A választást hét billegő állam dönti majd el, közülük a következő háromban lesz eredmény a leghamarabb: Michiganben, Pennsylvaniában, valamint Georgiában. A részeredmények jelenleg pedig az alábbiak:
Tehát jelenleg továbbra is megjósolhatatlan a 2024-es választás eredménye.
(Forrás: The New York Times)
Az egyik pennsylvaniai bíróság helyt adott annak a kérelemnek, amelyet Cambria megye választási biztosai nyújtottak be a szavazatszámláló gépek meghibásodása miatt.
A szoftverhiba következtében a választók egy ideig nem tudták beolvasni a szavazólapjukat, ezért a tisztviselők azt kérték, hogy a helyi idő szerint 20 órakor lezáruló szavazást 22 órára módosítsák.
A Cambria Megyei Választási Bizottság ma kora reggel értesült arról, hogy a megye elektronikus szavazórendszerének szoftverhibája megakadályozta, hogy a szavazók beolvassák szavazólapjaikat. Ez nem szabad, hogy elriassza a választókat a szavazástól
– áll a megye biztosainak közleményében a CNN szerint. A tisztviselők hangsúlyozták: minden szavazatot meg fognak számolni, az incidens nem akadályozhatja a polgárok voksolását.
Amikor odaértünk, meglepően üres volt a hely. A kijövő emberek azt mondták, hogy a gépek nem működnek. Bementünk, hogy meggyőződjünk a problémáról, és úgy döntöttünk, hogy amikor a gépek újra működnek, visszatérünk
– mondta a lapnak egy helyi szavazó.
Sokakban felvetődött már, hogy ha az amerikai elnökválasztás végkimenetele nem az ottani állampolgárokon, hanem a világ más országainak lakóin múlna, milyen eredmény születne. Ez a felvetés jelenthette az alapját annak a weboldalnak, a theworld.vote-nak, amelyen bárki leadhatja szavazatát Kamala Harrisre vagy Donald Trumpra.
Az oldal a TikTokon kezdett el terjedni az elmúlt napokban, és hamar elárasztották a platformot az erről szóló videók.
Bár azt nem tudni, eddig hányan adták le voksukat a felületen, az aktuális állás szerint 92 százalékkal vezet Kamala Harris, míg Donald Trumpra mindössze a szavazók fennmaradó 8 százaléka tette le a voksát.
A weblapon egy térképen láthatjuk, hogy az egyes országok állampolgárai melyik jelöltre szavaztak többen. Míg alatta egy folyamatosan változó sávban további részleteket is közölnek, például hogy:
Zivatarok, viharok és erős szél nehezíti a választást Louisianában. A CNN vihar-előrejelző központja az állam egyes részeire ötös fokozatú figyelmeztetést adott ki a rossz időjárás miatt.
Legalább egy tornádót észleltek Lafayette közelében, a növekvő hőmérséklet és páratartalom miatt pedig még fenyegetőbb viharok képződhetnek – emelték ki.
Hozzátették: egy kelet felé tartó erős hidegfront várhatóan záporokat hoz Minnesotába, valamint Wisconsin és Michigan csatatérállamokba. Fontos megjegyezni, hogy az esőzések a korábbi választásokon némileg csökkentették a választási részvételt.
Az alabamai St. Claire megye szavazóhelyiségei nyomdahibás szavazólapokat kaptak. A megye választóbizottságai a szavazólapok felbontása után felfedezték, hogy az alkotmánymódosításról szóló népszavazást tartalmazó utolsó oldal üresen érkezett meg.
A polgári jogi aktivisták azonban most azt próbálják elérni, hogy Alabama állam későbbre halassza az urnazárást a kellemetlen meglepetés miatt, annak érdekében, hogy a megye minden regisztrált választója rendben leszavazhasson — tudta meg az AP.
Alabama egyébként egy republikánus bázis, Donald Trump győzelme idén is borítékolható a 9 elektort delegáló déli államban.
Ezért nem valószínű, hogy az országos eredményhirdetés időpontjára bármi befolyással lenne, ha az állam kitolná az urnazárás időpontját St. Claire megyében.
