A Barcelónába költözött húgom küldte ezeket a fotókat a Cuatro csatorna ma esti híradójából, ahol kiemelt hír volt a budapesti menekülthelyzet.
Nem láttam a teljes riportot, de a szalagcímek önmagukban is elég beszédesek a rólunk kialakult képről:
Menekültek drámája - Magyarország elzárta a vonatokhoz való hozzáférést a menekültek elől
Magyarország kritikus ponthoz érkezett - lezárták a budapesti pályaudvart
Magyarországon ragadtak - A kormány több ezer menekültet nem enged tovább, lezárták a fővárosi pályaudvart
A Deák téren az egyik presszónál kint van két rendőrfurgon, egy rendőrautó, fekete pólós srácokat igazoltatnak. Pár perccel korábban hallatszott a „ria, ria, Hungária!”.
A volt miniszterelnök a CNN-be is bekerült azzal, hogy menekülteket szállásolt el a házában. Gyurcsánnyal Christiane Amanpour beszélget, aki megkérdezte, hogy miért teszi ezt, mire azt felelte, hogy
kötelességünk segíteni.
A DK elnöke természetesen nem hagyta ki, hogy ostorozza a magyar kormányt, szerinte a Fidesz a Jobbikkal versenyez menekültügyben.
A teljes interjút itt nézheti meg. Ha lemaradt volna az eseményről, akkor olvassa el a Gyurcsány család akciójáról szóló beszámolót Dobrev Klára Facebook-oldalán.
De hogy hányan és hová, az eléggé kaotikus. Kb. 200 fős tömeg áll a Keleti bejárata előtt, ők Ausztriába akarnak menni, de itt van az is, aki a német nagykövetség előtti tüntetést szervezi. Eközben a fiatal férfiakat arra kérik, segítsenek cipekedni majd a családosoknak.
Egy csoport tüntetést szervez a német nagykövetség elé, nagyjából ötvenen szeretnének elindulni. Azt próbálták eddig kideríteni, merre is kell indulniuk. Most már tudják. Próbálnak tömeget gyűjteni, és azt szeretnék, hogy a média is kövesse őket. Mások eközben továbbra is toborozzák az aluljáróban az embereket az ausztriai útra.
Akkor jön a Buda-Cash-botrányban vastagon érintett Hargitai János parlamenti felszólalása:
489 évvel ezelőtt ugyanez a helyzet volt Európában, amikor kiszámítható módon egy török sereg készült Magyarországra támadni.
Kettő-három kisbuszban várakoznak a rendőrök, hogy mire, az kérdés. Lehet, arra, hogy a tömeg végül tényleg elindul gyalogosan. A Kerepesi úti parkolóban 2-3 csapatszállító áll, benne rendőrökkel. Eközben a Keleti főbejáratánál a lépcsőn most nyolcan állnak, egyikük taktikai mellényben. A belső oldalon ketten vannak.
Ők azok, akik azt hitték tegnap, hogy egy Ausztriába tartó vonatra szállnak fel, de a rendőrök megállították őket Bicskénél. Utána egy másik vonatra is hasonló sors várt, többre azért nem, mert magyar aktivisták elárulták a többi menekültnek, hogy átverik őket, és nem nyugatra megy a vonat, így még az indulás előtt le tudtak szállni.
A nyugatra tartó nemzetközi vonatok leállításával – erre panaszkodik több külföldi twitterező is. Ha konkrétan minden EU-polgárét nem is, jó pár szerencsétlen turista eléggé megszívta.
Isn't it grand? Hungary denies ALL EU citizens their right of free movement by stopping intl rail traffic to the west.
— Caio B. F. W. Abramo (@caioabramo) September 4, 2015
Az Egyptian Telecoms távközlési cég tulajdonosa a Földközi tengeren 300 sziget közül válogathat.
Egy csoport rendőr utasítást kapott, hogy menjenek a Kerepesi oldalán parkoló csapatszállítóhoz, hogy ha kell, oda tudjanak menni az Erzsébet-hídhoz. Az egyik erre visszakérdezett:
Az melyik, a fehér?
Tanulságos kutatást közölt az ARD köztévé, eszerint a németek 59 százalékának nincsenek félelmei a menekülthullám miatt, és több mint 90 százalékuk támogatja a menekültek tagállamok közötti elosztását kvóták alapján. És 85 százalékuk szerint meg kell teremteni a legális beutazás lehetőségét, hogy a menekülteket megkíméljék az EU-ba vezető út veszélyeitől. További részletek cikkünkben.
