A texasi láncfűrészes eredeti változata lett minden idők legfélelmetesebb mozija az amerikai Giant magazin olvasói szerint. A versenyben a második A bárányok hallgatnak, a harmadik pedig Az ördögűző lett.

Az 1974-es texasi láncfűrészes megtörtént esetet dolgoz fel. A gyilkos, aki egész Amerikát rettegésben tartotta, 33 embert mészárolt le és az áldozatok bőréből maszkot készített magának. Hetedik helyen végzett az 1986-os A légy című film, amelyben Jeff Goldblum egy rosszul sikerült kísérlet eredményeképpen ijesztegeti a nézőt félig ember, félig légy formájában. Meglepetés, hogy a legjobb 10 közé a manapság divatos japán horrorok közül csak egy került be, az 1999-es Meghallgatás, amelyben egy özvegy férfi meghallgatásokon keres magának új feleséget, ám az egyik jelentkező nem az, akinek mutatja magát.
A teljes lista:
1. A texasi láncfűrészes
2. A bárányok hallgatnak
3. Az ördögűző
4. Az élőhalottak éjszakája
5. Hellraiser
6. Meghallgatás
7. A légy
8. Sóhajok
9. Henry - egy sorozatgyilkos portréja
10. Evil Dead - Gonosz halott
Október 3-án kezdődik Miskolcon a Kossuth ART moziban a 2. Fiatal Filmesek Nemzetközi Fesztiválja, a CineFest - tájékoztatták a szervezők az Indexet. A világ 30 országának 83 alkotása versenyez, melyet a beérkezett közel 300 filmből válogatott ki az előzsűri.
A filmek 5 kategóriában kerülnek bemutatásra: nagyjátékfilmek, kisjátékfilmek, dokumentumfilmek, animációs filmek és kísérleti filmek versenyeznek a kategóriák fődíjáért, és a fesztivál fődíjáért, mely pénzdíj, valamint a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma, Miskolc Város, és a rendezvény főszervezője, a Cine-Mis Kht. különdíjáért.
A nemzetközi zsűri elnöke Lucie Peetz, tagjai: Marco Del Mancino, Kálmánchelyi Zoltán, Kis Tibor, Csákvári Géza és Béres Dániel. A fesztiválon a versenyfilmeken kívül többek között bemutatkozik a Mediawave 2005, a Karlovy Vary Fresh Film Festival, a Krakkói Filmfesztivál, valamint összeállítás látható majd a Miskolci Televízió filmjeiből, illetve Filmtörvény után... címmel kerekasztal beszélgetés zajlik majd a filmgyártás és forgalmazás helyzetéről, problémáiról.
A fesztivál minden programja ingyenes.
Csak a Kodolányisok kisfilmjei akasztották ki a filmünnep közönségét. A játékfilmek régiek, de jók voltak. Helyszíni riport.
Folyóirat és Filmes Fesztivál kezdődik pénteken Budapesten, a Ráday utca kávéházaiban, ahol beszélgetésekre, irodalmi estekre, vetítésekre várják a szerzőket, szerkesztőket, olvasókat.
A "Kultucca-szezont" záró háromnapos esemény a magyar folyóirat-kultúrát mutatja be, a programban szerepelnek rövidfilmek és dokumentumfilmek is. Amint az a szervezők összegzésében olvasható, "ez egy antifesztivál", hiszen nem hangos, botrányos, provokatív, hanem "csendes-ülős, beszélgetős". A szerzők, szerkesztők, olvasók harmadik éve gyűlnek össze a Ráday utca kávéházaiban, hogy művészetről, tudományról, társadalomról, történelemről és más témákról beszélgessenek. A fesztivál helyszínein folyóiratok tartanak esteket, kerekasztal-beszélgetéseket és találkozókat, és lesz rendhagyó borkóstoló is.
A filmes programban válogatást mutatnak be Vészi János, Siklósi Szilveszter és Varga Ágota dokumentumfilmjeiből, valamint a Busho rövidfilm-fesztivál, a Pesty Fekete doboz, a Varga Stúdió, az Inforg Stúdió, a Duna Műhely és a Fórum Film munkáiból.

A Légcsavar (Flightplan) című film már második hete vezeti az amerikai toplistát, annak ellenére, hogy a héten négy új bemutató is volt az Egyesült Államokban. A Jodie Foster főszereplésével készült film már az első 10 nap alatt 46 millió dollárt hozott, ezen a hétvégén pedig 15 millió dollár bevétele volt. A második helyezett egy új bemutató, a Serenity lett 10,1 millió dollárral.
