új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • Orbán Árpád (Tisza) javaslata a hazai egészségügyi válsághelyzet Budapestet érintő hatásainak csökkentésére, a fővárosi ügyeleti időben történő ellátási rendszer fejlesztésével kapcsolatos döntések meghozatalára vonatkozott. A képviselő többek között a háziorvoshiányra hívta fel a figyelmet. Kiemelte: arányait tekintve kevesebb forrás jut az egészségügyre Magyarországon, mint más európai államokban, és az emberek többet költenek gyógyszerekre. 

    Szalai Piroska szerint a mai napon ez az az előterjesztés, ahol érdemes fact-checkelni. Kicsit úgy érezte, mintha a Tisza kampánybeszédét hallgatná. A kormánypárti képviselő az egészségügy több területén is előrelépést említett, például jelentősen emelték az orvosok fizetését. Nem érzi jogosnak pont most a legfeketébb felhőket festeni a jegyzőkönyvbe.

    Déri Tibor úgy látja, a helyzet leírásával egyet lehet érteni, de a konklúziókkal és a javaslatokkal nem. Nem tudja eldönteni, hogy álnaivitás vagy csak a mindenkinek jogában áll hülyének lenni esete, amikor azt javasolják, hogy a főváros kössön szerződést a mentőszolgálattal, működtessen diszpécserszolgálatot és vegyen mentőautókat. 

    Gulyás Gergely Kristóf (Fidesz) mérhetetlenül szakmaiatlannak tartja az előterjesztést. Szerinte a Tisza nincs tisztában azzal, hogy Budapest hogyan működik. Szaniszló Sándor (DK) Szalai Piroskának azt mondta, hogy a szavai alapján olyan, mintha nem ugyanott élnének. Porcher Áron (Tisza) megérti, hogy javulnak dolgok, de a mostani állapot akkor sem tartható.

    Döme Zsuzsanna nem azért tartja értelmetlennek az előterjesztést, mert jó lenne az egészségügy, hanem: valóban van annak realitása, hogy a kormány leül a fővárossal tárgyalni ebben az ügyben a finanszírozásról? Az MKKP társelnöke emlékeztetett arra a korábbi javaslatukra is, hogy a kórházakat alakítsák sportklubokká, hátha úgy hamarabb jut nekik pénz.

  • Vizsgaidőszakban legyen hosszabb ideig nyitva a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár főépülete: hétköznapokon este 22 óráig, szombatonként pedig 9–20 óra között, javasolta a Podmaniczky Mozgalom.

    Budapestnek törekednie kell arra, hogy foglalkozzon az egyetemisták igényeivel akkor is, ha a felsőoktatás állami kompetencia – emlékeztetett Vitézy Dávid, ezért már a következő, azaz tavaszi vizsgaidőszaktól kezdődően kiterjesztenék a nyitvatartást.

    Kiss Ambrus főigazgató úgy gondolja, ez a terv 21 millió forintos többletkiadást jelentene, ezért a kérdésre a 2025-ös költségvetés tárgyalásának keretében kellene visszatérni. A városvezetés álláspontja szerint a meghosszabbítást igényfelmérésnek kellene megelőznie.

  • A következő napirendi pont a fővárosi gyalogosközlekedési stratégiát érintette, a javaslatot Vitézy Dávid jegyzi. A Podmaniczky-frakcióból Szilágyi Anna arról beszélt, hogy a gyalogosokról kevés szó esett, pedig valójában mindannyian gyalogosok vagyunk. A belvárosban sok esetben gyilokjáró keskenységű járdák vannak, a külvárosokban pedig szinte bocsánatot kell kérniük a gyalogosoknak azért, hogy elfoglalják a helyet a gépjárművek elől. Meg kell szüntetni azt az akadályversenyt, amit a gyalogosközlekedés ma sokszor jelent – hangsúlyozta Szilágyi Anna.

