Bejelentkezett Putyin székéért az ellenzék vezére
Indulna a 2018-ban esedékes orosz elnökválasztásokon az ellenzék legismertebb aktív figurája, Alekszej Navalnij. A korrupciós ügyek feltárására mozgalmat építő Alekszej Navalnij elhatározása persze kevés ahhoz, hogy valóban elnökjelölt lehessen. Az aláírásgyűjtés szabályai és a Központi Választási Bizottság az eddigi tapasztalatok alapján még könnyedén félreállíthatja a Kremlnek kellemetlen 40 éves bloggert. Navalnij szerint az ellenzék ismert figurái ostobán taktikáznak és reménytelenül várják a megfelelő pillanatot, amely sokuk szerint 2018-ban sem jön el.
- 17 éve van hatalmon Putyin, régebb óta, mint Brezsnyev – és csak várunk,
- alig maradt szabad sajtóorgánum – csak várunk,
- már százak vannak elítélve, valójában politikai okokból – csak várunk,
- a gazdaság negyedik éve zsugorodik – és csak várunk,
- milliárdokkal buknak le rendőri vezetők – és csak várunk,
- Putyinék úgy kezelik az állami Rosznyeftyet, mintha a saját kis saurmás bódéjuk volna – és csak várunk
Sorolta az ellenzék toporgásával szembeni kifogásait a politikus, aki ellen számtalan rágalmazási és sikkasztással kapcsolatos per indult, bár azokból börtönbüntetés nem lett. Igaz, a fagazdálkodással foglalkozó Kirovlesz kapcsán felfüggesztett büntetést kapott, ez azonban jogilag nem akadálya az indulásnak. Idén februárban a strassbourgi Európai Emberi Jogok Európai Bírósága az ítélettel kapcsolatban – a testület orosz tagjával egyetértésben – kifogást emelt.
Jelöltté válni egyre nehezebb, 1996-ban és 2000-ben még 11, utána 4-5 jelölt kapta meg az indulás jogát a 2012-ig négyévenként, azóta hatévenként esedékes választásokra. A parlamenti pártok által támogatott jelölt mentesül a támogató aláírások gyűjtésétől, amelyekből kétmillióra van szüksége annak, aki parlamenten kívüli erő színeiben vagy függetlenként indul. Az aláírásokat a Központi Választási Bizottság vizsgálja meg egy szúrópróbaszerűen kiemelt tételből, amelyben ha több mint 5 százalék a formailag érvénytelen aláírások aránya, és ez a következő tételben is megismétlődik, akkor a további vizsgálatok nélkül elutasítják a jelölt indulási kérelmét.
2008-ban volt olyan jelölt – egy bizonyos Andrej Bogdanov – aki fele annyi szavazatot sem gyűjtött be, mint amennyi ajánlószelvényt begyűjtött, a Központi Választási Bizottság azonban nem talált szabálytalanságot a támogató aláírásokban, míg Mihail Kaszjanov, a Putyinnal szembekerült egykori kormányfőnél igen. Garri Kaszparov sakkvilágbajnok azért nem tudott elnökjelöltté válni, mert a támogatását megszavazó gyűlést nem sikerült határidőig lebonyolítani, mivel az utolsó pillanatban a helyet biztosítók megtagadták hozzájárulásukat a rendezvény megtartásához. Úgyhogy még rengeteg buktató van 2018-ig. Putyin népszerűsége eközben az Ukrajnával szembeni konfliktus előtt mért 60 százalékos mélyponttól – ez egy erősen kontrollált tömegtájékoztatási rendszerben, érdemi ellenzék és hatalmi ellensúlyok nélkül kevés – már elrugaszkodott, jelenleg 85 százalékon áll.