Trump barátságosan integet, szórja az oké-jeleket, és kivonul.
Az évtizedes ingatlanbefektetői múlttal rendelkező elnök állította, az észak-koreai diktátort egy vízióval győzte meg a béke választásáról.
Gondolkodj az egészről ingatlanosként! Egyik oldalon Dél-Korea, a másikon Kína, és a tiéd a föld a kettő között!
Trump az újságíróknak elmesélte: Kim Dzsongunt azzal biztatta, hogy „a világ legjobb szállodáit” lehetne a gyönyörű tengerpartokra építeni. Elképesztő, de állítása szerint tényleg azt mondta a diktátornak, hogy
minden alkalommal, amikor az ágyúlövedékek az óceán felett robbannak, inkább gondolj arra, hogy „azta, micsoda kilátás, nem kéne inkább egy lakóparkot ideépíteni?”.
Vízióját erősítendő mutatta meg iPaden Kimnek a sajtótájékoztató előtt az újságíróknak is levetített imázsvideót, ami nagyon tetszett a diktátornak.
Hogy nem gondolja-e, néhány barátságos gesztusért és ígéretért cserébe mintegy felemelte Kim Dzsongunt, és a szingapúri találkozóval legitimálta elnyomó rendszerét.
Ekkor kezdődnek a tárgyalások a részletekről. Trump leszögezte, hogy Amerika nem fog belefizetni az atommentesítés költségeibe, de utalt arra, hogy Japán vagy Dél-Korea segíthetne az anyagiakban Phenjannak.
– érkezik a kérdés, amire Trump azt mondja, „kiváló kérdés”, majd két percen keresztül ostorozza Kanadát, melynek miniszterelnökével a G7 csúcstalálkozó után az általa bevezetett védővámok ügyén különbözött össze.
Ahol a ballisztikus rakéták – valószínűleg orosz gyártmányú – hajtóművét fejlesztették és tesztelték. Ez a lépés nem szerepel a zárónyilatkozatban, de Trump szerint Kim megígérte neki. A bizalom azonban addig nem terjed, hogy az Észak-Korea elleni szankciókat felfüggesszék azelőtt, hogy valódi lépések történnének az atommentesítés területén.
Donald Trump elmondta, hogy „valamikor” ellátogat majd Phenjanba, és Kim Dzsongun is elfogadta a meghívót a Fehér Házba, de erre sem a közeljövőben kerül majd sor.
Az amerikai elnök azt is elmondta, hogy az USA leállítja a „hadijátékokat", melyek „nagyon provokatívak az északiak szemében", és beszüntetésükkel rengeteg pénzt fog megtakarítani az Egyesült Államok. Hosszú távon a Dél-Koreában állomásozó amerikai csapatok kivonásában gondolkozik, de ez egyelőre nem aktuális.
A gesztus ellenére később leszögezi, "az Egyesült Államok nem hátrált meg" egyetlen ponton sem, annak ellenére, hogy
Nem aludtam 25 órája, de ezt kellett tennem.
Trump nagy általánosságokból álló rövid nyilatkozata után újságírók kérdezik az elnököt. Például arról, hogyan vívta ki Trump bizalmát, amire az elnök azt válaszolja, hogy az északiak még soha nem kerültek kapcsolatba olyan elnökben, akiben meg tudtak volna bízni. Azt is kifejti, hogy nagyon bízik abban,
amint Kim Dzsongun gépe landol, azonnal nekiáll a dokumentumban foglaltak megvalósításának
Az is elmondja, hogy az emberi jogok borzalmas észak-koreai helyzetére is kitért, és mindig is ki fog térni (Trump egyébként korábban sem Kínában, sem a Fülöp-szigeteken nem hozta fel a helyi kormányzat súlyos jogsértéseit), de az atommentesítéshez képest röviden szerepelt csak a napirenden.
Ennek a blognak a szerzője volt pár éve Észak-Koreában, és csinált is egy interjút az egyik ottani katonával. Magyarul. Most újra posztolta. A katona olyan dolgokról is beszél (Korea egyesítése, amerikaiak távozása), amik ma is aktuálisak.
Az észak-koreai állami tévében nem mutattak képet a Trump és Kim közötti találkozóról. A bemondónő arról viszont beszámolt, hogy Kim Szingapúrban helyi nevezetességeket keresett fel. A szöveg megfelelt a Rodong Szinmun pártlapban megjelent hír szövegének.
miután jó fél órán keresztül ment előbb koreai, majd angol nyelven egy imázsfilm, ami a találkozó történelmi jellegét ecsetelte, színes drónfotók és drámai trailerzene kíséretében (a videót egyébként Trump stábja készítette).
Trump először elmondja, hogy megtiszteltetés, hogy ő tájékoztathatja a „világ népeit" a találkozó üzeneteiről, melyek nem mások, mint
A találkozóról diplomatikusan annyit mondott, hogy „intenzív órákat töltöttek együtt", és a zárónyilatkozat is „nagyon átfogó".
A dél-koreai és a japán külügyminiszterrel beszélt telefonon.
