Az akkori Erzsébet hercegnő és Philip Mountbatten hadnagy 1947-es esküvőjén elénekelt, a 23. zsoltáron alapuló himnuszt is elénekelték a temetésen:
Az Úr az én pásztorom, nem szűkölködöm.
A temetést David Hoyle, Westminster esperese vezeti.
A canterburyi érsek, Justin Welby fogja elmondani a prédikációt és a dicséretet, amikor a királynő lelkét Istenre bízzák.
Imákat mond a yorki érsek, a westminsteri bíboros érsek, a skót egyház közgyűlésének moderátora és a szabadegyházak moderátora.
Liz Truss miniszterelnök is fel fog olvasni a Szentírásból.
Az áldás kimondása a westminsteri esperes feladata lesz.
A királyi család követi a királynő koporsóját a Westminster-apátság főhajóján keresztül.
A menet élén a Wanamaker-kereszt halad, amelyet Rodman Wanamaker 1922-ben ajándékozott az apátságnak.
Ez a Westminster-apátság négy körmeneti keresztje közül a legdíszesebb, elefántcsontból és ezüstből készült, és aranyból és zafírokból készült berakások díszítik.
A királynő koporsóját egy 123 éves ágyútalpon szállítják a westminsteri apátságba, mely megemlékezés Viktória királynő 1901-es temetése előtt. Az ágyútalpat még az 1890-es években készítették a Királyi Fegyvergyárban.
Az ágyútalp háromtonnás, és különleges szerepe miatt speciális körülmények között tárolják. Hogy megóvják az erózió hatásaitól, év közben 16–20 fok közötti hőmérsékleten és 40–70 százalékos páratartalmon tárolják. Paul Barker, a haditengerészet tisztje azt mondta az ágyútalpról az iNews szerint, hogy:
Az ágyútalpat a HMS Excellent környezetérzékeny helyiségében tartjuk, ahol igyekszünk állandó hőmérsékleten tartani, valamint hetente bemegyünk, és negyedfordulattal elforgatjuk a kerekeket, hogy megakadályozzák a gravitációtól való eldeformálódást.
A menet most ért az apátság nyugati kapujához.
A világ szeme most a hordozócsapatra szegeződik, amelynek feladata, hogy finoman leemelje a királynő koporsóját az ágyútalpról, és bevigye a szertartásra.
Az épületben a koporsót a templomhajón viszik keresztül, majd a főoltár előtti emelvényre helyezik.
London-szerte hangosbemondókon jelezték, hogy közvetíteni fogják a ceremóniát, de folyamatos lesz a közvetítés rádión keresztül is. Az utcán várakozók közül egyre többen állnak fel kempingszékükből, mert egyre hűvösebb van, és némi mozgással igyekeznek átmelegedni.
Megérkezett a szertartás helyszínére az Egyesült Királyság miniszterelnöke, Liz Truss.
Prime Minister Liz Truss arrives at Westminster Abbey with her husband Hugh O’Learyhttps://t.co/LYfva9GIUk pic.twitter.com/4RoXmuPDpW
— BBC News (UK) (@BBCNews) September 19, 2022
A politikus mellett elődjei is a Westminster-apátságban tartózkodnak már, Boris Johnson, Theresa May, David Cameron és John Major is tiszteletét teszi az eseményen. A korábbi miniszterelnökök egyaránt házastársaikkal az oldalukon érkeztek meg a helyszínre.
A királyi család tagjai most a királynő koporsója mögött állnak, miközben a Westminster Hallból a Westminster-apátságba tartó menet elindult.
Az ágyútalpat, amelyre a koporsó van feltéve, a Királyi Haditengerészet 142 tagja húzza.
A koporsó a királyi zászlóval van letakarva, rajta a birodalmi koronával és a Buckingham-palota, a Clarence House és a Highgrove House kertjéből származó növényekből álló virágkoszorúval.
A menet élén a skót és ír ezredek, a Gurkha dandár és a Királyi Légierő mintegy 200 dudása és dobosa vonul fel.
A koporsó mögött a király és testvérei vonulnak, őket követi a walesi herceg, Sussex hercege és Peter Phillips.
Ezt az ágyútalpat használták korábban VII. Edward király, V. György király, VI. György király, Winston Churchill és Lord Mountbatten temetésén is.
III. Károly felesége, Kamilla hercegné is megérkezett a Westminster-apátsághoz, ahol magyar idő szerint délben megkezdődik II. Erzsébet temetése.
A királyi család tagjai közül – akik nem vesznek részt a menetben – már nagyrészt mindenki megérkezett, a helyszínen van Katalin hercegné és Vilmos herceggel közös gyermekeik, a kilencéves György herceg és a 7 esztendős Sarolta hercegnő is.
