Még egy idényt országúton versenyez, aztán visszaállna a pálya szakágra Bradley Wiggins, a britek kerékpáros kiválósága. A 33 éves bringás tavaly megnyerte a Tour de France-t, majd a londoni olimpia egyéni időfutamában is diadalmaskodott.
A Nemzetközi Kerékpáros Szövetség nyilvánosságra hozta a szeptember 22-29. közötti, firenzei országúti kerékpáros világbajnokság résztvevő országait, csapatait és ezek létszámát. Az augusztus 15-ig tartó kvalifikációs időszak után biztossá vált, Magyarország, ahogyan az elmúlt években is, idén is ott lesz a férfi elitkategória mezőnyversenyében, ahová a legnehezebb bejutni, írja a velo.hu.
Vasárnap hegyi, egyenként indításos országúti kerékpáros időfutam-versenyt rendez a Salgótarjáni Triatlon Klub a Somoskőújfalu és Salgóbánya közötti útvonalon. A 17. Mozaik –Salgó Kupára a szervezők idén is várják a hazai elitet.
A felnőttek közt Fejes Gábor és Dósa Eszter győzelmével zárult az Egeres-völgy Sport Fesztivál keretében megrendezett XIII. Bükk Maraton hegyikerékpár-verseny. A Top Maraton sorozat 3. állomásának 37-, 58- és 93 kilométeres távjain összesen több mint ezer bringás állt rajthoz.
Kusztor Péter megvédte címét a Pécsen és környékén rendezett kerékpáros hegyi országos bajnokságon.
Jan Ullrich visszaadná Lance Armstrong Tour de France győzelmeit, ha már más doppinggoló kerékpárosoknak sem törölték az eredményeit. Logikáját igazolni látszik, hogy szinte naponta derül ki korábbi sztárokról, hogy tiltott teljesítményfokozókkal érték el sikereiket.
Az Egeres-völgy Sport Fesztivál keretében, három távon, várhatóan 1200-1300 kerekessel rajtol augusztus 4-én, a 13. alkalommal kiírt Bükk Maraton hegyikerékpár-verseny. A négyállomásos Top Maraton Mountain Bike sorozat 2 futama után az összetettet a felnőttek hosszútávján a korábbi bajnok Buruczki Szilárd, a női középtávon a regnáló Dósa Eszter vezeti. Buruczki a román bajnok Joltvinschivel is összecsaphat.
Egy magyar versenyző szinte biztos résztvevője az idei országúti kerékpáros világbajnokság mezőnyversenyények, de akár három induló is képviselheti Magyarországot Firenzében.
Két nappal azután, hogy bejelentette visszavonulását, Stuart O'Grady olimpiai és világbajnok ausztrál kerékpáros bevallotta: doppingolt az 1998-as Tour de France-on. A 39 éves bringás rajta van azon az egyelőre tizenkét nevet tartalmazó - a francia parlament illetékes bizottságának vizsgálata alapján készült - listán, amely az 1998-as "Dopping-Tour" csalóit leplezi le. Az a héten látott napvilágot, hogy az akkori viadal első három helyezettje, az olasz Marco Pantani, a német Jan Ullrich és az amerikai Bobby Julich, valamint a sprinterek között győztes német Erik Zabel egyformán eritropoetinnel (EPO) érte el sikereit. O'Grady most elismerte, hogy ő maga is EPO-t fogyasztott, mégpedig csapatának tudta nélkül. Az ominózus körversenyen induló 21 csapatból hét vagy visszalépett, vagy a kizárás sorsára jutott.
Az 1998-as Tour de France első három helyezettje, az olasz Marco Pantani, a német Jan Ullrich és az amerikai Bobby Julich, valamint a sprinterek között győztes német Erik Zabel egyaránt eritropoetinnel (EPO) érte el sikereit.
A Le Monde című lap a francia parlament illetékes bizottságának beszámolójára hivatkozva közölte a hírt, és a versenyzők nevét is tudni lehet a levett minták azonosítói alapján.
Az 1998-as viadal a Festina csapat botránya miatt Dopping-Tourként vonult be a köztudatba. Az akkor szereplő Laurent Jalabert - az egyik legjobb hegyimenő - a múlt hónapban visszalépett a Tour szakkommentátori felkérésétől, miután őt is hírbe hozták csalással.
A viadalt megnyerő Pantani 2004-ben meghalt, Julich 2005-ben, Ullrich 2007-ben, míg Zabel 2008-ban vonult vissza. Utóbbi kettő hosszú évek hallgatása után ismerte el, hogy pályafutása során doppingolt.
A dopping miatt minden eredményétől, köztük hét Tour de France-címétől megfosztott amerikai kerékpáros, Lance Armstrong arra kérte kedden a szövetségi bíróságot, hogy ejtse az ellene állami javakkal való visszaélés miatt indított pert.
