számolt be az MTI.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfrissebb járványügyi jelentése szerint világszerte 17 százalékkal csökkent az új koronavírusos esetek száma a múlt héten az egy héttel korábbi adatokhoz képest. Mindeközben hét százalékkal kevesebben haltak meg a koronavírus okozta Covid–19-ben, mint egy héttel korábban.
Az Egészségügyi Világszervezet 19 millió újonnan diagnosztizált fertőzöttet és csaknem 68 ezer halálesetet jelentett a január 31-től február 6-ig tartó időszakban. A WHO hat régiójának mindegyikében csökkent a megbetegedések száma, kivéve a közel-keleti térséget. Itt 36 százalékos növekedést jelentettek, egyebek között az afganisztáni, az iráni és a jordániai fertőzésszámok emelkedése miatt.
Európában a megbetegedések száma hét százalékkal csökkent. Visszaesést tapasztaltak például Franciaországban és Németországban. Eközben a térség keleti részén – például Azerbajdzsánban, Fehéroroszországban és Oroszországban – az esetszámok növekedéséről számoltak be.
Az új esetek csaknem 97 százalékát az omikron-variáns okozza világszerte, ezt a variánst már szinte a világ össze országában kimutatták. A többiért a vírus delta-változata a felelős – írta kedd éjjel nyilvánosságra hozott jelentésében a WHO.
A szervezet ugyanakkor megjegyezte: sok országban, ahol korábban emelkedtek a fertőzésszámok az omikron miatt, már apadóban van a járványhullám. A WHO egyik tisztviselője nem sokkal korábban azonban hívta fel a figyelmet, hogy a koronavírus továbbra is veszélyes, és hogy az omikron-hullám sok országban még nem tetőzött – ismertette az MTI.
A Cseh Statisztikai Hivatal közlése szerint tavaly 11,4 millió turista szállt meg a kereskedelmi szálláshelyeken Csehországban, 5,2 százalékkal több, mint 2020-ban, de csak feleannyi, mint 2019-ben – számolt be az MTI.
A 2020-as és a 2021-es évet erősen befolyásolta a koronavírus-járvány, illetve az annak következtében hozott óvintézkedések és korlátozások. Ezért a 2021-es adat csak a 2019-es járvány előtti év 52 százalékának felel meg. Csehországban továbbra is hiányoznak a külföldi turisták, akiknek a visszatérése hosszabb időt vesz igénybe – közölték a statisztikusok.
Február végéig szűnhet meg Angliában a koronavírus-fertőzöttek kötelező elkülönítése. Erről Boris Johnson brit miniszterelnök beszélt szerdán.
A kormányfő a londoni alsóházban tartott rövid sajtótájékoztatón közölte: a csütörtökön kezdődő, február 21-ig tartó parlamenti szünet utáni első napon fogja részletesen ismertetni, hogy az ország „hogyan tud együtt élni a koronavírussal” a továbbiakban.
Boris Johnson azt ugyanakkor már most bejelentette: ha a jelenlegi biztató járványügyi folyamatok tartósnak bizonyulnak, várakozása szerint a március 24-i határidőhöz képest egy hónappal előre lehet hozni a koronavírus-fertőzöttek elkülönítési kötelezettségének feloldását – számolt be az MTI.
Azok esetében, akiknek pozitív volt a koronavírus-tesztjük, Lengyelországban hét napra rövidítik a karanténidőt, és egy héttel korábban szüntetik meg az eredetileg február végéig elrendelt távoktatást – nyilatkozta a lengyel egészségügyi és az oktatási miniszter.
Lengyelországban a múlt héten már tetőzött az ötödik járványhullám, tartósnak tűnik az a tendencia, amely szerint lefelé hajlik a járványgörbe. Úgy néz ki, „a világjárvány végének kezdetével van dolgunk” – mondta Adam Niedzielski egészségügyi miniszter.
