Az ostromlott Gázában rekedt segélyszervezetek munkatársai félnek az izraeli bombázástól, ráadásul rendkívüli nehézségekkel küzdenek az élelem, a víz és az egyre fogyatkozó orvosi ellátás miatt – mondta csütörtökön egy humanitárius szervezet tisztviselője a CNN-nek.
Kate Phillips-Barrasso, a Mercy Corps globális politikáért és érdekképviseletért felelős alelnöke elmondta, hogy a segélyszervezet hetven gázai alkalmazottját költöztették el, családtagjaik pedig vagy meghaltak, vagy súlyos sérüléseket szenvedtek az Izrael és a Hamász közötti fegyveres konfliktusban.
A legrosszabbtól tartanak gázai kollégáink
– figyelmeztetett Phillips-Barrasso.
A segélyszervezetek már többször figyelmeztettek, hogy a létfontosságú készletek, köztük a víz hiánya hozzájárul a gázai humanitárius katasztrófához.
Az alelnök arról is beszámolt, volt olyan, hogy egy személy csaknem 22 órát állt sorban ivóvízért.
A Mercy Corps gyűjti az első kézből származó beszámolókat a palesztin civilektől, akik már egy hónapja élnek a háborús körülmények között.
Egy nő azt mesélte, hogy éjszakánként megpróbálják kitalálni, melyik szoba a legbiztonságosabb, azután idős anyja is befekszik az ágyukba, hogy ha találat éri őket, együtt haljanak meg. Ha el is alszanak, a robbanások felébresztik őket éjszaka – mondta el a nő a segélyszervezetnek.
Amit ti a közösségi médiában és a tévében láttok, az valójában a valóság két százaléka. Mi itt haldoklunk. Ha fizikailag nem is halunk meg, belül halottak vagyunk
– hívta fel a figyelmet az állapotukra.
Az izraeli hadsereg 401. dandárjának tagjai egy Hamász-rakétavetőt találtak a Gázai övezet partján, egy szállítókonténerben elrejtve – írja a The Times of Israel.
Az izraeli hadsereg azt is közölte, hogy Gáza városának szomszédságában tevékenykedő ejtőernyősök egy lakóház közelében is találtak rakétavetőt.
Az IDF szerint mindkét hordozórakéta megsemmisült.
IDF says troops of the 401st Brigade located and destroyed a Hamas rocket launcher on the Gaza coast, hidden inside a shipping container. pic.twitter.com/YJlGTsYjGp
— Emanuel (Mannie) Fabian (@manniefabian) November 10, 2023
„Az indonéz kórház november 10-én teljesen leáll, ha nem lesz üzemanyag az áramfejlesztőkhöz áramforrásként” – mondta dr. Atef Kahlout, a kórház vezetője a MER-C csoport által közvetített videóüzenetben.
Korábban beszámoltunk arról, a Gázai övezet északi részén található, Beit Lahiya-i indonéz kórház egyike volt annak a három kórháznak, amelyet az izraeli légierő november 3-án bombázott, amikor sebesült palesztinokat szállító mentőautókat szállítottak a rafahi átkelőn keresztül Egyiptomba.
Ekkor legalább 15 ember halt meg az Al-Shifa kórház elleni izraeli támadásban – közölte a BBC.
Lövések értek szerda este két zsidó felekezeti iskolát Montrealban. Sérülések nem történtek − adta hírül az MTI.
A kanadai rendőrség közölte, hogy két montreali zsidó iskola ajtaján találtak golyó ütötte lyukakat csütörtök reggel. A nyomozás első adatai szerint az épületekre éjszaka közepén lőttek, amikor az intézmények üresek voltak.
Szeretnék nagyon egyértelmű lenni. A leghatározottabban elítéljük ezt az antiszemita erőszakot
− reagált Justin Trudeau kanadai miniszterelnök, aki az antiszemitizmus és a muzulmánellenesség növekedéséről számolt be.
Eta Yudin a Zsidó–Izraeli Kapcsolatok Tanácsadó Központjától azt mondta, hogy egyetlen montreali gyermek iskolája sem lehet célpontja egy gyilkolásra szánt fegyvernek.
Az ENSZ elemzése szerint Izrael Hamász elleni háborúja évtizedekkel vetheti vissza a gázai és ciszjordániai palesztin gazdaságot − írja a CNN.
A szervezet csütörtökön közzétett jelentése borzalmas képet fest a palesztin enklávé gazdasági helyzetéről − közölte a palesztin egészségügyi minisztérium.
Az ENSZ Segélyszervezete szerint a harcok múlt havi kezdete óta közel 1,5 millió ember kényszerült lakóhelye elhagyására Gázában, miközben Izrael üzemanyagblokádja, valamint az élelmiszer-, víz- és gyógyszerszállítások szigorú korlátozása humanitárius válságot idézett elő.
