Nem a DK-szavazó kisnyugdíjasok pénztárcájához igazították az eredményváró árlapjàt.
Megérkezett Schiffer András és Meszerics Tamás is az LMP-s eredményváróra. A listavezető egy gitárt is hozott, reméljük az első eredményekig egy minikoncerttel szórakoztat majd minket. Az egyik aktivista már kért is egy Európa Kiadó (értik!) számot.
A 8 millió választóból 2,2 millióan szavaztak.
Leomlott a vakolat egy III. kerületi általános iskolában lévő szavazókörben vasárnap délután, az európai parlamenti választás idején. A szavazást egy másik tanteremben folytatták tovább, írja az MTI.
A vakolat mintegy 2 négyzetméteren omlott le a tanteremben, még a békásmegyeri katasztrófavédelem is kivonult a helyszínre.
Az Európai Szocialisták és Demokraták Szövetsége (S&D) az EP második legnagyobb politikai frakciója, és ha lehet hinni az előrejelzéseknek, a mostani EP-választás után is második marad a Néppárt mögött. Az S&D frakcióban egyszerre vannak jelen a keményen balos szocialisták, akik kritizálják a piacgazdaság működését és intézményeit, és a piaci liberalizmus felé hajló szociáldemokraták.
Bezártak a szavazókörök, most már ne induljon el. Ezt elbukta!
Majdnem gond volt a világítással az LMP eredményváróján, de aztán hoztak pár lámpát, és már el is hárult a krízis!
Az eredményvárón most 30-40 ember van, ennek a negyede sajtós.
Pontosabban azt mondják a szervezők, hogy a politikusok nyolc óra után kezdenek majd ideszállingózni, egyedül Szelényi Zsuzsannát várják kicsit korábbra. Bajnai amint megérkezik, elvileg rögtön beszél is majd – úristen, vajon mit mond majd.
Ez a félmilliós szigetország 6 képviselőt küld az EP-be (közel harmadannyit, mint a tízmilliós Magyarország), így fajlagosan a máltai szavazatok a legértékesebbek egész Európában. A nagy eredmény a következő, nem hivatalosan:
Ez azt jelenti, hogy az apró földközi-tengeri sziget hat helyéből nagyjából 3-4 a szocialista, 2-3 pedig a néppárti frakciót erősíti majd.
A Kisalföld.hu cikke szerint hazánk legszebb korú polgára, a 107. évében lévő soproni Brandeisz Elza mozgóurnát kért, hogy szavazhasson.
Mind a mai napig érdekel a politika, az embereknek nem mindegy, hogyan élnek. Bár romlik a látásom és a hallásom, rendszeresen olvasok újságot, megnézem, meghallgatom a híradókat. Így mondhatni képben vagyok, hogy melyik párt milyen programot képviselne Brüsszelbe. Már hetekkel ezelőtt eldöntöttem, melyik párt listájára fogok szavazni. Nagyon fontosnak tartom, hogy az emberek véleményt nyilvánítsanak, kiket küldjön az ország az Európai Parlamentbe. Remélem, jó helyre kerül az én voksom.
Brandeisz Elzát korábban A világa igaza címmel tüntették ki. Innen is jó egészséget és még sok voksolást kívánunk neki!
Az előzetes eredmények szerint Görögországban a szélsőbaloldali Szirizára szavaztak a legtöbben (egyes exit pollok szerint a választók 26, mások szerint 30 százaléka szavazott a pártra), de szoros versenyben legyőzheti még a liberális-konzervatív Új Demokrácia (ND) párt, amelyre az exit pollok szerint a szavazók 23-27 százaléka adta a voksát.
A szélsőjobboldali Arany Hajnal 8-10 százalékot érhetett el.
Videósunk jelenti: Suchman Tamás (MSZP) a végére hagyta a szavazást, most érkezett meg a Bem rakparti szavazókörbe. Szokásos outfitjében: fekete zakó, fekete kalap.
A ZDF tévécsatorna exit pollja szerint Merkel kancellár pártja nyert Németországban – igaz, valamivel kisebb arányban, mint a tavalyi választásokon –, a nagykoalíciós partner SPD pedig csak az öt évvel ezelőtti, alig húszszázalékos eredményéhez képest tudott javítani. A teljesen összeomlott liberális FDP most sem tudott talpra állni, ebből a leginkább Merkel és az Alternative für Deutschland nevű, euroszkeptikusnak tartott párt tudott profitálni.
Az LMP egy belvárosi romkocsmába szervezte az eredményváróját, ahol egyelőre csak másnapos vendégek és másnapos pultosok lézengenek. A tegnapi BL-döntő közvetítéshez használt fülledt különtermet most próbálják átalakítani sajtószobává a telefonjukra tapadó LMP-s aktivisták, akik a viszonylag magas budapesti részvételi arányból merítenek erőt.
A párt politikusai még nem tűntek fel, elvileg hét körül érkeznek majd.
Nevessen az EP-képviselők vicces és kellemetlen pillanatain az EUrológus tálalásában. Kádár János mint jó példa, vetkőző-performansz a román szociknál, és a magyar Twitter-király egy cikkben!
