Délben egyperces néma csenddel emlékeznek meg Brüsszelben az áldozatokról. (Le Figaro)
Fontosabb részletek:
A reptéri két robbantás és a Maelbeek metróban történt merénylet után borzalmas élményekről számoltak be a belga sajtónak a szemtanúk.
Egy idősebb asszony beszámolója szerint megcsonkított testek feküdtek mindenütt.
Kegyetlen volt! Leszakadt a tető, és mindenhol sérült emberek feküdtek. A táskák szanaszét hevertek a földön. Vérfoltok voltak még a falakon is.
A francia oktatásügyi miniszter Najat Vallaud-Belkacem azt kéri, hogy töröljenek minden olyan iskolai kirándulást, amelynek belgiumi úticélja lenne. A már ott lévő diákcsoportokat hazaviszik. (Le Figaro)
Teljes szolidaritásáról biztosította Francois Hollande francia elnök a belga népet.
A brüsszeli merényleteken keresztül egész Európát támadás érte
– mondta. Hollande szerint globális fenyegetéssel néznek szembe, amire globális választ kell adni. Nemzetközi szinten kell lépni, ahogy Franciaország is szerepet vállalt a Közel-Keleten és Afrikában.
Egy olvasónk landolt a Brüsszel közelében lévő másik reptéren:
A reggeli Ryanair budapesti járatával érkeztem Charleroi-ra 08:50-re. A szokásosnál nagyobb biztonsági jelenlét van, a katonákon kívül már fegyveres rendőrök is láthatók kutyákkal. A szélső bejáratokat lezárták, a bejövő gépkocsiforgalmat ellenőrzik, megállítanak minden járművet. Pánik viszont nincs.
Az EU-nak és az uniós intézményeknek elszántnak kell lenniük, nyilatkozta szokásos déli sajtótájékoztatóján az Európai Bizottság szóvivője. "Az EU fővárosában közösen állunk ki a terror ellen, Brüsszel népével teljes szolidaritásban" – mondta Margaritisz Szkinasz.
Folyamatos kapcsolatban vannak a hatóságokkal, emelték a biztonsági szintet, és folyamatosan informálják a dolgozóikat. A Bizottság válasza nyugodt és józan lesz, ahogy azt a helyzet megköveteli. Az Európai Bizottság elnöke, Jean-Claude Juncker és a személyzetért felelős Krisztalina Georgieva biztosok a Bizottság központjából irányítanak, és a belügyi biztos, Dimitrisz Avramopoulosz is az épületben van.
Az Európai Bizottság elnöke egyeztetett többek között a belgiumi és a holland miniszterelnökkel, az Európai Parlament elnökével és Angela Merkel német kancellárral.
A Hvg.hu úgy értesült, a két magyar sérült egyike a brüsszeli magyar állandó képviselet munkatársa. Az információt a külügy megerősítette. Az uniós magyar képviselet a Maelbeek metróállomás közvetlen közelében található.
Korábban a brüsszeli nagykövet, Nagy Zoltán azt mondta, hogy két magyar sérültről tudnak, egyikük állapota sem súlyos.
A belgiumi Vöröskereszt arra kéri a véradókat, a kórházak helyett lehetőleg az ő saját központjaikat keressék fel. Olivier Bertand szóvivő azt mondta: kizárólag 0 negatív és A negatív donorokra lenne szükségük. A vérkészlet jelenleg kielégítő. (Le Soir)
Az igazságügyi minisztérium szerint 81 sérült is lehet a reptéren. (La Libre Belgique)
Emlékeztek, milyen gyönyörű és biztonságos hely volt Brüsszel? Hát már nem az, egy másik világ! Az USA-nak ébernek és okosnak kell lennie!
A republikánus elnökjelöltség küszöbén toporgó vállalkozó-politikus a Twitterén osztotta meg gondolatait követőivel.
Az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja (UKIP) a belső határellenőrzés nélküli Schengen-övezetet és a külső határok gyenge védelmét tette felelőssé a brüsszeli robbantásokért.
