Németh Szilárd kormánybiztos szerint azért rendeltek el energia-veszélyhelyzetet, hogy a rezsicsökkentést fenn lehessen tartani. Ehhez működtetni kell a rezsivédelmi alapot, illetve a gáz- és áram-többletfogyasztók az átlagfogyasztás fölötti részt piaci áron kénytelenek megfizetni.
Egy átlagfogyasztó rezsivédetten 7750 Ft-ot fizet az áramért, de ha nem lenne rezsicsökkentés, akkor ugyanez piaci áron 50,833 Ft lenne. A gáz esetében a rezsitámogatott ár 15,833 Ft szemben a piaci árral, amely 131,441 Ft lenne. A rezsivédelem, a rezsicsökkentés fogyasztási helyhez kötött, 5,6 millió villamosenergia-fogyasztót jelent és 3 és fél millió gázfogyasztót.
A nagycsaládosoknak a kedvező fogyasztási limit megmarad, a 3 gyerekes családoknak magasabb a limit: 2329 köbméter, és minden újabb gyereknél még 300 köbméter kedvezményes fogyasztás adott. A villanynál ez nincs meg, a gáznál viszont megmarad – mondta Németh Szilárd.
Befejeződött Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter, Németh Szilárd kormánybiztos és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő tájékoztatója.
Kérdésre válaszolva Gulyás Gergely azt mondta, hogy Magyarország nem minősíti, hogy melyik állam kit küld hozzánk nagykövetnek. A cél, hogy a következő ukrán nagykövettel jó viszonyt ápoljunk majd.
A felvetett kérdésre, vonatkoznak-e a távfűtéses lakásokra a bejelentett intézkedések, a válasz egy határozott nem volt.
A geotermikus energia használatáról Németh Szilárd elmondta: többször is foglalkozott ezzel az illetékes miniszter, több tanulmány is készült, eddig a ráfordítás miatt nem érte meg ezzel foglalkozni, viszont az elszabadult energiaárak miatt „más a leányzó fekvése”.
A Paksi Atomerőmű működtetéséhez szükséges minden eszköz rendelkezésre áll, ha nehézkes lesz idővel a beszerzés, akkor a kormány keres majd alternatív útvonalakat, ha szükség lesz bármire.
Kérdésre válaszolva a miniszter felhívta a figyelmet, hogy Ukrajna csak úgy válhatott EU-tagjelöltté, hogy vállalta a kisebbségi jogok maximális tiszteletben tartását, ez természetesen a kárpátaljai magyarokra vonatkozó vállalás, amelyet a magyar diplomácia ért el.
Gulyás Gergely szerint 50 és 300 milliárd forint között lehet többletbevétele a költségvetésnek a kata módosításával.
Gulyás Gergely szerint a keddi hídfoglalás a fővárosi dugók miatt alig volt észrevehető.
Az államtitkárok havi fizetését az infláció alatt 1,75 millióról 1,9 millióra emelték.
Nem tudják megbecsülni, hogy mennyit hozhat majd a költségvetésnek a túlfogyasztás gáznál és áramnál. Az MVM elfogad majd a rendszeres napi árváltozások alapján egy számítási módot, erről később lesz majd részletes tájékoztatás – mondta Gulyás Gergely.
A miniszter nem tudta még megbecsülni sem, hogy mekkora kár érhette az államot a kata helytelen, ügyeskedő alkalmazása miatt.
Gulyás Gergely hangsúlyozta, hogy a víkendház is egy fogyasztási helynek minősül és arra is ugyanaz vonatkozik, mint más lakóhelyekre.
Arra a felvetésre, hogy van, aki áramot használ főzésre, fűtésre, viszont minimális a gázfogyasztása, azokra is ugyanaz vonatkozik-e, mint az átlagfogyasztókra, az volt a válasz, hogy a kettő nem átjárható, tehát az átlag háztartási fogyasztás szintjéig vonatkozik az áramfogyasztóra az olcsóbb energiaár.
Gulyás Gergely megismételte korábbi válaszát, amikor arról faggatták, hogy miért kellett ilyen villámgyorsan átverni a javaslatot a parlamenten. Tehát a kata módosítására azért volt szükség, hogy visszatérjenek az adóforma eredeti céljaihoz.