Az amerikai Trek csapatban folytatja pályafutását 2014-től Andy és Fränk Schleck luxemburgi kerékpáros testvérpár. A 33 éves Fränk és 28 esztendős öccse indulnak majd a nagy körversenyeken, valamint a három ardenneki egynaposon, az Amstel Gold Race-en, a Vallon Nyílon (Fleche Wallonne) és a Liége-Bastogne-Liége viadalon.
Kettőjük közül Andy Schleck számít sikeresebbnek: 2010-ben nyert már Tour de France-t - miután a spanyol Alberto Contadort doppingvétség miatt kizárták előle -, 2009-ben és 2011-ben második volt a francia körversenyen, idén pedig 20. lett. Jelenleg a Radio Shack-Leopard-Trek együttesét erősíti. Bátyja a 2011-es Touron volt harmadik, ám idén nem versenyzett, mert doppingvétség miatt kiszabott eltiltását tölti, illetve nincs is csapata erre a szezonra.
Az összetettben győztes brit Chris Froome egy nappal a vasárnap zárult 100. Tour de France kerékpáros körverseny után már kritériumversenyt nyert Belgiumban. A 28 éves bringás az Aalstban rendezett lezárt utcai körpályás versenyen lett első, megelőzve sky-os csapattársát, az ausztrál Richie Porte-ot és a Touron szintén részt vett olasz Matteo Trentint. A Touron négy szakaszt, köztük az utolsó, villanyfényes etapot megnyerő német Marcel Kittel a hollandiai Boxmeerben állt rajthoz hétfőn, szintén kritériumversenyen, s harmadik lett. A győztes itt a Toruon hatodikként zárt, ezúttal hazai közönség előtt szereplő Bauke Mollema lett, megelőzve honfitársát, Wout Poelst.
Befejezte pályafutását Stuart O'Grady, aki 1997 óta rekordot jelentő tizenhétszer indult el a Tour de France kerékpáros körversenyen. Az ausztrál bringás a visszavonulásáról azt mondta, valami különös eseménnyel akarta lezárni karrierjét, és ez sikerült is, mivel utoljára épp a múlt vasárnap véget ért, jubileumi, 100. Touron állt rajthoz. Ezzel a részvételek számát tekintve megelőzte az eddigi csúcstartó amerikai George Hincapie-t.
A 39 esztendős O'Grady pályafutása során három szakaszon győzött a Touron, és összesen kilenc napon át viselhette az összetettben élen állónak járó sárga trikót. Az ausztrál kerékpáros 2007-ben megnyerte a Paris-Roubaix egynapos viadalt, a 2004-es athéni olimpián pedig aranyérmet nyert honfitársával, Graeme Brownnal együtt az úgynevezett madison versenyszámban.
A 100. Tour de France egyszerre volt végtelenül izgalmas és mérhetetlenül unalmas. Christopher Froome szinte erőlködés nélkül szerezte meg, majd védte meg a sárga trikót. Viszont ha nem is az összetettben, de szinte minden napra jutott emlékezetes momentum, míg az utolsó napokban a második-harmadik helyért folyt kiélezett küzdelem.
A 100. Tour de France-on Marcel Kittel nyerte az utolsó szakaszt, a német spritnernek ez volt negyedik etapsikere az idei versenyen, az eddig itt már négyszer nyerő Mark Cavendishnek nem volt esélye.
Lovassy Krisztián nyerte a kerékpáros Central European Tour vasárnapi versenyét, amelyet a Budapest Nagydíjért rendeztek. A mezőnyre Isaszeg és Budapest között 131 kilométer várt. A táv viszonylagos rövidsége miatt a versenyzők szinte végig akcióztak, egypercesnél nagyobb szökés azonban nem volt, minden elszakadási kísérlet meghiúsult. Budapestre, a Carl Lutz rakpartra egyben érkezett a mezőny, így sprintbefutó döntött, melyben Lovassy Krisztián bizonyult a leggyorsabbnak. A verseny tavalyi második helyezettje jó ütemben, mintegy húsz méterrel a cél előtt bújt ki a társai közül. Győzelméért 40 UCI-ranglistapontot szerzett. Csapattársa, Dér Zsolt ötödikként ért célba, azonos idővel.
Eredmények:
1. Lovassy Krisztián (Utensilnord Ora24.eu) 2:49:43 óra
2. Hocevar Aljaz (szlovén, Adria Mobil) azonos idővel
3. Sziarhei Papok (fehérorosz, fehérorosz válogatott) a i.
A Central European Tour szombati versenyét, a Miskolci Grand Prix-t a fehérorosz Sziarhei Papok nyerte, a legjobb magyar a hetedikként végzett Dér Zsolt volt. A kétnapos versenyen 14 ország 13 csapatának csaknem száz kerékpárosa vett részt.