A királynő dudása fogja zárni az állami temetést egy tradicionális művel, a Sleep, Dearie, Sleep című szerzeménnyel. Paul Burns, az uralkodó személyes skót dudása az előtt fogja előadni a dalt, mielőtt a koporsó elhagyja a Westminster-apátságot. Még 1843-ban, Viktória királynő idején hozták létre ezt a tisztséget, Paul Burns, a Skóciai Királyi Ezred dudás őrnagya a 17. zenész, aki ezt a szolgálatot teljesíti – írja a Daily Record.
Paul Burns előadása után az orgonista kezdi majd játszani Johann Sebastian Bach Fantázia és C-moll fúga című darabját, és ekkor fogják elszállítani a koporsót.
Az emberek hirtelen felugráltak és szorosan a kordonokhoz tapadtak, amikor begördült a Parliament Streetre az autó, amelyben III. Károly király ült. Mindenki igyekezett videóra venni az uralkodót, akit nagy ujjongás fogadott, nagyobb, mint előzőleg Anna hercegnőt.
Egyre többen érkeznek meg a Westminster-apátságba, nemrég a francia elnök, Emmanuel Macron is megjelent a helyszínen. Franciaország első embere felesége, Brigitte Macron társaságában vesz részt a szertartáson.
Macront követően nem sokkal a korábban dugóba keveredett amerikai elnök, Joe Biden is az apátsághoz ért, akit szintén felesége, Jill Biden kísért el.
US President Joe Biden and his wife Jill arrive at Westminster Abbey for Queen Elizabeth II's funeral https://t.co/vzkzceLCY6 pic.twitter.com/ei3gH9tW9p
— BBC News (UK) (@BBCNews) September 19, 2022
A politikusok mellett egy, a tévénézők körében népszerű személy is feltűnt, a túlélős realityjével ismertté vált Bear Grylls is az apátságban rója le kegyeletét.
II. Erzsébet temetése magyar idő szerint 12 órakor kezdődik a Westminster-apátságban, ahova reggel kilenc óra óta érkeznek a meghívottak. A szertartásról ugyan már szivárogtak ki információk, a temetés menetrendjének hivatalos leírását most a királyi család meg is osztotta hivatalos weboldalán.
At 11:00 am Her Majesty The Queen's State Funeral will take place at Westminster Abbey.
— The Royal Family (@RoyalFamily) September 19, 2022
Read the Order of Service:
A dokumentum többek között tartalmazza a temetésen elhangzó egyházi énekeket és bibliai igéket, imákat és részletesen taglalva az apátságba szervezett teljes programot. A leírást itt olvashatja el.
Vasárnap éjjel, a temetésre készülve a királyi család közzétette II. Erzsébet utolsó portréfotóját.
A fényképet most hozták először nyilvánosságra, és azt írták, hogy a fotó még idén nyár elején, II. Erzsébet 70 éves uralkodási évfordulóján készült.
Magyarország köztársasági elnöke, Novák Katalin helyi idő szerint tíz óra körül tett közzé közösségi oldalán egy képet, amelyen férjével, Veres Istvánnal már a temetésre készülődik.
A világ vezetői ma együtt gyászolják a királynőt a britekkel Londonban
– írja Novák.
Helyi idő szerint 9 óra után kicsivel megteltek a királynő koporsójának útvonala mellett létesített nyilvános látogatópontok – tájékoztat a londoni önkormányzat.
Important update for those looking to watch Her Majesty The Queen’s State Funeral and procession from the viewing areas in central London. pic.twitter.com/1GS8Incmnw
— London Gov (@LDN_gov) September 19, 2022
A posztban az önkormányzat az embereket arra kéri, hogy a rendőrök és a szervezők utasításait tartsák be, a már elindult vagy a helyszínekre érkezőket pedig arra utasítják, hogy vegyék a Hyde Park felé az irányt.
Kamilla brit királyné fia, Tom Parker Bowles is megérkezett a Westminster-apátságba. Nem ő az egyetlen a királyi család hozzátartozói közül, akik már most a szertartás helyszínén vannak, Katalin hercegné szülei, Carole és Michael Middleton is a gyászolók körében található.
II. Erzsébet jobb oldali profilú képe után III. Károly bal oldali profilja jelenik majd meg a bankókon, az érméken és sok más helyen is, ami hatalmas kiadás lesz az Egyesült Királyság számára.
Mintegy 350 millió fontba (nagyjából 160 milliárd forintba) kerül majd az arcképcsere a bankjegyeken és érméken II. Erzsébet halála után. Nem lesz gyors a folyamat, évekig eltarthat. A Bank of England közlése szerint jelenleg 7-8 fontba kerül előállítani egy bankjegyet, amelyekből most mintegy 4,7 millió darab van forgalomban az Egyesült Királyságban.
