Ha Dezső Andris le is marad a bejelentésről, önök nem fognak, hiszen Joób kolléga már visszaért az állóképesség-tesztelésről és a képernyőre tapadva figyeli a Kormány.hu-n az élő közvetítést.
Állami pénzen lesz erős piaci szereplő a bankból, a Magyar Nemzeti Bank teljes garanciája mellett. Az MKB-t később privatizálnák, akár tőzsdére is mehet.
Lázár János mai, a Figyelőnek adott interjújában egyéb érdekességek mellett az MKB-ról is beszélt. Elmondta, hogy az MKB-ben a kormány még a vártnál is rosszabb állapotokat talált, ami jól példázza, hogy állami tulajdonos nélkül is el lehet úsztatni egy pénzintézetet. Rosszul vezetett, szétlopott bankként jellemezte a pénzintézetet, melynek konszolidációja előtt tisztítótűzre van szükség, hogy a működésképtelen részeket leválasszák.
Az MKB bankcsoport jelentős veszteséget termel. Ezt akkor is lehetett tudni, amikor a jegybank szeptemberben jóváhagyta a felvásárlást. Most a szükséges átalakítások felgyorsítása miatt adja át a kormány a gyeplőt az MNB-nek. A tervek szerint a következő hónapokban szerkezetátalakítás és alapos költségcsökkentés jön, és kiszervezik egy rossz bankba a nem jövedelmező, veszteséget termelő bankegységeket. A bejelentésben nagyon fontos, hogy nem állami feltőkésítés lesz, hanem csupán átszervezés. A végső cél a mielőbbi értékesítés, ami az elhangzottak szerint egy éven belül meg is kezdődhet.
A zlotyi és a forint együtt mozog. Nincs speciális magyar történet, a magyar államadósság csökken, a folyó fizetési mérleg jelentős többletet mutat, nő a foglalkoztatás, mondja Matolcsy.
A Magyar Nemzeti Banknak világos árfolyampolitikája van: az, hogy nincs árfolyamcél, nem avatkozunk be.
Tárgyalások zajlanak az osztrák bankokkal, így részleteket idő előtti lenne mondani – válaszolt Orbán Viktor arra a kérdésre, hogy elképzelhető-e a Raiffeisen állami kézbe vétele. A téma Lázár ma reggeli Figyelő-interjújában jött elő, a kormányfő nem mondott többet, mint ami ott elhangzott.
A kormányülésen átnézték a rubel romlásának hatását a magyar gazdaságra. Veszteségeket szenvedünk el, a kinti beruházások értéke csökkent, az exportlehetőségek romlottak. A bővülés az orosz piacon jelenleg nem reális lehetőség, de nem vonulunk ki onnan. A legfontosabb az agrártermékek exportpiacának megtartása Oroszországban.
Ha egy bank újjászervezésével a kormány foglalkozna és a költségvetés adná az alapot, az nagyon rossz irányú politikai vitákhoz vezetne, mondja Orbán. Jobb ezért az a megoldás, hogy most a jegybank végzi ezt.
Nem a költségvetés, jegyzi meg Orbán.
A kormány nem arra való, hogy bankokat működtessen, mondja a miniszterelnök egy kérdésre. Van egy köre a pénzintézeteknek, amelyeket mindenhol közösségi tulajdonban tartanak (pl. fejlesztési, külkereskedelmi bank, takarékszövetkezetek). Az állam csak azért vállal szerepet, hogy annak átszervezését segítse – most ez történik az MKB esetében. A bankokat az üzleti ésszerűségnek megfelelően kell működtetni. A Budapest Banknál hosszabb átadás-átvételi folyamat zajlik. 2015 második félévében lesz olyan a helyzet, hogy megvizsgálják, mi legyen vele.
Később privatizálni fogják, mondja Matolcsy.
A kormányfő kérésének megfelelően, mondta Matolcsy.
A magyar bankrendszer újjászervezése zajlik. Az MKB alkalmas arra, hogy egy 12-18 hónapos reorganizáció után Magyarország első három bankja közé emelkedjen.