#UKIP's press release blaming #Schengen for #Brusselsattacks #Brussels pic.twitter.com/VEznFp6paM
— James Crisp (@JamesCrisp6) March 22, 2016
A briteknél június 23-án lesz népszavazás arról, maradjon-e az EU tagja. A UKIP mellett a kormányzó konzervatívok és a sajtó jelentős része is kilépéspárti. Allison Pearson, a több konzervatív politikus blogjának helyet adó Telegraph újságírója szerint „Brüsszel, amely gyakorlatilag az EU fővárosa, Európa dzsihádfővárosa is. És még azt merik mondani a bennmaradáspártiak, hogy az EU-ban nagyobb biztonságban vagyunk! #Brexit”
Brussels, de facto capital of the EU, is also the jihadist capital of Europe. And the Remainers dare to say we're safer in the EU! #Brexit
— Allison Pearson (@allisonpearson) March 22, 2016
Párizs polgármestere bejelentette, hogy kedd este az áldozatok, családtagjaik és a belga emberek tiszteletére Belgium színeivel világítják ki az Eiffel-tornyot. (Le Figaro)
A brüsszeli robbantások miatt szerda 9 órára összehívták az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságát. Az ülésen a Belügyminisztérium, valamint a honvédelmi és rendvédelmi szervek, továbbá a polgári és katonai titkosszolgálatok képviselőitől kérnek tájékoztatást a Brüsszelben történtekről, illetve azok magyarországi vonatkozásairól.
Az ott elkövetett merényletnek 15 áldozata és 55 sérültje is lehet. Tíz sérült állapota súlyos. A tűzoltóság legutolsó tájékoztatása szerint a reptéren 11 áldozat lehetett, így összesen 26 halott is lehet. (Le Soir)
A magyar uniós biztos az EU brüsszeli székházában rekedt. Erről bővebben itt olvashat.
A szomszédos Hollandia kormányfője arra szólította fel a hollandokat, hogy lehetőleg tartózkodjanak a brüsszeli utazástól. Mark Rutte minden lehetséges segítséget felajánlott Belgiumnak. Ugyanakkor közölte: nem emelik Hollandiában a készültséget a jelenlegiről magasabbra, mert nincs információ közvetlen fenyegetésről.
Az m1 helyszíni tudósítója szerint bőröndökkel és reptéri poggyászkocsikkal gyalogolnak az emberek a brüsszeli körgyűrű környékén, mivel a belga fővárosban teljesen leállt a tömegközlekedés. Azok az emberek, akik reggel érkeztek, nem tudnak bejutni a repülőtérről a városba, akik pedig éppen elutaztak volna, a városban rekedtek.
Meredeket esett az európai légitársaságok árfolyama a brüsszeli terrortámadás hírére. A Ryanair, az Easy Jet és az Air France-KLM részvényárfolyama is több mint 4 százalékkal esett, a német Lufthansa-papírok értéke pedig 2,6 százalékkal csökkent. A magyar tulajdonú Wizz Air légitársaság árfolyama a londoni tőzsdén 42 ponttal, vagyis 2,29 százalékkal csökkent percek alatt.
- mondta Orbán Viktor a Modern Városok sorozat tatabányai állomásán tartott sajtótájékoztatója elején. Elmondta, a sajtótájékoztatót úgy szerette volna kezdeni, hogy Jó szerencsét!, ám a brüsszeli terrorcselekmény miatt kénytelen módosítani rajta, és mondani pár szót erről is.
A miniszterelnök az egész ország nevében együttérzését fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak, majd azzal folytatta, hogy ami a magyarokat érinti: eddig 2 magyar sérültről tudunk, de miután a reptérről semmilyen megbízható információ nincs, „az eddig szónak van jelentősége, reméljük több magyar érintett nincs" - mondta, és hozzátette: „két magyar sérültből az egyikről tudjuk, hogy nem súlyos a sérülése, kórházba került".
Orbán szerint fel kell lépni a terroristákkal szemben és az események tanulsága: fokozni kell az együttműködést az európai belbiztonsági szervek között.
Michel azt mondta, percről percre követik a helyzetet, és mindent megtesznek. Együttműködésre, összetartásra és óvatosságra intett. Egyelőre egyetlen szélsőséges csoport sem vállalt felelősséget a támadásokért. Az Iszlám Állam támogatói által kommunikációra használt weboldalakon sem látták nyomát annak, hogy ők vállalnák a támadások elkövetését.
