Amikor gyerekként Kispest (vagyis Honvéd) - Ferencvárosra vitt ki apám a Népstadionba (páros meccs volt, előtte talán az Újpesti Dózsa játszott a Vasassal), nem gondoltam volna, hogy egyszer én is egy hasonló összecsapást fogok vezetni. Merthogy valami ilyesmi történik most itt az Urbanista és az Otthontérkép közös játékában, a Városnegyed-bajnokság utolsó nyolcaddöntőjében, ahol BELSŐ-FERENCVÁROS csap össze a kispesti WEKERLETELEPpel.
Vajon sikerül-e Ferencvárosnak két versenyzőt is továbbjuttatnia a negyeddöntőbe? (A József Attila-lakótelep már ott van.) Vagy sikerül-e a városmagtól legtávolabb eső versenyzőnek, egyedüli kertvárosi részként továbbküzdenie magát?
Azok kedvéért, akik nem tudják, miről van szó, elárulom, a cél: megtalálni azt a budapesti városrészt, amelyet a legtöbben szerettek. A játék menetét, állását itt találjátok részletesen. Voksolni pedig egyszerű lájkolással tudtok a Facebookon - szeptember 13. délig.
Balláék nem is olyan régen küldtek egy összeállítást arról, hogy mennyire változtatta meg a KÖKI Terminál megépülése a helyi ingatlanpiacot. Most egy újabb elemzéssel rukkoltak elő, ezúttal Zuglóról, mely furcsa mód megőrizte azt a harminc-negyven évvel ezelőtti imidzsét, hogy tulajdonképpen kertváros - holott már szinte minden talpalatnyi földjén társasház áll. De vajon hogy látják mindezt az ingatlanosok és az ingatlanvásárlók? Melyek erősségei, gyengeségei és hol mennyiért vehetünk kecót.
"Zseniálisan elborzasztó, újépítésű ház" - írta Gergely, aki a II. kerületi Daru utcában lőtte a képet. Szerintetek? Nekem amúgy legjobban az igényes parkolásgátló tetszik, az ablakok (vakablakok?) működését meg egyszerűen nem értem.
Frissítve: mint arra Cook Kapitány kommentjében felhívta a figyelmem, a Norcon megvan a ház átépítés előtti változata is. Így már érthető, miért ilyen a tető (bár az nem, hogy miért hagyták meg pont azt érintetlenül). Nagyon különös, akár csak a szomszéd "kutyaólablakai" a tetőn. Íme:
A buddhizmust mindig valami misztikum lengi körül, pedig elég nagy hagyománya van nálunk. Kőrösi Csomát afféle szentként tisztelik, sőt városi legendák szerint még a legkeményebb kommunizmus idején is szemet hunytak a működésük felett – tekintettel Rákosi mongol jakut feleségére*. Mindenesetre azt ezzel együtt sem gondolnák sokan, hogy a budapesti Rózsák terén van a legnagyobb világi buddhista központ. Mármint a világ egyik legnagyobbja. Most pedig hozzáfogtak az átépítéséhez – lássuk milyen lesz!
Fotó: Vargosz/ÉLETképek
Annyira ismerős. Mintha tegnap láttam volna valahol. De aztán lehet, hogy tényleg csak gyerekkoromból emlékszem a sárga keramitkockákra? Ha tudjátok merre találni ilyet Budapesten, osszátok meg velünk!
„Soha nem jártam még Magyarországon. Az igazat megvallva soha nem éreztem különösebb érdeklődést a kelet-európai országok iránt. Budapest kellemes meglepetés volt… Sőt nem csak meglepett, de már az első sétára egyenesen beleszerettem ebbe a városba… Azelőtt csak Amszterdamot szerettem, Berlin, Londont, a portugáliai Portót. De Budapest mindet felülmúlta. Most már csak itt tudok meghalni. Ez a város egyenesen csodálatos. Nehéz megmagyaráznom, mitől annyira szép, még én magam sem értem… A magyaroknak mókás a nyelve, mókás a pénze is, amelyet „forintnak” neveznek. Budapest olyan, mint egy bájos kismacska, amelyet lehetetlen nem szeretni.”
