Fotó: dave.m (Kopaszigát) és vakegér (Parlament).
Szeretettel köszöntöm a szurkoló közönséget, valamint a rádióhallgatókat és azokat, akik otthon, tévékészülékeik előtt követik a bajnokság nyitómérkőzését. Itt a Dunán úszó sportstadionban csap össze most Buda és Pest először, de nem utoljára. A bal parton LIPÓTVÁROS a jobbon ÉSZAK-KELENFÖLD. Röviden bemutatom a csapatokat aztán a szó a stúdióé, akarom mondani a kommentelőké (a bírót szidni ne tessék). A negyeddöntőben már csak a kommentelők érvei és ellenérvei szerepelnek majd, szóval érdemes felsorakoztatni mind!
(Meg amúgy az egész szavazástól függetlenül is érdemes kicsit végigböngészni a két negyed ismertetőjét, hisz a játék egyik célja épp az, mint a blogé: megismerni jobban a városunk…)
Styxx (a Serbia Insajd szerzője, valamint számtalan másik blogé álnéven), ellátogatott a Beleznay Éva ex-főépítész által szervezett gyermektáborba. Szerinte jól sikerült, aminek örülök, melyet annak idején én is ajánlottam. Nos íme:
Nem is oyan rég írtam a pompás keszthelyi fürdőszigetről. Akkor a befejezés előtt álló Fő téren még csak átsiettünk, de mostanra elkészült és Németh Sanyáék egy videót és egy remek fotómontázst küldtek róla az Urbanistának:
Előbb jöjjön a lényeg, a rizsa majd utána. Tehát a 16 induló és a menetrend:
Ronda, de szellemes.
Hello Urbanista!
Ezt az "installációt" a napokban találtuk a 11. kerületben, a Bercsényi utcában. Nikecell és gipsz kombinációja a hölgy, egy lakásfelújítás keretében került utcára. Gondolom azóta az ott lakók visszahajították a konténerbe, mert egy parkolónyi helyet foglalt. Szép igényesen az ott felejtett kutyagumi fölé volt igazítva. Szerintem múzeumban lenne a helye. :)Üdvözlettel: Pisti
István levele ugyan majd egy hónappal ezelőtti, de talán még most is aktuális (ha időközben változott a helyzet, jelezzétek). Bár mostanában csak óvatosan hívom fel a figyelmet félig végzett felújításokra, hiszen lehet, hogy valójában csak néhány hónap szünetről van szó, mint a Kálvin téri áruház esetében.
Teljesen átalakult az Erzsébet tér. Az Akvárium klub mellett már a szezonnyitó óta gombamód szaporodnak a kiülős helyek, most azonban egy színes sátor is erősíti a nyári fesztiválhangulatot. A Nikon ProfilPimp sátra a felhőtlen szórakozást kínál, ráadásul nagyon hasznos szolgáltatást nyújt a facebookozók számára. Profilt pimpel, egészen pontosan borítóképeket gyárt - egy profi háttércsapat segítségével.
Drága Hölgyeim és Uraim!
Önök már biztosan azt hitték, hogy teljesen elfeledkeztem arról, hogy valamikor fél éve beígértem egy városnegyed-bajnokságot. Dehogy is! Annyira nem, hogy íme, itt a hivatalos versenymenetrend, az első mérkőzést augusztus 7-én játsszuk majd, azután pedig minden kedden és pénteken bajnoki nap lesz!
Via: Régi képek, tipp: Sadia.
Budapest tele van szebbnél szebb víztornyokkal (egyikről épp tegnap esett szó). Átépíteni viszont nagyon nehéz őket. Legtöbbjüknél köti a tervező kezét a műemlékvédelmi, a tűzvédelmi és az építésügyi előírások. Ráadásul utána el is kellene adni valahogy, de ki az, aki luxusáron akar venni egy négyszintes lakást vagy sokszintes házat, amelyikben nincs lift. És a gyárkéményeknél ennél sokkal durvább a helyzet...