Februárban a fertőzések jelentős apadása várható, és igazából elmúlhat az egészségügyi rendszer túlterheltségének veszélye – nyilatkozta Niedzielski. Hozzátette: márciusban a járványügyi szigorítások feloldásáról szóló „merészebb döntések” lehetségesek. Február 15-től tíz napról hét napra csökkentik a karanténidőt a pozitív teszttel rendelkező, de tünetmentes személyek esetében. Egy múlt heti kormányzati döntés alapján az orvosok és a rendvédelmisek a karantén ötödik napján végzett negatív vírusteszttel mentesülnek a karantén alól.
Csütörtöktől teljesen megszüntetik azok karanténkötelezettségét, akik fertőzött személlyel kerültek kapcsolatba. Házi karanténban maradnak viszont továbbra is a pozitív teszttel rendelkezők családtagjai, a beoltottak azonban negatív teszt után mentesülhetnek az intézkedés alól.
Péntektől tíz napról hét napra rövidítik a karantént a Lengyelországba érkező, uniós védettségi igazolvánnyal nem rendelkezők számára. Egy másik, a javuló járványhelyzet miatt hozott intézkedés, hogy mintegy ötezerrel csökkentik a Covid-betegeknek szánt kórházi férőhelyek számát – számolt be az MTI.
Egy héttel – február 21-ig – megrövidítik a január végétől az általános iskola felsőtagozatú osztályai és a középiskolák számára elrendelt távoktatást. Az alsótagozatos osztályok tanulói eddig is a hagyományos oktatásban részesültek – jelentette be Przemyslaw Czarnek oktatási miniszter a sajtókonferencián.
Az emlékeztető oltások után több a szövődmény, mint az alapoltásoknál. Minél többet boostoljuk a szervezetet, annál több ilyen fordul elő, ezért lesz jó majd az évi egy oltás – mondta Szekanecz Zoltán, a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Karának reumatológiai tanszékvezetője a Menedzsment Fórumnak.
A szakember azt is közölte, hogy elképzelhető, hogy a harmadik oltás után még hat hónapnál is tovább vagyunk védettek, mert ezután nagyon erőssé válik a humorális védelem és szinte robusztus lesz a sejtes védelem.
Jakab Ferenc, a Virológiai Nemzeti Laboratórium vezetője a lapnak úgy nyilatkozott, hogy a harmadik és a negyedik oltás között nagyon kicsi a védettségi szint emelkedése, messze elmarad a második és a harmadik közötti változástól, ezért negyedik oltást továbbra is csak az érintett, immunválaszban sérült rétegeknek ajánlott adni.
Szóba került az is, hogy a Janssen vakcinája már nem két adagnak felel meg, mint korábban. A protokoll megváltozott, most már két oltás kell abból is az alapimmunizáláshoz, amelyek között két hónapnak kell eltelnie. A második lehet ismét Janssen, de mRNS-vakcina is – mondta el Kulcsár Andrea, a Dél-pesti Centrumkórház infektológusa, oltásspecialista.
Egyébként a Janssen átmenetileg fel is függesztette vakcinájának gyártását.
Ebben az évben is elmarad a koronavírus-járvány miatt a lipcsei könyvvásár, Németország egyik legjelentősebb irodalmi eseménye – adta hírül az MTI. A szervezők indoklása szerint túl sok kiadó mondta le a részvételt a járvány okozta bizonytalanság miatt. Hozzátették: nem tudták volna garantálni azt a minőségi és mennyiségi tartalmat, amely egy ilyen nagyszabású eseménytől elvárható lenne.
A vásárt március 17–20. között tartották volna. Az idei már a harmadik seregszemle, amely elmarad a járvány miatt.
Annak, hogy a koronavírus elleni orosz és kínai vakcinát még nem hagyták jóvá világszinten, kizárólag politikai oka van, pedig megfelelnek a hatékonysági és biztonsági követelményeknek – jelentette ki a magyar külgazdasági és külügyminiszter élő Facebook-bejelentkezésében. Szijjártó Péter hozzátette: Lyonba indul, ahová az Európai Unió soros francia elnöksége összehívta az uniós külügy- és egészségügyi minisztereket, hogy a koronavírus elleni világméretű küzdelemmel foglalkozzanak, különös tekintettel a fejlődő országok segítésére.
