A magát "Bem rakparti csendes lázadónak" aposztrofáló férfi azt mondta, barátjával sokat gondolkoztak azon, hogy mit írjanak a transzparensükre. A korábbi ötletük így szólt: “Isten, haza, fél disznó”, de végül az “Egész disznót” felirat nyert, mert ez PC-bb szerintük. A transzparenssel arra utalnak, hogy Mészáros Lőrinc fél disznót osztott dolgozóinak ajándékba a Mátrai Erőműben.
Köszönjük figyelmüket!
A Kossuth téren egy ember kiábalja még, hogy “diktátor”, a maradék két tucat ember egymással beszélget. “ismét lemaradtunk a forradalomról”, mondta egy fiatal srác mellettem.
Jelenleg több a rendőr mint a civil.
Pár tucatnyian. Az útjukat nem közvetítjük.
Az ellenzéki vezetők kézenfogva a lépcső tetején, a kis tömeg megtapsolta őket. Hősök vagytok, kiabálják feléjük néhányan. Közben a Parlament épületében ég a villany, valami rendezvény lehet.
A Kossuth térnek kevesebb mint negyede telt meg. Mocskos Fideszt, Diktátort skandálnak. Egy O1G feliratot próbálnak a Parlamentre vetíteni, eleinte sikertelenül, aztán sikerrel.
Megérkezett a menet eleje a Kossuth-térre, ahol 50-100 ember várta az érkezőket. Nagy a rendőri készültség, a Parlament lepcsőjén rendőrsorfal védi az épületet. Ők készenlétisek, a maszkosok az épület oldalánál várakoznak.
Közben elkezdett esni az eső.
Az LMP Klímaforradalom nevű rendezvényén Vágó Gábor olyan nemzetközi példákat sorolt a, amik fiatalokhoz kötődnek, illetve ahhoz, hogy “16 éves fiúk és lányok ugráltatták a politikusokat, mert ez az igazi demokrácia”.
Ezután az Európai Parlament érdektelenségbe fulladt klímavitájáról beszélt, a globális felmelegedés mai, mindennap tapasztalható jeleit sorolva feltette a kérdést: mi kell ahhoz, hogy a politikusok felébredjenek?
De persze nemcsak a politikusok, hanem a nagy cégek Vágó szerint az igazi klímabűnözők. Akikkel Orbán Viktor stratégiai partnerségi megállapodást kötött. Ez bűn - mondta. Szerinte a klímabűnözők fő csicskája Orbán Viktor , és a hozzá hasonló kormányok. A magyar nép és a globális emberiség elleni bűntett, amit Orbán és a haverjai megcsinálnak.
Ellopták a saját gyerekeik jövőjét.
Közép-Európa népei nem beáldozhatók a történelemben; sem a szovjet birodalomnak nem dobhatók oda különböző nemzetközi paktumokban, sem modernkori globális gazdasági letarolás helyszínei nem lehetnek - mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára.
Rétvári Bence a Bem-szobornál összegyűlt lengyel és magyar ünneplők előtt kiemelte: a lengyelek és a magyarok nem birodalmi alattvalók, hanem szabad polgárok, egyaránt joguk van a szabadsághoz és a függetlenséghez, amit mindig ki is vívott a két nemzet, néha közösen.
A Fidesz-kormány ravaszkodik, kötekedik és ügyeskedik, ahelyett, hogy partneri viszonyt alakítana ki Európával – erről beszélt Fodor Gábor a Magyar Liberális Párt március 15-i ünnepségén, a Pilvax közben a párt közleménye szerint.
A Liberálisok elnöke szerint aggasztó, hogy Orbán Viktor Lenint idézve sértegeti európai szövetségeseit és közben befogadja Putyin bankját, a Nemzetközi Beruházási Bankot. "1848 hősei a szabadságért, a független és európai Magyarországért áldozták fel az életüket. Azokért az európai értékekért, amelynek a rendszerváltó Fidesz hátat fordított." Fodor Gábor szerint a pávatáncot folytató Orbán-kormány helyett az országnak végre olyan vezetőkre lenne szüksége, akik határozottan és egyenesen kiállnak az európai értékek, a szabadság mellett.
Sermer Ádám, a Liberálisok főpolgármester-jelöltje arról beszélt, hogy Budapest mindig is a magyar szabadság központja volt. És ezt a szabadságot sodorta veszélybe a Fidesz-kormány illiberális politikája. Rátörnek a civilekre, bekebelezik a médiapiacot, kisajátítják a kultúrát, üldözik a tudományt – sorolta Sermer, aki szerint az Orbán-kormánnyal szemben meg kell védeni Budapest szabadságát és függetlenségét.
Feloldották az útzárat a rendőrök a Ferenciek felől az Astoria felé, már járnak az autók az egyik oldalon. A híd felé még tart az útzár.