A 2024-es amerikai elnökválasztás kapcsán ismét szárnyra kapott egy videó a közösségi médiában, amelyben a színész Mickey Rourke, aki korábban hevesen kritizálta Donald Trumpot, arról beszél, milyen zűrbe keveredett túlzott őszintesége miatt. Az interjút még 2022 nyarán készítette vele Piers Morgan, akinek arról számolt be, hogy felkereste őt a titkosszolgálat amiatt, ahogy a volt elnökről beszélt. Úgy fogalmazott, bár az ország neve Egyesült Államok, ő azt látja, hogy inkább szétszéledőben van a társadalom.
Egy oka van annak, hogy nem megyek ebbe jobban bele, nem akarom, hogy ismét meglátogasson a titkosszolgálat
– mondta.
Morgan kérdésére elárulta, hogy 2022 elején látogatták meg őt, hozzátéve, ő csak az igazságot mondta el Trumpról. Azt viszont nem fejtette ki bővebben, pontosan mit is állított.
This rocks so incredibly hard pic.twitter.com/9xz97q5h9S
— evan loves worf (@esjesjesj) November 4, 2024
Több mint 80 millió amerikai adta le személyesen vagy levélben a szavazatát a választás korai szakaszában.
A The New York Times azt írja, az egy héten át tartó folyamat viszonylag nyugodtan alakult, de nem volt teljesen zökkenőmentes. Coloradóban például érzékeny információk láttak napvilágot a választási berendezésekkel kapcsolatban, Pennsylvania államban pedig 20 ezer levélszavazat nem érkezett meg. A coloradói incidens azonban nem veszélyeztette a választási rendszer biztonságát. Erie megyében pedig több nappal meghosszabbították az előre leadható szavazatok leadásának határidejét.
Az amerikaiak tehát akkora elszántsággal szavaznak, hogy az elemzők úgy vélik, az egyik legmagasabb részvételi arányt érhetik el.
De a 2020-as rekordot egyelőre nem döntik meg – abban az évben a választásra jogosultak kétharmada adta le előre a szavazatát.
Érdemes ugyanakkor megjegyezni, hogy a 2020-as amerikai választás a Covid–19 világjárvány idején zajlott, és a választásra jogosultak több mint fele az egészsége védelme érdekében döntött úgy, hogy előre leadja a voksát.
Erős állításokat fogalmazott meg az X-en a világ egyik legismertebb youtubere, Jake Paul, aki az elmúlt időszakban inkább sportolói karrierjével hívta fel magára a figyelmet – jelenleg épp Mike Tyson ellen készül egy küzdelemre. Az ökölvívó állítása szerint Donald Trump táborába tartozik, és közösségi felületein úgy fogalmazott, az idei elnökválasztás a jó és rossz csatája.
Amerika saját magától robban fel, ha Harris nyer. Egy hosszú és gyötrelmes amerikai korszak kezdete lesz. Egy bárány egész életében a farkastól tart (Trump), csak azért, hogy aztán a juhász egye meg (Harris). Ne légy birka. Ébredj fel, és olvass a sorok között
– írta.
Míg egy másik bejegyzésben arról értekezett, ha valaki az abortusztörvények miatt szavazna Harrisre, ne tegye. Hozzátéve, két év telt el azóta, hogy a Legfelsőbb Bíróság megszüntette az abortusz alkotmányos védelmét, lehetővé téve az egyes államok számára, hogy maguk határozzanak az ehhez kapcsolódó törvényekről. Mint mondta, Harris alelnökként azóta sem tett semmit, hogy ez megváltozzon.
Donald Trump republikánus elnökjelölt feleségével együtt érkezett a szavazóhelyiséghez a floridai Palm Beachen.
A The New York Times azt írja, a volt amerikai elnök Mar-a-Lagó-i magánklubja és rezidenciája mindössze néhány percre található attól a szavazóhelytől, ahol ő és felesége, Melania Trump voksolt.
Trump a szavazatának leadása után az újságíróknak azt mondta, nagyon megtisztelőnek tartja, hogy hosszú sorok kígyóznak a szavazóhelyiségek előtt. A republikánusok jelöltje ugyanakkor biztos a győzelmében, ráadásul nem számít szoros versenyre.