Gulyás pénteken látta a tervezetet először, aztán a hétvégén több fordulóban volt egyeztetés róla. Az indítvány részleteit csak néhány órával a hétfői parlamenti döntés előtt ismerték meg a képviselők.
A miniszter szerint okozhat bizonyos esetekben áremelést az, hogy a katázók egy részének át kell térnie más adózási formákra.
Gulyás Gergely az Index kérdésére elmondta, hogy akut energiaválság esetén sincs olyan kötelezettségünk, hogy segítsünk az uniós tagállamoknak, de szívesen megtesszük, ha a magyar családok biztonságban vannak. Azt újra elismételte, hogy Szijjártó Pétert felhatalmazták további gázbeszerzésre.
A miniszter nem árulta el, hogy milyen szektorokat érinthet először a súlyos energiaválság Magyarországon, van haváriaterv, de jelenleg biztosított a gázszállítás hazánk irányába.
Gulyás Gergely lapunk kérdésére elmondta, hogy jelentős zárolások vannak a Miniszterelnökségnél is a minisztériumi költségcsökkentések miatt, ez náluk 60 milliárd forintot jelent, és alávetik magukat az összkormányzati döntéseknek.
A miniszter elismerte, hogy magasabb adóval fognak járni a kata helyett választható adóformák, vagyis közvetve adót emel a kormányzat.
Gulyás Gergely szerint a kata módosítása nem okoz ellátási zavarokat sehol sem. Ezzel az egészségügyre utalt, előző nap a Magyar Orvosi Kamara közleményben figyelmeztetett arra, hogy a módosítás gondokat okozhat az egészségügyben.
A túlfogyasztók minden esetben az adott piaci árat fogják fizetni az energiaáraknál. Gulyás szerint súlyozott átlagot állapítottak meg, pl. ahol éves szinten 400 köbméter alatt van a fogyasztás, azokat kihagyták az átlagolásból.
Németh Szilárd a vízhiányra vonatkozó kérdésre elárulta, hogy a mai kormánymegbeszélésen a víziközművek helyzete is téma volt és körvonalazódott a megoldás.
Amellett, hogy kiviteli tilalmat rendelnek el a tűzifára, a kormány külön feladatba adta a tűzifahelyzet felmérését, hogy mennyit lehet előteremteni a télre, erre programot készítenek.
Válaszában a miniszter ismételten óvott attól, hogy Gyurcsány és párttársai bármikor is ismételten a hatalom közelébe jussanak.
Eltolják-e az uniós klímacélokat? – hangzott el a kérdés annak kapcsán, hogy újraindítják a szénbányászatot. Gulyás Gergely szerint ennek ellenére is tudják tartani a 2030-ra vállalt kibocsátáscsökkentést.
Gulyás Gergely szerint viták és különböző számítások vannak arról, hogy a kata módosítása mit jelent a költségvetésben, de nem költségvetési intézkedésként tekintenek erre. A miniszter leszögezte, az nem tartható fenn, hogy valaki a többszörösét adózza, mint más. A szabályozást visszatérésnek tartják az eredeti célokhoz, további módosításnak nem látják okát. A tiltakozásokról úgy fogalmazott a tárcavezető, hogy mindenkinek a jogszabályokat kell betartania, egy baloldali kormány idején lőtték ki a szemét a tiltakozóknak.
Gulyás Gergely arra a kérdésre, hogy miért nem a jövedelmi szinthez kötik a rezsicsökkentést, elmondta: Európában energiahiány van, nem az a kérdés, hogy ki mennyit tudna fizetni, az energiafelhasználás csökkentését kell elérni.
Gulyás Gergely hangsúlyozta: a kormány arról döntött, hogy október elsejéig hosszabbította meg a benzinárstopot. A helyzet gyorsan változik, bármilyen rendkívüli esemény történik, reagálhatnak, de a szándékuk az, hogy a családokat a lehető legtovább védjék meg a benzinárak elszabadulásától.
„A kormány nem tervezi semmiféle lakossági energiakorlátozás bevezetését” – mondta kérdésre válaszolva Gulyás Gergely. Megerősítette, hogy az energiaválság hatására Európába sokfelé várható recesszió. Mi viszont továbbra is olyan gazdasági környezetet akarunk fenntartani, amely a jövőben is csábítja a külföldi befektetéseket.