Tudósítóink jelentései szerint
Vadai Ágnes a jobbikos Kepli Lajos oldalán.
1848-ban a szabadság volt a tét, most pedig a lét a tét. Ez hangzott el a klímaforradalom első felszólalóját, Pitz Dánielt felvezetendő. A Lehet Más a Jövő vezetője nem a globális klímaváltozás-ellenes megmozdulásokról szólt, hanem azt mondta: azért vannak itt, hogy megálljt parancsoljanak. Egy alternatíva van, apró lépésekkel, mégis mindannyiunk jövőjét befolyásoló döntéseket kell hozni. Akik itt vannak, szerinte lemondtak az autók, a multik nyújtotta kényelemről, ehelyett az életet választották.
Ezután megkezdődött az önkormányzati kampány: olyan városvezetőket kell választani, akik beállnak a forradalom mögé. Név nélkül kritizálta Tarlós Istvánt és Karácsony Gergelyt is, szerinte utóbbi éles döntéshelyzetben sosem bizonyított. A kormány környezetvédelmi felelősségét hosszan firtatva arra jutott, elsődleges feladatuk, hogy a jelenlegi csatatérről mindenkit a maguk oldalára állítsanak. A jövő vagy zöld lesz, vagy nem lesz - Magyarország tiszta levegőt, tiszta vezetőt érdemel, mondta.
Puzsér Róbert az emberi jellem pusztító hajlamáról, az óceánokat elborító pusztító szemétszigetekről, babonás, mértéktelen fogyasztásában pusztuló társadalmakról beszélt. Az LMP-Jobbik által támogatott főpolgármester-jelölt dogmás, egoista és korlátolt embertömegekről szólt, majd az ökológiai veszélyt Jelasicshoz hasonlította.
Puzsér fellépésének történelmi kitérőit kicsit nehéz követni, de arra jutott, hogy a kilátástalanságunk tesz minket azzá, amik vagyunk.
Nagy érdeklődés mellett zajlanak a március 15-ei ünnepi programok - tájékoztatta a Nemzetközi Kommunikációért és Kapcsolatokért Felelős Államtitkárság péntek délután az MTI-t.
Közleményükben azt írták: a hivatalos állami programsorozat 9 órakor kezdődött Magyarország lobogójának ünnepélyes felvonásával, Budapesten. A Parlamenttől huszármenet indult a Magyar Nemzeti Múzeumhoz, ahol 10 óra 30 perckor vette kezdetét a díszünnepség. Az ünnepségen több mint 20 ezer ember hallgatta meg Orbán Viktor magyar kormányfő és Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök beszédét.
A Parlamentben 14 órakor átadták az állami kitüntetéseket. A budai Várban és a Múzeumkertben 18 óráig családi programok várják az érdeklődőket. Március 16-án, szombaton 10 és 17 óra között ingyenesen látogatható az Országház - írta a programokat szervező államtitkárság.
Toroczkai László beszéde legnagyobb részét a balliberális összefogás ekézésének szánta, és hosszasan beszélt a "szivárványkoalíció" és a Fidesz országot kifosztó együttműködéséről is.
Toroczkai végigment a 12 ponton azt bizonygatta, hogy a balliberális kormányok és a Fidesz valójában kéz a kézben járnak. A sajtószabadság hiányáról és a cenzúráról szólva fontosnak érezte elmagyarázni a hallgatóságnak, hogy a Mi Hazánk miért nem működhet együtt az ellenzéki összefogással, annak ellenére, hogy azok szerint szerint sincs szabad sajtó. Toroczkai itt Orbán érvelését vette elő, eszerint hiába van a kormány által összevont médiaalapítvány, a legnézettebb híradó mégis az RTL Klub híradója. “A Bertelsmann-csoport által irányított nemzetközi médiabirodalom még gazdagabb is, mint a kormány a központosított média alapítványa” – mondta.
Szerinte a kormányzati propagandisták éppen úgy hazudnak, mint a nem kormányzati médiumok. “Erről az eszméit kapcarongyként váltogató balliberális szivárványkoalíció politikusai nem beszélnek.” Toroczkai szerint a nem kormányzati médiumok létező cenzúrájának a bizonyítéka az is, hogy ő maga 23 éves politikai pályafutása során soha nem járt az RTL Klub stúdiójában, még akkor sem, amikor a “második legnagyobb párt” alelnöke volt.
Véget ért a Szabad sajtó útján a rendezvény, mennek a Parlamenthez. Hadházyék rohamléptekkel próbálnak a tömeg elejére érni. Rendőri felvezetéssel mennek. Megy az "Orbán takarodj", sípszó, Jobbik- és DK-zászlók vezetik a tömeget.
Amikor a Károly körútra fordult az eleje, a járdáról két idős férfi azt kiáltotta a tömeg felé, hogy “kommunista patkányok”, “komcsi disznók”.