Just spoke with FM Kono & FM Kang to provide a brief readout of today’s meeting btw @POTUS & Chairman Kim at #singaporesummit pic.twitter.com/YRHgvf0V94
— Secretary Pompeo (@SecPompeo) 2018. június 12.
Higher-res version pic.twitter.com/7zhFMdAmFv
— Jonathan Cheng (@JChengWSJ) 2018. június 12.
Ahogy azt várni lehetett, Donald Trump és Kim Dzsongun szingapúri találkozója tapogatózó jellegű volt, és ennek megfelelően a két vezető által aláírt dokumentum is inkább csak irányelveket tartalmaz – de a pár hónappal ezelőtti háborús retorikához képest előremutatónak tűnő irányelveket. Itt bővebben>>>
A kínai külügyminiszter, Vang Ji hivatalos közleményben üdvözölte a találkozót. Eszerint reméli, hogy a csúcs segít tisztázni a zavarokat, kialakítani a kölcsönös bizalmat, és túllendülni a nehézségeken, hogy a felek kialakítsanak egy közös konszenzust a Koreai-félsziget atommentesítéséről, majd konkrét lépéseket is lehet tenni efelé.
„Reméljük, minden érintett efelé igyekszik majd haladni, Kína pedig továbbra is konstruktív szerepet fog játszani ebben” – tette hozzá.
A külügyminiszter egy nyilatkozatban azt is hozzátette, hogy egyenlő párbeszéd volt a felek között, és hogy Kína mindig is ezt akarta. „Senki nem kétli Kína egyedi és fontos szerepét, amely folytatódni fog”– mondta.
China welcomes and supports the history-making talks between DPRK and US leaders, will continue to play a unique and important role to resolve the peninsula issue: Chinese FM Wang Yi pic.twitter.com/NYpZPwdDQ5
— People's Daily,China (@PDChina) 2018. június 12.
Ez a négy pont:
Az aláírt dokumentumba bekerült általánosságban, hogy a két vezető egyetértett, hogy „együtt dolgoznak majd a Koreai-félsziget teljes nukleáris leszereléséért". Az is szerepel benne, hogy új lapra akarják helyezni az Egyesült Államok és Észak-Korea viszonyát.
A Koreai-félsziget teljes nukleáris leszerelése már az április 27-i Korea-közi csúcstalálkozó zárónyilatkozatában is szerepelt. Szakértők szerint egyelőre nincs lefektetve, hogy ez alatt pontosan mit értenek a felek, ami majd a részletek kidolgozásánál elég fontos lesz.
Trump tehát még sajtótájékoztatón beszél az aláírt megállapodás részleteiről, az Air Force One pedig helyi idő szerint este hétkor (magyar idő szerint délután egykor) szállhat fel Szingapúrból.
Az egyébként a republikánusok felé hajló adó műsorvezetője, Abby Huntsman elnézést kért, amiért a csúcstalálkozó kezdetén „két diktátor közötti találkozóról” beszélt.
A teljes világsajtó azt találgatja, hogy mi lehet pontosan az aláírt szerződésben. Trump sajtótájékoztatója előtt az egyetlen támpont egyelőre ez a fotó, amin Trump felemelte a papírt az aláírás után, hogy megmutassa a kameráknak a kézírását.
A dokumentumon kivehető, hogy négy pontba foglalták a szerződést, és amennyire el tudtuk olvasni, szó van benne a Koreai-félsziget békéjéért teendő közös erőfeszítésekről, nukleáris leszerelésről, és hadifoglyokról is. Ha rákattintanak a képre, eredeti méretben böngészhetik a fotót, és segíthetnek megfejteni a rejtélyes dokumentum tartalmát.
Az amerikai elnök viszont még a Capellában van elvileg, azt mondta, hogy tart majd egy sajtótájékoztatót is. Kim Dzsongun viszont órákon belül elrepül Szingapúrból.
Mit üzen a testbeszéd? Nézzék csak végig a galériát!
Legalábbis azt felelte egy újságíró kérdésére, hogy meghívja-e: „Abszolút, meg fogom". Közben bemutatták a fotósoknak az aláírt dokumentumokat. Trump azt is mondta, hogy „különleges kötelék van köztük".
Kim Dzsongun nem volt tőle lenyűgözve, egy pillanatra elengedett a kötelező mosoly:
Amikről pontosan még mindig nem derült ki, mi áll bennük, de Trump szerint „nagyon átfogó és történelmi dokumentumokról" van szó.
Kim Dzsongun is azt mondta, hogy történelmi találkozó volt, történelmi dokumentumot írnak alá. „Úgy döntöttünk, hogy magunk mögött hagyjuk a múltat. A világ fontos változásokat fog látni" – mondta. Megköszönte Trumpnak, hogy megtarthatták a csúcsot.
„Ooké" – mondta Trump, aztán aláírták a dokumentumot. „Nagyon büszkék vagyunk arra, ami ma történt" – mondta. Trump szerint megváltozik a viszonyuk Észak-Koreával, és nagyon más helyzet lesz a jövőben a Koreai-félsziget körül, mint korábban.
Nagyon érik már, hogy Trumpék is megjelenjenek az aláírásra.
Kik a Legfőbb Vezető testőrei, és hogyan választják ki őket? És hogy működik a második védelmi vonal?