Egy dolog miatt viszont csalódott: mint mondta, rosszul érinti, hogy az eredményhirdetés még eltarthat egy darabig.
Nagyon magabiztos vagyok, úgy tudom, mindenhol nagyon jól állunk
– fogalmazott a CNN szerint, hozzátéve, hogy szerinte ez volt az általa vezetett kampányok közül a legjobb.
Sűrű reggele van Tim Walznak, a Demokrata Párt alelnökjelöltjének. A 60 éves politikus pár óra leforgása alatt nem kevesebb mint öt különböző csatatérállamban buzdította a választókat arra, hogy voksoljanak Kamala Harrisre.
A kormányzó villámgyors rádióinterjúkat adott Michigan, Pennsylvania, Wisconsin, Észak-Karolina majd Georgia állam egyes rádióadóinak.
Walz és csapata most éppen a Pennsylvania állambeli Harrisburgbe tart, egy utolsó kampányrendezvényre. Minnesota kormányzója ezután Washington felé veszi az irányt, ahol csatlakozik Kamala Harris alelnökhöz a Howard Egyetemen, ahol a demokraták eredményváróját rendezik.
Tim Walzot felesége és két gyermekük is elkísérik a kampány utolsó napján – írja a The New York Times.
Egyértelműnek tűnhet, hogy a Kreml Donald Trump győzelmének szorít az amerikai választásokon. A Politico elemzése szerint azonban hiába a kölcsönös szimpátia Trump és Putyin között, Oroszország terveinek jobban kedvezhet Harris győzelme.
Trump ígérete az ukrajnai háború gyors befejezésére, még ha az Moszkva számára területeket is biztosítana, nem biztos, hogy Putyin számára a legkedvezőbb eredmény. Harris ezzel szemben tovább támogatná Ukrajnát, ami elhúzhatja a háborút, ez Moszkva szerint kedvező számukra, mivel a nyugati határozottság gyengül Oroszország offenzívájával szemben.
Putyin a háborút örökségének központi elemévé tette, és ezért addig fogja folytatni, ameddig csak kell, akarja és tudja
– mondta Nyikita Hruscsov egykori szovjet miniszterelnök dédunokája.
Putyinnak ugyan megvan a véleménye mindkét jelöltről, a legfontosabb számára azonban nem is a győztes személye. Az amerikai hírszerzés és a technológiai szakértők azzal vádolják Oroszországot, hogy hamisított videókat és más, a kampány befolyásolására szánt dezinformációkat terjeszt az Egyesült Államokban.
Ebből az látszik, hogy a Kreml, ha tehetné, a káoszra, a polarizációra és az amerikai demokráciából való kiábrándulásra szavazna. A jelenlegi indulatokkal teli választási hajrá pedig arra enged következtetni, hogy bejönnek Putyin számításai, és forrongásokra lehet számítani az eredményhirdetés után.
Tíz államban ma nemcsak arról szavazhatnak az amerikai polgárok, hogy ki legyen a következő elnökük, hanem arról is, hogyan szabályozzák az abortuszt az államukban.
Az idei választáson a terhességmegszakításról is dönthetnek Montana, Arizona, Missouri, Nebraska, Colorado, Florida, Maryland, Nevada, New York és Dél-Dakota választópolgárai. A BBC azt írja, ezeken a területeken az emberek nagyobb része a terhesség 24. hetéig engedélyezné az abortuszt.
Ennél később viszont csak abban az esetben támogatnák a terhességmegszakítást, ha a terhes nő élete veszélyben van.
A kezdeményezés válasz a Legfelsőbb Bíróság 2022-es Roe kontra Wade ügyben hozott döntésére, amely számos államot sarkallt az abortusz korlátozásának vagy betiltásának bevezetésére.
Azonban egy másik oka is lehet annak, hogy a téma felkerült a választási lapra, ami nem más, mint hogy a jelöltek azt remélik, a hatására több választó járul az urnák elé.
