Az Európai Bizottság szóvivője egyelőre nem tudta megmondani, hány dolgozójuk sérülhetett meg a támadásokban. A felrobbantott metrómegálló egyik kijárata felett van a Bizottság mezőgazdasági főigazgatósága, és mindössze egy megállóval arrébb a bizottsági központ. "Továbbra is nyugodtan és hatékonyan fogunk dolgozni" - bizonygatta Margaritisz Szkinasz a kérdésre, hogy az uniós intézmények elleni támadásnak is lehet-e venni az EU-negyedben történt terrorakciót.
A bizottsági épületeken félárbócra engedik az uniós zászlókat, de a rendes programnak megfelelően holnap összeülnek az uniós biztosok. Nem volt hajlandó válaszolni rá, hogy Angela Merkel német kancellár és Jean-Claude Juncker bizottsági elnök beszélt-e egy újabb, soron kívüli EU-csúcsról.
Fontosabb részletek:
Poggyászaikba rejtették a robbanószerkezeteket a brüsszeli reptér merénylői, ezt Francis Vermeiren, a repülőtérnek otthont adó Zaventem település polgármestere mondta. "Taxival érkeztek a csomagjaikkal a repülőtérre. A pokolgépek a poggyászaikban voltak, amelyeket csomagszállító kocsikra raktak" - mondta. Arról is beszélt, hogy a merénylők két bombát működésbe hoztak, és bár a harmadik gyanúsított is csomagszállítóra rakta a táskáját, ő pánikba eshetett, és végül ezért nem robbantotta fel a nála lévő pokolgépet. A két robbantó meghalt, a harmadikat azóta is keresi a rendőrség. (MTI)
Összetéveszthetetlen, nagyméretű szög vagy csavar a tüdő mellett-fölött: az életveszélyes idegentest a brüsszeli terrortámadás egyik sérültjének mellkasi röntgenfelvételén látható.
Brüsszel belvárosában a tőzsde épülete előtt spontán megemlékezés alakult, amire már több százan összegyűltek, és folyamatosan érkeznek most is az emberek. A tőzsde gyakorlatilag Brüsszel központja, közvetlenül a városháza mellett. A teret és az utat folyamatosan krétaüzenetekkel rajzolják tele, a béke szót írják fel például különböző nyelveken, vagy azt, hogy "utasítsd el a gyűlöletet!". Gyertyákat is hoznak az emberek, körbeállják, és egymás kezét fogva csendben megemlékeznek. Valaki hozott egy magnót is, amiből valamilyen arab zenéket játszanak. Mivel egyre csak gyűlik a tömeg, a rendőri készültség is ehhez mérten nagy. Csak úgy engedik be ide az embereket, ha előtte átkutatták a táskáikat.
A Midi pályaudvar lezarva, tök üres, rengeteg rendőr és katona őrzi. Őket is próbáltam fotózni, de odajöttek hozzám, és minden fotót kitöröltettek. Csak ez maradt:
Bakondi György szerint Magyarországon nincs terrorfenyegetés, de a brüsszelihez hasonló, súlyos eseményeknél ellenőrizni kell a szálakat, ezért is rendelték el a 2-es szintű terrorkészültséget. Bakondi szerint a brüsszeli események nincsenek összefüggésben Salah Abdeslam múlt pénteki letartóztatásával, mert a véghez vitt terrorcselekmények nagyobb felkészülést és szervezést igényeltek. Arról is beszélt, hogy beigazolódtak azok a kormányzati prognózisok, amelyek szerint "a tömeges illegális migráció közbiztonsági válsághelyzetet idéz elő és nemzetbiztonsági kockázatot rejt, ezért az ellenőrzés nélküli beáramlást meg kell szüntetni". (MTI)
Akkor olvassa el a nap történéseit röviden összefoglaló cikkünket, és nézze meg a videónkat:
A keddi brüsszeli robbantásoknak 31 halottja és nagyjából 250 sebesültje van, közölte a belga egészségügyi miniszter, Maggie De Block a VTM csatornának, ez tehát hivatalos adatnak tekinthető. Eddig a külföldi portálok híradásai alapján mi is 34 áldozatról írtunk. A Le Monde szerint a sérültek közül 11-en franciák, és háromnak az állapota súlyos.
Azt tettem, amit tennem kellett
– mondta a metróban elkövetett reggeli bombatámadás utáni pillanatokról a szerelvény vezetője. „Nem lett semmi bajom, egyetlen seb sem. Azonnal követtem az előírásokat, ennyi, amennyit mondhatok” – nyilatkozta Christian Delhasse a belga RTBF-nek.
A reggel negyed tízkor bekövetkezett robbanás után a három kocsiból álló szerelvény vezetője azonnal megállította a metrót. Először azt hitte, hogy csak valamilyen technikai probléma történt, de aztán azonnal kiderült, hogy sokkal nagyobb a baj.
