Az eddigi legsikeresebb magyar nap az olimpián

A tokiói olimpia ötödik napja – élő

új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • 1:51.25 az új rekord. Kenderesi 1:54.52-vel negyedik hét századdal maradt le a dobogóról. A második a japán Honda Tomoru (1:53.73), a harmadik az olasz Federico Burdisso (1:54.45) lett.

A korábbi csúcsot Michael Phelps tartotta, 2008-ban 1:52.03-mal.

Helyszíni összefoglaló a hajnali programról itt!

• Még 50!

• Milák a harmadik.

• 50-nél 0.18-cal jobb a részidő.

• A szám toronymagas esélyese Milák Kristóf. A 2019-es kvangdzsui világbajnokságon világcsúccsal aranyérmet nyerő 21 éves úszó messze a legjobb idővel lett döntős, több mint két másodperccel jobb a kvalifikációs ideje minden vetélytársánál. A szaklapok szerint ő lehet az első úszó, aki 1:50 alatt ússza a 200 pillangót. Már az is óriási dolog volt, amikor két éve átadta a múltnak Michael Phelps csúcsát.

A döntőnek azonban van még egy magyar résztvevője, Kenderesi Tamás. A Rióban bronzérmes úszónak az utolsó 50 métere nagyon erős, ha az előtte lévő 150-en is tud menni az élmezőnnyel, könnyen a dobogón találhatja magát. Oda kell figyelnünk még Chad le Clos-ra, a dél-afrikai versenyző agresszív stílusáról ismert: nem lenne meglepő, ha ő diktálná a tempót, és még féltávnál is vezetne. A Milák mellett úszó Leonardo de Deus is okozhat fejtörést, a brazil úszó is remekül hajrázik. Izgalmas, kiélezett csatára van kilátás a magyar idő szerint 3.49-kor kezdődő döntőben.

• Érkeznek a férfi 200 pillangó résztvevői. A világcsúcstartó Milák fölényesen a legjobb idővel a négyes pályán úszhat, Kenderesi a kettesen megy majd.

• A női 200 méteres gyorsúszásé volt az első döntő a szerdai programban. Ariarne Titmus és Katie Ledecky különcsatáját várták a szaklapok az aranyért, ám az első hossz után a kanadai Penny Oleksiak, féltávnál a hongkongi Sioban Haguei haladt az élen. Az ausztrál végül elképesztően nagyot hajrázott az utolsó 50-en, 1:53,50-es idővel, olimpiai csúccsal olimpiai bajnok lett Ariarne Titmus (aki egyébként 400 gyorson is nyert). Az ezüstérmet a hongkongi Haugei nyerte, míg a dobogó harmadik fokára Oleksiak állhatott fel. Ledecky végül ötödik lett, a távon sorozatban ötödik olimpiáján döntőt úszó Federica Pellegrini hetedik.

• A nap első versenyszáma a férfi 100 méter gyors középdöntője volt, a másodikban állt rajtkőre a váltóban remeklő Németh Nándor. A kettes pályán tempózó magyar ötödikként fordult féltávnál 23,22-es részidővel, végül a harmadik helyen zárt országos csúccsal, 47,81-es idővel, ami döntőt ért neki, méghozzá hetedikként! A legjobb időt Kliment Kolesznyikov úszta (47,11) a középdöntőben.

• A férfi 100 méteres gyorsúszás elődöntőjével, az első futamban Caeleb Dressellel, a másodikban 3.35-től Németh Nándorral. Az amerikai 47.23-mal behúzta az első futamot.

• Jön a Katie Ledecky vs. Ariarne Titmus párharc visszavágója: 400 méteren az ausztrál lehajrázta az ötszörös olimpiai bajnok amerikait, aki revánsra készül a rövidebb távon. Talán Titmus a sebessége miatt esélyesebb ebben a számban, az ausztrál válogatón nagyon közel volt a világcsúcshoz is, de Ledeckyt sosem szabad leírni. Mögöttük Sioban Haugej pályázik jó eséllyel éremre, ami Hongkong első olimpiai medálja lenne úszásban. A versenynap első döntője magyar idő szerint 3.41-kor rajtol.

• Az olimpiai címvédő (és legutóbbi két világbajnokságot megnyerő) dán férfi kézilabda-válogatott a harmadik meccsét is megnyerte Tokióban, Bahrein ellen a mind a hat helyzetét értékesítő Jóhan Hansen vezérletével 31–21-re győzött.

• Mint arról beszámoltunk, Hosszú Katinka a 200 méter vegyes döntőjére való felkészülés miatt visszalépett a 200 méter pillangótól, a hírnek vegyes fogadtatása volt a magyar közegben. A kommentelők inkább elutasítóak voltak vele szemben a közösségi médiában, szakmai berkekben azonban nem vitatták döntésének helyességét. A kanadai Sydney Pickrem is hasonló utat járt be, két versenyszámot is dobott, hogy a 200 vegyesre fókuszáljon. Részletek itt!

• Természetesen nem, de az énekesnő rajongói nagy hasonlóságot véltek felfedezni kedvencük és a jordániai tekvondós között:

• Szerdától érmeket osztanak az evezős számokban is, pontosan négy kategóriában avatnak olimpiai bajnokot. Helyi idő szerint délelőtt már meg is született az első olimpiai bajnok páros, a román Ancuta Bodnar, Simona Radis duó olimpiai bajnoki rekordnak számító 6:41.03 alatt evezett be a célba.

Aranyérmeseket avatnak még férfi kétpár, női négyes és férfi négyes számokban is a mai napon.

férfi

• A negyedik nap programjában két magyar érdekeltségű döntőt is találunk, köztük a tokiói olimpia talán egyik legjobban várt fináléját: a férfi 200 méter pillangóét. Két magyar versenyző is éremért úszik: a Rióban bronzérmes Kenderesi Tamás, valamint az elmúlt években berobbanó Milák Kristóf. A 21 éves úszó megnyerte a 2019-es kvangdzsui világbajnokságot, méghozzá világrekorddal (1:50,73), Michael Phelps csúcsát átadva a múltnak. Aranyérmet vár tőle mindenki, ő is tudja ezt, és azzal is tisztában van, hogy csak rajta múlik, ha a legjobbját hozza, nincs, aki megverné. A döntő magyar idő szerint 3.49-kor kezdődik.

A női 200 méter vegyes 4.45-kor kezdődő döntőjében Hosszú Katinkáért szoríthatunk: a szám címvédője és világcsúcstartója a hetedik idővel kvalifikálta magát, így a surranópályán úszik majd. Az első versenyszám a férfi 100 méter gyors középdöntője lesz, a második futamban 3.35-től Németh Nándort láthatjuk. A női 200 méter pillangó középdöntőjében pedig Kapás Boglárkát 4.05-kor.

• A legnagyobb fogadóirodák szorzóit böngészve is kiderül, egyértelmű esélyesként várja a magyar úszó a 200 méter pillangó döntőjét. Sikeréért mindössze 1.03-as szorzót kínálnak az irodák, ami annyit jelent, hogy 1000 forintos fogadásunkra 1030 forintot kapnánk vissza Milák aranyérménél. A második legalacsonyabb odds az olasz Federico Burdissoé, győzelme esetén tétünk tizenhétszerese járna vissza.

•  Cselgáncs

4.00: férfi 90 kg, a 16 közé jutásért, Tóth Krisztián–Popole Misenga (menekültek olimpiai csapata) (utána nyolcaddöntő, negyeddöntő)

10.00: vigaszág, elődöntő, bronzmérkőzés, döntő