Mint ismert, Rihanna barbadosi születésű, bár 2005 óta él az Egyesült Államokban, és férje, ASAP Rocky amerikai származású – ahogy két gyermekük szintén –, ám az énekesnő egyelőre nem vette fel az amerikai állampolgárságot. Ennek következtében szavazni sem tud az elnökválasztáson, ám arra buzdította rajongóit, hogy ők tegyenek így, ha már őt nem illeti meg ez a kiváltság. Ezzel kapcsolatban egy videót osztott meg az X-en, amelyhez tréfásan azt írta:
Én, ahogy suttyomban próbálok szavazni a fiam útlevelével.
Az énekesnőnek és ASAP Rockynak két gyermeke született eddig, akik 1 és 2 évesek, vagyis még nem érték el azt a korhatárt, hogy szavazhassanak.
when protecting pussies and firing pussies can happen all in one vote #votecauseicant #TanSuitSeason pic.twitter.com/QVQh2w35zR
— Rihanna (@rihanna) November 4, 2024
Trump vagy Harris? Harris vagy Trump? Elérkezett a nagy nap, amit nem csak az Egyesült Államok több mint 330 millió lakója, hanem világszerte – ha nem is 8, de – több milliárd ember régóta várt: 2024. november 5-e – Amerika választ.
Az elnök és az alelnök személye a legnagyobb kérdés a következő négy évre, de 435 képviselőházi szék és 13 szenátusi pozíció is a tét, valamint 13 állam és külterület kormányzósága szintén eldől. Az Index galériája megmutatja, hogy zajlik az USA-ban a voksolás.
A Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) beszámolója szerint ismeretlenek hamis videófelvételeket és híreket terjesztettek a nevükben arról, hogy a szavazóknak el kell kerülniük a szavazóhelyiségeket a magas terrorfenyegetettség miatt.
A The New York Times azt írja, a hamis információk azután kezdtek el terjedni, hogy a tisztviselők arra figyelmeztettek:
az olyan külföldi érdekeltek, mint Oroszország és Irán, fokozhatják a félretájékoztatás érdekében tett erőfeszítéseiket.
Mint arról korábban írtuk, nyilvánosan közölt dokumentumok alapján az előző két amerikai választást Oroszország különféle dezinformációk terjesztésével megpróbálta befolyásolni.
Brad Raffensperger, Georgia állam választásokért felelős hivatalának vezetője múlt héten közölte, hogy az interneten keringő „célzott dezinformáció” valószínűleg „külföldi beavatkozás eredménye, ami megpróbál viszályt és káoszt szítani”.
A hivatal, amely állami és szövetségi tisztviselőkkel együtt dolgozik a dezinformáció forrásának felderítésén, felszólította Elon Musk milliárdost, az X tulajdonosát és más közösségi médiavállalatokat, hogy távolítsák el a gyanús posztokat, mondván, azokat valószínűleg „orosz trollfarmok” terjesztik.
Beyoncé nem rejtette véka alá, hogy kit támogat az elnökválasztáson, mivel a napokban Kamala Harris oldalán tűnt fel az egyik kampányrendezvényen, illetve a közösségi oldalain is több posztot találni erről. Köztük egy kisfilmet, amelyben az énekesnő Pamela Andersonnak öltözve sarkallja szavazásra a rajongóit.
A videóhoz azt írta, Beywatch, ami egyaránt utal a nevére, illetve a Baywatch című sorozatra, amelyben Pamela Anderson szerzett hírnevet. A felvételen a színésznő ikonikus öltözékeiben látható, a kezében lévő kellékfegyveren olykor a Vote, azaz Szavazz felirat jelenik meg.
Törvénytelenül eltávolítottak négy republikánus választási biztost helyi idő szerint kedd reggel egy philadelphiai szavazóhelyiségből – állítja Donald Trump csapata a BBC szerint.
Ez bűncselekmény, és nem történhet meg egy tisztességes és biztonságos választáson, ahogyan azt megígérték
– fogalmazott a republikánus jelölt csapata közleményében. Majd hozzátették, hogy ami kedd reggel történt, az „a közbizalom elfogadhatatlan megsértése, amely aláássa az átláthatóságot és a philadelphiai választásokat”.