„Christian Delhasse példamutatóan viselkedett. Páratlan hidegvérről tett tanúbizonyságot. Másodperceken belül az utasok segítségére és kimentésére sietett” – mondta róla a brüsszel közlekedési vállalat vezetője.
A lap szerint a brüsszeli metróvezető a terrortámadás óta erősen sokkos állapotban van.
A testek a földön, nem tudsz szabadulni a látványtól.
A brüsszeli merényleteket is magára vállaló Iszlám Állam tíz tagját fogták el a török-szír határon, amikor megpróbáltak átszökni egy törökországi tartományba. A helyszínen tűzpárbaj alakult ki, a terrorszervezet két tagja életveszélyesen megsérült. Az egyik elfogott tagon robbanóövet találtak. (MTI)
Busszal tartok a Charleroi-i reptérről Brüsszelbe, de ez sem úgy megy, ahogy szokott. A szigorú biztonsági intézkedések miatt csak úgy lehetett felszállni, hogy előtte belenézett egy biztonsági ember a kézitáskámba. A busz utasterébe pedig nem engedik felvinni még a kézicsomagokat sem, csak a nagyon kicsi ridikülöket. A biztonsági ember azt mondta, ez a szigorú előírás most, és mindenkit kért, hogy az utastérbe lehetőleg csak kabátot vigyen magával.
Itthon is csatlakoztak a brüsszeli támadás megemlékezésére, Debrecenben a Nagyerdei Stadiont világították meg a belga nemzeti színekkel.
Olvasóink jelezték, hogy a TEK állítólag teljesen lezárta a Keleti pályaudvart, mert bombát kerestek.
Lőcsei Virág, a MÁV szóvivője kérdésünkre elmondta, hogy este hétkor lakossági bejelentés alapján lezárták a 6-9-es vágányokat, de körülbelül húsz perc után fel is oldották a zárat, mert nem találtak semmit.
A párizsi terrortámadáshoz hasonlóan több jelképes euórpai műemléket is a belga trikolor színeivel világítanak be kedd este. Többek közt a berlini Brandenburgi kaput, a párizsi Eiffel-tornyot vagy a római Trevi-kutat.
Itt a Brüsszeltől nagyjából hatvan kilométerre lévő Charleroi repülőtéren viszonylag rendben közlekednek a járatok, ahogy nézem, viszonylag kevés gépnél van csak feltüntetve késés. Amit rögtön észre lehet venni a rendkívüli terrorkészültségből, hogy leszállás után katonák terelgetik az érkező utasokat a parkoló, illetve a buszok felé. Az emberek nagyon fegyelmezettek. Egy elromlott ajtónál például feltorlódott a tömeg, de nem alakult ki tolakodás, lökdösődés, mindenki fegyelmezett és együttműködő, pániknak nyoma sincs.
Nemsokára beérek Brüsszelbe és késő este jelentkezem, hogy mi ott a helyzet!
Több forrás szerint is terrorellenes razziák indultak Brüsszel egyik észak-keleti kerületében, Schaerbeekben, írta a BBC News tudósítója. Schaerbeekben jelentős számú bevándorló él, köztük törökök és marokkóiak, de az EU-s intézményekhez és a reptérhez is közel eső kerületet az uniós tisztviselők is igenkedvelik.
Multiple reports of anti-terror raids under way in #Schaerbeek, north-east of central Brussels.
— Piers Scholfield (@inglesi) 2016. március 22.
Később a belga szövetségi ügyész bejelentette, hogy a Schaerbeekben tartott házkutatások során egy olyan robbanószerkezetet találtak, amit szögekkel is megtöltöttek. A nyomozók kémiai anyagok mellett az Iszlám Állam zászlóját is megtalálták.
A múlt pénteken elfogott Salah Abdeslam párizsi merénylőnek köze lehet a ma reggeli brüsszeli robbantásokhoz, írja a Politico egy magas rangú, névtelen belga hatósági forrásra hivatkozva. A lap szerint a rendőrség Abdeslam ujjlenyomatait találta meg a abban a Brüsszel környéki lakásban, ahol egy múlt heti razzia során robbanóeszközöket is lefoglaltak. A gyanú szerint azokat az eszközöket is fel akarták használni a reptéren és a metróban végrehajtott merényletek során.
A belga külügyminiszter, Didier Reynders a terrorista elfogása után arról beszélt a napokban, hogy Abdeslam újabb terrorcselekményekre készülhetett. Ebben a cikkünkben írtunk arról, hogyan sikerülhetett Európa legkeresettebb bűnözőjének hónapokon keresztül bujkálnia a hatóságok elől, éppen az őt üldözők szeme előtt.
Közben a belga főügyész, Frederic Van Leeuw egy sajtótájékoztatón azt mondta, hogy bár az Iszlám Állam vállalta magára a brüsszeli terrort, korai lenne még kapcsolatról beszélni a párizsi és a mai robbantások között.
