Ez megint nem a multik hete volt
Így telt az év 11. hete a gazdaságban
További Gazdaság cikkek
- Magyar műholdakat bocsátanak fel az űrbe, és ez csak a kezdet
- Mindjárt megszűnik az Ügyfélkapu, ezt kell tudni a változásokról
- Ott tartják a magyar gyerekek a zsebpénzt, ahol nagyon nem kéne
- Elárulta Nagy Márton, mit gondol a román fizetésekről
- Kipécézték és támadhatják a forintot, hatalmas dilemma Matolcsy Györgyék asztalán
A héten a kormány már egyeztetést is tartott arról a nagy élelmiszerláncokat szívató javaslatcsomagról, amit a múlt hét előtti héten az Index megszerzett. Bár korábban Lázár János azt mondta, hogy a kormány javaslatai változtak a kiszivárgott előterjesztéshez képest, az Index forrásai szerint a megbeszélésen nagyjából ugyanaz hangzott el, amiről korábban is szó volt.
Így például:
- megadóztatnák az áruházak parkolóit (nagyjából annyit beszedve ebből, mint amennyit a kereskedelmi cégek válságadóként befizettek 2010 és 2013 között),
- korlátoznák a cégek reklámköltéseit,
- kötelező létszámbővítést írnának elő az áruházaknak,
- 100 százalékos bérpótlékot vezetnének be a vasárnapi munkavégzésért
- és kötelezővé tennék, hogy a dolgozók legalább két szabadnapja vasárnapra essen.
A kormány tájékoztatója után a meghívott szervezetek képviselői elmondhatták, hogy mit gondolnak a javaslatról, de a kormány nem reagált érdemben a felvetésekre.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) szerint pont a fogyasztók, a kereskedelemben dolgozók és a kisboltok járnának igazán rosszul, ha az intézkedéseket bevezetik. A munkaerőhiánnyal küzdő szektorban azt is előírná a kormány, hogy az áruházakban hány embert kellene foglalkoztatni, ami alapján a Lidl-nek például több mint kétszer annyi embert kéne felvennie, mint ahányan most ott dolgoznak.
A kormány szerint egyébként az egész szigorításra azért van szükség, mert nemrég európai szintű botrányt okozott, hogy kiderült: néhány multi gyengébb minőségű élelmiszerrel látja el az EU keleti tagállamait. A Nébih újabb vizsgálatot is indított az ügyben, aminek március végére lesz eredménye várhatóan.
Közben pletykaszinten az is felmerült, hogy nem lesz az egész tervezetből semmi, vagy hogy kikerülhetnek a parkolók megadóztatásáról és a kötelező létszámnövelésről szóló javaslatok az előterjesztésből.
Mészáros Lőrincre ezen a héten is rámosolygott a szerencse
Izgalmasan kezdődött a hét a Budapest Értéktőzsdén, ugyanis hétfőn az Opimus után Mészáros Lőrinc egy másik cégének, a Konzumnak a részvényeit is felfüggesztették egy időre. Végül még aznap megtörtént a két céget érintő bejelentés, és bár sokan arra számítottak, hogy a cégek hazai vagy nemzetközi terjeszkedési terveivel összhangban jelentenek majd be valamit, végül csak az tulajdoni viszonyok változtak meg a cégeken belül (itt írtuk le részletesebben, hogy hogyan).
A cégek tulajdonosi szerkezetének átrendezése miatt a Konzum-csoportnak összesen 40,4 százalékos részesedése lesz az Opimusban, Mészáros Lőrinc pedig a cég 24,37 százalékát tulajdonolná, ehhez viszont nyilvános vételi ajánlatot kellett tenni, ami csütörtökön meg is történt.
Ez a hét sem telt el egyébként Mészáros szállodaipari terjeszkedése nélkül: a nemrég megvásárolt Hunguest Hotel láncot tulajdonló Konzum, és egy nemrég beszerzett ötcsillagos tokaji hotel után bejegyeztek egy céget Pollux Hotel Zrt. néven, székhelye Felcsúton van. A céget 50 milliós alaptőkével hozták létre, közvetlen tulajdonosa pedig a tavaly alapított Mészáros Gasztro Kft., az a cég, amelyiken keresztül a tokaji Andrássy Rezidenciában is tulajdonos lett Orbán Viktor bizalmasa.
Sörháború: csapataink harcban állnak
Látszólag új fokozatra kapcsolt a magyar kormány a Heineken elleni sörháborújában, ugyanis Semjén Zsolt arról beszélt, hogy a kormány állami pénzzel tömné ki a holland cég által betámadott (részben amúgy szintén holland kézben lévő) Igazi Csíki Sört.