„Követeljük, hogy Larry Krasner kerületi ügyész és a választási tisztviselők azonnal cselekedjenek, és engedjék be a megfigyelőinket a szavazóhelyiségekbe” – írták végezetül.
Az eltávolított biztosok közül hárman azóta ismét részt vehetnek a szavazáson.
A hírességek egy része már állást foglalt azzal kapcsolatban, hogy Kamala Harrist vagy Donald Trumpot szeretnék-e az ország élén látni a következő négy évben. Billie Eilish még a koncertjét is félbeszakította, hogy felhívja a figyelmet a szavazás jelentőségére.
Utóbbi egy külön kollekciót dobott piacra, amely az elnökjelölt kampányszövegét tartalmazza, azaz: Make America Great Again. Stephen King pedig mindamellett, hogy kiállt Harris és a demokrácia mellett, utolsó Twitter-bejegyzésében beleszállt Muskba, aki nem kevés pénzt ölt bele a kampányszezonba.
Vermont szenátora és a Demokrata Párt korábbi progresszív előválasztási jelöltje szerint nem kérdéses, hogy Donald Trump már azelőtt bejelenti a győzelmét, hogy a legtöbb elektort bezsebelő jelöltet egyáltalán kihirdetnék. A CNN műsorvezetője, Kaitlan Collins arról kérdezte a jelenleg párton kívüli szenátort, hogy meglátása szerint mi lenne akkor, hogyha a republikánus jelölt – 2020-hoz hasonlóan – túl korán jelentené be saját győzelmét. Sanders erre azt felelte, hogy:
Nem mi lenne, hanem mi lesz, legyen tisztában vele mindenki, hogy ez történik
– mondta szenátor, aki teljesen biztos, hogy Trump elhamarkodottan kiált majd győzelmet, ami után – Sanders szerint – majd azt is hangsúlyozza, hogy a republikánusok már csak abban az esetben veszíthetnek, ha választási csalás történik.
Ezért kell veszítenie, mert pontosan ilyen módszerekkel ássa alá a demokráciát: amit mondani fog, azt jelenti, hogy egy törvényes választáson nem veszíthetnének
— tette hozzá a szenátor.
Habár Bernie Sanders jelentősen balra helyezkedik el a demokraták elnökjelöltjétől, Vermont progresszív szenátora a kampányban többször is kiállt Kamala Harris mellett, és felszólalt Donald Trump ellen, aki szerinte súlyos veszélyt jelent az amerikai demokráciára.
Donald Trump a múlt hét folyamán egyre durvábban kezdte elvetni a választási csalásokról szóló republikánus narratíva magvait. Pennsylvania államot konkrétan csalással vádolta meg Truth Social elnevezésű, saját tulajdonú közösségi oldalán: „Pennsylvania csal, és lebukott, méghozzá olyan nagymértékben, amilyenre eddig még nem volt példa. Jelentse a csalást a hatóságoknak! A bűnüldöző szerveknek cselekedniük kell, most!” — állt Trump múltheti Truth Social-posztjában.
Pennsylvania a 2024-es amerikai elnökválasztás szempontjából az egyik legfontosabb hely.
Az Egyesült Államok keleti partvidékéhez közel elterülő állam 19 elektori szavazatot ér, és a jelenlegi felmérések alapján Trump csupán hibahatáron belül vezet a jelenlegi alelnökkel szemben. Amennyiben az eredmény előre jelzett módon szoros lesz, itt szinte biztosan újraszámlálásokra és jogi csatározásokra lehet számítani. A legtöbb elektort delegáló csatatérállam Donald Trumpnak és Kamala Harrisnek is kulcsfontosságú az elnökséghez szükséges 270 elektori szavazat megszerzéséhez.
Donald Trump republikánus elnökjelölt alelnökjelöltje, J. D. Vance családjával együtt adta le szavazatát az Ohio állambeli Cincinnatiben.
A politikus feleségével és gyermekeivel érkezett a szavazóhelyiségbe. A BBC azt írja, a család nagyon jó hangulatban járult az urnák elé.
Mint arról korábban beszámoltunk, Donald Trump alelnökjelöltje, J. D. Vance a választás előtti utolsó estén Pennsylvania egy kisvárosában, Newtownban tartott kampánygyűlést.
