Két csendes csapás a magyar pénzügyi rendszerre
Ez történt a gazdaságban az év 21. hetében
További Gazdaság cikkek
- Pénzkapun léptek át, akik ide tették a forintjukat, és még koránt sincs vége
- A cégek így próbálják meg megoldani, hogy ne kelljen emelniük az árakon
- Brutális számot jelentett be a Mohu: egymilliárd palackot váltottak vissza a magyarok
- Önti a pénzt a lakosságra a kormány, de az autópiac már beindult
- Ismét drágul az üzemanyag, ezúttal a benzinesek foghatják a fejüket
A héten kiderült, hogy a biztosítók szerint legalább 1,6 milliárd forintos kárt okozott az Yvette ciklon, több, mint 21 ezren jelentettek kárt. Rossz hír volt az is, hogy meghalt az egyik leggazdagabb magyar, a romániai Mudura Sándor, akinek vagyonát több tízmillió euróra becsülték.
Viszont megtudtunk egy kifejezetten megnyugtató dolgot is: az Index olvasói nagyon is képzettek a pénzügyekben. Legalábbis annak a közel hetvenezer embernek az átlaga, akik kitöltötték a kérdőívünket. Sem az IBAN-szám, sem a kamatos kamat számítás nem okozott gondot. Reméljük, az adóbevallás leadása sem, aminek a múlt héten volt a határideje.
Reménytelen ügy a magyar államadósság
A magyar állam viszont annál ijesztőbben áll a pénzügyeinkhez. Csak egy hajszál választotta el a magyar államadósságot a rekordtól az idei első negyedévben (ezt közvetlenül az előző kormányváltás után, 2010 júniusában sikerült elérni). Az államháztartás bruttó adóssága a GDP 84,6 százaléka, 24 904 milliárd forint volt március végén.
Az adósságot 1456 milliárd forint nettó hitelfelvétel és 380 milliárd forint árfolyamveszteség növelte az első negyedévben. Most már a negyedéves számokban is látszik, hogy a tavaly év végi trükk, amivel 80 százalék alá vitték be a hiányt, tényleg trükk volt. Tovább emelkedett a nettó államadósság is. Csak a kórházaknak közel százmilliárd forint adóssága van. Mindenesetre nem túlzás azt kimondani, hogy
Nem voltak megnyugtatóak a héten kiadott deficitszámok sem, hiszen messze a tervezett felett alakult a kormányzat idei hiánya. Bár abban, hogy ilyen csúnyák voltak a számok, volt néhány véletlenszerű ok is, de alapvetően a kormány kiköltekezése áll mögötte – várhatjuk tehát a megszorító csomagot az év hátralevő részében. Egyelőre csak osztogatós ígéretek vannak. Talán ezért, a lyuk betömése miatt is fontos, hogy az NMHH kiírta a legújabb százmilliárdos mobiltendert.
A átlagbérek viszont emelkedtek, leginkább azért, mert a közszférában – és azon belül is a pedagógusoknál – megugrottak a bérek. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 229 800 forint volt az első negyedévben. A vállalkozásoknál dolgozók átlagosan 246 600, míg a közszférában 199 700 forintot kerestek. A nettó átlagfizetés 150 ezer 500 forint volt. Nem is meglepő, hogy a magyarok fele nem megy szabadságra, és a vendéglátás még mindig válságos állapotban van.
Hiperaktív az MNB
Kifejezetten aktív volt a Magyar Nemzeti Bank. Egyrészt a héten kiadott stabilitási jelentésből kiderült, mire készülnek a magyar hitelezés szabályozásában. Az MNB most már kormányhatározattal felérő rendeleteket is hozhat, azért fontos, miről ötletelnek. Korlátozhatnák a törlesztőrészletet a jövedelem alapján, akár már ősszel is. Felülvizsgálnák a hitelfedezeti korlátot is, a devizahitelek esetében talán szigorítanák is ezt, a pénzügyi lízingnél viszont lazíthatnák.
Másrészt pedig az MNB kiszórt két kisebb bírságot néhány megkérdőjelezhető magatartású piaci szereplőnek:
- Két zálogkölcsönzőt, a romániai IFN TREZOR-t és a hazai Zafír Gold Záloghitelezőt összesen 25 millióra büntették, mivel engedély nélkül végezték tevékenységüket. Utóbbit fel is jelentette az MNB a rendőrségen.
- A rövid lejáratú kölcsönökben utazó Cetelem, Cofidis és Provident trió összesen 65 millió forint büntetést köteles fizetni. Ezek a cégek félrevezették ügyfeleiket, és egy sor visszásságot talált náluk a jegybank.
