Eddig is minden évben megjelentek politikusok a meneten, most sem lesz másként, több párt előre jelezte, hogy politikusai részt vesznek a felvonuláson. Mint korábban Facebook-videóbantájékoztattak, a Momentum Mozgalom szerint ez alap. A mozgalom politikai fellépését ugyanakkor az LMBTQ-jogvédő körökön belülről eléggé kritizálták.
Egy hete a DK is bejelentette, hogy pártként vesz részt a melegfelvonuláson. A DK ugyanis "egy olyan Magyarországot szeretne, ahol nem ítélkeznek, hanem elfogadnak, nem kirekesztenek, hanem befogadnak."
Az MSZP ennél egy fokkal visszafogottabban állt ki. Molnár Gyula pártelnök és Botka László miniszterelnök-jelölt közös közleményében azt írta, hogy "demokrataként minden olyan mozgalmat támogatunk, amely az igazságosság és az állampolgári egyenlőség mellett áll ki. De a Pride-ot "pártoktól független ügynek" tartják. Hivatalosan a budapesti MSZP lesz ott a vonuláson.
Délben bejelentettek egy alternatív útvonalat, amelyet a rendőrség elfogadott, tehát kordonok nélkül fognak vonulni. Ezután derült ki, hogy a végcél a Várkert Bazár, a Lánchídon keresztól fogják megközelíteni.
Eztuán Gyémánt Ágnes beszélt a Támogató Szülők nevében, majd az egyik szervező ismertette az álláspontjukat kordonügyben magyarul és angolul.
"Nem vagyunk hajlandóak kordonok között vonulni, szabadok akarunk lenni." Hangsúlyozta, hogy nem a rendőrség, az ellentüntetők, hanem a félelem és a megalkuvás ellen lépnek fel. "Elszántak leszünk és erőszakmentesek", a résztvevőket pedig arra kérik, kövessék a szervezők utasításait.
Nézze vissza élő közvetítésünket!
Schilling Árpád a beszéde második felében Orbán Viktort ostorozza. "Orbán nem egy Justin Trudeu." - mondja. Ezt mutatja az is, hogy "lebuzizta Vona Gábort, és rászabadította az országra a suttyó buzizást." Orbán ugyebár a parlamentben azt mondta Vona Gábornak, hogy "nem én szoktam más szoknyája mögé bújni", mindezt akkor, amikor a kormányzati média azt sugallta, hogy a Jobbik elnöke homoszexuális.
"Orbán kérjen bocsánatot ezért tőlünk a miniszterelnökünk. Mindannyiunk, nem kétmillió ember miniszterelnöke" - mondja Schilling.
"Biztatásként tapsoljunk az országban élő olyan embereknek, akik olyanok mint mi, csak nem mernek ide kijönni." - mondta.
Schilling Árpád rendező arról beszél, mennyire egyszerű lenne leüvölteni a Pride ellenzőit, "könnyű lenne odacsapni, de nem ez a cél. A cél, hogy meggyőzzük őket, kommunikáljunk.
"Aztán Schilling kitért arra, hogy "borzasztó nehéz ezekkel a vezetőkkel", majd Gulyás Gergely Fidesz-alelnököt idézte, aki azt üzente, a fideszeseknek távol kell tartaniuk magukat a felvonulástól.
A Budapest Pride szervezői szerint minden rendezvénynek vannak kockázatai, ezért arra kérnek mindenkit, hogy ezeket mérlegelve vegyenek részt a szombati budapesti felvonuláson. Erről Karlik Cintia, a Budapest Pride 2017 szóvivője a rendőrséggel történt egyeztetést követően az M1-en.
Mint mondta, együttműködnek a rendőrséggel, alternatív útvonalat jelentettek be, amit a rendőrség elfogadott. Szerinte a kordon korlátozza az alapvető gyülekezési jogukat azzal, hogy a rendezvényhez nem lehet bármikor szabadon csatlakozni, illetve azt bármikor elhagyni. Emellett megjegyezték, hogy a teljes lezárás nélküli biztosítás sokkal kevesebb és rövidebb ideig tartó forgalomzárásokat eredményezne. "A hermetikusan lezárt útvonalnak van egy szimbolikus jelentése is, nevesen az, hogy
hiába valósul meg a gyülekezési jogunk objektív oldala, annak szubjektív oldala, a többségi társadalommal való érintkezés, kommunikáció ezt teljesen ellehetetleníti,
ezzel az álláspontunkkal a korábbi években az ombudsman is egyetértett egy jelentésében."
Steiner Kristóf, a rendezvény házigazdája sorolja a Budapest Pride támogatóit, több mint 30 csoportról, egyesületről, pártról van: Keresztények a melegekért, Támogató szülők csoportja, MSZP Budapest, DK, Együtt, MLP, Momentum, Párbeszéde, TASZ, AVM - sorolta Steiner.
Az Amnesty International, az Együtt, Nyitottak vagyunk saját kamionnal is jött, a Romaversitas és a Tilos rádio pedig közös kamionnal.
Miközben külföldről megveregetik a kormány vállát a Pride engedélyezéséért, a fideszes politikusok rossz ötletnek tartják a felvonulást, ami szerintük nem old meg semmit.
Fél négykor az Alkotmány utca felé elindultak néhányan. Vajon merre mennek majd?
Sorban állás is volt a bejutáshoz
Az ellentüntetők több szervezetből jöttek: az Életvédők, Hozz még egy magyart a világra demográfiai mozgalom és a Hatvannégy Vármegye Mozgalom képviselteti magát. Többen azt mondták, a Kurucinfón látták, hogy lesz ellentüntetés, és azt gondolták, itt a helyük. Többeken náci tetoválást lehet látni.
Nem találtunk olyan konzervatív képviselőt, aki részt venne pride-on, viszont volt aki ellentüntetne.
Közel tízezer ember és négyszáz cég vonult a 2013-as Pride-on:
Az egész napos hőség után egyelőre frissítő, de kérdés, jobban rázendít-e.
A résztvevők szerint régen volt már ilyen jó a rendezvény.
Több ezren lehetnek már a téren, az ellentüntetők száma is növekedett, de abszolút nincs egy súlycsoportban a két fél. Az ellentüntetők megrázták a kordont is, de a rendőrök gyorsan elrendezték a helyzetet.