A belga krízisközpont közölte, hogy a brüsszeli diákoknak bent kell maradniuk az iskolában, még az ebédszünet ideje alatt is.
School children must stay at school in #Brussels, also during midday.
— CrisisCenter Belgium (@CrisiscenterBE) 2016. március 22.
A Scotland Yard terrorelhárító parancsnoka bejelentette, hogy a lakosság megnyugtatására megerősítették a rendőri jelenlétet az egész országban - ez azonban csak meg elővigyázatosság, konkrét fenyegetéshez nincs köze. Fokozott rendőri jelenlét lesz a közlekedési csomópontokban Londonban is.
Charles Michel belga miniszterelnök sajtótájékoztatóján egységre szólított fel, miután elmondta, hogy a Zaventem reptéren és Maelbeekben a metróban is merényleteket követtek el. Pontos számokat nem mondott, de azt mondta, sok halott és sérült van, közülük is többek állapota súlyos. Más helyszínek védelmét elővigyázatosságból megerősítik, és katonákat küldenek az utcákra.
Szinte biztos, hogy a támadást nem az al-Kaida követte el (a Charlie Hebdo szerkesztőségének lemészárlása a jemeni bázisú Arab-félszigeti al-Kaida műve volt). Az IS egykori anyaszervezete ugyanis most jelentette be, hogy a maghrebi szervezetük próbált meg hétfőn sikertelenül betörni egy uniós katonákat is elszállásoló bamakói hotelbe. Brüsszelről nem beszéltek.
Viszont az feltűnő, hogy ha valóban az IS műve a brüsszeli támadás, akkor ez fél éven belül már a második nagyszabású terrortámadása lesz, amit nyélbe tudott ütni. Korábban a szakértők úgy tartották, hogy a spectacular attack-nak nevezett látványos, sokkoló támadások inkább az al-Kaida profiljába illenek, az Iszlám Állam inkább a "magányos farkas"-jellegű támadásokkal próbálja az ellene harcolók hátországát megingatni.
Részvétét nyilvánította az orosz elnök Fülöp királynak címezve a brüsszeli merényletek miatt – írta a Newsru.com. Vlagyimir Putyin elítélte a barbár támadást és nemzetközi együttműködésre szólított fel a terrorizmussal szemben.
A Le Soir szerint a metróban elkövetett támadásnak 15 halottja, 10 sérültje van.
Egész Belgiumban kivezényeltek rendőröket és katonákat.
Áder János köztársasági elnök részvétét fejezte ki Fülöp belga királynak a halálos áldozatokat követelő kedd reggeli brüsszeli robbantások miatt.
Magyarország népe és a magam nevében ezúton fejezem ki őszinte részvétemet az áldozatok hozzátartozóinak, és mielőbbi felgyógyulást kívánok a brutális merényletek sebesültjeinek
- írta részvéttáviratában. Áder János arról biztosította a belga királyt, hogy az értelmetlen és embertelen pusztítás ellen, az emberi értékek védelmében fellépő erők a továbbiakban is számíthatnak Magyarország elkötelezett támogatására.
Egy teljesen szétroncsolódott metrókocsi fotója kering Twitteren, ami valószínűleg a brüsszeli metróállomáson készült. A képet egy sportkommunikációval foglalkozó brüsszeli férfi töltötte fel ma délelőtt:
Notre metro bien connu... Image choquante de #maelbeek ... pic.twitter.com/XhgB71RM0P
— alxdm (@alxdm) March 22, 2016
A brüsszeli tűzoltóság szóvivője szerint a reptéren történt két robbanásban 11 ember, a metróban 10 ember vesztette életét.
Mindenki a párizsi az Iszlám Állam nyilatkozatára vár, de a Kalifátus egyelőre még nem vállalta a felelősséget. Hívei azonban ünnepelnek. A BBC végigfuttatott néhány keresést a közösségi oldalakon, és kiderült, hogy felizzottak a #Brusselsonfire és a 2015 novemberében bevezetett #Parisonfire hashtagek. A BBC szerint ha az IS jelentkezik, az nagy valószínűséggel azt jelenti, hogy az aktuális merényletsorozatnak vége van, de erre a megállapításra azért én nem alapoznám a jövőmet.