A katával kapcsolatban megismételte, hogy 2012-ben csak a kormánypártok szavazták meg, az ellenzékiek nem. Ez kisvállalkozásoknak szánt átalányadó volt. Később elburjánzott a kata használata. Összesítések szerint a katások kétharmada munkaviszonyt váltott ki és fizet csak 50 ezer forint adót. Ez így adóelkerülésre adott lehetőséget.
Az Európai Parlament az, ami szándékosan ássa alá az európai értékeket, legalábbis az ottani képviselők nagy többsége – mondta Gulyás Gergely, aki nem túl érdekes, nem túl színes, és nem túl sok újat hozó fejezetnek nevezte a LIBE-bizottság mai jelentését.
A kormánynak minden esetre van vészforgatókönyve, ilyenkor van egy lekapcsolási sorrend, de Gulyás Gergely nem akar senkit riogatni, mert pillanatnyilag folyamatos az ellátás.
Németh Szilárd kormánybiztos szerint azért rendeltek el energia-veszélyhelyzetet, hogy a rezsicsökkentést fenn lehessen tartani. Ehhez működtetni kell a rezsivédelmi alapot, illetve a gáz- és áram-többletfogyasztók az átlagfogyasztás fölötti részt piaci áron kénytelenek megfizetni.
Egy átlagfogyasztó rezsivédetten 7750 Ft-ot fizet az áramért, de ha nem lenne rezsicsökkentés, akkor ugyanez piaci áron 50,833 Ft lenne. A gáz esetében a rezsitámogatott ár 15,833 Ft szemben a piaci árral, amely 131,441 Ft lenne. A rezsivédelem, a rezsicsökkentés fogyasztási helyhez kötött, 5,6 millió villamosenergia-fogyasztót jelent és 3 és fél millió gázfogyasztót.
A nagycsaládosoknak a kedvező fogyasztási limit megmarad, a 3 gyerekes családoknak magasabb a limit: 2329 köbméter, és minden újabb gyereknél még 300 köbméter kedvezményes fogyasztás adott. A villanynál ez nincs meg, a gáznál viszont megmarad – mondta Németh Szilárd.
Gulyás Gergely újságírói kérdésre elmondta, mindent megtesznek annak érdekében, hogy legyen elegendő gáz télen. Ehhez arra van szükség, hogy a szállítások továbbra is folyamatosak legyenek, ebben egyelőre csak jó híreik vannak. A tárolókat pedig a lehető legnagyobb mértékben fel kell tölteni. A miniszter szerint az tény, hogy pazarlást sehol nem lehet megengedni, keresni kell az alternatív lehetőségeket.
Gulyás Gergely azzal kezdte, hogy Európában mindenhol rendkívül nehéz az energiahelyzet, Magyarországon is eljött az a pillanat, hogy a magyar kormány is energia-veszélyhelyzetet hirdessen. A háború és a szankciók miatt Európában drasztikusan emelkednek az energiaárak, az áram ára több mint ötszörösére, a gáz ára hatszorosára emelkedett, és még nem látszik a vége.
Gulyás Gergely szerint Európában nagy valószínűséggel nem lesz elég gáz az őszi és téli fűtési szezonra, a magyar ellátás védelmére a kormány energia-veszélyhelyzetet hirdet, hét pontból álló tervet fogadtak el, augusztusban lép életbe:
A közép-európai országok külügyminiszterei Budapesten, a Puskás Arénában találkoztak, ahol Szijjártó Péter a magyarországi földgáztározók töltöttségéről és az európai kontinens előtt álló kihívásokról is beszélt. Részletek itt.
Az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottsága (LIBE) elfogadta Gwendoline Delbos-Corfield zöldpárti EP-képviselő jelentését, és azt kérik, hogy egyelőre ne hagyják jóvá a magyar helyreállítási tervet, így az ehhez járó forrásokat se folyósítsák. A bizottság felsorolta tételesen a Magyarországgal szembeni aggályait, mutatjuk őket ebben a cikkünkben.
Múlt hét csütörtökön a megszokott időpontban tartottak Kormányinfót, akkor a középpontban a magyar gazdaság és a forint árfolyama állt. Összefoglalónkat ide kattintva olvashatja el.