Fülöp belga király rövid közleményt intézett népéhez, melyben arról beszélt, hogy Belgium sosem lesz már olyan, mint március 22-e előtt volt. "Egy óriási fenyegetéssel nézünk szembe, de higgadtan, biztosan és méltósággal fogunk együttműködni. Továbbra is bíznunk kell magunkban. Ebben rejlik az erőnk" - nyilatkozta Fülöp.
Fülöp támogatásáról biztosította a biztonsági szerveket és a mentőalakulatokat, valamint elismerését fejezte ki mindazoknak, akik önként és ösztönösen segítettek a rászorulókon. "Hazánk a gyászol - mondta, hozzátéve: feleségével, Matilddal osztoznak mindazok fájdalmában, akik elvesztették hozzátartozójukat, akik megsebesültek az egyszerre "gyáva és szörnyű" merényletekben. (Guardian, MTI)
Charles Michel belga miniszterelnök brüsszeli sajtótájékoztatóján néhol könnyekkel a szemében arról beszélt, hogy
Veletek vagyunk, Brüsszel!
- ezt üzenik tábláikon Görögországból, Pireusz kikötőjéből menekültek a Migration aid Twitter-fiókján megjelent fotó szerint. A gesztus szép, csakhogy a mai merényletek várhatóan tovább fogják erősíteni a kontinensen az idegenellenességet, és a részben szintén a terror elől menekülő migránsok hibáztatását a terrorért.
Refugees in the port of Piraeus say: #WeAreWithYouBrussels pic.twitter.com/ZAiyFwoReH
— Migration Aid (@migrationaidorg) March 22, 2016
Vagyis akiket a reptérről vittek el a hatóságok a merénylet után, és most műanyag székeken és szivacsokon dekkolva várják, hogy újrainduljanak a repülőjáratok és hazatérhessenek
Inside local sports hall turned reception centre, Montzi from Spain coming to terms with events #brusselsairport pic.twitter.com/Qm73gd2k9r
— Gavin Lee (@GavinLeeBBC) 2016. március 22.
A negyedik fokozat a legmagasabb. A cseh miniszterelnök szerint Csehországban nincs konkrét terrorveszély, csak megelőző intézkedésekről van szó. A rendőrjárőrök tagjainak számát országszerte több száz rendőrrel és hivatásos katonával erősítették meg. A prágai hatóságoknak nincsenek olyan értesüléseik, miszerint a brüsszeli események áldozatai és sebesültjei között cseh állampolgárok is lennének. (MTI)
Fél hét előtt pár perccel tudósítónk a Belga nagykövetség Toldy Ferenc utcai épületénél nem hogy mécsesek és virágok tömegét nem látta, de alig pár ember lézengett csak. Egyelőre öt-tíz perecenként jött csak egy-két ember mécsest gyújtani a harmincnál is több brüsszeli áldozatra emlékezve. A forgalmat terelik, a követség két végénél a rendőrök lelassítják az autókat, benéznek, majd engedik tovább őket.
Angela Merkel német kancellár elborzadva figyelte a brüsszeli eseményeket, de azt mondta, eltökélt, hogy legyőzzék a terrorizmust. Szerinte a brüsszeli támadók minden európai érték ellenségei. (Le Soir)
Schaerbeek egy részét hat órája lezárták, az ott lakókat buszokkal vitték el a helyszínről. Mesterlövészeket is láttak bemenni. Feltehetően ennek az akciónak a részleteiről is beszél majd az ügyészség estére bejelentett sajtótájékoztatóján. (BBC)
A korábban nyilvánosságra hozott kép bal oldalán látható, azzal gyanúsítják, hogy ő a reptéri támadások egyik elkövetője. Az RTBF közzétette a rendőrségi körözést:
Peter Spiegel, a Financial Times brüsszeli tudósítója arról írt, az Európai Bizottságnak dolgozó munkatársak között nincsenek áldozatai a terrortámadásoknak, ketten-hárman azonban megsebesültek. Köztük egy terhes nő, aki égési sérüléseket szenvedett, de szerencsére a gyereke jól van.
Thus far, appear to be no fatalities among @EU_Commission staff. 2-3 injured, including burns to pregnant woman, but baby OK #BrusselsAttack
— Peter Spiegel (@SpiegelPeter) March 22, 2016
A főbejárat három ajtajából csak egyet hagytak nyitva.
Észak-Rajna-Vesztfália hatóságai bejelentették, hogy megerősítik a határellenőrzést a Belgiummal közös határon. Korábban a francia-belga határon is hasonló intézkedéseket vezettek be. (New York Times)
A Vöröskereszt szerint sokan reagáltak a kórházak sürgősségi felhívására, és egyelőre elég vér gyűlt össze. (Le Soir)