Tudóítóink szerint "nagyobb most a tömeg jelenléte, mint az elmúlt két órában bármikor. Egy nő a tömegben azt mondta erre, mindig azt gondolom, hogy fesztiválon vagyunk".
Itt írtuk meg, hogy Szél Bernadett nem megy el a közmédiához, aztán beszéltünk Fekete-Győr Andrással is. Azt mondta, a Kossuth térre még elmennek a tömeggel, de Hadházyt már nem követik a Közmédia épületéhez.
A Mi Hazánk mozgalom elnöke, Toroczkai László beszédében arról beszélt, hogy a törvény előtti egyenlőség kérdéses Magyarországon. Szerinte ezt igazolja, hogy Manfred Weber az Európai Néppárt frakcióvezetője, amikor Budapestre jött, hogy “rendezze az ügyét a szövetség egyik tagjával”, akkor az első útja a Dohány utcai zsinagógába vezetett és onnan üzent. “Felvetődik bennem a kérdés, hogy nincsenek-e Magyarországon olyanok, akiknek előjogai vannak” – mondta.
Toroczkai szerint a márciusi 5. pont – ami a nemzeti őrseregről szól – megcsúfolása az is, hogy a Fidesz felszámolta a Magyar Gárdát. “Egy nemzeti kormány örült volna, hogy magyar emberek ezrei saját idejüket, pénzüket rászánva járták a rendezvényeket. Senkit nem támadtak meg, csak a megtámadott magyar emberek segítségére akartak sietni” – mondta.
Történelmi pillanatként harangozza be Vicsek Ferenc, hogy az összes ellenzéki párt (MSZP-től Jobbikig) képviselője egy színpadon, és együtt kihirdetik az úgynevezett "Márciusi kiáltványt", amely egyközös értéknyilatkozat, és ilyen pontokból áll:
Az ellenzéki képviselők a tüntetés után a Kossuth térre megy, hogy kitűzze ezt a kiáltványt a Parlamentre.
Az esemény végén az összes felszólaló felsorakozott a színpadon. A tömeg végén, a Váci utca környékén egyiküket sem lehet látni a zászlóktól.
Jávor Benedek, a Párbeszéd EP-képviselője, akiről még mindig nem tudjuk, hogy hányadik lesz az MSZP-Párbeszéd listáján (most sem tudjuk meg), arról beszél: amikor Petőfiék a Nyugat felé tekintettek nem lettek hazaárulók. A márciusi ifjak tudták, hogy a magyarság megmaradását a "friss előremutató eszmék" szolgálják, mint a szabadság és egyenlőség.
Jávor szerint meg kell harcolni hazánk függetlenségéért, hogy ne "egy Moszkvától függő, köpcös kis bábhelytartó" irányítása alatt éljünk. Európát nekünk kell most megvédeni "az önkénnyel, a zsarnoksággal, a keleti despotizmussal szemben". "Tisztesség vagy züllött korrupt állam", "zsarnokság helyett szabadság" - mond pár példát Jávor, mi a tétje a következő választásnak.
Donáth Anna, a Momentum alelnöke szerint 1848-ban együtt mozdult Magyarország és Európa. Voltak közös értékeik és közös ügyeik, és tudtak együtt cselekedni, most is ez a faladat. Donáth a többiekhez képest érezhetően rövidebb beszédet mond.
A valaha volt legfiatalabb EP-képviselőjelöltként mutatják be Kálló Dánielt, aki ötödik az MSZP EP-listáján, és nincs még 20 éves. (A Független Diákparlament volt szóvivője volt, míg pártjelöltséget nem vállalt.) Kálló szerint a márciusi ifjak is fiatalon, huszonévesen politizáltak, "megtették a nemzetért, a jövőért".
Szerinte a politika eltávolodott mára az emberektől és a fiataloktól. Nemcsak azért hagyják el a fiatalok az országot, mert ott jobb az oktatás vagy a munkalehetőségek, hanem mert "nem lelik a honukat a hazában". Kálló szerint le kell győzni az apátiát, "a 48-as eszméknek nem a múzeumokban van a helye".
A Váci utcától hátrafelé egyre kevesebben vannak, épphogy csak lézengenek pár tucatnyian. Lassan két órája megy a tüntetés a sok beszéddel, nem mindenki várja meg a végét, írta Presinszky Judit kollégám, és szinte ugyanabban a pillanatban jelentkezett Cseke Balázs is azzal, hogy "sokan elfáradtak vagy csak fáznak, és elindulnak hazafelé. Az Astoria felé lehet elhagyni a tömeget - mondták el a rendezvény elején a szervezők".
Egyébként a tömegben alig látni néhány fiatalt, az idősebb korosztályt sikerült ma jobban aktivizálni, írta.
Sőt, a tömeg legelejéről is elkezdtek hazaszállingózni, emelte a tétet Munk Vera kollégám.