A kanadai születésű sztár a CELEBRATING 60 YEARS OF HITS - HIS WAY című turnéjával érkezik Budapestre idén nyáron, vagyis júliusi koncertjén az elmúlt hatvan évének munkásságából kapunk összefoglalót. Nevéhez többek között olyan slágerek köthetők, mint a Diana, a My Way, a (You're) Having My Baby, a Don't Like To Sleep Alone vagy a Times of Your Life.
Paul Anka a kanadai Ottawában született. Zenei pályafutása már egészen kiskorában elkezdődött: kórusban énekelt, zongorázni tanult, tizenhárom évesen amatőr előadói esteken lépett fel, ahol egyre erősödött azon elhatározása, hogy énekes és dalszerző lesz. Első slágere a Diana 15 évesen sztárrá tette. Nem sokkal később már olyan hírességekkel turnézott mint Jerry Lee Lewis, Buddy Holly, Frankie Lymon és Chuck Berry.
Nagy sikerű dalai közé tartozik az Oscar-díjra jelölt 1962-es A leghosszabb nap című film főcímdala is, valamint ő jegyzi a televíziótörténet leghosszabb ideig sugárzott, a The Tonight Show with Johnny Carson című műsor főcímdalát is. A hatvanas évek vége felé írta meg a My Way-t Frank Sinatrának, a hetvenes években pedig megszülettek az újabb slágerek. Stúdióművészként elért későbbi sikerei közé tartozik a slágerlistára került Hold Me Til the Morning Comes, amelyet duettben énekelt Peter Ceterával 1983-ban, valamint a spanyol nyelvű Amigos album 1996-ban és a Body of Work, az 1998-as duetteket tartalmazó album, amelyenközreműködött Frank Sinatra, Céline Dion, Tom Jones és a művész lánya, Anthea Anka is.
Karrierjének kezdete óta dalait összességében több mint százmillió alkalommal adták elő szerte a világon, a Billboard slágerlista állandó szereplője, több mint 126 albuma készült angolul, japánul, németül, spanyolul, franciául és olaszul, nagy- és kislemezei összesen több mint kilencven millió példányban keltek el.
A Stockholmban autóbalesetben meghalt brit zenekar, a Viola Beach egy időre az első helyre került a brit iTunes listán, miután a közösségi oldalakon barátok és egy sor híresség is felszólalt rájuk emlékezve.
Nincs tematika, nincs belépő, nincs kifogás!
Ezzel a jelszóval indul szokás szerint július utolsó teljes hetében a Rakéta Fesztivál. Ahogy lenni szokott, egy héten át Budapest klubjaiban Magyarország és a környező országok legizgalmasabb fiatal zenészeit lehet meghallgatni.
Ez itt messze nem a teljes program, csak egy kis ízelítő mindegyik napról, de aki az összes programra kíváncsi, az ide kattintva megnézheti.
1. NAP
2014.07.21 VITTULA 1074 Kertész utca 4.
DEMJÉN HIRST
Bulicentrikus garázspunk basszusgitár nélkül
DUKE BLUEBEARD
Bartók Béla kedvenc dalszerző-énekese
2. NAP
2014.07.22 MÜSZI 1085 Blaha Lujza tér 1.
FÉL FÉNY
#Gyászmise a rendszerváltó álomért
LE HJÄRTA
Északi monokróm gitárpop-slágerek
3. NAP
2014.07.23 BEAT ON THE BRAT 1072 Nyár utca 20.
BLACK COFFEE
Sodró garázspunk Varsóból
DOPE CALYPSO
Nyers Rock & Roll fogós refrénekkel
4. NAP
2014.07.24 FOGASKERT 1073 Akácfa utca 49.
BELLE BELLE
Aranyszínű melankólia és a szintik
BERRILOOM
Cipőbámulás nagyon magasról
DECENTRALIZÁLT PÁLMAFÁK
Szépfiúk pálmafás ingben
5. NAP
2014.07.25 KONTRA 1094 Liliom utca 41.
ALLEY CATSS
A zajzene csodagyereke Székesfehérvárról.
