Ennyi volt a 91. Oscar-gála közvetítése, köszönjük a figyelmet, jövőre ugyanitt.
ebben példaképem ma este Mahershala Ali és Olivia Colman, de azért ne rejtsük véka alá azt a tényt, hogy házi tippjátékunkon MINDENKIT LEALÁZTAM, ANNYIRA PÖPECÜL TIPPELTEM A KATEGÓRIAGYŐZTESEKET!!! 24 kategóriából 18-at eltaláltam, köztük a négy legfontosabbat, nyeld utánam a port, Klág és Szabó Peti! Akarom mondani, köszönöm szüleimnek, a családomnak, az ügynökömnek, a publicistemnek, és Návai Anikó szellemének.
Azt, hogy nagyon jól eljátszott és szépen megírt tanmese, de már ezerszer láttuk, többek közt a Susi és Tekergőben is.
Szerinte Mortensennel kezdődött minden, nélküle nem lenne ez az egész.
Abban bízott az ABC, hogy ha nem lesz házigazda, és visszafogják a montázsokat, meg az élőben előadott dalokat, akkor könnyebben sikerül 3 óra körül tartani az esemény hosszát. Ezt végül csak 15 perccel haladták meg.
Arról beszélt, hogy a filmeseknek felelőségük van abban, hogy arra is figyeljenek, amire mások nem, mint ahogy a Romában is egy bejárónőt tett meg főszereplőnek.
Az elmúlt tíz évben kétszer nyert Alfonso Cuarón (Gravitáció, Roma), kétszer Alejandro Inárritu (Birdman, A visszatérő) és egyszer Guillermo del Torro (A víz érintése).
Olivia Colman a legjobb színésznő, nagyon megérdemli, ha engem kérdeznek, és egy csillagot is hozott a bingótáblára. Alfonso Cuarón viszont nem hozott, hiszen ő lett a legjobb rendező. Viszont már csak a legjobb film van hátra, szóval ebből nem lesz már bingó. (UPDATE: ez maradt a végeredmény, mert a legjobb film nem a Roma lett.)
A Roma rendezője.
Rami Malek kapta a nem-túl-valósághű Bohém rapszódia című filmben nyújtott alakításáért – ennek ellenére hatalmas energiával játszotta Freddie Mercuryt, és meg is kapta az Oscart.
De az idei mezőny tele volt csodás színészekkel. Ön szerint melyikük érdemelte volna meg leginkább a szobrot?
Colman teljesen sokkot kapott az első 15 másodpercben, de aztán megköszönte a rendező Yorgos Lanthimosnak, majd nem sokkal később ránézett Glenn Close-ra, és azt mondta, hogy egész életében a példaképe volt a színésznő, és hát nem így kellett volna mennie.
"Ez nem fog még egyszer megtörténni" - mondta Colman, miközben megrázta a szobrot, majd amikor észrevette, hogy a súgógépen arra kérik, hogy lassan fejezze be, csak fújt egyet. Megköszönte a férjének, és azt mondta, hogy mindjárt sírni fog. Mármint nem ő, hanem a férje.
Érdemes megnézni:
Olivia Colman's charming speech. pic.twitter.com/yOrgXSzY7X
— BuzzFeed Arts & Entertainment (@BuzzFeedEnt) February 25, 2019
A kedvencből. Glenn Close hetedszer is díj nélkül távozik az Oscarról.
A Mary Poppins visszatér négy díjból egyet sem kapott meg, de ez a bingótáblánkon egy csillagot ért. Rami Malek pedig meghozta a Bohém rapszódia negyedik díját, ez is becsillagozott egy mezőt. De egyikkel sem jutottunk lényegesen közelebb a bingóhoz.
Ebben a csodálatos válogatásban gyűjtötték össze a legjobb női főszereplő Oscarját elnyerő színésznők vörös szőnyeges ruháit. Az első ruha 1929-es, ekkor Janet Gaynor nyert az Off the Rack főszerepéért. Mai szemmel nézve elég furcsa, de nagyon bájos, hogy ekkor még mennyire hétköznapi szettekben zajlott a díjak átvétele. A legutolsó ruha a válogatásban 2016-ból való, akkor Brie Larson nyert A szobárt, és egy csodaszép Gucci estélyit viselt. A ruhákat összegyűjtő grafikán szépen nyomon követhető, hogyan változtak a színek és fazonok. (Személyes kedvencem 2005-ből Hillary Swank Guy Laroche ruhája, amiben A fiú nem sírnak főszerepéért járó Oscart vette át.)
Nagyon ügyesen utánozta Freddie Mercuryt a Bohém rapszódiában.
Így köszönte meg a díját:
"I am the son of immigrants from Egypt. I'm a first-generation American." Best Actor winning Rami Malek makes a call for diversity in movie storytelling in his #Oscars speech pic.twitter.com/BlA4gXxRce
— MTV NEWS (@MTVNEWS) February 25, 2019
Spike Lee őrületesen nagyot tapsolt és hajbókolt, amikor Streisand elmondta, hogy ő is Brooklynban nőtt fel.
