Egyetlen gusztustalan koszgyűjtő alkatrész sem lesz az egereken, ha megszabadulunk a mechanikus alkatrészektől, és szerecsére a technológiaváltásnak máris eljött az ideje. A Genius legalábis nemcsak az egér aljáról száműzte a golyót, hanem a tetejéről is eltávolította a gördítőgombot, és optikai szenzort rakott a helyére. Sajnos nem tudtam kipróbálni a kütyüt, de tudom miként működik: érzékeli az ujj mozgatását, illetve azt is, amikor rákoppantanak. Az egér neve Traveler 525 Laser
Az értelmetlenség alfája és omegája ez a Thermaltake számítógépház, meg ráadásul ronda is, és mindenhol lyukas. Ráadásul hddvd meghajtót építettek bele. Vagy nekik még nem szóltak, hogy annak a technológiának már lőttek?
Színes prospektuson jól néznek ki a napelemes laptoptáskák, csakhogy a képeken nem látszik, hogy mi mindent rejtenek. Kiváló ötlet, hogy a Nap töltse fel az éppen pihenő kütyük akkuját, csakhogy eközben a táska nyolcszáz grammos akkuja a cipelőjétől szívja el az energiát. Ilyen táskát kizárólag ultrahordozható laptopokhoz érdemes venni, nehogy leszakadon a váll.
Usb aljzatok lógnak ki a zsebekből, ezekre kell rádugni a lemerült kütyük gyári usb töltőjét. A készletben van 12V-os autós aljzat is.
Rengeteg víz lefolyik még a Leinén, amíg egyetlen mobiltelefonnal, azaz bevásárlócetli, hitelkártya, aprópénz és pénztárosnéni nélkül tudunk majd bevásárolni, de ha hihetünk az SAP-nek, akkor két-három éven belül megjelennek az ilyesmire alkalmas hipermodern hipermarketek.
A CeBIT-en bemutatott rendszer egyik legfontosabb eleme a mobiltelefon. A felhasználó először bepötyögi a mobilján a bevásárlólistát, majd ha elhalad egy bolt közelében, a készülék jelzi, hogy a listán szereplő termékeket ott megveheti. Illatszerbolt közelében tehát nem szól, ha csak pörkölt szójára meg babkonzervre van szükség.
A térhatású kijelzőket lehetetlen jól lefotózni, ezek az eszközök ugyanis azt használják ki, hogy a szemeink közt van egy orrnyi távolság. Átverik az ostoba agyunkat, így háromdimenziósnak látjuk a trükkösen összerakott képeket. A kamerát nem lehet átverni.
A Visumotion kijelzői úgy néznek ki, mintha teljesen szokványos lapostévék lennének, de valójában a panel előtt van egy réteg, amely optikai trükkökkel módosítja a látványt. Így ugyanis nincs szükség színes szemüvegre, de mint megtudtam bizonyos szögből nézve a kép kifejezetten zavaró. A rendszer ráadásul nem tud akármilyen videót térhatásúvá alakítani, egyszerre több kamerának a képét kell feldolgoznia.
Biztosan sokan járnak Ifával a haverokhoz deathmatch partira, ezért készítette el a Fujitsu Siemens a világ (egyik) legnagyobb laptopját. Típusa ismeretlen, és azt sem tudtam kideríteni, hogy vajon mennyibe kerülne, ha valóban lennék olyan elvetelemült, hogy megvegyem. Egyetlen hibája van: a kivetítővászon előtt lévő kamu billentyűzet kemény műanyagból van. Pedig lehetne vízágy, beépített usb 2.0-ás vízmelegítővel.
A videolejászók általában érdekesebbek, mint a könyvek, de szerencsére az irodalmat is össze lehet házasítani a csúcstechnológiával. A Longshine nevű cég standjánál került a kezembe egy elektronikus könyv, amelynek a kijelzőjén ugyanolyan szépen jelennek meg a betűk, mint a papíron. Nem véletlen, ez a kütyü is elektronikus tintát használ, pont mint az Amerikában korábban piacra dobott Amazon Kindle. A Longshine e-könyve roppant egyszerű felépítésű, és szokványos négyirányú gombbal elég gyorsan lehet navigálni a menüjében.
Meglepően könnyű (210 gramm), észre se vettem volna, ha a marketinges hölgy a zsebembe csúsztatta volna, de sajnos nem tette, így továbbra is vaskos papírkönyveket kell a táskámba préselnem. 400 megahertzes processzor és 1 gigabájt flashmemória van benne, amire persze nem a könyvek miatt van szükség, hanem inkább a beépített mp3-lejátszó miatt. Mini usb-val köthető a számítógépre, és SD-kártyával bővíthető a memóriája. A készülék txt, pdf, rtf és html formátumú szöveget, és bmp, jpg, gif és png formátumú képeket tud megjeleníteni 800x600 pixelen, 4 szürkeárnyalattal, 170 dpi felbontásban. A legújabb változatban van wifi is, és a cég éppen online tartalomszolgáltatókat keres. Az e-könyv kiskereskedelmi árát nem árulták el, de egy ilyen szerkezetet nagyjából 400 dollárért lehet megvenni más gyártóktól.