- idézi Ilja Varlamov, a legsimertebb orosz fotóblogger szavait a remek Wang folyó versei blog, ahol a fővárosról készült mind a 35 képet megtekinthetitek. Érdemes, komolyan lelket önt az emberbe, még akkor is ha joggal illetik kritikával a sok zsánertéma miatt - azért is választottam ide egy nem szokványosat. (A linket több barátom is ajánlotta, köszönet mindnek!)
Fotó: Elvira (Nemzeti Múzeum), Volcy11 (Feneketlen-tó)
Mai mérkőzésünk résztvevője két olyan negyed, amelyet 2007-ben ismertek el hivatalosan is önálló városrésznek. Ezen kívül azonban nem nagyon egyeznek semmiben. Ők SZENTIMREVÁROS és PALOTANEGYED. (Határok itt.) A tét nagy! Vajon sikerül-e Újbudának elsőként a kerületek közül két versenyzőt is továbbjuttatnia? Vagy sikerül-e egy második pesti negyednek is továbbjutni a Nagykörúton belülről? Arról nem is beszélve, hogy ez az utolsó nyolcaddöntő, ahol Pest és Buda csap össze.
Ha hirtelen nem tudod miről van szó, akkor elárulom: ez az Urbanista és az Otthontérkép közös játékának, a Városnegyed-bajnokságnak egyik mérkőzése. A cél: megtalálni azt a budapesti városnegyedet, amelyet a legjobban szerettek. A játék menetét, állását itt találjátok részletesen. Voksolni pedig egyszerű lájkolással tudtok a Facebookon.
Fölkerült egy vagon Várkertbazár-látványterv a ZOA honlapjára, ebből nyúltam le most párat.
A mátyásföldi villanegyedben elég sok német cégvezető lakik, akik pont olyanok, mint a mesebeli németek, hogy ott aztán mindennek tüchtignek kell lennie. Szépek is a villáik, rendben is van a kertjük, hanem, ha a fű nem akar úgy nőni, ahogy az meg van mondva neki, akkor jön a műfű. Ott nagyon furcsán fest az úttest és az árok (helyére telepített szépen mulcsozott bokorágyás) közt a műzöld (amúgy alig egy háznyira a rejtélyes macskakaputól).
Na annál már csak az furább, amit Albert talált Terézvárosban, az Andrássyn. Mint írja:
A fenti német üdítőreklámban nem egy helszín bukkan fel szeretett fővárosunkból, így például a Liszt Ferenc téri Liszt-szobor, ismerős formájú kukák és házak. Na meg természetesen gerillakötések, melyről már nem egyszer írtunk is. Tipp: Dobos László, München.
A nyolcaddöntők még javában folynak az Urbanista és az Otthontérkép Városnegyed-bajnokságán, ám az eddigi eredmények közül kimagaslik a József Attila-lakótelepé: 348 lájkkal győzte le Lágymányost (aki amúgy egy gyengébb csapatot simán vert volna 146-os eredményével). A siker mögött alighanem a civil lelkesedés áll, aminek egészen meglepő példái a fenti fotók: az urbi játékát falragaszokon hirdetik! Teljesen meghatódtam... (forrás: I ♥ József Attila-lakótelep)
Tegnap este lezárult az egy hete indított játék: addig gyűjthették a lájkokat a részvevők, hogy eldőljön, melyik képet szeretitek legjobban a sör és a város, vagy a sör és épület témakörben. Na és persze eldőlt az is, kik kaptak ingyen belépőt az augusztus 29. és szeptember 2. között tartott a Budavári Sörfesztre.
Képek: Krúdy a Mókus utcában (Puffancs) és a Kazinczy utca (Két Cica Konyhája)
Hölgyeim és uraim, ez itt kérem a Városnegyed-bajnokság, az Urbanista és az Otthontérkép közös játékának újabb nyolcaddöntője. A cél még mindig ugyanaz: megtalálni főváros legszerethetőbb lakókörzetét. Ezúttal BELSŐ-ÓBUDA* és a ZSIDÓNEGYED párbajozik. A pontos határokat itt találjátok, a játék leírását, pontos dátumait és állását pedig itt. Mindkét versenyzőre jövő szombat délig lehet szavazni, egyszerű lájkolással a Facebookon.