Vannak filmek, amikkel kapcsolatban mindenki készpénznek veszi, hogy jelölni fogják, de végül februárban jön a koppanás.
Ami az én generációmnak az Égből pottyant mesék volt, az az Egyesült Államokban (pár generációval korábban) a Mister Rogers' Neighborhood volt, amiben egy kedves, kardigános figura, a címbeli Fred Rogers elfogadásra, megértésre, toleranciára, és kedvességre tanította azokat a gyerekeket, akik leültek nézni a műsorát. A sorozat kihagyásokkal együtt 1968-tól 2001-ig ment az amerikai tévében, és közben hatalmas hatással volt a gyerek és felnőtt nézőkre egyaránt, ezért a Rogersről készült dokumentumfilm az országban bődületes kritikai és pénzügyi siker is lett. Megérdemelten egyébként, mert még egy magyar nézőnek is elég érzékletesen elmondja, hogy milyen értékrendet képviselt Rogers, és mennyire hiányzik ez a 2010-es években a világból úgy általában. Ennek ellenére nem jelölték. Magyarországon egyébként nem mutatták be.
Ahogy minden évben, idén is megemlékeztek azoktól a filmesekről, akik az előző Oscar óta meghaltak. Idén többek között Burt Reynolds, Bernardo Bertolucci, Milos Forman, Penny Marshall, Stan Lee, Bruno Ganz, Albert Finney került a montázsba. A januárban meghalt Andy Vajna nem került be az összeállításba.
John Bailey, a Filmakadémia jelenlegi elnöke csak pár mondatot mondott, mielőtt felvezette az In Memoriam-montázst, ezzel ezek szerint sikerült megúszni azt a fárasztó beszédet, amit az elnökök mondani szoktak.
Volt ember, aki kételkedett ebben? Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando és Andrew Wyatt a szerzők.
Itt meg is tudja hallgatni, ha esetleg eddig kimaradt:
A Song Exploder elnevezésű podcast arról szól, hogy bizonyos zenék alkotását beszélik meg az alkotókkal, és készült belőle egy epizód a frissen Oscar-díjas Ludwig Goranssonnal is, és elég sokat mond arról, hogyan is született a Fekete Párduc egyik tétele, itt lehet meghallgatni.
Sorra nyeri a díjakat a Fekete párduc és a köszönőbeszédekben is többször elhangzott már a rendező Ryan Coogler neve, de az adásrendezőnek még egyszer sem sikerült megtalálnia őt. Vajon miért?
Ludwig Goransson zeneszerző veszi át a díjat. Ez a film harmadik Oscarja.
2019-ben a 8 legjobbfilm-jelölt közül 4 valós történeten alapul (Csuklyások, Bohém rapszódia, Zöld könyv, Alelnök), de az A kedvenc is erősen az életrajzi/történelmi kategóriába tartozik, a Roma pedig egy félig önéletrajzi film.
Szóval a 8 jelöltből 2 maradt, ami igazán fikció (Fekete Párduc, Csillag születik). Ehhez képest megmutatjuk, mi volt pár évvel korábban, milyen eloszlásban szerepeltek a filmek a 2011-es gálán.
4 valós eseményeken alapuló:
És 6 teljesen fikciós:
Az azelőtti évben pedig olyan filmek szerepeltek a legjobb filmek listáján, mint az Avatar és a District 9. Szóval annak ellenére, hogy például a Fekete Párduc beemelésével úgy tűnik, lazult az Akadémia, valójában az elmúlt évek egyre inkább azt mutatják, hogy a valós történeteket feldolgozó, életrajzi filmekkel lehet biztosabbra lőni az Oscaron.
Spike Lee utalgatott a rasszizmusra, de a beszéde nem volt elég politikai, Lady Gaga ruhája egyáltalán nem lehetetlen, minden nyertes itt van, és eddig senki nem puszilta meg a szobrot. Szóval a bingótáblánkra nem került új csillag már két reklámszünet óta.
Ennyire késő:
- mondja Spike Lee, aki elmondja a legjobb adaptált forgatókönyves köszönőbeszédében azt is, hogy a nagymamája gyűjtötte a segélyt, hogy ő egyetemre járhasson, illetve felhívta a figyelmet arra, hogy jönnek majd nemsokára a választások, úgyhogy mindenki tegye a helyes dolgot (= Do The Right Thing, Lee legismertebb filmje). A közönség felállva tapsolt.
Itt van videón is:
Spike Lee calls on America to mobilize for the 2020 election: "Make the moral choice between love versus hate. Let’s do the right thing!" https://t.co/WFxDborr1n #oscars pic.twitter.com/TntC0f3kYm
— Hollywood Reporter (@THR) February 25, 2019
Rovataink a Facebookon