Az MNB elnöke, Matolcsy György viszont aggódhat, mivel ügy lesz az angol bankfelügyeletnél a 2011 őszi elszólásából. Az Együtt-PM gazdaságpolitikusa, Pápa Levente bejelentést tett a brit felügyeletnél. Wiedermann Helga, Matolcsy korábbi titkárnőjének Sakk és póker című könyvében szúrtuk ki, hogy az akkor még nemzetgazdasági miniszter Matolcsy 2011 végén a Goldman három bankárával ebédelve a hivatalos bejelentés előtt órákkal kikotyogta, hogy a kormány az IMF-hez fordult. Az ügyből feljelentés lett, a jegybank azzal védekezett, hogy a könyvben leírt rész csak fikció.
Ki akar itt üzletelni?
Végre kiszámolták, mennyi pénzt vettek volna ki a zsebünkből, ha a GVH nem akadályozza meg, hogy a cégek visszaéljenek erőfölényükkel. Ennek ellenére a héten újabb felmérés erősítette meg, hogy az üzleti környezet és az átláthatóság romlott Magyarországon. Ehhez képest miniszterelnökünk ismét arról vizionált, hogy a régió éllovasa lett az országunk (talán csak egy nyelvbotlás volt)
Két fontos céges hír is azt mutatja, hogy nem biztos, hogy az itthoni a legüzletbarátabb környezet.
- Szinte teljes titokban szünteti be magyarországi tevékenységét az ING Alapkezelő, amely 2010-ben még 1200 milliárd forintos kezelt vagyonával a harmadik legnagyobb vagyonkezelő volt hazánkban. A döntés mögött elsősorban a kedvezőtlen iparági és a bizonytalan jogi környezet áll, többek között a 300 millió forint körüli bankadó.
- Londonban viszi tőzsdére részvényeit a Wizz Air diszkont légitársaság. A cég 200 millió eurós bevételt vár a részvénykibocsátástól. Bár Londonban bizonyára könnyebb dolga lesz eljutnia a befektetőkhöz a magyar kötődésű cégnek, a legtöbb orszában bizonyára mindent megtettek volna, hogy a hazai tőzsdén lépjen a piacra a cég.
A pesti tőzsdének viszont egészen jó hete volt. A tőzsdeindex, a BUX két fő alkotóeleme, az OTP és a Mol is jelentősen emelkedett, főleg a bankrészvény, ami közel tíz százalékot menetelt a héten. A forint is egészen jó szintekre erősödött.
20. heti záró | 21. heti záró | |
BUX | 18435 | 19193 |
OTP | 4490 | 4800 |
Mol | 13320 | 13780 |
Richter | 4100 | 4250 |
Magyar Telekom | 322 | 323 |
Cseles oroszok, trükkös bankárok
A hét nagy híre lehetett volna, hogy Oroszország és Kína aláírta az évtizedek óta feszülten tárgyalt gázszerződését. Csakhogy arról még a háttérben sincsenek információk, hogy legalább nagyságrendileg mennyit fizetnének a kínaiak az állítólag évi 38 milliárd köbméter gázért. Ezért aztán sok szakértő úgy látja, hogy igazából nem is tudtak megegyezni az árban – így viszont nem lehet ezt az egészet többnek látni egy pr-trükknél.
A kínai gázvásárlás látszatára mindenesetre szüksége van az orosz vezetésnek. A hidegháborút idéző szankcióháború továbbra sem dőlt el (bár az nem jó jel orosz szempontból, hogy a Krímben hiperinflációt és áruhiányt hozott a megszállás, a tőke pedig továbbra is menekül), az viszont biztos, hogy a magyar gazdaság elég érzékeny veszteségeket is elszenvedhet.
Eközben a globális piac jópár stiklijére is fény derült:
- Manipulálták a devizaárfolyamokat.
- Manipulálták az arany árfolyamát.
- Golfversenyen buzdítottak adócsalásra.
Az ILO jelentése szerint a szexrabszolga-piac évi 150 milliárd dollár bevételt termel. Az olaszok a kokaindílereket, a prostituáltakat és a csempészeket is a GDP-növekedés szolgálatába állították. De legalább abban a kérdésben megnyugodhatunk, hogy ráerőltetheti-e Kanada a brutálisan lemészárolt bébifókáit Európára. A Kerekedelmi Világszervezet történelmi döntésben mondta ki: nem.