De ki az a Via Getty?
Tagadhatatlanul az amerikai demokrácia sötét napjainak egyike volt a Capitolium ostroma. De azért a január 6-i eseményeknek is volt legalább egy nevetésre ingerlő vonatkozása.
Ryan Lizza újságíró egy tweetjéhez a szónoki emelvényt magával cipelő - mint utólag kiderült floridai - férfit mutató képet tett be illusztrációként, az alábbi, kissé félreérthető szöveggel:
Via Getty, egyik tüntető ellop egy pódiumot a Capitoliumból - Via Getty, one the rioters steals a podium from the Capitol.
Az egyértelműen kapkodva megírt szövegből hiányzik az ’of’ szavacska, de nem ez az elütés okozta a pillanatok alatt az egész országot bejáró üzenet hírnevét.
Via Getty, one the rioters steals a podium from the Capitol pic.twitter.com/V4spojl40q
— Ryan Lizza (@RyanLizza) January 6, 2021
Az olvasók jelentős része ugyanis azt hitte, hogy a fosztogatót hívják Via Gettynek, így számtalan üzenetben követelték Via Getty körözését, és letartóztatását.
A Via Getty ügy olyan hullámokat kavart, hogy Lizzának ki kellett adnia egy közleményt, amelyben tisztázta, hogy a képet készítő Getty képügynökségre utalt, az angolban szokásos via -által, -tól/től szó használatával.
To be clear, “via Getty” is not a person. It just means that this photo comes via Getty Images. https://t.co/SZY4yQ0AlI
— Ryan Lizza (@RyanLizza) January 7, 2021
Ugyancsak bejárta az internetet az a valószínűleg kamu kép is, amelyen az eltulajdonított pódiumot árulja valaki az ebay-en 14 998 dolláért.