Holnap azt fogjuk mondani Kamala Harrisnek, hogy ki vagy rúgva, mi nem akarunk téged a Fehér Házban! Nem akarunk téged az Ovális Irodában, nem akarjuk, hogy a hatalom csarnokának a közelében legyél!
– fogalmazott a beszédében. A republikánus elnökjelölt a választás éjszakáján az elnök floridai eredményváró partiján vesz részt.
Philadelphiában helyi idő szerint reggel hét órakor több tucat szavazó állt a Kensington Egészségtudományi Akadémia előtt, hogy letadja a voksát – számolt be a The New York Times. A lap azt írja:
Ahhoz, hogy Kamala Harris demokrata jelölt megnyerje Pennsylvaniát, nagyon erős részvételre lesz szüksége Philadelphiában. A városban ugyanis 2016 óta egyre kisebb a demokrata elnökjelöltek fölénye.
Néhány napja a Legfelsőbb Bíróság úgy döntött, hogy engedélyezi a személyes szavazást azoknak a pennsylvaniai lakosoknak, akiknek korábban érvénytelenítették a levélszavazatát. Kamala Harris csapata üdvözölte a döntést, a The New York Times szerint ugyanis a demokrata szavazók nagy része szavazhatott korábban levélben.
Az Észak-Karolina nyugati részén található Fairview közösségi központban mintegy húsz ember állt sorba a szavazóhelyiségeknél helyi idő szerint reggel fél hétkor – számolt be a The New York Times.
Két körzetből is az Asheville-től néhány kilométerre fekvő központba küldték a választókat, a Helene hurrikán okozta károk miatt ugyanis nehezen lehet megközelíteni az eredetileg kijelölt szavazóhelyiségeket.
A térségben már korábban is felvetődött, hogy a hurrikán csökkentheti a részvételi arányokat az észak-karolinai megyékben. Ez a lap szerint ronthatja Donald Trump republikánus elnökjelölt esélyeit.
Az ABC News elemzése a 2024-es amerikai elnökválasztási folyamatot Kamala Harris szemszögéből tekintette át, onnantól kezdve, hogy júliusban Joe Biden bejelentette, nem indul újra. Biden visszalépése után a Demokrata Párt gyorsan Harris köré összpontosította támogatását. Kamala Harris jelentős támogatást kapott a párt mérsékelt és progresszív szárnyától is,
Lényeges mozzanat volt a Demokrata Pártnál az elemzés szerint, hogy figyeltek a belső viták elkerülésére, amelyek a 2016-os választások során károsnak bizonyultak Hillary Clinton számára – nyolc évvel ezelőtt is Donald Trumppal szemben. Kiemelték, hogy a progresszív vezetők, úgymint Bernie Sanders és Alexandria Ocasio-Cortez, végig Biden mellett álltak, amikor felmerült, hogy lépjen vissza, ezzel akadályozva egy baloldali kihívást Harris számára.
Ugyanakkor a párton belül vannak véleménykülönbségek, különösen az izraeli és gázai konfliktus kérdésében, ami érzékeny téma a választók egy része, például a michigani muszlim közösség számára is.
Magyar idő szerint délután kettőkor további 9 amerikai államban kezdődött meg a voksolás, ezek közül kettő, Arizona és Minnesota az elnöki verseny szempontjából kulcsfontosságú csatatérállam. Előbbi 11, utóbbi 10 elektort delegál a kollégiumba. Arizonában 2020-ban Donald Trump, a republikánusok jelenlegi elnökjelöltje, míg Minnesotában Joe Biden elnök győzedelmeskedett.
A két fontos állam mellett immáron az urnákhoz járulhatnak:
Sem Kamala Harris demokrata, sem pedig Donald Trump republikánus elnökjelölt nem hozták önként nyilvánosságra, hogy kampányaikat kik támogatták a legtöbb adománnyal, amivel egy 2000-ig visszanyúló kétpárti hagyományt rúgtak fel – számol be róla a The Hill.
A jelölteket jogilag nem kötelezik, hogy nyilvánosságra hozzák a legnagyobb adományozóikat, kivéve, ha regisztrált lobbistáról van szó.
