Amerikában pozitív példaként került elő a magyar egészségügy
Bernie Sanders az amerikai Demokrata Párt balszárnyának informális vezére és a jelen állás szerint a párt elnökjelöltségének esélyese. Az egyik fő kampányígérete, hogy bevezeti az általános állami egészségbiztosítást az Egyesült Államokban, ahol ilyesmi nincs, mivel a jobboldal azt az egyéni szabadságjogokat és a piaci versenyt porba tipró szocialista ármánynak tartja (bár a 65 év felettiek részesülnek állami ellátásban, ez a Medicare, ezt akarja kiterjeszteni mindenkire Sanders; plusz van egy külön rendszer az alacsony jövedelműeknek is, a Medicaid, plusz a veteránoknak is jár az állami TB).
A baloldal balszárnya viszont azzal érvel, hogy a jelenlegi, piaci rendszerben sokmillió amerikai nem jut biztosításhoz, aki igen, az csak nagyon drágán, és akinek van biztosítása, még annak is rengeteget kell fizetnie egyes beavatkozásokért, azaz a rendszer pazarló, és nem szolgálja a nép és az állam érdekeit. Ezzel szemben a világ sok más országában sokkal jobban működik az állami egészségbiztosítás, Amerikának is be kellene vezetnie azt, harsogja Sanders. (Amerikában az egészségügy a GDP 17 százalékát teszi ki, amelyből az állami és a magánszektor költése kb. fele-fele arányban oszlik el, Németországban, Franciaországban, Nagy-Britanniában és Japánban 10-11 százalék az arány, és ennek négyötödét teszi ki állami költés, bár a konkrét rendszerek eltérőek.)
Ez utóbbi kapcsán nemrég egy tweetjében azt írta az elnökjelölt-jelölt, hogy az ellenfelei által őrült ötletnek tartott általános egészségügy számos országban működik, a példaországokat összegző listán pedig ott szerepelt Magyarország is.
Remember: our "crazy idea" of universal health care is a reality in:
— Bernie Sanders (@SenSanders) February 13, 2020
Australia
Austria
Belgium
Canada
Chile
Czech Rep.
Denmark
Finland
France
Germany
Greece
Hungary
Iceland
Israel
Italy
Japan
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Portugal
S. Korea
Spain
Sweden
Switz.
Turkey
U.K.
Vélhetően Sanders nem követi a magyar állami egészségügy állapotát, és bizonyára arról sem értesült, hogy a magyar állam pont a legelesettebbeket akarja éppen kizárni az általános ellátás hatálya alól. (Ráadásul az eü-reform eleve kongresszusi és nem elnöki hatáskör, azaz Sanders igazából hatalomra jutása esetén sem fog tudni semmit elérni e téren, de ettől tekintsünk el.)