A téren kósza csoportok gyülekeznek, még nincs is mindenkin hátizsák, miközben odalent a tranzitzónában továbbra is zajlik a toborzás. Van, aki elindul csatlakozni a többiekhez, van, aki csak legyint. Többen a pályaudvar felé mutogatnak, és azt magyarázzák, hogy inkább várjanak egy vonatot.
Az EP zöld frakciójának vezetője, Rebecca Harms tegnap érkezett Budapestre, ma a Bajnai Gordon által nyert mandátumon Brüsszelbe kijutó Jávor Benedek oldalán tartott sajtótájékoztatót. Harms nemcsak Orbán Viktort bírálta a kialakult helyzetért, de a nemzetközi segélyszervezetek távolmaradását, így a Nemzetközi Vöröskeresztét is szóvá tette. Dicsérte ugyanakkor a Migration Aid magyar önkénteseit, akik Európa jobbik arcát mutatják szerinte. Jávor Benedek szerint a kormány direkt nem akarja kezelni az itt kialakult helyzetet, pedig humanitárius feladata lenne a magyar kormánynak és az EU-nak is, hogy ezt a tarthatatlan állapotot megszüntesse.
Sokan még aludtak volna ezen az esős péntek reggelen a Keleti tranzitzónájában, de a menekültcsoportok szervezői felkeltik őket, mert hamarosan gyalog akarnak Ausztriába indulni.
Egy Németországból jött muszlim csoport hozott ma délelőtt ételt a menekülteknek. A Keletinél osztották szét az előre csomagolt adagokat. Hárman vannak, de azt mondják, még többen fognak jönni. A Facebookon szerveződtek, mert látták a hírekben, mennyire szörnyű a helyzet Budapesten.
A menü:
Négy készenléti rendőr és egy FKF-es próbált utat csinálni a 2-es metró kijáratától a MÁV alsó pénztáráig. Udvariasak, kérik a menekülteket, hogy pakoljanak arrébb.
Légy szíves, please. Sürküm vagy mi
– mondta mögöttük egy civilruhás férfi. Rendezetten pakolnak el az útból, nyílt is egy nagyjából félméteres járat.
Ezt egy szír férfi mondta tudósítónknak. Szervezők járják körbe az aluljárót, és toborozzák, küldik föl az embereket a pályaudvar elé a gyülekezőhöz, ahol ismét nagy a füttyögés. Dzsekis, táskákat cipelő, útra kész menekülteket látni.
A HavariaPress szerint rátámadt egy rendőrségi orvosra egy iraki férfi a röszkei migrációs táborban, miután csütörtökön az iraki egy szíriai férfival kezdett el lökdösődni. Amikor a rendőrök szétválasztották őket, az iraki ruhájára a tudósítás megfogalmazása szerint
könnygáz került az egyik egyenruhás palackjából.
A lekönnygázazott férfit emiatt a gyűjtőponton lévő rendőrségi orvoshoz vitték. Az iraki férfi ekkor - ellenállásképpen - felkapta és magához szorította a gyerekét, miközben kiabálni kezdett az orvossal, akire aztán rátámadt és fellökte. A 30 éves irakit közfeladatot ellátó személy elleni erőszak miatt őrizetbe vették és kezdeményezték az előzetes letartóztatását.
A vs.hu szerint a Keletihez is benéztek nyolcan Ultras Liberi, Fradi és Nagy-Magyarország feliratos pólót viselő fociultrák, de nem jutottak sokra, csak nézelődtek. Tudósítónk szerint a Kerepesi úti oldalról a rendőrök hosszasan igazoltattak kettőt, akik leszakadtak a többiekről. Társaik nem túl sok szolidaritást mutatva eközben elsétáltak. Rendőri forrásból úgy tudjuk: az esti magyar-román meccs miatt rendőri erősítés érkezik majd a Keletibe is, és megpróbálják majd kiszorítani onnan az esetlegesen balhézni érkező magyar ultrákat. Tegnap éjjel egyébként a Deák térnél mentek neki a focihuligánok a rendőröknek és törtek-zúztak.
Csütörtök hajnalban órákra lezárták az M5-ös autópályát a rendőrök a szatymazi pihenőnél, embercsempészeket kerestek az autókban. A razziával viszont életet is mentettek: egy bolgár rendszámú kisbuszból egy 8 hónapos babát is kiszedtek, aki már a kiszáradás határán állt.
A mentők kórházba akarták szállítani a babát és édesanyját, de a család semmiképp nem akart szétszakadni. Angolul alig tudtak, végül egy netes arab–magyar szótár segítségével sikerült kommunikálni velük. Az orvosok megígértették az apával, hogy rendesen itatni fogja a babát és a mamát is – írja a Délmagyar.
A razzia során összesen 26 embercsempészt kaptak el, akik 184 menekültet próbáltak Nyugat-Európába juttatni.