Bár a fővárosi buszok egységes új színe még várat magára, van amit már nagyon szépen helyreállított a Budapesti Közlekedési Központ. Egy 1961-ben beszerzett trolibuszpótkocsit! Merthogy ilyenek is szelték egykor a pesti utcákat. Leginkább Zuglóban, a 75-ös vonalán:
Márciusban nagy vihart kavart az az olvasói levél, mely arról számolt be: éjszakáról éjszakára lopják el a budavári Ybl-korlát díszeit. Szerencsére még aznap kiderült, hogy nem színesfém-tolvajok, hanem a kerületi városüzemeltetők állnak a háttérben: javítani vitték a meglazult, veszélyessé vált elemeket. Most Peti jelezte, hogy azóta már vissza is kerültek a helyükre a hiányzó darabok.
Hogy mitől lesz egy lepukkant gyártelepből nyüzsgő kulturális központ, az megérne egy külön posztot. Van, hogy nem elég a pompásan felújított, gyönyörű épületállomány (lásd Zsolnay-negyed), de az sem igaz, hogy csak alulról szerveződve jöhet létre valami működő dolog (lásd Millenáris). Most azonban csak egyetlen helyről szeretnék írni, amelyiknek minden adottsága megvan ahhoz, hogy Pest ipari-kulturális központja legyen: ez a Közvágóhíd, a benne működő rengeteg próbateremmel, hangstúdióval, a közepén az R33-mal.
Remek poszt jelent meg a Táj-kert blogon. Kiinduló pontja a fenti ábra, melyen a város 1872-es térképére fekete vonalakkal felrajzolták a város mai épületeit és sötétre satírozták azokat, amelyek már 1872 előtt is álltak. Nem sok ilyen van. Aesculus most ezeket veszi sorra fényképekkel és pár soros ismertetővel.
Hogy a tegnap posztolt, halálfejes lobogóval díszített villában lakik-e filmes azt még mindig nem tudjuk, de hogy a mellette levőben dolgozik pár, az tuti. Ennek a filmművészeti alkotásnak a trailerrétKP küldte, aki - mint írja - "webezgetés közben" akadt rá. Mit mondjak... Elég nehéz volt úgy képernyőképet lőnöm róla, hogy ne látszódjon semmi indiszkrét, de azért a zászló benne legyen.
Amúgy a torony lakója - akinek vélhetően semmi köze a linkelt filmhez - egy Facebook-oldalt is csinált az objektumnak, ahova időnként klassz képeket tölt fel a kilátásról (nem ilyeneket).
Persze nem voltak még se kolik, se egyetemi épületek, se Mol-székház. Csak ez a jó széles utca, melyet pár évvel korábban még Szent Korona sugárútnak terveztek Horthy-ék és a képen távolba vesző Petőfi (akkoriban Horthy) hídról indult. Most így néz ki nagyjából ugyanonnan a látkép (igaz pár emelettel alacsonyabbról).
Tegnap is a Gellért-hegyről és bűnözőkről esett szó - de akkor nagyon komoly témában, ma viszont sokkal mókásabb megvilágításban. Mert bár fenti fotó olyan, mintha egy tengerparti várkastély ormát ábrázolná valahol északon, valójában a Gellért-hegyen álló Hegedűs-villa látható rajta. Elég hivalkodó építmény, de mára szerintem minden budapesti megszokta, szinte elmaradhatatlan eleme a tájképeknek. Mint amilyen ezen a sorozaton is. (Fú ez a kép meg igazi ritkaság, ezen még csak épül!)
Igaz, fura streetartos megmozdulásaik már korábban is voltak, de erre most nem nagyon találok magyarázatot, hacsak nem a Bűvös vadászt tűzik műsorra. (Fotó: Beyond Budapest)
Fotó: graff.blog.hu
Épp az Urbanista kürtölte világgá, hogy nagy átalakulások elé néz a Filatorigát környéke. Lesz ugye új Árkád, meg Budai Promenád, esetleg drága lakóingatlanok, gyalogoskapcsolat a Duna-felé, sőt még akár a HÉV is föld alá kerülhet Óbudán. Ennek egy része kifejezetten jó hír, főleg, hogy a Harisnyagyár klassz épülete megmarad. Ugyanakkor eltűnik valami, ami nagyon sokaknak emlék: az ország legismertebb legal fala - vagyis ahol kedvükre alkothattak a graffitisek.