A 2000-res, George W. Bush és Al Gore közötti verseny óta legalább egy elnökjelölt nyilvánosságra hozta azt, hogy elnökválasztási kampányát kik támogatták legalább 100 ezer dollárral.
Egyébként a jogszabályok szerint az elnökválasztás során egy személy maximum 3300 dollárral, azaz jelenlegi árfolyamon mintegy 1,24 millió forinttal támogathat egy jelöltet, ugyanakkor a nagy donorok mozgósítják a kapcsolati hálóikat, és több százezer, néha akár pedig több millió dollárral tudják így támogatni a jelölteket.
A Joe Biden – Kamala Harris páros 2020-ban összesen több mint 800 személy nevét hozta nyilvánosságra, akik legalább százezer dollárral szálltak bele a kampányukba, ugyanakkor Trump sem 2016-ban, sem pedig 2020-ban nem tette ezt.
Hivatalosan is elstartolt a választás napja az Egyesült Államokban, miután egyre több államban nyitnak ki sorra a szavazóhelyiségek.
A kampányok még ilyenkor sem állnak le: az aktivisták kopogtatnak a csatatérállamokban, valamint ezen a napon is egész nap mennek a reklámok.
A Politico összegyűjtötte, hogy a két elnökjelölt, Donald Trump és Kamala Harris, valamint alelnökjelöltjeik, J. D. Vance és Tim Walz mivel töltik napjukat a hivatalos naptáraik szerint.
A republikánusok közül Trump Floridában fogja majd tartani eredményváró partiját, amelyen vélhetően J. D. Vance is részt vesz, mivel alelnökjelöltjének a naptárában mára nincs egy bejegyzés sem.
Ennél ugyanakkor aktívabb napot tartanak a demokraták,
Kamala Harris mind a hét csatatérállamban ad egy-egy rádiós interjút, míg alelnökjelöltje, Tim Walz még tart egy kampányrendezvényt Pennsylvaniában helyi idő szerint 11 óra 30-kor.
Ezután mindketten Harris eredményváróján vesznek majd részt, ami az alelnök egykori egyetemén, a Washington D. C.-ben található Howard Universityn lesz.
Bármi legyen is az eredmény, „történelmi nap” lesz az Egyesült Államok számára, mondja David Blevins, a Sky News washingtoni tudósítója. Amerika ugyanis vagy megválasztja első női elnökét, vagy „első alkalommal választ egy elítélt bűnözőt, és visszahelyezi a Fehér Házba” – közölte Blevins.
Ma valóban válaszút előtt áll Amerika. A republikánus oldalon sokan úgy gondolják, hogy a jövő a múltban van. Donald Trump sokat hivatkozik az amerikai álomra, arról beszél, hogy visszahozza ezt a vélt aranykorszakot. De természetesen a demokrata oldalon sokan úgy vélik, hogy az amerikai álom rémálommá vált Trump első ciklusa alatt
– fejtette ki a tudósító.
Az Egyesült Államok „mélyen megosztott nemzet”, ez a kiélezett verseny is ezt bizonyítja.
Donald Trumpnak el kéne ismernie a vereséget, és „el kellene mennie golfozni” Skóciába, ha veszít Kamala Harris ellen – mondta Nigel Farage brit reformpárti vezető, de hozzátette, hogy a demokrata jelöltnek meg kellene bocsátania Trumpnak, hogy „csillapítsa” a zavargások veszélyét.
Farage, aki Trump barátja, és korábban már felszólalt a volt elnök gyűlésein, azt mondta, reméli, hogy
Harris „nagylelkű” lesz Trumppal, ha „egyértelmű és határozott” győzelmet arat.
A Reform UK vezetője az Egyesült Államokban tartózkodik a választás miatt, de azt mondta, reméli, hogy az eredmény után nem lesznek zavargások. Trumpot 34 vádpontban ítélték el, és november végén vár rá ítélethirdetés, mert üzleti feljegyzéseket hamisított a Stormy Daniels felnőttfilmsztárnak történt hallgatási pénzek kifizetéséről napokkal a 2016-os győztes választása előtt.