KURO
Elvont black techno
JACQUES KUSTOD
Experimentális tánczene Pozsonyból
6. NAP
2014.07.26 GÓLYA 1083 Bókay János utca 34.
AIRES ALTOS
Keserédes melodráma a lányszobából
CLOSINGTOWN ORCHESTRA
Transzeurópai fergeteges #folk
7. NAP
2014.07.27 A38 TETŐTERASZ Petőfi híd, budai hídfő
THE ADOLESCENS
Helyes srácok buliznak király gitárzenére
ANN MY GUARD
Avril Lavigne már csak szeretne ekkora slágereket írni
Augusztus 29-én tartja meg májusban elmaradt budapesti koncertjét Joana Amendoeira fadoénekesnő. A fiatal fadogeneráció egyik legnagyobb és Magyarországon is népszerű személyisége este nyolckor lép fel a Millenáris Teátrumban. Az énekesnő első külföldi koncertjét nálunk adta 16 évesen, a kecskeméti portugál napokon, a vasárnapi budapesti koncerten egy Presser Gábor szerezte magyar fadót is előad. Négy lemeze után a Mar Ensemble együttessel készített DVD-je idén jelent meg. A májusi fellépést egészségügyi okok miatt mondta le.
Lesújt a népharag, már érzem, és megint kiosztják majd hirtelen felindulásból a diszkós és a tejfölösszájú indexes titulust, de nem mehetek el szó nélkül a helyzet mellett. Mert most vagy az van, hogy ez van, ezt kell szeretni, vagy az emberek ténylegesen ezt szeretik. Konkrét áldozataim az Akela–Moby Dick–Ossian–Pokolgép kombó, akikkel tulajdonképpen semmi baj nincs, nem irigylem tőlük a nagyszínpadot – sőt, otthon még Moby Dick-bakelitem is van –, de most akkor tényleg ez kell a népnek, vagy csak azért vannak mindig ők, mert nem jönnek el ide a külföldi nagyok?
A ring másik sarkában a közeli sátorban fellépő Brant Björk–Wisdom in Chains–Cadaveres–The Idoru vonal. Mintha a hazai közönség nem lenne ehhez felnőve. Vagy egy vidéki fesztiválon ilyet ne is várjak, ezeket a műfajokat és bandákat csak fővárosi, illetve külföldi rendezvényeken illik ismerni és szeretni? És már megint érzem, újból tarkón vág a népharag, hogy degradálom a vidékieket, pedig nem, nem áll szándékomban, mivel jómagam is e népes tábort gyarapítom.
Sokat tapasztalt zenészként és újságíróként egyszerűen csak értetlenül állok a dolog előtt. Mert amúgy a szintén öreg motorosnak számító stonerikon, Brant Björk lézengő tömegnek, este 7-kor, rengeteg táncolhatatlan, pszichedelikus témával, de csak odamondta a varázsigét, amitől kiült az elégedett vigyor az arcokra. És nem azon mosolyogtunk, hogy úgy nézett ki, mint egy dauerolt Eddie Murphy fejpántban. A Kyuss és a Fu Manchu lerakta a stoner alapjait, Brant barátunk most az erre a fundamentumra épített házat csinosítgatja. Sok dolga nincs vele, ráér elbabrálni a piszlicsáré dolgokkal, és ettől lesz jó.
Luxusautókat és óvszert kér "50 cent" amerikai rapper közelgő chilei koncertjének szervezőitől.
A 150 millió dolláros vagyonnal rendelkező énekes, aki rajong a méregdrága autókért, egy páncélozott Mercedes Benzt kér saját magának és egy Lamborghinit az őt éjjel-nappal őrző hat testőrének. (Kérdés, hogy egy kétszemélyes sportautóba hogyan férnek be majd mind a hatan.) A két doboz igényelt óvszer márkája pedig csak LifeStyle Rough Riders lehet, ez a világ egyik legnagyobb óvszergyártójának egyik különleges bordázott (valójában rücskös tüskékkel ellátott) óvszere.
A chilei főváros egyik legdrágább szállodájának elnöki lakosztályában kíván lakni, és azt kérte, zárják le a város környékét és a Santiago stadion öltözőszektoraihoz vezető bejáratokat, továbbá azt, hogy a biztonsági őrök használjanak fémdetektorokat.
50 cent koncertje az utolsó albumára, a Curtisre épül, de játszanak dalokat előző három lemezükről is. A belépőjegyek 16-66 dollárba kerülnek.
Ma este, vagyis szeptember 23-án lép fel a Gödörben a Napra, vagyis Both Miklós gitárprímás zenekara. A koncertet mindenkinek ajánljuk, aki valami furcsa oknál fogva vonzódik a világzenéhez, esetleg még mindig tűzbe jön Jimi Hendrix pszichedelikusn rockjától. Merthogy a Fonogram-díjas zenekar egyszerre képviseli a bartóki és a hendrixi örökséget, ráadásul álljtólag nem is rosszul: világ egyik legismertebb világzenei producere, Ben Mandelson Londonból csak annyit írt e-mailben Budapestre, miután meghallgatta a zenekar albumát, hogy Wow!