(A Belső-Terézváros – Németvölgy küzdelem jelen pillanatban is zajlik, még lehet szavazni ott is. Meglehetősen lanyha az érdeklődés ezen a mérkőzésen, így aki szeretne, az még könnyen fordíthat az állásán!)
Van a Rákóczi úton egy neromán/romantikus templomocska, amit elég kevesen ismernek. Nem csoda, egy háztömb zárja be, mint az a fenti Google Maps-os képen is látható. Az utcáról csak annyi tűnik fel a járókelőnek (már akinek feltűnik), hogy egy egész saroknyi hosszon egységes a homlokzat. Amint az a műemlékem.hu oldalon látható:
Bár sokat kérek mindenkit arra, hogy szavazzon erre vagy arra a városrészre, vagy a legjobb sörös fotóra, de magamnak ritkán kérek kattintást. Most azoban megteszem. Ha szeretitek az Urbanistát, kérlek Benneteket, hogy fejezzétek ki ezt azzal, hogy az idei Goldenblogon támogatjátok a blogot: vagyis szavazzatok rá helyi.érték kategróiában. Köszönöm!
A sziget.hu-nak dolgozva már korábban is készítettünk pár Urbanista blogon elsüthető videót (például ezt az ámokfutósat), idén azonban nem szerepeltem, csak kérdeztem. Mégpedig Szavoszt-Vass Dánielt, a Dunai Szigetek bloggerét, a Hajógyári-sziget történelméről. Akit mélyebben is érdekel a téma, olvassa el ezzel foglalkozó posztját, érdemes!
Fotó: Fővárosi blog: Novotel és irenne56: Operaház.
Jó napot! Ez kérem még mindig a Városnegyed-bajnokság, az Urbanista és az Otthontérkép közös játékának egyik nyolcaddöntője. A cél még mindig ugyanaz: megtalálni főváros legszerethetőbb lakókörzetét. Ismét a Duna két oldaláról csap össze egy-egy versenyző: NÉMETVÖLGY és BELSŐ-TERÉZVÁROS. A pontos határokat itt találjátok, a játék leírását és állását pedig itt.
Mindkét versenyzőre jövő kedd délig lehet szavazni, egyszerű lájkolással a Facebookon. (A rendkívül szoros Belváros – Herminamező mérkőzés jelen pillanatban is zajlik, csak úgy mint a kevésbé kiegyenlített József Attila-lakótelep - Lágymányos párharc. Azokra még lehet voksolni lájkokkal!)
A Városnegyed-bajnokság az Urbanista és az Otthontérkép közös játéka. Nagyjából azonos méretű (10-20 ezres) budapesti városrészek mérkőznek meg és jutnak tovább (mint a csapatok a focibajnokságokban), hogy végül a döntőben kiderüljön, melyiket szeretitek a legjobban.
(Korábban próbáltam úgy megfogalmazni hogy melyik a legélhetőbb, meg hol a legjobb lakni, de azt hiszem ez inkább arról szól, hogy melyiket szeretjük a legjobban.)
Az első körben kiválasztottuk a 16 indulót, melyek többségét Ti, olvasók ajánlottátok. Ezt követik a nyolcaddöntők, ahol bemutatjuk a csapatokat: egyrészt linkeljük, mit írt róluk az Urbanista az elmúlt négy évben, másrészt ismertetjük az Otthontérkép rájuk vonatkozó statisztikáit (ingatlanárak, bérleti díjak, garázsárak, parkolási díjak, zöldterületi mutatók, bűnözési statisztikák stb).
A mérkőzéseket a Facebookon játsszuk: lájkolással dől el, hogy melyik városnegyed jut tovább a következő fordulóba. Minden összecsapásnál egy hétig lehet szavazni (kivéve az elődöntőknél, ahol 3 napig) - a szavazás mindig délben zárul.
A bajnokság menetrendje - folyamatosan frissül!
(Mérkőzések: hetente kétszer. Az előzetes dátumok tervek, egy-egy nap csúszás olykor belefér.)