    Havasi Zoltán (Fidesz) szerint minden szükséges intézkedést meg kell tenni, ugyanakkor felhívta a figyelmet a gyalogátkelők állapotára is. Janó-Veilandics Franciska a babakocsis közlekedés nehézségeiről beszélt.

    Kovács Gergely arra kéri a főpolgármestert, hogy tegyék fizetőssé a gyaloglást. Ez már megengedőbb javaslat, mert a gyalogosvárakozást is fizetőssé tették volna eredetileg, nem csak a gyaloglást. A Kutyapárt társelnöke úgy látja, hatalmas költsége van a gyaloglás fenntartásának, ezért is adóztatná meg.

    Vitézy Dávid arról érdeklődött Kovács Gergelynél, hogy egyrészt hogyan lehet majd készpénzzel fizetni, és tervez-e súlykorlátozást a gyaloglásban. Gulyás Gergely Kristóf (Fidesz) szerint viccességben még nem sikerült felülmúlni a Tiszát. Kovács Gergely válasza: hosszabb távon minden ezredik gyalogost fizetőautomatává alakítanánk. Akkora emberséget viszont kell tanúsítaniuk, hogy nem kérnek a súlyra vonatkozó adatokat.

  • A Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője azt javasolta, hogy a Fővárosi Közgyűlés éljen felterjesztési jogával és kezdeményezzen jogszabály-módosítást annak érdekében, hogy a közterület-felügyeletek által üzemeltetett kamerák felvételeit fel lehessen használni az (objektív felelősség körébe tartozó) szabálysértések, jellemzően a KRESZ előírásainak megsértése esetén.
    Ennek szűkítésére még Tarlós István főpolgármester regnálása idején került sor, amikor felesége a Kolosy térnél szabálytalanul kanyarodott fel a Bécsi útról a Szépvölgyi útra, és ezért a térfigyelőkamera-felvételek alapján 50 ezer forintra megbüntették 2017 márciusában.

    Bízhatunk annyira a Föri-ben, hogy az ő kameráik alapján kiszabott bírságolási gyakorlat jogszerű, ezért a belügyi tárca megváltoztathatná a jogszabályt

     – indokolta előterjesztését Vitézy Dávid.

    Radics Béla (Fidesz) szerint viszont az előterjesztés nem más, mint „személyes bosszúhadjárat” Tarlós István ellen. Ezt Vitézy visszautasította, és jelezte, ha ez a probléma, akkor a volt főpolgármester nevét kivehetik az előterjesztéséből.

  • A BKK és a BKV finanszírozásáról vitáznak a képviselők, bár a költségvetés csak később kerül napirendre. A Fidesz úgy látja, hogy adósságspirálban van a főváros, ráadásul Karácsony Gergelyt támogató propagandagyárat működtetnek, megemlítették például a Budapest Brandet. Kiss Ambrus főigazgató szerint a Fidesz nem veszi figyelembe sem az inflációt, sem azt, hogy mennyit emelkedtek a fővárost érintő állami elvonások.

    Karácsony Gergely szerint ha megnézik, hogy Budapest-léptékű városok GDP-arányosan mekkora költségvetésből működnek, brutális különbségeket fognak látni. A főpolgármester érti a politikai vitákat, és még arról is a főpolgármester tehet, hogy elveszik a város pénzét. 

  • Már kamerával, mesterséges intelligenciával is kiszűrhetők a tilosban parkolók (ilyen rendszert működtet már Varsó és Amszterdam is. Bár erről ez az előterjesztés nem szól, látható, hogy milyen irányba lehet még továbblépni. Vitézy Dávid Szepesfalvy Annának válaszolva arra is rámutatott, hogy jelenleg sincs készpénzfizetési kötelezettség a parkolóautomaták kihelyezése esetében. Az adott napon belül megváltott késleltetett fizetés (ahogy az az autópálya-használat esetén adott) megteremtésének feltétele egy kerületek közti, közös bírságolási adatbázis kiépítése, enélkül nem működhet a késleltetett fizetési rendszer.