Nem ez volt a héten viszont az első sörháborús esemény, ugyanis hétfőn kiderült, hogy Semjén és Lázár János benyújtott egy törvényjavaslatot, ami betiltaná "az önkényuralmi jelképek kereskedelmi célú megjelenítését". Miután a Heineken márka jelképe az ötágú vörös csillag, ami Magyarországon kommunista önkényuralmi jelképnek minősül, így elsősorban őket érintené a törvény.
Lázár csütörtökön aztán még fenyegetőzött egy sort: azt mondta például, hogy "a Heineken nehéz hetek elé fog nézni, mert ő a végletekig elszánt a Csíki Sör és egyáltalán magyar sör védelmében", és arról is beszélt, hogy "ez a vita kevésbé a sörről, sokkal inkább magyarságunkról szól".
A Heineken és a székely kézműves sörnek bélyegzett, romániai magyar nemzetpolitikai marketinggel hódító márka közötti balhé fontosabb részleteit itt foglaltuk össze részletesen.
Nyomják a pénzt a haveroknak, az ellenzék adóval venné vissza
Erről írtunk részletesebben
- Már itthon is milliárdos hirdetési piacot jelent a közösségi média, ami nem csak a klasszikus celebeknek jó lehetőség. Így lehet youtube-ozásból meggazdagodni.
- Ideje felkészülni rá, hogy sokkal drágább lesz az élete hamarosan.
A Mérték Médiaelemző Műhely összeszedte, hogy 2006 óta hogyan alakultak az aktuális kormányok médiaköltései. Kiderült, hogy a Fidesz minden eddigi kormánynál többet költ állami hirdetésekre, és ezeket a pénzeket túlnyomó többségben olyan cégeknek adják, amik a párthoz köthetők. Az is kiderült, hogy Simicska Lajos iszonyatos pénzektől esett el, amióta összeveszett Orbán Viktorral. A látványos ábrákat ide kattintva nézheti meg.
Simicskának még mindig ott tesznek keresztbe, ahol tudnak: a múlt héten éppen az derült ki, hogy a fővárosi plakátpiacon próbálják megint ellehetetleníteni a cégeit, ami miatt a kormány kegyét elvesztő oligarcha akár Brüsszelig is elmenne.
Közben az ellenzék elkezdett egymásra licitálni abban, hogy miképpen szereznék vissza a kormány gazdasági hátországa által ellopott pénzeket: az MSZP luxusadót vetne ki az ország gazdagabb rétegeire, és az így beszedett 300 milliárd forintból a szegényeket zárkóztatná fel, a Jobbik pedig földesúradót vezetne be kormányra kerülése esetén, ami 300 millió forint feletti éves vagyongyarapodásra terjedne ki és 2002-ig visszamenőleg alkalmaznák.
Erről se maradjon le
- Parragh László felesége, Parragh Bianka lesz a jegybank monetáris tanácsának új tagja: a parlament gazdasági bizottsága támogatta a jelölését, meghallgatásán azt is elmondta, hogy Matolcsy György nélkül nem értelmezhető a magyar gazdaságpolitika.
- Ugyanezen az ülésen Medgyessy Péter volt miniszterelnök arról beszélt, hogy nem hiszi, hogy Demszky Gábor volt budapesti főpolgármester korrupt lenne.
- Patai Mihály, a Bankszövetség és az UniCredit Bank elnöke azt mondta egy interjúban, hogy Matolcsy György sosem lakott a várbeli luxuslakásában.
- Semmit nem tapasztal a sokat emlegetett munkaerőhiányból a magyarországi GE, sőt épp most vennének még fel további "nagy hozzáadott értéket előállító 400 informatikust", a Lidlnél pedig újabb környi béremelést jelentettek be.
- Izgul a kormány a szentgotthárdi Opel-gyár miatt, ezért párbeszédet kezdeményez az Opellel és új tulajdonosával, a francia PSA-csoporttal annak érdekében, hogy fenntartsák és tovább bővítsék magyarországi kapacitásukat
- A vizes vb-n elfelejtették, hogy kell óriás toronyugrást is csinálni, ezért megint egy kicsit többe fog kerülni a tervezettnél a projekt.
- A Wizz Air és az Emag miatt panaszkodtak a legtöbben a Budapesti Békéltető Testületnél.
- Igazságosabb versenyt és nagyobb jogbiztonságot kér tőlünk az OECD.
- Kijött Donald Trump költségvetési tervezete, ami pénzeső lenne a hadseregnek, de tragédia a környezetvédelemnek és például a külügyminisztériumnak is. Trump egészségbiztosítási törvényjavaslata alapján 14 millió amerikai maradna biztosítás nélkül.
- A Renault tagadja, hogy csaltak volna az emissziós teszteken.
- Ha van ügyfékapuja, szerda óta már megnézheti az adóbevallását.
Borítókép: Alexander Koerner/Getty Images Hungary