Tizenöt év után jelentkezik új lemezzel Tom Jones. A walesi bányászból lett énekes olyan lírai dalokkal vált közönségkedvenccé, mint a Green, Green Grass of Home vagy a Delilah, ám erős hangja jól illett a "fekete" műfajokhoz is. Az új korong novemberben kerül a boltokba az AP jelentése szerint.
A 68 esztendős énekes új lemezének címe 24 Hours, s a korongon csaknem teljesen új dalok hallhatók majd. A stílusa "retrós", kicsit emlékeztet a botrányhősnő, Amy Winehouse sokszorosan kitüntetett Back To Black című albumára. A lemez producere a Future Cat társulás, amely többek között olyan mai sztárokkal dolgozott, mint Kate
„Sohasám a szexet akartam, utoljára azt álmondom náked” – üzeni Arankának a Youtube-on már több mint egymillió katttintást elért slágerében a három kapornyási csöves, vagyis az Open Stage formáció, akik egyenesen Székelylendből, Csíkszeredáról érkeznek, hogy szeptember 17-én az A38 hajón bemutatkozzanak a budapesti közönségnek.
Bezárt a népszerű Muxtape.com oldal, az üzemeltetők szerint csak ideiglenesen. A Muxtape-en hatalmas mennyiségű zene volt elérhető, amit a felhasználók töltöttek fel, és osztottak meg egymással, úgy, hogy a júzer egy virtuális kazettára válogatta össze az általa feltöltött dalokat, ezeket aztán bárki meg tudta hallgatni.
Lemmy Kilmister, a Motörhead énekes-basszusgitárosa egy állat. Istenigazából senki nem tudja, hogy van még életben, hiszen élete 63 évéből úgy ötvenet a viszkikóla-speed-minden egyéb drog bűvkörében töltötte (lásd: Fehércsíkláz című könyve idevágó fejezetei), abba pedig simán bele lehet halni. De ha ebbe nem, akkor az évi közel 100 koncertbe, vagy az idén 33 éves zenekar szekerének tolásába biztos belerokkanna egy átlagember, de hát Lemmy nem az. Óriási, közvetlen arc, és ez minden bizonnyal lejön majd a Lemmy: The Movie című dokumentumfilmből, ami 2009-ben kerül a mozikba. A trailer alapján mi biztos megnézzük.
Horzsolások és zúzódások az arcon és a testen, felrepedt száj, négerezés - ez lett a vége annak, hogy Kele Okereke, a Bloc Party fekete énekes-gitárosa odament John Lydonhoz, a Sex Pistols Johnny Rottenjéhez és megkérdezte, hogy vajon összeáll-e még kedvenc együttese, ami nem a Pistols.
A dolog a kétnapos barcelonai Summercase fesztiválon történt szombaton, először a Foals nevű együttes frontembere jelentette be még hétvégén, hogy verekedésbe keveredett Lydonnal, ám a mai napon a brit Bloc Party énekese nyilatkozatban tudatta, hogy a rasszista támadás célpontja ő maga volt. Az esetet a helyi, majd az országba való visszatérte után a brit rendőrségnek is jelentette.
Úgy látszik, divat lett az idősecske barátnők fiatalabb modellre való lecserélése rockgitáros körökben: Ron Wood, a Stones tagja 62 évesen jött rá, hogy mennyivel jobb egy 18 éves orosz barátnő, mint a nej, aki négy gyereket szült neki a kokainnal és alkohollal túlfűtött évtizedek során, Mick Mars, a Mötley Crüe gityósa pedig múlt héten jelentette be, hogy megint szerelmes - egy szintén 18 éves, svájci illetőségű kiscsajba.
A Blabbermouth.net oldalon közzétett képek alapján a csaj szereti magát negyvenévesnek sminkelni, és amolyan "szegény ember Angelina Jolie-ja" külsővel bír, lásd még szarrá pumpált ajkak és robbantott frizura a nyolcvanas évek közepéről. Mars 57 éves egyébként, és a Bechterew-kór nevű igen ritka betegségben szenved (a gerincoszlopízület és kötőszövet krónikus gyulladásával járó betegség), aminek következtében a fejét már nem is nagyon tudja mozgatni, és eredeti magasságából is vesztett vagy húsz centit. Ettől függetlenül most is tolja a színpadon: a Mötley Crüe éppen az USA-t turnézza szét, és a bulik állítólag nagyon jól sikerülnek.