A filmben Jodie Foster egy repülőn próbálja megtalálni rejtélyesen eltűnt kislányát. Foster egy repülőgéptervező-mérnököt alakít, és éppen egy olyan repülőn utazik, amelyet ő tervezett. A férje nem sokkal korábban halt meg, és a kislánnyal hazafelé tartanak Berlinből New Yorkba, amikor a kis Juliának nyoma vész. Ráadásul Rich kapitány (Sean Bean) és a gép biztonsági kísérője, Gene Carson (Peter Sarsgaard) váltig állítják, hogy a kislány fel sem szállt a repülőre.
A Légcsavar hazai bemutatója október 27-én lesz.
Pados Gyula Koltai Lajos Sorstalanság című filmjében nyújtott operatőri munkájáért elnyerte az Ezüst Kamera-díjat a macedóniai Bitolában - tájékoztatta az Indexet Papp Csaba, a Magyar Filmunió munkatársa.
A Balkán legendás operatőrei, a Manaki-testvérek emlékére alapított operatőri filmfesztiválon 12 játékfilm versenyzett. A szeptember végén megrendezett verseny magyar meghívottja a Sorstalanság című film operatőre, Pados Gyula - Alain Marcoen a Cannes-i Arany Pálmás L'Enfant című film operatőrével megosztva - elnyerte az Ezüst Kamerát. A zsűri indoklásában kiemelte Pados találékony művészi megközelítését, valamint a történet képekre való átültetésének kiemelkedő módját.
A magyar operatőrt a koppenhágai filmfesztiválon a Sorstalanság fényképezésért tavaly már kitüntették a legjobb operatőr Arany Hattyú-díjával augusztusban, a bitolai filmfesztiválon pedig tavaly a Kontroll című filmben nyújtott operatőri munkáját díjazták, sőt a közönségdíjat is elnyerte.
A Fekete víz művészhorror idegesen babráló kezekkel, több hektoliter mocskosan kavargó hangulati elemmel, meg a Twin Peaks zeneszerzőjével. Műfajok, ha találkoznak.
A Batman: Kezdődik! főszereplője, Christian Bale, és rendezője, Christopher Nolan (Memento, Álmatlanság), újra együtt fognak dolgozni a The Prestige című filmben. A másik főszereplő az X-Men Rozsomákja, Hugh Jackman lesz.
Bale és Jackman rivális bűvészeket alakítanak majd a századforduló Londonjában, akik egymás szakmai titkaiért harcolnak. A versengés olyan nagy köztük, hogy a gyilkosságtól sem riadnak vissza, hogy felülkerekedjenek a másikon. A film címe a sikeres bűvésztrükkök elismerésére vonatkozik. A forgatókönyvet Christopher Priest 1996-os azonos című regénye alapján Nolan testvére, Jonathan írta. Ő jegyzi a rendezőnek nagy áttörést hozó Memento alapjául szolgáló novellát is.
A The Prestige forgatása januárban kezdődik, a film költségvetése körülbelül 40 millió dollár lesz.
"Kapitális marha vagyok" - fogalmaz egyszerűen Wilson. "A forgatókönyvírók sokáig haboztak, hogy hogyan fejezzük be a filmet; már bőven tartottak a forgatás előkészületei, amikor még több alternatív befejezésünk volt. Én beszéltem rá Steve Fabert, az írónkat, hogy kettős házassággal zárjuk a történetet. Akkor ez nagyon logikusnak látszott. Most pedig itt állunk egy vígjátékkal, ami több mint 200 millió dollár bevételt hozott, és képtelenek vagyunk folytatni! Az egész szakma rajtunk röhög. De minden hiába, két nős férfiról nem lehet vígjátékot csinálni. Jobb híján kénytelenek leszünk elkészíteni a rajzfilmváltozatot."
Az Ünneprontók ünnepe szeptember 29-e óta megy a magyar mozikban.
"Semmi értelme nem volna nekem Oscart adni az Ütközésekért" - mondta az IC Press jelentése szerint egy újságírónak Bullock, akit Golden Globe-ra már kétszer jelöltek, de Oscarra még soha. "Az Ütközések fantasztikus film, fantasztikus színészekkel, de igazi közös munka eredménye: a partnereim - akik közül néhánnyal nincs is közös jelenetem - nélkül semmi volna. Az Oscar csak akkor volna igazságos, ha a legjobb társulatot ismernék el vele: de hát sajnos nincs ilyen kategória."
Az Ütközések hazai bemutatója november 10-én lesz.
"Talán Guy Ritchie filmjeinek, talán A szállító-nak köszönhetően én vagyok az örök fura gengszter" - nyilatkozta az angol színész. "És nem mondom, szeretek az lenni, A szállító 3. részét még biztosan eljátszom, de azért most már valami egészen másra vágyom. Olyan elképzelhetetlen, hogy mondjuk egy kis bolt tulajdonosát alakítsam, például egy fotóst vagy fodrászt? Valami egyszerű pasas szeretnék lenni egy egyszerű, izgalmas történetben. Lehet krimi, de ne kelljen annyit lövöldöznöm. Miért kéne nekem mindig ilyen elvetemült alakot játszanom? Ha nem kapom meg hamar ezt a szerepet, hagyom a francba a színészetet. Régen sem voltam mindig színész, mégis jól elvoltam! - fakadt ki Statham.