Ez azt jelenti, hogy az MKB teljes likviditását garantálja a nemzeti bank. Az MKB minden hitele és egyéb forrása garanciát nyert.
A kormány jelezte, hogy a jegybanktörvény és a bankbiztonsági törvény alapján az MNB vegyen részt az MKB újjászervezésében. Az MNB pénzügyi stabilitási tanácsa ma meghozta azt a döntést, amivel az MNB a mérlegével az MKB mögé áll.
A kormány kérte az MNB segítségét az MKB újjászervezéséhez. A kormány megvette a nyolc nagybank egyikét. Az MNB teljes körű értékbecslést végzett. Portfóliótisztításra van szükség.
Ez volt a cél. Most meg kell erősíteni a pénzügyi intzéményrendszert.
A Széchenyi Bank esetében. Akkora összeg lesz ebben, ami az állami tulajdonnak (49 százalék) megfelel.
Felkérik a nemzeti bankot, hogy nyújtson segítséget az MKB újjászervezéséhez.
A sérülékenységet okozó devizahiteleket kivezették. A mostani árfolyammozgásokat látva ez a devizahitelesek érdekét szolgálja. A parlament elfogadta a fair bankokra vonatkozó törvényt. A harmadik legfontosabb eszköz pedig a bankrendszer megtisztítása a rossz bankoktól, például az MKB bank újjászervezését
A tegnapi kormányülésen hosszan és kellő mélységben tekintették át a magyar pénzintézeti rendszer helyzetét. Megvizsgálták, hogy milyen ütemben haladunk a célok felé. A bankrendszer megerősítésre szorul.
Néhány Facebook-komment az Index olvasóitól arról, hogy miről lehet szó.
György: Az MNB szállodát vesz Észak-Koreában, ahová vasárnaponként a Sólyom Airways viszi ki a közmunkásokat parlagfüvet írtani
Emese: Törvényjavaslatot jelentenek be, miszerint minden magyar családnak vennie kell rubel-kötvényt.
Zoltán: Nem épül meg Paks 2, helyette minden falu stadiont kap
Ti: Hadüzenet amerikának
Ha Dezső Andris le is marad a bejelentésről, önök nem fognak, hiszen Joób kolléga már visszaért az állóképesség-tesztelésről és a képernyőre tapadva figyeli a Kormány.hu-n az élő közvetítést.
Mivel egy csomó izgatott újságíróval itt állunk a Parlament előtt még mindig. Valami nem egészen működik a beengedéssel.
Az ilyen Nagy Miniszterelnöki Bejelentésekről sajnos nekem mindig az jut eszembe, amikor hasonló titokzatoskodás közepette legutóbb végül a Seuso-kincsek hazahozatalát jelentették be a Parlamentben valami nagy horderejű gazdasági-politikai döntés helyett. És bár szépen csillogtak a vázák és tányérok, ez nem egészen az volt, amire vártunk. Szóval a mostani tippem az, hogy esetleg megmutatják az MNB által finanszírozott Zengafons-csodazongorát, igaz, ott januárra ígérték a bemutatót.
Így áll tegnapi szavazásunk. Olvasóink valamilyen orosz témájú bejelentést várnak.
Orbán Viktor miniszterelnök és Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke sajtótájékoztatót tart csütörtök reggel a Miniszterelnökségen – kavarta meg az állóvizet közleményével szerdán a Miniszterelnöki Sajtóiroda. Egy ország találgatja azóta, hogy vajon mi lehet az a nagy horderejűnek ígérkező bejelentés, amit a jegybank és a kormány vezetője együtt készül megtenni.
Fogalmunk sincs, miről lehet szó, és a szakértők is a sötétben tapogatóznak. A legvalószínűbbnek az tűnik, hogy Orbánék a lassan az egész régióra kiterjedő rubelválságra reagálva próbálják majd megnyugtatni a közvéleményt és a befektetőket. Az Index tippjeit itt olvashatja , a közülük választó olvasók többsége szintén gazdasági jellegű, az orosz pénzügyi válsághoz kapcsolódó bejelentést vár: Matolcsy György Záhonynál személyesen kívánja feltartóztatni az orosz devizaválságot.