Piti bosszúval voltunk elfoglalva
Ez volt az év 12. hete a gazdaságban
További Gazdaság cikkek
- Parragh Lászlót újabb fontos pozícióból váltották le
- Hamarosan érkezik a levél, új lehetőség nyílik a lakásvásárlásra
- Így segítenek kiutat találni a bankok a hitellabirintusból, de vigyázat: nem önzetlenül teszik
- Magyar műholdakat bocsátanak fel az űrbe, és ez csak a kezdet
- Mindjárt megszűnik az Ügyfélkapu, ezt kell tudni a változásokról
Nagyot szólt a héten, hogy újabb információk derültek ki az elképesztő mértékű, orosz pénzmosási balhéról, a Laundromat-ügyről. A forintban ezermilliárdokat megmozgató, szinte felfoghatatlanul nagy bűnügy nagy vonalakban arról szól, hogy az orosz közbeszerzéseken vagy a szénhidrogéneken összelopott pénzeket milyen rafinált módszerekkel tudták nyugatra menekíteni a helyi fehérgalléros bűnözők.
Itt olvashat róla bővebben, rajtunk is átfutott pár milliárd forintnyi fekete pénz, de a KGB-utódszervezet, a világ legnagyobb bankjai vagy épp Putyin unokatestvére is érintett az ügyben. Itt pedig arról olvashat, hogy az orosz szankciók Orbán teljesen kamu blöffje helyett mennyire fájhatnak nekünk valójában.
A világban egyébként a brexit miatt és az Európai Gazdasági Közösség alapításának 60. évfordulója alkalmából nagyobb pro és anti-EU tüntetések voltak. Az EU-ellenesek érvei leginkább arról szóltak, hogy nem lettek elég gazdagok az EU-tól, és a bevándorlóktól is tartanak. A pro tüntetéseken sok helyen azt emelték ki, hogy milyen jó, hogy az EU békét hozott a kontinensen.
Az eurózónás beszerzési menedzser index hatéves csúcson jár, ami jó hír, a gazdaság felpörgését jelezheti előre. Amit egyébként leginkább az fűt, hogy az EKB továbbra is elég masszívan pumpálja a pénzt a térségbe. Az USA-ban közben arra kell felkészülniük, hogy a netes vásárlások miatt kiürülnek a plázák és elképesztően sok boltot fognak bezárni.
Hülyét csinálnak magukból
Nehéz eldönteni, hogy a kormány aktuális fő témája vicc vagy komoly: Lázárék a Heinekenre próbálnak egyedi törvényt írni, hogy megbüntessék, amiért Romániában megnyertek egy márkanévhasználati pert a Lixid Project nevű cég ellen. Az előzményekről itt vagy itt olvashat bővebben, az már biztos, hogy az utóbbi idők legnagyobb marketingfogása volt a Lixid Project-től nemzetpolitikai szintre emelni egy ilyen piszlicsáré ügyet.
Az embereket nem is valószínű, hogy igazán érdekelni fogja ez az egész, így ha csak tematizálni akarják ezzel a közéletet, akkor mellémehet a nagy terv, miközben a kormány is látványosan bizonytalan a dolgában. Összefoglalva: azt szeretnék elérni, hogy a Heineken vörös csillagú márkajele miatt legyen megbüntetve valahogy úgy, hogy közben a többi vörös csillagos márkajelű terméket nem bántják, és EU-tól se kapjunk érte maflást később.
A nemzetünkre törő Heineken mellett egyébként attól is kevésbé kell majd tartaniuk a képviselőknek, hogy gonosz újságírók kérdéseket tesznek fel nekik az utcán, az új képviselői irodaház és a Parlament közé alagutat építenek, a házzal együtt összesen 9 milliárdból. Budapesten a felújítottnak mondott orosz metrókocsik üzembe álltak, de kicsit sok volt velük még a gond.
A vizes vb a tervezetthez képest önálló életet élő költségvetése közben ismét nőtt. A vb óriástornyának építési költségeihez hozzácsaptak még egymilliárdot, most járhatunk a tervezett ár két és félszeresénél. De úgy általában az egész projekt közbeszerzéseit olyan szinten szúrjuk el, ami miatt mindannyian szégyellhetjük magunkat, hogy ez belefér. Felkészül a Puskás-stadion.
Tanács már van, most jöhet a versenyképesség
Vargáék létrehozták a korábban beharangozott versenyképességi tanácsot, olyan izgalmas nevekkel, mint például a 2002-ben még MIÉP-jelöltként induló Csath Magdolna vagy a kormány közelében szinte mindenhol ott lévő Parragh László. Parraghnak egyébként már a felesége is tényező lett.
De lesznek az állami versenyképességi tanácsban piaci szereplők is, mint mondjuk Hernádi Zsolt vagy a McKinsey tanácsadócég budapesti vezetője. Egyelőre nem csináltak még semmit, később meg majd az eredményük úgyis minősíti őket.
Varga Mihály egyébként azt is elmondta, hogy a választásokig nem lesz újabb adóemelés. Ez mondjuk nem sokat jelent, ha emlékeznek, például pont Varga játszotta el korábban, hogy bemondta, hogy a "bestsellergyanús" konvergenciaprogramunk miatt nem kell megszorítás, aztán három hét múlva jött a komoly adóemelés.
Persze most mondjuk tényleg elég nagy öngól lenne választások előtt bármit megszorítani, inkább pénzszórás várható. Az uniós pénzeknél biztosan, ott például jövő héten kiírunk minden pályázatot, a lehető leggyorsabban akarjuk kiszórni az EU-s támogatási pénzeket. Egy kicsit szópárbajoztunk Ausztriával is, akik a családtámogatási pénzeikből vennének vissza a bevándorlóiknál, és a magyar migránsokat is érintené.
A héten bemutattuk a magyar gazdaság egyik kiemelkedően fontos háttéremberét, a nyilvánosság előtt kevésbé ismert MNB-s Nagy Mártont.
kollégái szerint ő is saját magában. Könnyen lehet, hogy ez is okozta vesztét, legalábbis az utóbbi időben fontos pozíciókat vesztett. Attól még lehet, hogy bankvezér lesz végül, de pontos sorsa valószínűleg nem a közeljövőben fog eldőlni, itt olvashat róla bővebben.
Más izgalmas dolgok is történtek is történtek azért:
- Húsvét előtt készüljön lélekben arra is felkészülhet, hogy borzasztó tömeg lesz a boltokban, a kereskedők szerint már nagyszerdától.
- Fejenként 150 ezer forintot kaptunk 2015-ben az EU-tól. Persze ezt úgy érdemes érteni, hogy ennyit szórtak ki Lázárék. Itt bogarászhat a héten kijött uniós költségvetésben.
- Presser Gábor peren kívül megegyezett Kanye Westtel, miután utóbbi zsebpénzért akarta átvenni egy fél számát.
- Igen komoly leépítés várható a Tevánál, de azt nem tudni, hogy a gyógyszergyár debreceni és gödöllői üzemei mennyiben lesznek érintettek.
- Jogerősen nyert az állam a Kishantos-perben, törvényesen jártak el a földek kiosztásánál.
- Dánia fogta magát, és visszafizette minden devizaadósságát.
- Interjúzhattunk az új nemzeti alaptantervért felelős miniszteri biztossal, ha érdekli az oktatás, akkor ez is érdekelni fogja.
- Figyeljen oda az adója egy százalékának felajánlására, minden évben az adózók fele felejeti el ezt az egészet, most hogy a NAV megcsinálja helyettünk a bevallást, még nagyobb lustaság várható.
Borítókép: Veres Nándor/MTI