Nem lehet elég kicsiny egy kijelző ahhoz, hogy a mobilgyártók ne merjenek videókat lejátszani rajta. Az amerikai General Mobile nagyjából két négyzetcentiméteres kijelzőket rakott a G777 típusjelű mozimobilra, igaz a kijelzőket beépítette egy headsetbe, emiatt azok közelebb vannak a szemhez. Az ötlet jó, de a megvalósítása több pontos is hibás. Egyrészt a mozifilmek általában 16:9 képerányúak, a miniatűr kijelzők viszont 4:3-asak, tehát nincs jól kihasználva a kijelző. Ráadásul a kijelző fölött beáramló fény miatt nem látható jól a film, talán egy jókora papírzacskóz kellett volna a fejemre húzni. Sokkal jobb volt a látvány, amikor a cég hosztesze húzta a fejére a kütyüt, íme:
Még több kép a hajtás után:
Augusztusban megjelenik Kínában az Apple iPhone eddigi legjobb másolata, a Meizu M8 Mini One, és a gyártó szerint elképzelhető, hogy más országokban is piacra dobják 2008 utolsó negyedévében. Próbáltam megtudni, hogy lesznek-e a készüléken olyan beépített ikonok, amelyekkel online szolgáltatások - YouTube, Google Maps stb. - elérhetőek, de a CeBIT-re kihelyezett kereskedő csak azt ismételgette, hogy a felhasználók szabadon telepíthetnek majd a mobilra különféle szoftvereket.
A Meizu M8 érintőkijelzője 720x480 képpontos, és három valódi nyomógomb van alatta, a kamerája 3 megapixeles, az operációs rendszere pedig Windows CE 6.0-ra épül, de persze alaposan átírták, hogy a készenléti módban ne startmenü legyen, hanem látványos és könnyen kezelhető ikonok. Kipróbáltuk a prototípust, az iPhone néhány ismert újszerű megoldása, például a listák gördítése, nagyon kényelmesen működött.
A kínai cég természetesen azért jött el Hannoverbe, amiért az összes töbi kínai cég; forgalmazókat keresni. Éppen előttünk be is jelentkezett egy német disztribútor, amelynek a képviselője csak annyit mondott: Ez eléggé hasonlít az iPhone-ra, ugye? Kiváló, nagyon érdekelne, kérem keressen meg, amint piacra dobhatjuk.
Amikor azt mondjuk, hogy a CeBIT ideje alatt egyirányúsítják az autópályákat Hannoverben, akkor azt úgy értjük, hogy a CeBIT ideje alatt egyirányúsítják az autópályákat Hannoverben. Reggel, amikor a világ minden pontjáról érkeznek a látogatók, a kétszer háromsávos útszakaszok mind a vásár felé tartanak, délután meg pont az ellenkező irányba megy a forgalom, ami egyrészt szervezettséget feltételez, másrészt meg döbbenetes érzés. A GPS természetesen megőrül attól, hogy a szembejövő sávban megyünk, mi próbáljuk elhinni, hogy épp hat sáv tart egy irányba, és feldolgozni azt, hogy ott hajtunk le az autópályáról, ahol máskor feljönni szoktunk. Természetesen ilyenkor minden ki van táblázva az ellenkező irányból is, itt tényleg mindenre gondoltak. Nekünk meg szerencsénk volt: amíg a jobboldali szakaszon állt a forgalom, a szembesávban kényelmesen begurultunk a CeBITre. Ma felkeressük az Intelt és az AMD-t, meglessük a Meizu iPhone-klónját, meg kiderítjük, mi van a jövő csarnokában. És persze most is lesznek csajok.
Was ist das? - kérdezte egy német diák flegmán, amikor meglátta az alaplapot és a tizenhat merevlemezt összekötő kábelrengeteget. Lehet, hogy ettől az adattároló gépszörnyetegtől az összes rendszergazda rögtön az egeréhez nyúl, de az emberiség 99.99 százaléka csak azon morfondírozik: Was ist das?
Bár a Nintendo Wii kevésbé passzol a nagyfelbontású tévékhez, mint az Xbox 360 vagy a PlayStation 3, egy Speedlink nevű cég mégis két hatalmas vászonra vetítette ki a Wii Sports játékot. A virtuális labdát pattogtató két csinos lány ügyetlenül bánt az ütővel, de nem azért álltak körülöttük ötvenen, hogy megfoghatatlan szervákat láthassanak. A rendszernek valószínűleg nem lesz otthoni verziója.