Mint egy puccos osztálykirándulás
– írja Twitteren a The Guardian helyszínen tartózkodó tudósítója, miután megérkeztek az apátsághoz – vélhetően – a világ vezetőit szállító első autóbuszok.
It’s like a very, very posh school trip. pic.twitter.com/RYOY67ZIuE
— Peter Walker (@peterwalker99) September 19, 2022
Mint arról az Index is beszámolt, a királyi család arra kérte a temetésre meghívott államfőket és politikusokat, hogy kereskedelmi járatokkal érkezzenek az országba és az általuk rendelkezésre bocsátott buszokkal érkezzenek meg a temetés helyszínére – a káosz és a torlódás elkerülésének érdekében.
Hétfőn tíz óra előtt a királyi család hivatalos Twitter-oldalán rövid videót tett közzé a királynőre emlékezve.
Remembering Our Queen.
— The Royal Family (@RoyalFamily) September 19, 2022
Today people from across the UK, Commonwealth and around the world will pay tribute to the extraordinary life and reign of Her Majesty The Queen. pic.twitter.com/yuFxoo6Gdu
Ma az Egyesült Királyságban, a Nemzetközösségben és a világ minden táján tisztelegnek Őfelsége, a királynő rendkívüli élete és uralkodása előtt
– áll a bejegyzésben.
A Westminster-apátságnál helyi idő szerint háromnegyed 10 körül megkongatták az első harangot, tisztelegve a néhai királynő előtt.
A temetést megelőzően a 96 éves korában elhunyt II. Erzsébet élete előtt adózva pontosan 96–szor kongatják majd meg a harangokat.
II. Erzsébet élete és uralkodása előtt tisztelegve a Londoni Értéktőzsde is zárva tart a királynő temetésének napján. A világ egyik legnagyobb részvénytőzsdéje őfelsége halála után mindennap nyitva tartott – írja a The Guardian.
A britek semmit nem bíznak a véletlenre. Néhányan még ki is nyomtatták a nap menetrendjét, hogy pontosan tudják, mikor lehet számítani a királyi család érkezésére.
A bámészkodók ugyanakkor inkább izgatottak, mintsem szomorúak. A kordonnál álló gyermekek közül van, aki kifejezetten a királyra, III. Károlyra kíváncsi.
Az Egyesült Államok elnökét, Joe Bident szállító autó elakadt a Westminster-apátság felé vezető úton a Marble Archnál – írja a Daily Mail egy forrásra hivatkozva
Amerika első embere ugyan egyelőre így nem, de az első gyászolók már érkeznek a szertartás helyszínére; nem sokkal magyar idő szerint 9 óra után Nadhim Zahavi, a Lancasteri Hercegség kancellárja jelent meg a Westminsterben.
Az apátság kapuit három órával a szertartás kezdete előtt nyitották meg, ahova 2000 vendéget – politikusokat, vezetőket és közéleti személyiségeket – várnak a királyi család gyászoló tagjai mellett.
Mivel több mint 90 kormányfő és a királyi család tagjai is részt vesznek a temetésen – és várhatóan kétmilliónál is több ember sorakozik majd az utcákon, miközben a királyi család a királynő koporsója mögött menetel –, ez a szertartás jelenti London legnagyobb biztonsági kihívását a második világháború óta – írja a Washington Post.
Egy hatalmas biztonsági gárda próbálja biztosítani az egybegyűltek és a méltóságok biztonságát anélkül, hogy zavarja a megemlékezés ünnepélyes jellegét. Mesterlövészek állomásoznak a háztetőkön, és megfigyelő drónok köröznek. Tízezer egyenruhás rendőr teljesít szolgálatot, további 2500 katona és több ezer civil ruhás rendőr van a tömegben. Napok óta bombakereső kutyákkal felszerelt rendőrök járőröznek a kulcsfontosságú területeken. A brit hírszerző ügynökségek a terrorfenyegetettséget vizsgálják. Egy különleges egység pedig megfigyelte azokat, akiket a királyi család potenciálisan veszélyes követőinek tartanak.
A mesterlövészek már készenlétben. Mindeközben a hangosbemondón keresztül figyelmeztetik a bámészkodókat, ne lóbálják a nagyobb zászlókat, mivel kitakarják a látóteret. A kempingszékekben ülőket pedig arra sarkallják, álljanak fel, hogy másnak is legyen helye.
Bár rengeteg emberrel számolnak, egyelőre elviselhető mértékű a tömeg, aminek főképp az az oka, hogy a legtöbben vagy a The Mall vagy a Westminster-palota felé vették az irányt. Ott áthatolhatatlan az embertömeg.