Új vírusvariánsok addig tudnak kialakulni, amíg a világ több országában alacsony az átoltottsági szint – emelte ki a miniszter, igazat adva az Egészségügyi Világszervezet, a WHO főigazgatójának, aki szerint a vakcinagyártás csak kapacitási kérdés. Az emberek életének megmentése nem lehet politikai kérdés – idézte Szijjártó Pétert az MTI.
VI. Fülöp spanyol király megfertőződött a koronavírussal – adta hírül a királyi ház Madridban. Az uralkodón kedd este jelentkeztek enyhe tünetek, és a szerda reggel elvégzett tesztje pozitív lett. Emiatt VI. Fülöp a következő hét napot karanténban tölti, „követve a spanyol egészségügyi hatóságok által felállított szabályokat”.
Az 54 éves uralkodó hivatalos programjait felfüggesztik erre az időszakra, de mivel „jó egészségi állapotban van”, a rezidenciájáról ellátja a feladatait.
Leticia királyné és lányuk, Zsófia infánsnő nem tapasztalt tüneteket, így őket nem érinti a karantén, folytatják tervezett napi feladataikat – számolt be az MTI.
Kárpátalja és még további két ukrán megye február 11-től átkerül a koronavírus-járványhelyzet szerinti legszigorúbb korlátozásokkal járó, vörös színkódú besorolásba.
Kárpátalja utoljára tavaly tavasszal volt ilyen besorolásban. Rajta kívül az országrészben lévő Ivano-Frankivszk és Rivne megye van vörös színnel jelölve.
A vörös kóddal megjelölt területeken csak azok látogathatják a tömegrendezvényeket, a bevásárlóközpontokat, a kulturális és sportlétesítményeket, akik felvették a védőoltás mindkét dózisát, vagy átestek a fertőzésen, illetve friss negatív PCR-teszttel rendelkeznek.
Kárpátalja egyike az ország azon régióinak, amelyekben a legalacsonyabb a lakosság átoltottsága.
A diagnosztizált fertőzöttek száma Ukrajnában szerdára 38 257-tel 4 380 047-re, az elhunytaké 240-nel 101 887-re, az aktív betegeké pedig csaknem 21 ezerrel 564 812-re emelkedett.
Elkapta a koronavírust II. Margit dán királynő. Ez szerepel a királyi ház által kiadott közleményben, amelyben azt is leírták, hogy az uralkodónál egyelőre csak enyhe tünetek jelentkeztek. Hozzátették:
a 81 éves királynő tavaly novemberben a harmadik oltást is felvette.
A fertőzés miatt azonban le kell mondani egy Norvégiában tervezett „nyaralást”. Margit királynő ehelyett a királyi palota egyik szárnyában vonult karanténba. Dániában nemrég eltörölték ugyan a korlátozásokat, de legalább négy napig még mindig karanténba kell vonulniuk a fertőzötteknek.
(via The Guardian)
Svédországban szerdától még a tünetesek számára is leállították a széles körű és ingyenes koronavírus-tesztelést: felszámolták a városok terein felállított tesztsátrakat, az autós tesztállomásokat és a tesztek házhoz szállítását.
Vélhetően más országok is csatlakoznak a megmozduláshoz: a költséges tesztelés egyre kevesebb előnnyel jár a gyorsan terjedő és enyhébb lefolyású megbetegedést okozó omikron-variánssal szemben.
Elértük azt a pontot, ahol a tesztelés költsége és jelentősége már nem igazolható
– jelentette ki Karin Tegmark Wisell, a svéd közegészségügyi intézet vezetője. Elmondta, hogy a tesztelés heti költsége elérné a heti 500 millió svéd koronát, ha minden gyanús esetet tesztelnének.
Szerdától Svédországban csakis az egészségügyben és az idősotthonokban dolgozókat, illetve a legnagyobb kockázati csoportba tartozókat fogják ingyenesen tesztelni abban az esetben, ha valakinek tünetei vannak.
(via MTI)
Pozitív lett szerdán Janez Jansa szlovén miniszterelnök koronavírustesztje. Ezt a kormányfő közölte Twitter-oldalán, amihez fotót is mellékelt a gyorsteszt eredményéről.