    Az átmeneti időszakra, azaz 2026 nyaráig Vitézy Dávid azt javasolta, hogy biztosítsák a készpénzfizetés lehetőségét.

    Az agglomerációból munkába jutást nem autóval, hanem vasúttal kell biztosítani, ez Lázár János kompetenciája – hangsúlyozta Vitézy Dávid. Arra is emlékeztetett, hogy az agglomerációs P+R-beruházásokat is Lázár húzta le a fejlesztési projektlistáról.

  • Havasi Zoltán (Fidesz) a külső kerületek többlettelítettségének elkerülése érdekében azt javasolta, hogy az új szisztéma bevezetését megelőzően a külső kerületekben P+R parkolókat kell építeni. Ennek hiányában a még nem fizetőzónákban jelentősen megnövekedhet a parkoló autók száma.

    Szepesfalvy Anna (Fidesz) szerint a készpénz fizetési lehetőséget meg kell tartani, ugyanis ennek a kérdése az egyéni szabadságok körébe tartozik.

    Böröcz László (Fidesz) I. kerületi polgármester arra hívta fel a figyelmet, hogy az új rendszer bevezetésével ellehetetlenülne a turizmus a szennyező nagy turistabuszok behajtásának kizárásával a budai Várban. Erre megoldást jelenthet, ha az önkormányzat által engedélyezett, eseti engedéllyel tehetnék ezt a jövőben.

    Az új parkolási rendszerről itt írtunk részletesebben.

  • Nincs olyan telítettség a parkolási zónákban, ami a hétvégére is kiterjesztett díjfizetést indokolna Baranyi Krisztina szerint.

    A helyben lakók eddig a kerületi közterületek 30 százalékán parkolhattak kizárólagos lakossági parkolási engedéllyel. Nem támogatná, hogy ezeken felül új területeket jelölhessenek ki a carsharing járművek számára. Nem ért egyet azzal sem, hogy akinek BKK-havibérlete van, az 25 százalékkal kevesebb parkolási díjat fizessen. A nagy tömegű gépjárművek esetében azonban álláspontja szerint indokolt lehet a magasabb díjtétel. A díjak inflációkövető emelését nem 2026. július 1-ével, hanem már 2025. január 1-étől szükségesnek tartaná.

  • Fenntarthatóbb, igazságosabb és hatékonyabb parkolási rendszer kell Karácsony Gergely szerint. Ezzel egyetértett Vitézy Dávid is, aki szerint az automaták működtetése túlárazott, ezért érdemes lenne leszámolni ezek működtetőivel, a parkolási maffiával. Azt javasolja, hogy 2026-tól a Nemzeti Mobilfizetési Rendszert kiiktatva álljanak át teljesen a mobilapplikáció-alapú parkolási rendszerre, automaták nélkül.

    Ezzel sokat spórolhatnak a kerületek a szoftverfrissítések, készpénzürítés, telepítés és javítás elhagyásával. Másrészt növelhető a fizetési hatékonyság is a jogosultság pontosabb ellenőrzésével. A rendszer rugalmasabbá tehető a díjtétel mértékének dinamikussá tételével. A kényelmi díj megfizetése is elfogadhatatlan, ezt is eltörölné a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője.

    Ha a Budapest GO applikáción belül sikerül mindezt megvalósítani, akkor lehet kapcsolódó díjtermékeket is hozzákapcsolni, például a P+R rendszerét.

  • Karácsony Gergely leszögezte, mindenkire érvényes: dolgozni kell. Jönnek majd a közbeszerzések, mindenkinek tanulmányoznia kell, határozni fognak, ezt senki nem fogja megúszni, nem tesz arra javaslatot, hogy bizottsági szinten döntsenek erről.

    A főpolgármester arra is felhívta a figyelmet, hogy sokszínű közgyűlés van, ezért ne csak azt a döntést tekintsék döntésnek, amit az adott frakció támogatott. Tanulják meg a képviselőcsoportok, hogy ha eredményeket akarnak elérni, akkor más szempontokat is figyelembe kell venni a sajátjaikon kívül. 