Ugye az volt az eredeti terv, hogy megelégelve a napok óta tartó veszteglést a Keletinél, egy nagyobb csoport gyalog indul el Ausztria felé. Az indulás időpontja tíz óra lett volna, ami egyrészt már elmúlt, másrészt nincsenek is elegen ahhoz, hogy biztonságosan neki merjenek indulni, és ne a készenlétisek rabomobiljában kössenek ki a következő sarkon – mondja tudósítónk. Most többen lent, az aluljáróból próbálnak toborozni embereket, hogy tartsanak velük az útra, fent, a téren ugyanis nincsenek még elegen, bár a tér különböző pontján látni hátizsákos csoportokat, páran pedig most is arról tanácskoznak, mi legyen.
Amennyiben Magyarország szigorít a határvédelmen, megváltozhat a menekültek útvonala Mitar Djurašković, a szerbiai határrendészeti igazgatóság osztályvezetője szerint. A szerb tévében arról beszélt, ha a menekültek már nem tudnak Magyarországon áthaladni, akkor az eddig Törökországon, Görögországon, Macedónián és Szerbián át vezető utat egy Bulgárián vagy Albánián keresztül vezető útra változtathatják meg. Szerinte a szeptember 15-től szigorodó magyar törvények nem vonatkozhatnak a politikai menekültekre, csak az illegális bevándorlókra, amelyekből sokkal kevesebb van:
A legtöbben menedékjogot fognak kérni, és velük szemben nem lehet majd intézkedni.
(MTI)
Leginkább csak a török partoknál megfulladt szír kisfiú története meg Cameron megenyhülése taszít le minket az első helyről, de a brit médiában továbbra is vezető hír a magyar menekültválság, például a közszolgálati BBC-n:
A BBC helyszíni tudósítója pedig egy videót posztolt a Twitterre arról, hogyan ébredezett reggel 7-kor a Keleti aluljárójában lévő több ezer menekült:
The morning rush hour in Budapest pic.twitter.com/zLITGLAmz9
— Matthew Price (@BBCMatthewPrice) September 4, 2015
A teljes képhez hozzátartozik, hogy ilyen is van:
#orban is completely right! #Bicske no way to #germoney pic.twitter.com/4NQTsNcpzk
— posaune (@dertrommelmann) September 4, 2015
Ha Magyarország összeomlik és felhúzza a zsilipet, Szlovákia sem fogja tudni tudni megtartani a menekült-hullámot
- aggódik a péntek reggeli cseh lapokban Milan Chovanec cseh belügyminiszter, aki hozzátette: a következő hónapokban Szerbiából és Magyarországról újabb és nagyobb menekülthullám várható, az Európai Unió pedig alábecsüli a helyzetet. Chovanec szerint 250 ezer ember szeretne ezeken az országokon keresztül eljutni Németországba, amely már közvetlenül Csehországot fenyegeti. Figyelmeztetett: Törökországban és Kurdisztánban emberek milliói keresnek új otthont, ezért ez a második világháború óta a legsúlyosabb menekült-válság Európában.
Tegnap este több száz menekült pihent a parkban, jó részük rövidujjú pólóban, nyári ruhában. Nemsokára azonban eléri Budapestet is a komolyabb lehűlés, egy kis eső már meg is érkezett reggel. Volt kollégánk szerint meg is jelent pár sátor, négyet számolt össze. A téren emellett rengeteg a szemét.
Akkor is megyünk, ha esik. Bármi jobb, mint itt
– mondja Abdul, egy kurd tinédzser. A terv az, hogy 10 órakor elindulnak gyalog Ausztriába, éppen egy térképet fotózott be a pályaudvaron, amikor beszélgettünk. Tegnap esti alkalmi tolmácsom, Mesd, egy tizenkilenc éves szír fiú, már barátként üdvözölt. Családjával 12-en készülnek az útra. „Ha mindenki megy, mi is" – mondta. Sokan bepakoltak az útra, kész hátizsákok és kukászsákokba gyömöszölt holmik várják az indulást.
Eleredt az eső a Keletiben, a nagy nemzetközi érdeklődés miatt a helyszínről tudósító külföldi stábok is menedéket keresnek. Egy holland stáb éppen sátrat ver, egy olasz riporterlány pólóban ázik a bejelentkezése alatt – jelenti tudósítónk.
Sok menekült jön be az eső elől. Szelim és Basszár, két szír fiú egy pulóvert és egy pokrócot tukmálna rám, mert rövid ujjú cuccokban állok. Ők éjszaka nagyon fáztak az aluljáróban, sok gyerek köhög már a hideg miatt
– írja.