Farage, aki bírálta a munkáspárti aktivistákat, amiért Harris mellett kampányolnak, azt mondta: „Ha kedden nyer Harris, remélem, megkegyelmez Trumpnak. Nagylelkűnek tűnhetne, és csillapítaná az esetleges feszültségeket.”
Ha egyértelmű és határozott lenne Harris győzelme, akkor talán ideje lenne Trumpnak elmenni Turnberrybe golfozni. Persze ez mind hipotetikus, és még mindig úgy gondolom, hogy Trump fog nyerni
– tette hozzá. Farage hétfőn részt vett Trump kampányeseményén Pennsylvaniában, egy kulcsfontosságú ingadozó államban, ahol mindkét jelölt tartott gyűlést a választás előtti napon.
A YouGov közvélemény-kutatása alapján mindössze a válaszadók 18 százaléka szeretné Nagy-Britanniában, hogy Donald Trump ismét hatalomra kerüljön. Ezzel szemben 64 százalékuk Joe Biden és utódja, Kamala Harris győzelmét látná szívesen – számolt be a Sky News.
Ez azért is fontos, mivel az amerikai elnök személye hatással van kis túlzással az egész világ történéseire, legalábbis a válaszadók szerint Nagy-Britanniára mindenképpen. A megkérdezettek 76 százaléka úgy válaszolt: nagyon is számít, hogy ki lesz az elnök, míg mindössze 17 százalék szavazott arra a lehetőségre, hogy a választás végeredménye nem lesz hatással Nagy-Britanniára.
Az Arizona állambeli Maricopa megye a 2020-as elnökválasztási összeesküvés-elméletek középpontjába került, miután Donald Trump azt állította, hogy választási csalás miatt vesztette el kevesebb mint 11 ezer szavazattal az államot.
Az elnökjelölt kijelentése után fegyveres tüntetők árasztották el az épületet, ahol a szavazatok számolása zajlott, így idén kiemelt figyelmet fordítottak Arizonában arra, hogy megvédjék a szavazatszámlálókat.
A BBC szerint az Egyesült Államok negyedik legnépesebb megyéjének szavazatszámláló központjának biztonsági rendszere olyan, mint egy repülőtér vagy egy börtön,
ugyanis a szögesdróttal megerősített fekete vaskerítésen csak egy fémdetektorokkal felszerelt és fegyveres biztonsági őrök által figyelt kapun keresztül lehet átjutni.
Emellett a helyszínen készenlétben állnak a lovasrendőrök és a hatóságok drónjai is, sőt szükség esetén mesterlövészeket is bevetnek a központ védelmére.
Úgy kezeljük ezt, mint egy nagy eseményt, mint a Super Bowlt
– mondta Russ Skinner, Maricopa megye seriffje, aki bízik abban, hogy nem kell majd bevetni a mesterlövészeket és a lovas rendőröket, de készen állnak az épület és a benne dolgozók biztonságának biztosítására.
A BBC számolt be arról, hogy Washingtonban a Fehér Ház közelében lévő üzletek bedeszkázták ablakaikat és kirakataikat, hogy felkészüljenek a választások napján vagy az azt követő napokban esetlegesen bekövetkező zavargásokra.
Teljesen nevetséges, hogy ezt kell tennünk
– mondta az abc3340.com-nak az egyik üzlet alkalmazottja, aki elárulta, hogy már két héttel ezelőtt kapott egy e-mailt az épület fenntartóitól, hogy ezt kell tenniük.
A portál szerint azonban nemcsak a fővárosban, hanem más városokban is hasonló óvintézkedéseket tesznek az üzlettulajdonosok, igaz, nem mindenki.
Olyan ember vagyok, aki hisz a tiltakozásban, olyan ember vagyok, aki hisz abban, hogy mindent meg kell tenned azért, hogy a hangodat meghallják
– nyilatkozta Katherine Morgan, egy portlandi üzlet tulajdonosa, aki nem állt be a sorba, és nem tett óvintézkedéseket kirakatának és ablakainak megóvására.
Egyébként négy évvel ezelőtt országszerte sok üzlet készült óvintézkedéssel a választások napjára.
Rovataink a Facebookon