    A demokrácia macerás dolog, gyakoroljuk

    – húzta alá Karácsony Gergely.

  • Gulyás Gergely Kristóf Baranyi Krisztinának szúrt oda azzal, hogy januártól „ön lesz a legjobban fizetett képviselő” a bizottsági elnöki tagság és a polgármesteri pozíció miatt, ezért a közpénzért pedig igazán vállalhatja a felelősséget a közbeszerzésekkel kapcsolatban a bizottságban.

    Bujdosó Andrea tisztázta, azt szeretnék, hogy az igazgatóságok és a felügyelőbizottságok tagjait pályáztatás során válasszák ki. Ezt be is nyújtották az előző közgyűlésen.

    Baranyi Krisztina nem lepődött meg, hogy Vitézy Dávid és a Fidesz azonos érvelési alapra helyezkedett, jelezte: Böröcz László is ugyanolyan illetményben részesül. „Ha önök az illetményemet szeretnék, mondják ezt” – vágott vissza Baranyi Krisztina. 

    Vitézy Dávid érti, hogy Baranyi Krisztina úgy rázza le magáról a munkát, mint kutya a vizet. Baranyi Krisztinának megtetszett a mondás, majd visszavágott: úgy rázza le magáról, mint Vitézy a Fideszt.

  • Karácsony Gergely az első napirendi pontról elmondta, nem látja a politikai konszenzus lehetőségét arra, hogy igazgatótanácsi tagokat válasszanak. Arra tesz javaslatot, hogy az igazgatósági tanácsokat szüntessék meg, az érdemi döntések pedig kerüljenek a közgyűléshez. A Főpolgármesteri Hivatal apparátusának legjobb szakemberei pedig lássák el a tulajdonosi jogok gyakorlását. Egy területen tenne különbséget a céges beszámolók elfogadásáig, ez a közös fenntartású színházakat érinti.

    Vitézy Dávidot a megtakarítás lehetősége meggyőzte, támogatják a javaslatot, a főváros tud működni péládul Draskovics Tibor nélkül is.

    Keszthelyi Dorottya (DK) azt jelezte, hogy 27 ezer fővárosi munkavállaló van, a nem döntés is döntés, ennek abban a pillanatban következménye van, mert ez egy önkormányzat, szerinte most kell dönteni, és ez a két nagy frakció felelőssége. Sajnálja, hogy hivatali dolgozók vállalják a tulajdonosi képviseletet a cégekben, ez szerinte nincs rendben.

    Gulyás Gergely Kristóf (Fidesz) egyetért Keszthelyi Dorottyával, szerinte van egy városvezető koalíció, akiknek meg kellene hozniuk a személyi döntéseket a törvényes működéshez.

    Bujdosó Andrea (Tisza) jelezte: üdvözlik az igazgatótanácsok megszüntetését többek között a megtakarítás és a kifizetőhelyek megszűnése miatt is.

    Baranyi Krisztina leszögezte, ők nem üdvözlik a javaslatot, operatív szervekről van szó, folyamatosan döntéseket hoznak. Értik, hogy Vitézy Dávid a kicsinyes bosszúhoz nyúlva átruházná ezt a Baranyi által vezetett bizottságra, de sem a bizottságnál, sem a közgyűlésnél nincs jó helyen ez, ezt a feladatot nem politikusoknak kellene ellátni. Azt különösen felháborítónak tartja, hogy hivatali munkatársakat kell a felügyelőbizottságokba delegálni. Ezt csak azért támogatják, hogy legalább a töredéke megmaradjon a jogszerűségnek.