Szerdán érkezik meg az utolsó külképviseleti urna – Ausztráliából – az NVI-hez, az iroda ezután számolja össze a külföldön leadott szavazatokat. A külképviseleteken 7,5 ezren akartak szavazni. (via MTI)
A BBC szerint Dániában, Németországban és Portugáliában is magasabb a részvétel, mint 5 éve volt.
Franciaországban, ahol ma zajlik a választás, a 17:30-as adatok szintén magasabb részvételt mutatnak, mint 5 éve. Jelenleg a választók 43 százaléka élt választójogával, 2009-ben a nap azonos szakaszában 3 százalékkal kevesebben tették ezt.
Szlovákiában, ahol szombaton tartották a választást, még a magyar részvételi aránynál is alacsonyabb volt a szavazási kedv. A 13 százalék körüli részvétellel valószínűleg új negatív rekordot állítottak fel a szlovákok. A jelenségnek már nevet is adtak: a szlovák paradoxon lényege, hogy a választók bár alapvetően elégedettek az uniós tagsággal és támogatják azt, mégsem érdeklődnek az uniós választások iránt.
A Délmagyar.hu EP-választási riportjában olvasható ezt a gyöngyszem:
Egy paneltelepi kiskocsmában, ahol a többség azt mondta, őket már nem érdekli ez az egész, úgy okoskodtak egy pohár sör és egy kis tömény mellett, hogy az érdektelenség, tudatlanság és a közöny miatt nem mennek el az emberek szavazni. – Tudja, sokan nem értik az unió működését, azt mondják Európa messze van, hát minek szavazni – elmélkedett egy törzsvendég.
Most, hogy nem szavazhatott önmagára, igencsak szeretnénk tudni, hogy mire utalhat ez rejtélyes bejegyzése:
Akkor tesztelje tudását a Honfoglaló EP-s játékában, amin értékes nyereményeket, két főre szóló wellnesshétvégét is nyerhet!
Az ausztriai EP-választás előzetes eredményei szerint az Osztrák Néppárt (ÖVP) kapta a szavazatok 27,1 százalékát, és ezzel megnyerte a választást Ausztriában. A második helyen a becslések szerint az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) végzett, 23,8 százalékkal.
Az utolsó órákban szavazó politikusok után most nézzük meg azokat, akik az utolsó órákban sem restek agitálni:
Szél Bernadett (LMP), aki arról panaszkodik, hogy a nap nagy részében egyszerre volt politikus és anyuka a gyereknap miatt, de végül feladta, és az egész család a párt standjánál kötött ki. "Menjetek szavazni, még másfél óra urnazárásig!"
Szabó Rebeka (Együtt-PM): mindenki szaladjon az urnákhoz, aki eddig nem tette!
Simonka György (Fidesz), aki mintha kicsit elszámolta volna magát, és az alacsony részvételre hivatkozva azt írja, "félő, hogy a Fidesz listáján 8. helyen szereplő Erdős Norbert, "a mi jelöltünk, bejusson az Európai Parlamentbe.
Szelényi Zsuzsanna (Együtt) bejegyzését muszáj megosztanunk a kép miatt:
Egy idős bácsi Gyulán leesett a lépcsőn a szavazóhelyiségben és valószínűleg eltörte a karját. Az nem derült ki az NVI beszámolójából, hogy szavazás előtt vagy után történt a baleset.
Délután ötkor Hajdú-Bihar megyében volt a legalacsonyabb a részvételi arány. Ott 19,9 százalék szavazott. A legaktívabb a szavazásban:
A politológus szerint 17 óra után a részvételi arány "kb. hat százalékpont szokott még nőni, szóval 30 körül lehet a vége".
Összeszedtük azokat a politikusokat, akik az elmúlt egy órában posztoltak arról, hogy leadták a voksukat:
Fél öt körül elmentem szavazni. A szavazókörben annyira unatkoztak a szavazóbiztosok, hogy a Szabó vezetéknevűek aláírásait gyűjtötték, és azt nézték, kié mennyire olvasható. Velem együtt addig csak öt Szabó írta alá az ívet. Gondolom, mennyien mehettek el.
- írta egy olvasónk, akiről csak annyit árulhatunk el, hogy Szabónak hívják.
Nagykeresztúron és Márkházán is rosszul lett egy-egy szavazókörzetben a szavazóköri elnök. Mindkét beteget kórházba kellett szállítani, de a szavazás rendben folyt tovább, a bizottságok határozatképesek maradtak.
Hódmezővásárhelyen a szavazatszámláló bizottság elnökhelyettese lett rosszul, hozzá mentőt kellett hívni. Amíg a mentők kiértek, kollégái stabil oldalfekvésbe helyezték. Csodálatos módon a rosszullét pillanatában pont nem volt egy választópolgár sem az épületben.
Öt évvel ezelőtt már délután háromkor szavaztak ennyien. Nagyon alacsony lesz a részvételi arány, hacsak nem mindenki az utolsó pillanatra hagyja EU-polgári kötelessége teljesítését.