Fotó: biggeorges.hu
A Margit körút - mint minden valamire való belvárosi körút - sűrűn be van építve, de azért akadnak benne foghíjak. Például a Rómer Flóris utca sarkán. A foghíjak általában rondák és az utcáknak csak javára válik, ha helyre áll a zárt utcasor, de ez a foghíj történetesen kedves. Tele van fákkal, amelyek ráadásul zöld folyosót alkotnak a Mechwart liget felé:
Fotó: Stefanie: Kilátás és dupa: Műegyetem.
Hölgyeim és uraim, ez Városnegyed-bajnokság, az Urbanista és az Otthontérkép közös játékának negyedik nyolcaddöntője. A cél még mindig ugyanaz: megtalálni főváros legszerethetőbb lakókörzetét. Ezúttal a legöntudatosabb pesti panellakótelep és egy (szintén panelházakkal rendelkező) egyetemi negyed csap össze. Persze egyik sem ok nélkül került be a 16 legjobb közé: mai két játékosunk a ferencvárosi JÓZSEF ATTILA-LAKÓTELEP és LÁGYMÁNYOS. A pontos határokat itt találjátok.
Mindkét versenyzőre jövő szombat délig lehet szavazni, egyszerű lájkolással a Facebookon. (A rendkívül szoros Belváros – Herminamező mérkőzés jelen pillanatban is zajlik, még lehet szavazni ott is!)
Ha érdekel a hátterük is, olvasd el a rövid összefoglalót és szavazz! (Meg amúgy az egész szavazástól függetlenül is érdemes kicsit végigböngészni a két negyed ismertetőjét, hisz a játék egyik célja épp az, mint a blogé: megismerni jobban a városunk…)
Ritkán szoktam ajánlani fesztiválokat az Urbanistán. Ezen kevés kivételek közé tartozik, amikor megvesztegetnek. Mondjuk belépőkkel a Budavári Sörfesztiválra. Kaptam négy (na jó, nem kamuzok hat, csak kettőt zsebre tettem) belépőt, melyeket most megnyerhettek. Darabja két rugót ér (és az árban egy korsó sör is benne van). Na de lássuk, miről is van szó!
Nagy visszhangot váltott ki a Nagy-Magyarország alakú fenyőerdőfoltról szóló poszt, mely lombhullatás után válik láthatóvá a Budai-hegyekben. A legkülönfélébb légi és űrfelvételeken próbáltunk utánajárni a dolognak - hiába. Alighanem azért, mert ezek nem repülőknek és űrhajóknak készültek, hanem a hegyoldal mellett sétálóknak. Fényképe sajnos senkinek sem akadt olvasóink közül, szóval az illusztrációra még pár hónapot várni kell. Viszont a Pilisi Parkerdő megerősítette a legendát. Mint kérdésemre Vígh Andrea, kommunikációs előadó elmondta:
Jött egy olvasói levél Facebookon:
A segítségeteket szeretném kérni . Jön vidékről 13 éves unokaöcsém és szeretném Budapesten pár érdekes helyre elvinni, ami biztos, hogy izgalmas lehet neki, légyszi javasoljatok pár helyet , maradandó élményt. Az állatkert, vidámpark, cirkusz már megvolt tavaly. Előre is köszi a segítséget.
Rudi
Teljesen elszégyelltem magam, hogy nem tudok kapásból sorolni egy rakás helyet. Már nem vagyok tizenhárom, a gyerekeim meg még nem, szóval csak tapogatózni tudok. Bár felteszem, hogy ennyi idős korban már eléggé számít az érdeklődési kör is. Mindenesetre az én első számú tuti tippem: Csodák Palotája - a legjobb!
Mi a Tiétek?
Szavazhatsz lájkkal a képekre kattintva is!
Szeretettel köszöntöm a szurkolókat, a Városnegyed-bajnokság harmadik mérkőzésén. A verseny célja: megtalálni főváros legszerethetőbb lakókörzetét. Az első szakaszban összeszedtük a 16 indulót, melyek zömét Ti, olvasók ajánlottátok. A következőkben pedig – akár egy focibajnokságban – összecsapnak a csapatok. Minden versenyzőre egy-egy hétig lehet szavazni, egyszerű lájkolással a Facebookon. Kedves hallgatók, most kaptuk a hírt, hogy Lipótváros kiesett a játékból, és megvan az első nyolcaddöntősünk: Észak-Kelenföld! Az Újlipótváros - Budavár mérkőzés viszont ezekben a percekben is zajlik,
A sors úgy hozta, hogy ma először két pesti versenyző mérkőzik meg: BELVÁROS és HERMINAMEZŐ. A pontos határokat itt találjátok.