    Vitézy Dávid szerint szórakoztató volt amit Baranyi Krisztina mondott. Ő sem örül ennek, de ne tegyenek úgy, mintha nagyon szokatlan lenne, hogy hivatalnokok ülnek a felügyelőbizottságokban. Hangsúlyozta, az nem bosszú, hogy bizottsági elnökként dolgoznia kell Baranyi Krisztinának. Megjegyezte: nem csak padfestésből áll a munka. Nem bosszúnak tekinti ezt, hanem a bizalom kifejezésének.

  • Baranyi Krisztina nagyon sajnálja, hogy levették a napirendről a helyettesek megválasztását. Vitézy Dávid helyében nem lenne megnyugodva, mert már két olyan megállapodási kísérlet esett kútba, amelyet a főpolgármesteri, illetve helyettesi pozícióra kötött. Baranyi Krisztina arra figyelmeztetett, hogy ez a folyamat pár hónap múlva elvezethet a közgyűlés feloszlatásához, és ebben nem csak a főpolgármesternek van felelőssége, hanem a legnagyobb frakcióknak, és Vitézy Dávidnak is.

  • Vitézy Dávid azzal kezdte, hogy meg van nyugodva, amikor napirend előtti vitában egyszerre vádolja Szentkirályi Alexandra és a Gyurcsány-párt is, hogy kikkel kötött paktumot. A Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője szerint ez alapján minden rendben van. Vitézy Dávid mindenkinek jó munkát kívánt.

  • Porcher Áron azzal szállt be a vitába, hogy nem a Tisza kezdeményezte a végén történő szavazásokat, hanem a jelenlegi szmsz alapján ez a főpolgármester hatásköre. Megnyugtatta Szentkirályi Alexandrát, hogy tudják tartani a tempót.

  • Szentkirályi Alexandra első felszólalásában arról beszélt, hogy szerinte a Tisza abszolút nem tudja követni, hogy mi történik a közgyűlésben, ezért is támogatják a tiszások azt a javaslatot, hogy a végén, egyben szavazzanak az előterjesztésekről. A Fidesz frakcióvezetője boldog lenne, ha vissza tudnák hozni azt, hogy előterjesztésenként tudnak szavazni.

    Szentkirályi Alexandra azt is sajnálja, hogy nem lehet dönteni a helyettesekről, kezd komolytalanná válni a helyzet. A Fidesz képviselője arról beszélt, hogy a szivárványkoalíciós paktum újabb és újabb fejezeteit láthatják heti szinten. A helyettesi jelölésekből pedig lehet látni, hogy kik a paktum résztvevői. A politikus hangsúlyozta, jó lenne, ha már törvényes alapra kerülne a közgyűlés működése, ezt joggal várják a szavazók a balliberális városvezetéstől.

    A frakcióvezető a drogstratégiára is kitért, a mostani dokumentumban hajmeresztő dolgokat lát. A Fidesz javaslatára új Drogellenes Stratégiát dolgozhatnak ki.

  • Barabás Richárd javaslatát 18 igennel elfogadta a közgyűlés, így levették a napirendről a főpolgármester-helyettesekről szóló döntést.

  • Ordas Eszter, a Tisza Párt frakcióvezetője első felszólalásában többek között egy ingatlanról beszélt. Déri Tibor erre válaszolva jelezte, hogy az ingatlanhoz semmi köze nincs a Fővárosi Önkormányzatnak. Arra kérte a Tisza képviselőit, hogy olvassák el az előterjesztéseket, állítása szerint a tegnapi bizottsági ülésen is az volt a probléma, hogy „azt sem tudták, melyik bolygón vannak”.

  • A pábeszédes Barabás Richárd a főpolgármester-helyettes választással kapcsolatban elmondta, nem úgy tűnik, mintha konszenzus alakult volna ki, ezért azt javasolta, hogy engedjék el most ezt a szavazást.

  • Nem egyeztetett a városvezetéssel főpolgármester-helyettesi jelöléséről, és az ehhez szükséges feltételeiről. Ezek közül az egyik, hogy az SZMSZ-t a főpolgármesternek újra elő kellene terjeszteni, és a „képviselők demokratikus jogait vissza kell állítani", például a cégvezetők kiválasztása kapcsán.