Dve leti smo se uspešno izogibali #koronavirus. Včeraj pri samotestiranju pozitivna oba fanta, moj test negativen. Danes žal tudi moj +. Pa vsi klasični simptomi. Zaenkrat milejši. Naj tako ostane. pic.twitter.com/4c2lEn1oHZ
— Janez Janša (@JJansaSDS) February 9, 2022
Bejegyzésében azt írta: a koronavírus összes tipikus tünetét tapasztalja magán, bár mind enyhék. „Maradjon is így” – tette hozzá.
Janez Jansa a posztban azt is leírta, hogy a családja „két évig sikeresen elkerülte a koronavírust”, egészen keddig, amikor mindkét fiának a tesztje pozitív lett. Maga a kormányfő még kedden is negatív volt, de szerdára a gyorsteszt már nála is pozitív eredményt mutatott.
Janez Jansa már régóta Orbán Viktor szövetségesének számít. Ezzel összefüggésben épp a minap tartottak egy tüntetést a magyar trikolórral Szlovéniában.
(via MTI)
A tudomány gyorsan fejlődik, de a tudományellenesség még gyorsabban. Elszaporodtak az önkéntes szakértők, gyakori az állami és egészségügyi szervekben való bizalmatlanság, de felelős a közösségi média is.
Nagy felháborodást váltott ki a hetekben egy hír, miszerint több mint 2000 hörcsögöt lemészároltak Kínában, feltételezve, hogy azok koronavírusosak. Egy új tanulmány szerint azonban úgy tűnik, az utóbbi nem légből kapott intézkedés volt:
friss adatok szerint a hörcsögöknek köszönhető a Delta-variáns gyors elterjedése Hongkongban.
Az adatok bebizonyították, hogy a koronavírusos hörcsögök lehetnek a forrásai a közelmúltban kitört járványnak Kínában, ahol legalább 50 ezer ember fertőződött meg.
Az új kutatás lehet az első bizonyíték arra, hogy a hörcsögök képesek embereknek is átadni a vírust.
(via theguardian.com)
Kamionokkal és lakókocsikkal lezárták az új-zélandi parlament körüli utcákat a demonstrálók, akik a korlátozások és az oltás kötelezővé tétele ellen tüntettek.
A „szabadságkonvoj” – ahogy a demonstrálók magukat emlegetik – abból az alkalomból gyűlt össze, hogy a parlamentben az idei első beszédét mondja Jacinda Ardern miniszterelnök. A demonstrálók azt ígérték, hogy több napig az épület mellett maradnak, és elismerték, hogy a kanadaiaktól vették az ötletet.
A miniszterelnök röviden reagált a sajtó kérdéseire a demonstrációval kapcsolatban. Azt mondta, hogy a tüntetők egy kisebbségi álláspontot képviselnek.
Az új-zélandiak többsége mindent megtett azért, hogy vigyázzanak egymásra
– mondta Jacinda Ardern.
Új-Zéland keményvonalas járványvédelmi politikát követett a világjárvány kitörése óta. Emiatt a fertőzések, halálozások száma végig alacsony maradt: az ötmilliós országban mostanáig mindössze 18 fertőzöttről és 53 halálesetről számoltak be.
Az emberek közül azonban sokan belefáradtak a kormányzati szigorba, és ez már a közvélemény-kutatásokban is megmutatkozik. Januárban a Kantar Public elemzése szerint csökkent Jacinda Ardern támogatottsága, amit szerintük részben a korlátozások fenntartása magyaráz.
A kormány ezzel kapcsolatba még a múlt héten is azt mondta, hogy az ország legkorábban idén októberben nyithatja határait a turisták számára.
(via Reuters)
Elkapta a koronavírust Olekszij Reznyikov ukrán védelmi miniszter.
A hírt a tárcavezető közölte a Facebook-oldalán. Azt írta, hogy egyelőre „jól érzi magát”, így a munkát karanténban folytatja.