A legelső rock and roll felvételek után pár éven belül nem kell jogdíjat fizetnie senkinek, ugyanis a jelenlegi szabályozás szerint az előadóknak, producereknek és a kiadóknak csak 50 évig járnak a juttatások, utána bárki kiadhat, illetve sugározhat bármit anélkül, hogy jogdíjat kéne fizetnie utána. Jelen állás szerint Cliff Richard első slágerei jövőre, a Beatles dalai pedig 2013-ban kerülnének köztulajdonba.
Ezen változtatna most az EU egy törvénnyel, amely 95 évre tolná ki a szerzőket illető jogok érvényességét. Az ügyért az érintett Cliff Richard és Roger Daltrey is kampányolt, ám a tervezetet az Európai Parlamentnek és a kormányoknak is el kell még fogadnia, írja a BBC. Bár a Beatles és a U2 is kiálltak a törvénymódosítás mellett, az mégis inkább a kevésbé ismert zenekartagoknak, valamint a háttérmunkásoknak nyújtana segítséget öregkorukban, elméletileg. „A 95 évvel áthidalhatnánk azt a bevételi szakadékot, amivel a zenész/előadó szembesül hetven éves korában, amikor húsz évesen írt slágereit nem védi többé semmi senkitől” – hangzott el a törvénymódosítás ismertetésekor.
Az egykori Beatles-tagot meghívták Tel Avivba, ahol 250 ezer ember előtt játszana dalokat. A Beatles-t még 40 évvel ezelőtt az izraeli oktatásügyi miniszter, David Zarzevski tiltotta ki az államból, nehogy megrontsa a fiatalokat.
Mégsem halt meg a békeaktivista, aki az iraki háború elleni akart úgy tiltakozni, hogy leszúrja magát, a penge csak a dzsekijét szúrta át. A nemrég a mi hazánkban is fellépő Kylie Minouge mentette meg.
Július 3-án, csütörtök este színpadra lép a Petőfi-híd budai hídfőjénél Tommy Ramone, azaz Erdélyi Tamás, a Ramones egyetlen élő alapító tagja. 1956 óta nem járt Magyarországon, beszéli egy kicsit a magyart, angolul fog énekelni, ha.
Az Európa-bajnok spanyol válogatott játékosai a tegnap megnyert döntő után a Seven Nation Army című dalt énekelték, nem pedig azt, hogy Can You Hear Me? Enrique Iglesiastól. A White Stripes 2003-as száma az idei foci-Eb nem hivatalos himnusza lett, de Európa fociszurkolói két éve ordítják, ahelyett, vagy inkább amellett, hogy oléolléznának.
"Nincs annál szebb a zenében, mint amikor az emberek magukévá tesznek egy dallamot, hogy aztán saját népzenéjük panteonjába helyezzék azt" – nyilatkozta Jack White, a detroiti rockduó énekes-gitárosa, amikor megtudta, hogy 2006-ban az olasz válogatott világbajnoki győzelme után nagyjából 10 millióan énekelték virtuálisan együtt Olaszország-szerte a Seven Nation Armyt, azaz "Cam-pi-oni del Mon-do", ugye.
A nálunk Csillag születik néven ismeretes tehetségkutatónak van amerikai eredetije (még jó), az America's Got Talent - na ebben lépett fel a beágyazott videón látható csávó, aki Ozzy-hasonmásként szeretné keresni a kenyerét a jövőben. A dolog pikantériáját persze az adja, hogy az egyik zsűritag Sharon Osbourne, Ozzy bácsi neje. A biztonság kedvéért megmutatjuk a nóta eredetijét is.
Mi már tudjuk mire költik a jóravaló rockerek a zaciba vágott szöges csuklószorítóért kapott ezreseket vagy az EB-n nyert súlyos milliókat: vesznek jegyet a Queensryche július 1-i és a Whitesnake július 21-i koncertjére, a maradékot pedig alkoholba ölik, úgy könnyebb az Is This Love című slágert együtt üvölteni a mellettünk álló kistérségi megbízottal. Jó hónapja lesz a rockzene rajongóinak, hiszen két ilyen igényes zenekart ritkán látunk itthon 20 nap leforgása alatt.
