Hirtelen lett egy nagy csomó pénzünk
További Magyar cikkek
Tőzsdetörténelmet írt a Magyar Telekom a héten, bár kétes a dicsőség: a telekomcég papírjai, amelyek februárban még 600 forint közelében mozogtak, 400 forint alá süllyedtek azt követően, hogy a menedzsment negatív jövőképet festett a negyedéves gyorsjelentésben. A 386 forintos új mélypontról a pénteki zárásig végül 391-ig drágult az MTelekom, de így is brutális árfolyamveszteségben van a papír: egyetlen hét alatt 21 forintot csökkent az ára.
Holott egyébként a budapesti tőzsde a csekély nyári forgalomban – amit ezúttal valószínűleg tovább mérsékeltek a londoni olimpia eseményei – jól teljesített, a BUX 1 százalékot emelkedett a mögöttünk hagyott héten. A tőzsdeindexet, mint látható, az OTP számottevő javulása húzta fel, a bankpapír 4,1 százalékot erősödött az elmúlt öt napban.
31. heti záró | 32. heti záró | |
BUX | 17 646 | 17 839 |
OTP | 3565 |
3735 |
Mol | 16 950 | 16 995 |
Richter | 39 350 | 40 400 |
Magyar Telekom | 412 | 391 |
A nemzetgazdasági miniszter szintén jóleső érzésekkel zárhatja a hetet. Nemcsak azért, mert lengyel példa mutatja, hogy ha a magánkassza tagoknak fájdalmasan, és a lengyelek számára is fájó okok miatt, de mégis csak terjed a matolcsyzmus. Aztán ennél is jobb hír, hogy váratlanul nagy többlet van a költségvetésben, az államháztartás hiánya így 76 százalékra csökkent. A forint a héten, részben a jó hírek hatására, újabb csúcson járt, 276 forint alatt is volt az euróárfolyam.
Az állam persze mindent meg is tesz a sikerekét: az adóhivatal revizorai erőt és fáradságot nem kímélve nyaralásnak látszó munkát végeznek a Balatonon és lecsapnak dőzsölő nyugdíjasra (nemcsak a magyar adórevizor kapcsolt magasabb fokozatba a héten, a horvátok vérdíjat tűztek ki az adócsalókra). Jót tett a költségvetésnek az is, hogy megszűnünk táppénzcsalóknak lenni, de ha ez se lenne elég: az NGM különféle intézmények, így az egyetemek körmére néz költségvetési felügyelőkkel. Gőzerővel készül a kormány az e-útdíjra is: van már törvénytervezet és a tervezett 800 millió helyett 1,3 milliárd forintért szakértő is.
A szigor és a keménység kell is. Hiszen nem jöttek haza az offshore milliárdok, és a gazdaság kormány által töretlenül vizionált bővülése sem látszik. Az ipari statisztika szerint még mindig hiányoznak a Mercedesek – de talán majd a fürgedi használtgumi-táskák! – ráadásul sajnos megtorpant a német gazdaság.
És ha ez nem lenne elég: a héten fizetnünk kellett az IMF-nek a meglévő államadósságunk pedig mindinkább egy kézben koncentrálódik (és nemcsak fizettünk, hanem állítólag már csináljuk is a nekik tetsző költségvetést bár az OTP elemzői szerint csak akkor kell nekünk a hitelmegállapodás, ha csődveszélybe kerülünk). Apropó, IMF: a Nemzetközi Valutaalap a héten is a hírek főszereplője volt. Hiszen Románia is megkezdte az IMF-hitel törlesztését – aztán viszonta nyakán maradtak az állampapírjai –, és megdicsérték a görögöket. Akiket viszont csúnyán leszólt az S&P hitelminősítő, amely elemzői vélemények szerint ezzel csődbe is küldheti az országot, amelyről persze két éve mindig ezt mondják.
Csődközeli helyzetben érzi magát a magyar is: A héten kiderült, hogy soha nem volt ennyi folyószámlahitelünk ls az a nem meglepő tény is, hogy fizetési gondjai vannak az árfolyamgátat választók többségének (azt viszont harmaduk nem tudta, hogy később növekszik majd a törlesztőrészlete). Máshol bezzeg már tízéveseket tanítanak a gazdagságra, igaz, ez a fejlett nyugaton van. Persze az is ott van, hogy egy 150 éves bankot pénzmosással vádolnak, és ezzel szintetönkreteszik. Tönkretett pénzintézet nálunk is van, aa soltvadkerti takarék csődjéért a héten ki is rótt néhány milliós bírságot a PSZÁF, amely azzal is foglalkozhat talán, hogy nehéz összehasonlítani a bankbetéteket (Szerbiában egyébként letartóztatások is követtek egy bankcsődöt).
No, és vissza a csődre. A februárban leállt Malév örökségét közben hiába próbálja értékesíteni az állam, a repülési jogok többsége, úgy tűnik, senkinek nem kell. A szintén bedőlt Jeans Club kézzelfoghatóbb vagyont, nagyjából kétmilliárdnyit hagyott maga után, ezt most kiárusítják. És kiárusítottWarren Buffett is: a befektetési guru cége 1,2 milliárd dollárral több részvényt adott el, mint amennyit vett az elmúlt negyedévben. Egy másik guru, Soros György pedig 82 évesen ismét házasságra adja a fejét, leendő felesége fele annyi idős, mint ő.
Nekik aligha lesz gondjuk azzal, hogy kifizessék az esküvői számlát, ám a világ népességének többsége aggódhat. A nagy szárazság miatt kevés lesz idén a gabona a világpiacon, ezért nemzetköti szakértők már arról beszélnek, hogy komoly drágulások várhatók, és megismétlődhet az élelmiszerválság. Nekünk magyaroknak mondjuk nem kell kétségbe esnünk, ha beüt a krach, majd esszük az új magyar hungarikum-várományost, a rögös túrót.
És mielőtt elgondolkodnánk, hogy rögös túrónak milyen is a háta, gyorsan nézzük, mi volt még a héten: kiderült, hogy állami banktámogathatjaa Járai-biztosítót, megtudhattuk, hogy melyek a legnépszerűbb magyar városok, megkapta a lehető legnagyobb bírságot a szemétkedő ingatlanhirdető portál és kiderült, hogy megússza a pert a Goldman Sachs Amerikában, holott tudták, hogy szemét, bóvli befektetésnek számítottak a 2008-as válságot kirobbantó értékpapírok, amiket árultak.