Vilmos herceg és Katalin hercegné úgy döntött, hogy idősebb gyermekeik, a kilencéves György és a hétéves Sarolta is ott lehet szeretett dédanyjuk, II. Erzsébet temetésén.
A két testvér, akik édesapjukat követve a második és a harmadik helyen állnak a trónöröklési sorban, a mai körmenetben és a westminsteri apátságban tartott szertartáson is részt vesznek.
György és Sarolta felkészültek a temetésre, de Lajos herceg még túl fiatal ehhez. Szülőként sokáig gondolkodtak azon, hogy ott legyenek-e a szertartáson, de kollektíven végül a részvétel mellett döntöttek
– mondta a DailyMailnek egy bennfentes.
Vilmos herceg gyerekei az apátsághoz édesanyjukkal, Katalinnal és a királynéval, Kamillával együtt autóval érkeznek majd, itt csatlakoznak a körmenethez. Vilmos és Katalin harmadik fia, a négyéves Lajos herceg fiatal korára való tekintettel nem lesz ott a temetésen.
Pontban vasárnap este nyolc órakor egész Nagy-Britanniában II. Erzsébet emléke előtt adóztak egy perc néma csenddel. A brit lapok korábban már írtak erről a kezdeményezésről, buzdítva más országokat, hogy ők is tisztelegjenek a néhai uralkodó előtt. És a britek ezt nagyon is komolyan vették.
Épp a metrótól tartottam a kijárat felé, ahol nem fogadta el a jegyemet a rendszer, így az egyik ügyintézőhöz fordultam, aki csendre intett. Pár másodperc kellett, hogy rájöjjek, miért. Nyolcat ütött az óra, amire a hangosbemondón keresztül is felhívták a figyelmet. Arra az egy percre minden boltot bezártak a környéken, köztük a Tescót és a Sainsburyt is, megakadályozva, hogy újabb vásárlók térjenek be, és megzavarják a tisztelgést.
Várhatóan a királyi család minden tagja tiszteletét teszi a temetésen, köztük II. Erzsébet gyerekei, tehát III. Károly király, Anna hercegnő, András herceg és Eduárd herceg a gyerekeikkel együtt. Azt egyelőre nem tudni, hogy a királynő dédunokái közül hányan lesznek ott, tekintettel az esemény hosszára és jellegére.
Eljön az alkalomra Joe Biden amerikai elnök, meghívták az ukrán elnököt, de valószínűleg csak a felesége vesz részt. A kormányfők közül eljön Justin Trudeau kanadai miniszterelnök, Jacinda Ardern új-zélandi miniszterelnök és Anthony Albanese ausztrál miniszterelnök. Számítanak továbbá Emmanuel Macron francia elnök, Narendra Modi indiai miniszterelnök, Isaac Herzog izraeli elnök, Jair Bolsonaro brazil elnök, Recep Tayyip Erdogan török elnök, Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök, Frank-Walter Steinmeier német államfő, valamint az Európai Bizottság elnökének, Ursula von der Leyennek a jelenlétére is. Liz Truss újonnan beiktatott miniszterelnök mellett Boris Johnson, Theresa May, David Cameron és Tony Blair is tiszteletét teszi majd.
Nem szerepel a meghívottak listáján Vlagyimir Putyin orosz elnök az Ukrajnával folytatott háború miatt, ahogy Ali Hámenei iráni vezető sem, mivel az állami tévé Adolf Hitlerhez hasonlította a királynőt. Nem vesz részt az eseményen Belarusz vezetője sem, köszönhetően annak, hogy segítették az oroszokat az Ukrajna ellen folytatott harcban, ahogy a katonák irányítása alatt álló Mianmart sem képviseli senki.
Olena Zelenszka, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök felesége azért utazott az Egyesült Királyságba, hogy az Oroszországgal hónapok óta tartó háborúban álló országát képviselje a gyászmenetben.
Részt vesz a királynő temetésén, és az egész napos rendezvényen, miután vasárnap találkozott Kate Middleton walesi hercegnővel a Buckingham-palotában.
A nagyszabású bemutatkozásra egy nappal II. Erzsébet királynő hétfőre tervezett temetése előtt került sor – írja a New York Post. Kate Middleton és Olena Zelenszka egyaránt feketébe öltözve, szemtől szemben ülnek a karosszékekben egy hivatalos találkozón.
Tovább növelték a készültséget, megjelentek a kordonoknál a biztonságra ügyelő rendőrök. Az előzetes terv szerint nyolc órától – közép-európai idő szerint 9 órától –lehetett számítani a meghívott vendégek érkezésére a westminsteri apátságba, és az első buszok be is gördültek.