A szállító 2 szeptember 22-től megy a magyar mozikban.
Egy rajongó zavarta meg a 93 millió dolláros film forgatását Skóciában.
Hogyan készít filmet egy autista fiú vagy egy vak lány? Fogyatékosággal élő filmesek és rádiósok szemléjén jártunk. Nézegessen az Indexen versenyfilmeket!
Dunst biztos forrás: harmadszor is ő játssza majd Mary Jane Watsont, Pókember szerelmét. Thomas Thomas Haden Church, akit idén a Kerülőutakért Oscarra is jelöltek, a gonosz Homokembert alakítja, Topher Grace pedig Venom lesz, a földönkívüli testrabló.
A Pókember 3-at 2007 májusában mutatják be a mozik.
Hogy ki vagyok én? Elsősorban Mentős Géza, amúgy Pindroch Csabaként ismer, aki ismer. Szerelmes Verebes, áradó érzelmek és kutyával birkózó Szőke. A színész megnyitja lelkét a forgatási naplójában. Noé bárkája - első bejegyzés.
December elsején Magyarországon is megjelenik dvd-n és a vhs-en a Star Wars III. rész - A sith-ek bosszúja - adta hírül az IC Press.
A dvd 5.1-es magyar szinkronnal és felirattal lesz kapható, és további extra kisfilmeket is tartalmaz majd a forgatás kulisszatitkairól.
A Star Wars III. dvd-világpremierje után most ez a decemberi hazai megjelenés lehetővé tette, hogy a magyar szinkron rákerüljön a dvd-re, amelyet a Star Wars saga klasszikus trilógiájának kiadásáról nélkülözniük kellett a magyar nézőknek.

A Hollywood Reporter híre szerint Cameron Diaz mellett Kate Winslet is csatlakozik a Holiday, egy új romantikus komédia stábjához. A rendező a Minden végzet nehéz című vígjátékot jegyző Nancy Meyers, és ő írta a forgatókönyvet is. A gyártó a Columbia Pictures.
A történetben egy amerikai nő (Diaz), akinek állandóan problémái vannak a férfiakkal, találkozik egy falusi angol nővel (Winslet), aki hasonló gondokkal küzd. A forgatás 2006 elején indul Európában és Amerikában.
Akár három évet is ülhet a kalóz, aki feldobta Lucas filmjét a netre.
Olivér magyar hangja egyébként Morvai Gábor lesz, Fagint (Ben Kingsley), a zsebesek királyát pedig Harsányi Gábor szinkronizálja. A film, mely a hírek szerint egyelőre az utolsó munkája Polanskinak, aki ezután a színház világába vonul vissza, talán az eddigi legköltségesebb és leglátványosabb feldolgozása Dickens klasszikus történetének.
A Twist Olivér világpremierjét szeptember 24-én tartották Prágában, a film egyik fő forgatási helyszínén.
Aki szerint ez a cím mulatságos, és eredeti, annak Luc Besson újabb bóvlija is tetszik majd. Kritika.
"Állati jó volt, hogy munka közben az egész család ott volt körülöttem" - nyilatkozta a rendező. "Biztos vagyok benne, hogy fogok még családi filmet rendezni, ugyanis mindenképpen szeretném, ha lennének még gyerekeim. És ezek után nem volna igazságos, ha az új srácok kimaradnának a filmezésből."
Cápasrác és Lávalány kalandjai 3D-ben október 6-ától megy a magyar mozikban.
Október 21-én lesz a Doom-mozi világpremierje - jelentette be a UIP-Duna hírében a Universal Studios. Már látogatható a produkció hivatalos honlapja, ahol a klasszikus lövöldözős játék rajongói rögtön azzal a szívderítő információval találkoznak, hogy a film R besorolást kapott a minősítő bizottságtól, azaz erősen korhatáros jellegű. Ez azt bizonyítja, hogy a stúdió betartotta az ígéretét, miszerint nem butítja le családi mozivá minden idők egyik legdurvább játékát, amely megmutatta a világnak, hogy láncfűrésszel is lehet démonokat szeletelni.
A film sztorija is hű marad az eredeti történethez, amely nem túl kifinomult, viszont egymást érik benne az akciók. A nem is olyan távoli jövőben egy eldugott marsi kutatóállomással megszakad a kapcsolat, ezért egy csapat szuperkommandóst küldenek oda, nézzenek körül. A marcona legénység azt tapasztalják, hogy tárva-nyitva állnak a poklok kapui, és csak úgy hemzsegnek a rondábbnál rondább démonok...