A Queensryche immáron harmadjára látogat el hozzánk, az elsőre még 1991-ben került sor, az (akkori) Népstadionban rendezett Monsters of Rock megabuli (volt Metallica, Mötley és AC/DC is) keretein belül - előzenekarként nem is szóltak olyan jól, meg a verőfény sem használt a bulinak, de nekünk bejött, mert az Operation: Mindcrime című anyagukat nyomták le, ami a rocktörténet egyik legjobb konceptlemeze ever. 2004-ben tértek vissza, megannyi jobb (Empire, Promised Land) és gyengébb (Q2, Tribe) anyag után - a Judas Priest előzenekaraként, és hiába léptek fel a metálistenek ismét Halforddal, szerintünk a QR lejátszotta a színpadról a nyugdíjas rockereket.
A Total Guitar magazin felmérést készített, melyben kizárólag zenei szakértőket kérdezett meg arról, hogy vajon melyik minden idők legrosszabb feldolgozása. A győztest a címben elárultuk, a szám pedig azon hírhedt Las Vegas-i fellépésen hangzott el, ahol. Vannak további rossz dalok is, illetve minden idők legjobb feldolgozásai.
Június 26-án lép fel a Millenárison a brooklyni Balkan Beat Box, két Gogol Bordello-közeli alapítótaggal, punkkal és klezmerrel és lazulással. De lesz még előtte New Orleans-i blues és indiai tánc is.
Ezt állítja legalábbis Kid Rock, a rappelő stricikovboj, aki az AC/DC-hez és a Beatles-hez hasonlóan nem adja oda dalait a megaterjesztőnek, mert szerinte az internet nem olyan elvek szerint működik, amilyenek miatt az ki lett találva. A rockert az se zavarja, ha az emberek illegálisan töltik le a számait.
Technikai problémák merültek fel a heavy metal alapzenekarának New York-i koncertjén, ezért Bruce Dickinson énekes felkapott egy egyiptomi szarkofágot és azzal kezdett el focizni a színpadon, a közönség oléolézott, az aréna focistadionná változott, elképesztő. De más érdekesség is történt az Iron Maiden vasárnapi koncertjén. Videó is van.
Pharrell Williams a producere annak a dalnak, amiben Santogold és a Strokes énekese énekelnek a 100 éves Converse-cipő tiszteletére. "A Chuck Taylor ikonikus cipő, ikonikus a punkban, a rockban, és bizony a hiphopban is" – mondja Williams, miközben cipő van a lábán.
Az Egyesült Államok (és a világ) egyik legnagyobb szupermarkete szerezte meg az ősszel megjelenő új AC/DC-album kizárólagos terjesztési jogát, azaz a lemezt sehol máshol nem lehet majd megvásárolni Amerikában, csak a Wal-Mart üzleteiben.
Amerika déli parasztmetáljának egyik legjobbja, a Down a kilencvenes évek első felében alakult, igazi supergroup (= különböző híres együttesek zenészeinek közös projektje), tagjai Phil Anselmo énekes és Rex Brown basszer a valaha volt Panterából, Jimmy Bower dobos és Kirk Windstein gitáros a New Orleans-i Crowbarból, valamint Pepper Kennan gitáros, a Corrosion Of Conformity-ből. A Downnak 1995-ben jött ki első, klasszikus lemeze Nola címmel, azóta pedig még kettő, a legutóbbi tavaly. A koncert július 23-án lesz a Petőfi Csarnokban, fellép még a hazai stoner rock egyik legjobbja, a Stereochrist, valamint a VL45 is.
Egy évre biztosan: minimum 12 hónapos szünetet tart a zenekar, nyilatkozta a Red Hot Chili Peppers énekese, Anthony Kiedis a Rolling Stone-nak, kimerültek ugyanis, és inkább a magánéletükre szeretnének koncentrálni. Kiedis például több időt tölt majd a családjával, és megtanul szörfölni.
Június 12-én jelenik meg hivatalosan a brit Coldplay új lemeze, a címe pedig Viva La Vida Or Death And All His Friends lesz (azaz Éljen az élet, vivát, avagy a halál és annak összes pajtásai), mert az együttes érzelmes, de azért humora is van. Mindenekelőtt azonban van komoly mondanivalója, ezt pedig legújabb klipje bizonyítja, amelyen a Coldplay dalát híres politikusok játszák, akiknek munkásságát sokan bírálják. Meg lehet nézni.
Elmaradt koncertek és hamisnak bizonyuló pletykák után fellép végre Budapesten az ember, akivel együtt zenélő emberek kéthavonta lépnek fel a fővárosban, és azzal reklámozzák általában őket, hogy vele zenélnek, vagy jóban vannak vele. Mike Patton most a világ egyik legjobb triójával játszik nálunk.