    A jelölést csak akkor tudja elfogadni, ha válaszokat kap arra, hogy választási programelemei miként valósíthatóak meg. Erre tekintettel ilyen jellegű személyi döntés véleménye szerint ma nem fog születni.

    A törvényes működést helyreállító személyi kérdésnél fontosabbnak nevezte azonban, hogy sikerül-e megszabadulni Budapesten a parkolási maffiával fel tudják-e venni a harcot és sikerül-e leszámolni a parkolóautomata lobbival. Jelenleg ugyanis ennek a rendszernek a működtetésre milliárdok folynak ki az önkormányzatok költségvetéseiből.

  • Perceken belül kezdődik a Fővárosi Közgyűlés ülése, a Momentum több politikusa – köztük Tompos Mártonnal, Bedő Dáviddal és Gelencsér Ferenccel – egy Népszavazást az olimpiáról! feliratú molinót tartanak az ülésteremben.

  • Miután kiderült, hogy Karácsony Gergely Vitézy Dávidot és Kiss Ambrust javasolja főpolgármesternek-helyettesnek, rögtön érkeztek a reakciók:

    • Szentkirályi Alexandra, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője közölte, hogy Karácsony Gergely egyik főpolgármesterhelyettes-jelöltjét sem fogják támogatni. Facebook-posztjában arról írt, hogy Karácsony Gergelyék egymás között osztják el a pozíciókat, „Magyar Péter lepaktált Karácsonnyal és Gyurcsánnyal, az áruló Vitézy pedig csatlakozott a szivárványkoalícióhoz”.
    • Ordas Eszter, a Tisza frakcióvezetője leszögezteaddig, amíg a főpolgármester nem terjeszti elő a demokratikus működés minimumát garantáló SZMSZ-módosítási javaslatunkat, addig a TISZA Párt személyügyi kérdésekben nem tud döntést hozni, így a főpolgármester-helyettesekről sem”.
    • A DK képviselői támogatják Kiss Ambrus megválasztását, viszont Vitézy Dávid mögé nem tudnak besorolni.
  • Előzetes megállapodás hiányában Karácsony Gergely a szerdai közgyűlésig hivatalosan nem is jelölt főpolgármester-helyetteseket. Helyettes nélkül Budapest Főváros Kormányhivatala felszólíthatja a Fővárosi Önkormányzatot a mulasztás pótlására, ha pedig a közgyűlés ezután sem dönt, a kormányhivatal jelölhet ki valakit erre a pozícióra. A közgyűlés viszont képes lehet meghekkelni ezt a döntést. A lehetséges forgatókönyvről korábbi cikkünkben részletesen is írtunk, itt olvashatja.

  • Az Index percről percre közvetíti a szerda 9 órára kiírt Fővárosi Közgyűlést.

    Az első napirendi pont rögtön az egyik legtöbb vitát kiváltó kérdés: ki legyen, vagy kik legyenek a főpolgármester-helyettesek? Karácsony Gergely Vitézy Dávidra, a Podmaniczky Mozgalom frakciójának vezetőjére, valamint Kiss Ambrus korábbi helyettesre, jelenlegi főigazgatóra tett javaslatot.

    A főpolgármester-helyettesekről szóló döntés mellett többek között szerepel a napirenden:

    • A parkolási rendszer hatékonyságának javítása,
    • az Iványi Gábor-féle Oltalom Karitatív Egyesület fenntartásában lévő egyes intézmények átvétele,
    • a fővárosi gyalogos-közlekedési stratégia megalkotása,
    • az aluljárók nyitvatartásának metróüzemidőhöz történő igazításának vizsgálata,
    • az új drogellenes stratégia kidolgozása,
    • valamint a birodalmi lépegetők kitiltása a fővárosból.

    A teljes napirend itt olvasható.

    Tartsanak velünk, kövessék nálunk az eseményeket!