A hír már néhány napos, de mindenképpen érdemes megemlíteni. Előkerült a budapesti városháza legrégebbi ábrázolása. Ez már önmagában is érdekes, ám ami még szebb: a főváros meg is kaparintotta magának, így a Budapest Történeti Múzeumba kerülhetett. Ami pedig a legszebb, hogy mindez ellenzéki-kormánypárti kooperációban sikerült. Az LMP-s Somfai Ági kapta a fülest a kép felbukkanásáról, a Fideszes városvezetés pedig figyelmeztetésére észbe kapott és megvásárolta. A teljes történet itt olvasható.
Volt már kérem itt az Urbanistán Budapesten játszódó Nokia-reklám, meg Budapesten játszódó Windows Phone-reklám is, de most itt a nagy összeborulás - szintén Budapestről. Amúgy a Lumiában a blog.hu mesterkedésének köszönhetően, állítólag még Urbanista-alkalmazás (csempe vagy mifene) is van. Aki látott már ilyet közelről, mesélje el, milyen! (Tipp: Kiss Márton - kösz!)
Majdhogynem megszokott dolog, hogy a fém dolgokat ellopják a közterületekről. Korábban csak az ezüstöt (igen ilyen is volt Budapesten - de erről majd később), aztán a vasat, az alumíniumot, a rezet miegymást végig a periódusos rendszer összes elemén. De amilyet egy kedves olvasónk küldött, ritkán lát az ember.
Olyan pusztítást végeztek ismeretlen, mintha valami jármű röpült volna bele a falba, hogy aztán kirángassanak belőle minden fémet. Ahogy egy kedves olvasónk figyelmeztetett:
Előtérben a Tabán már házak nélkül, frissen parkosítva, de még eggyel több templommal, mint ma. Háttérben a Vár a régi kupolával, a Lánchíd - mai szemmel igen csak furcsa, legtöbbször más szögből fényképezett díszkivilágítása - és a városban kósza szentjánosbogarakként itt-ott pislákoló közvilágítás fényei. Fotó: fortepan.hu, tipp: Sadia. Katt a képre az élvezhető felbontásért!
Kapcsolódó cikk az Indexen, ahonnan Ránki Dániel képe is való. Mint arról korábban is írtak, rockmúzeum kiskocsmával, étterem elegáns vendégeknek, vendéglátóhely bakancsos turistáknak, mélygarázs, föld alatti rendezvénytér, kisboltok, kávézók lesznek a 2014-re felújított Várbazárban a tervek szerint. Ez pedig a mozgólépcsője lesz, fel a Várba. Hajrá!
Eddig csak nagy, nemzetközi ingatlanos franchise-ok, bankok és persze az ingatlan.com jelentkezett lakáspiaci elemzésekkel, most azonban egy viszonylag kisebb lánc - a Balla Ingatlanirodák - is kiadott egyet. Túl azon, hogy klassz marketingfogás, tényleg jó elemzés, mert egy viszonylag kis területre fókuszál: mennyire változtatta meg a lakásárakat a KÖKI Terminál megépítése Kispesten és Kőbányán. Lássuk:
A Budai Vár alatt futó alagútban lett figyelmes PG, a Fővárosi bloggere egy különös feliratra:
"A Váralagúton sétáltam át, amikor a szemközti falon megláttam a mozaikon két feliratot. Felül egy Samu felirat, alul pedig egy Kiss. Vajon mi lehet ez? A tízezredik mozaiklapnál már nagyon unták magukat a burkolók? Ki lehet Samu, és ki lehet Kiss?"
Rejtély! Lehet, hogy a kreatív kőművesek így graffitiznek? Kiszedik a mozaikkockákat és máshogy teszik vissza, mint az egyszeri ember az öntapadós betűket?
Rovataink a Facebookon