Ha érdekel a hátterük is, olvasd el a rövid összefoglalót és szavazz! (Meg amúgy az egész szavazástól függetlenül is érdemes kicsit végigböngészni a két negyed ismertetőjét, hisz a játék egyik célja épp az, mint a blogé: megismerni jobban a városunk…)
Tegnap véget ért az első nyolcaddöntő: Észak-Kelenföld kiütötte Lipótvárost (148:76 arányban).
Az Újlipótváros - Várnegyed küzdelem még javában folyik, és még ma megkezdődik a Belváros – Herminamező összecsapás. Ha nem tudod, miről van szó, olvass róla többet itt.
Gratulálunk az első továbbjutónak!
Fotó: dave.m (Kopaszigát)
Vasárnap ismét Balatonlellén játszunk a Csibor zenekarral, így aztán eszembe jutott ez a fotó, amit legutóbbi koncertünk után lőttem a vasútállomáson. Mondjuk lehetne helyesebb, meg informatívabb, hogy mondjuk merre is van a vécé, de azért aranyos. És persze lehetett..
Fotó: Coctails (Vár) és Tschöppy (Szent István Park)
Szeretettel köszöntöm a szurkolókat, a Városnegyed-bajnokság második fordulójában. A verseny célja: megtalálni Budapest legszerethetőbb lakókörzetét. Az elő szakaszban összeszedtük a 16 indulót, melyek zömét Ti, olvasók ajánlottátok. A következőkben pedig – akár egy focibajnokságban – összecsapnak a csapatok. Minden versenyzőre egy-egy hétig lehet szavazni, egyszerű lájkolással a Facebookon. (A poszt írásának pillanatában is zajlik az Észak-Kelenföld - Lipótváros mérkőzés, az állás jelenleg 106:64 az újbudai negyed javára!)
A sors úgy hozta, hogy ma is két Duna-parti induló csap össze, egy pesti és egy budai: ÚJLIPÓTVÁROS és BUDAVÁR. Mivel a versenyben nagyjából 10-20 ezres városrészek vesznek részt, az előbbiből "vágni kellett" (a déli, régebbi rész maradt benne vagyis Belső-Újlipótváros), az utóbbinál pedig két sokak által javasolt városrészt, a Várat és a Víziváros I. kerületi részét vontuk össze, mégpedig a kerület által is használt közös név alatt. A pontos határokat itt találjátok.
Ha már most tudod, kire szavazol, kattints ide és nyomj egy lájkot Budavár vagy Újlipócia képének. Persze akár mindkettőre is szavazhatsz, ha egyformán szereted őket. Kérlek, ne a képeket értékeld, azok most csak illusztrációk.
Ha érdekel a hátterük is, olvasd el a rövid összefoglalót és szavazz utána. (Meg amúgy az egész szavazástól függetlenül is érdemes kicsit végigböngészni a két negyed ismertetőjét, hisz a játék egyik célja épp az, mint a blogé: megismerni jobban a városunk…)
Úgy gondoltuk néhány ismerősömmel, hogy városunknak és a környéknek rengeteg manapság nem megfelelően kezelt értéke van, és meg szerettük volna találni, hogyan lehet akár a helyi lakosok felé, akár majdani turisták felé megfelelően tálalni ezeket.
A projekt kivitelezésének első fázisában néhány helytörténeti művet felhasználva állítottunk össze egy (még mindig folyamatosan bővülő) idővonalat a projekt Facebook profilján. Azaz: a város történelmét felvezettük az ún. timeline-ra, és ez a megoldás - amennyiben jól értesültünk - meglehetősen egyedi még.
- írta Cserei Zoltán, a Visit Kézdivásárhely egyik gazdája.
A képet Lampert Benedek küldte az Urbanistának. Tudjátok, a srác, aki a cinegés akciójával már szerepelt a blogon. Kösz!
Rovataink a Facebookon