(via The Guardian)
Több játékos és a szakmai stáb egyik tagja is pozitív teszteredmény produkált a dunaszerdahelyi labdarúgó klubnál, amiről az egyesület hivatalos honlapján tájékoztatott – olvasható az Új Szó oldalán.
Négy futballistának és az orvosi stáb egyik tagjának Belekben (Törökország) kellett maradnia karanténban, de időközben már ők is hazatértek. Ez a tény a felkészülésünket is befolyásolta
– mondta a csapat vezetőedzője, Joao Janeiro.
A sportigazgató, Jan van Daele arról számolt be, hogy, a Belekből való hazatérés óta naponta tesztelik a játékosokat, így sikerült újabb eseteket kiszűrniük, és így meg tudták akadályozni, hogy a vírus még többen elkapják.
A Covid-19 viszont így is az együttes majdnem felét érintette az elmúlt nagyjából két hétben
– fejtette ki a sportigazgató.
A felvidéki klub következő mérkőzése február 13-án lesz délután 5 órától a nagyszombati Spartak ellen, az egyesület szerint a koronavírusos esetek nem veszélyeztetik a meccsen való kiállásukat.
(via Új Szó)
Az ottawai hatóságok arról számoltak be, hogy továbbra is „elszántak" és „kiszámíthatatlanok" a kamionos tüntetők. A városban egyébként rendkívüli állapotot hirdettek; több ezer ember tüntet az utcákon a kötelező oltás ellen.
Míg a mozgalom többnyire békésnek tűnt az elején, a rendőrséget nyugtalanítják a szélsőjobboldali csoportokból érkező szélsőséges tüntetők. A homofób megszólalások mellett a tüntetők táncoltak az „Ismeretlen Katona" sírján a Nemzeti Háborús Emlékműnél.
Ez idáig több tucat embert tartóztattak le és közel 80 bűnügyi nyomozás indult.
A rendőrség továbbra is azt ajánlja a kanadaiaknak, hogy ne csatlakozzanak a mozgalomhoz, mert amennyiben úgy tesznek:
annak komoly következménye lehet.
A hatóságok szerint további aggodalmakat kelt az, hogy közel 100 esetben gyereket is magukkal hoztak a tüntető kamionosok – a rendőrség ennek ügyében felvette a kapcsolatot egy gyermekvédelmi szervezettel.
(via BBC)
A világon 400 700 805 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma pedig 5 763 154 volt a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint szerda reggeli adatai alapján.
Egy nappal korábban a világon 397 183 260 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 5 749 470 volt.
A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV–2 vírus okozta Covid–19 betegségnek az Egyesült Államokban van a legtöbb fertőzöttje, 77 051 506. A halálos áldozatok száma 908 820.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.
New York államban a fehérfarkú szarvasok (Odocoileus virginianus) körében is kimutatták az omikron-variáns jelenlétét.
Ezekből a szarvasokból mintegy 30 millió él az Egyesült Államokban, emiatt a tudósok attól tartanak, hogy az állatok akár a gazdaszervezetei is lehetnek egy újonnan kifejlődő variánsnak.
A szakértők összesen 131 szarvastól vettek vér- és nyálmintát Staten Islanden. A minták 15 százalékában találtak a vírus elleni antitesteket, ami arra utal, hogy ezek az állatok korábban már elkapták a koronavírust.
Suresh Kuchipudi, a Penn State egyetem mikrobiológusa azt mondta: ha a vírus terjedni kezd az állatok közt, akkor fennáll a lehetősége annak, hogy tőlük visszakerül az emberekre, de ennél is nagyobb veszély az, hogy tovább mutálódhat náluk a kórokozó.
Ha a vírus teljesen megváltozik a mutációk miatt, akkor akár a vakcinák által nyújtott védettséget is képes lehet megkerülni. Akkor megint egy új vakcinára lesz szükség
– mondta a mikrobiológus.
Az egyébként már régóta ismert, hogy a szarvasok is elkaphatják a koronavírust, de az omikront korábban még nem mutatták ki náluk. Az omikronnal kapcsolatban pedig egy kutatás által felmerült, hogy akár az egerektől is származhat.
(via Reuters)