A Doom hazai bemutatója november 10-én lesz.
Tilda Swinton attól tart, gyerekek egész generációja megutálhatja, miután decemberben bemutatják a Narnia krónikái: Az oroszlán, a boszorkány és a ruhásszekrény című fantasy-filmet. C.S. Lewis regényfolyamának nagyszabású filmes adaptációjában ugyanis Swinton játssza Jadist, a gonosz jégtündért, aki Narnia egész birodalmát le akarja igázni.
"Tisztában vagyok vele, hogy életem hátralévő részére elpártolnak tőlem a gyerekek" - mondja a színésznő. "Egy ismerősöm mesélte egyszer, hogy minden ok nélkül halálos rémület fogta el a New York-i metróban. Aztán észrevette, hogy a mellette utazó hölgy játszotta a boszorkányt az Óz, a csodák csodája egy előadásában. Nyilván én is hasonló sorsra jutok..." - nyilatkozta Swinton a Fórum Hungary híre szerint.
A Narnia krónikái: Az oroszlán, a boszorkány és a ruhásszekrény, a Shrek rendezőjének első élőszereplős filmje december 22-től látható a hazai mozikban.
Travolta, Mel Gibson és Kevin Costner széttépik egymást Jockey szerepéért.
A Jurij Norstein vezette nemzetközi zsűri az elmúlt héten megtekintette a világ harminchat országából érkezett százharminc versenyfilmet, köztük nyolc magyar alkotást. A rangos fesztiváldíjat a film producere, Novák Erik személyesen vette át. A június óta tartó sikerszériában ez a negyedik nemzetközi nagydíj, amelyben Gauder Áron gettórajzfilmje részesült.
A Production Diaries (Produkciós napló) a megszállottaknak és az érdekességekre vágyó laikusoknak is rengeteg hasznos és szórakoztató információt juttat. Például kiderül, hogy a rendező gyermekkorában a klasszikus, 1933-as King Kong láttán határozta el, hogy filmezni fog.
Gárdos Péter A porcelánbaba című filmje a csütörtökön kezdődő Rejkjavik Filmfesztiválon indul, melyen Magyarország az idén vesz részt először. A 2005-ös Magyar Filmszemlén a legjobb rendezőnek járó elismeréssel és a külföldi filmkritikusok díjával kitüntetett alkotást Gárdos Péter jelenlétében mutatják be Izlandon - olvasható a szerdai közleményben. A zsűri elnöke Pawel Pawlikowski lengyel származású brit rendező lesz.
Mundruczó Kornél Johanna című operafilmje a Párizzsal szomszédos Essone városában október 1-én kezdődő fesztivál versenyprogramjába kapott meghívást. A 7. Cinessone fődíjáért, amely jelentős anyagi támogatást jelent a nyertes film franciaországi forgalmazásához, tizenkét játékfilm kel versenyre az idén.
A svédországi Flimmer fesztivál péntektől a közelmúlt sikeres közönségfilmjeiből mutat be válogatást. Magyarországról Bergendy Péter Állítsátok meg Terézanyut! című alkotása érkezik Norrköpingbe - áll a közleményben.
A Hotel Ruanda sokkal jobb annál, hogy egyszerűen az új évezred Schindler listájának nevezzék. A ruandai tömegmészárlásról dokumentumfilmes hitelességgel szóló játékfilm az elmúlt idők legjobb és legmegrázóbb filmje. Kritika.
A skóciai Rosslyn Chapelnek a könyvben kulcsfontosságú szerepe van, a rendező pedig ragaszkodott ahhoz, hogy az eredeti helyszínen forgassák le az itt játszódó jeleneteket. A filmezés miatt a kápolnát egy hétre lezárták. A hírre több Da Vinci-kód rajongó megpróbált a forgatás közelébe kerülni, de a Guardian szerint a filmesek magas fapalánkkal kerítették el a helyszínt, így csalódottan kellett távozniuk.
A film főszereplője Tom Hanks és Audrey Tautou lesz, a bemutató napját 2006. május 19-ére tűzték ki.
A Twist Olivér című Dickens-regényt már többször megfilmesítették, de most készült a legnagyobb költségvetéssel: ötvenmillió euróból. Olivért ezúttal egy 12 éves fiú, Barney Clark alakítja, főszerepben még az Oscar-díjas Ben Kingsley látható.
A nemzetközileg ismert lengyel rendező a sajtótájékoztatón bejelentette, hogy a Twist Olivérrel befejezi filmes pályafutását. Visszatér a színházhoz.
Rovataink a Facebookon