Az elmúlt egy hónap konfliktusa a Gázai övezetben a foglalkoztatás 61 százalékát, Ciszjordániában pedig 24 százalékát szüntette meg a jelentés szerint.
30 éve követem a konfliktusokat és írok róluk, de ilyen drámai sokkot még soha nem láttam ilyen rövid idő alatt
− mondta Abdallah Al Dardari közgazdász.
Palesztinbarát tüntetők csütörtökön elfoglalták a The New York Times előcsarnokát, azonnali tűzszünetet követelve a Gázai övezetben, miközben azzal vádolták a médiavállalatot, hogy az Izrael és a Hamász közötti háborúról szóló tudósításaiban elfogultan nyilatkozik Izraelről − írja a The Guardian.
Több száz tüntető gyűlt össze a kiadvány manhattani székhelye előtt. Sokan az épület átriumába vonultak be, hogy több mint egy órán át tartó ülősztrájkot és virrasztást tartsanak.
A tüntetők felolvasták a Gázában megölt több ezer palesztin nevét, köztük a 36 újságíróét, akiknek halálát a háború kezdete óta megerősítették. Az ülősztrájk célja az volt, hogy felhívja a figyelmet a gázai halálos áldozatok növekvő számára.
A The New York Times munkatársainak a kiadvány biztonsági vezetője által küldött e-mailben a tüntetés békésnek minősült.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök csütörtökön kijelentette, hogy országa a Hamász elleni háború után nem törekszik Gáza meghódítására, megszállására vagy kormányzására, de szükség esetén „erőre” lenne szükség a palesztin enklávéba való bevonuláshoz, hogy megakadályozzák a terrorfenyegetettség kialakulását − írja a The Jerusalem Post.
Netanjahu megjegyzései, melyek arra utaltak, hogy Izrael határozatlan ideig felelős lenne a Gázai övezet biztonságáért, visszatetszést váltottak ki az Egyesült Államokból.
Washington közölte, hogy ellenzi Gáza háború utáni izraeli megszállását.
Az amerikai Fox News televíziónak nyilatkozva csütörtökön Netanjahu azt mondta: „Nem akarjuk meghódítani Gázát, nem akarjuk megszállni Gázát, és nem akarjuk kormányozni Gázát.”
Benjamin Netanjahu elutasította a gázai palesztin fegyveres csoportokkal kötött ötnapos tűzszünetről szóló megállapodást, cserébe a háború elején a területen fogva tartott túszok egy részének szabadon bocsátásáért − közölték a tárgyalásokat ismerő források.
A források szerint az izraeli miniszterelnök a tárgyalások során nem sokkal azután utasította el az alkut, hogy a Hamász fegyveresei október 7-én behatoltak Izrael területére, és becslések szerint 1400 embert öltek meg − közölte a The Guardian.
A tárgyalások az izraeli szárazföldi offenzíva október 27-i megindítása után folytatódtak, de ugyanezek a források szerint Netanjahu továbbra is keményen elutasította a különböző időtartamú tűzszüneteket tartalmazó javaslatokat, amelyekért cserébe különböző számú túszt engedtek volna el.
Mások jelezték, hogy a szárazföldi inváziót megelőzően lezajlott tárgyalások sokkal több túszról szóltak, és a Hamász többtucatnyi, Gázában fogva tartott külföldi állampolgár szabadon bocsátását javasolta.
Az izraeli miniszterelnöki hivatalt felkérték, hogy kommentálja a túsztárgyalásokat, de csütörtök estig nem adott választ.
A közvélemény dühe és a túsztárgyalások előtérbe helyezésére irányuló követelések egyre erősödtek, a Gázában fogva tartott személyek családjai a hét elején Netanjahu rezidenciája előtt gyűltek össze.
Három, a tárgyalásokat jól ismerő forrás szerint az eredetileg tárgyalt alku a gyermekek, nők, idősek és betegek szabadon bocsátásáról szólt ötnapos tűzszünetért cserébe, de az izraeli kormány ezt elutasította, és a szárazföldi offenzíva megindításával demonstrálta is elutasító magatartását.
A Hamász megerősítette, hogy Izrael légicsapásokat mért legalább három kórházra péntek hajnalban − írja a Sky News.
Az izraeli megszállás az elmúlt órákban egyidejűleg csapásokat mért több kórházra
− mondta Ashraf Al-Qidra, a gázai egészségügyi minisztérium szóvivője.
Az egészségügyi létesítmények között volt Gáza legnagyobb kórháza, ahol Izrael szerint a Hamász parancsnoki központokat és alagutakat rejteget. Qidra elmondta, hogy Izrael célba vette a gázai orvosi komplexum udvarát, és voltak áldozatok is, de részleteket nem közölt.
Az Izraeli Védelmi Erők egyelőre nem kommentálták Qidra nyilatkozatát, amelyet még nem sikerült független módon ellenőrizni.
Köszöntjük olvasóinkat!
Ezzel a poszttal indul az Index pénteki élő hírfolyama az izraeli eseményekről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!