Nairo Quintana nyerte a Tour de France 20. szakaszának hegyi befutóját. A kolumbiai, aki már a legjobb 25 év alattinak járó fehér trikót is viselte, ezzel a Hegyek királya lett. Még a sárgatrikós Froome sem bírta az iramát az utolsó emelkedőn.
Célfotóval a fehérorosz Sziarhej Papok nyerte az országúti kerékpáros Central European Touron a szombati Miskolc Grand Prix-t. A legjobb magyar Dér Zsolt volt, aki hetedikként ért célba.
A portugál Rui Costa második szakaszgyőzelmét szerezte meg a Tour de France-on. Az Alpokban megint jó pillanatban támadott. Pierre Rolland harcba szállt a pöttyös trikóért, nagyon kiélezett lesz a verseny a Hegyek királya címért.
Az Alpe d'Huez a Tour de France-on nemcsak keménysége miatt legendás hegy, hanem a szurkolók miatt is. A hollandok félelmetes hangulatot csinálnak, és még itallal is kínálják a versenyzőket. Többen, mint Adam Hansen is, menet közben, hegyre fel sörözött. A velo.hu és az Index közös cikke.
A sárga trikós Christopher Froome és a Sky csapat bringái testközelből. A BringaTV és a velo.hu helyszíni videói az Alpe d'Huez-i szakaszról.
Christophe Riblon nem mindennapi körülmények között nyerte meg a 2013-as Tour de France királyetapját. A tomboló nézőkkel balhézott, majd az egyik lejtmenetben az útról is lesodródott, de mindig volt annyi ereje, hogy visszaküzdje magát az élre. Az összetettben Christopher Froome maradt az élen, növelte előnyét.
Annak érdekében, hogy elejét vegyék a gyanúsítgatásoknak, a Team Sky kiadta a Tour de France-on éllovas brit Christopher Froome olyan személyes adatait, amelyeket hat verseny összesen 18 emelkedős szakaszán mértek nála. A klub a L'Equipe-nek küldte meg az adatokat, a francia lap azonban ezt nem tette közkincsé, csak annyit közölt, hogy azokat egy francia sportorvos, Fred Grappe, valamint egy kerékpáros edző megvizsgálta, és nem találtak rendellenes mutatókat.
A 2011-es és tavalyi Vuelta a Espanán, az idei és tavalyi Touron, az ő sikerével zárult idei Dauphine Libérén, valamint az idei a Tirrén-Adria körverseny mért Froome-értékek kerültek az újsághoz. Froome-ot az idei Touron többször doppingolással gyanúsították meg, mert elemzők szerint olyan könnyedén veszi a meredek emelkedőket, hogy az csak tiltott szerek segítségével lehetséges.
Kulcscsonttörés miatt feladta a vasárnapig tartó Tour de France-t Jean-Christophe Péraud, aki az összetettben a legjobb hazai kerékpárosnak számított. A bringás a szerdai egyéni időfutamban, a nedves aszfalton esett hatalmasat - a cyclingnews szaklap szerint éppen abban a kanyarban, ahol a családja állt. Még felesége is átmászott hozzá az útvonalat biztosító kordonon, hogy segítsen neki felállni.
Péraud a 16. szakasz után összetettben a kilencedik helyen állt. Kiesésével Romain Bardet lett a legjobb francia, aki huszadik, és hátránya 28 perc 43 másodperc az éllovas brit Christopher Froome mögött. Csütörtökön a Tour egyik legnehezebb szakasza következik, a mezőnynek a Gap és L'Alpe d'Huez közötti 172,5 kilométert kell teljesítenie.
Christopher Froome továbbra is kirobbanó formában van, harmadik szakaszát nyerte a Tour de France-on, a második időfutamon megvert mindenkit. Contador, Valverde és Rodriguez azért előrelépett.
A szökevénycsoportból is megszökő Rui Costa nyerte a Tour de France 16. szakaszát, amin a sárga trikós Christopher Froome-nak egy lezárt sorompó mögött is várakoznia kellett. Alberto Contador ígéretéhez híven megpróbálta megtámadni az első helyezettet.
Egy Tour de France-versenyző naponta öt-hat órát ül nyeregben, miközben öt-hatezer kalóriát éget el. Ezt az energiamennyiséget képtelenség pótolni az amúgy sem túl ízletes ragacsos energiaszeletekből és gélekből verseny közben, de a nap végén bőséges vacsora várja a versenyzőket. A legtöbb csapattal már külön szakács jár, akik mobilkonyhákban főznek a bringásokra.
Hiába kegyetlen hegy, a Mont Ventoux-n Christopher Froome szinte értelmezhetetlenül gyorsan tekert, de előtte a Sky bebizonyította, amikor igazán kell, nagyon erős a csapat. A Tour de France hátalévő szakaszain mindenkinek támadnia kell, aki még akar valamit, bár a sárga trikós verhetetlennek tűnik.