A Saint-Denis-ben, az ostrom alá vont lakás alatti lakásban a kisbabájával lakó Sabrine így írta le a BMFTV francia csatornának az éjszakáját:
Robbanásra ébredtem. Aztán lövéseket hallottam, rengeteg lövést. A rendőrök lőttek a terroristákra, azok meg visszalőttek.
Robbanások voltak és lövések. Fogalmunk se volt, mit csináljunk. A fiammal bepánikoltunk. A plafonról hullott a vakolat. Ha maguk rendőrök, kérem segítsenek rajtam és a fiamon – kiabáltam.
De csak lőttek, lőttek.
A Le Monde szerint a menekültkérdés szövetségi hatáskör, ezért egyáltalán nem biztos, hogy azok a tagállamok, amelyek ellenállnak a szír menekültek befogadásának, ezt gyakorlatilag is meg tudják tenni. A CNN mindenesetre arra hívta fel a figyelmet, hogy ha egy szír menekült már az Egyesült Államokban van és kapott tartózkodási címet, akkor a szövetségi államokon belül egészen nyugodtan utazhat, ezt a tagállamok nem tudják majd megakadályozni. Ettől függetlenül a CNN-nek szakértők azt mondták, hogy az államok meg tudják nehezíteni az egész folyamatot úgy, hogy a pénzek folyósítását blokkolják.
A BBC arról ír, hogy megérkezett az első öt szíriai menekült Ausztráliába. A szigetország szeptemberben jelentette be, hogy a következő hónapokban összesen 12 ezer menekültet fogad be Szíriából és Irakból. Elsőként egy család (egy házaspár három gyerekkel) érkezett meg hétfő éjszaka Perthben.
Egy új ENSZ-jelentés szerint megszilárdították pozícióikat és teret nyernek Líbia középső részén az Iszlám Állam szervezetének hűséget esküdő fegyveres csoportok. A kaotikus észak-afrikai országban működő ENSZ-misszió hétfőn közzétett jelentése a tengerparti Szirtet, Haravát és en-Nófliját emeli ki, mint amelyek térségében az Iszlám Államhoz kötődő csoportok újabb területeket vontak ellenőrzésük alá az elmúlt hónapokban.
A szabadidős utazásoknál hozhatnak átmeneti visszaesést a terrorcselekmények, amelyek az üzleti utazásokat nem befolyásolják - nyilatkozta Molnár Judit, a Magyar Utazási Irodák Szövetségének alelnöke a Világgazdaságnak. A szakértő az elmúlt évek terrorakcióinak tapasztalataira utalva hangsúlyozta: "sajnos az utazók kénytelenek egyre inkább hozzászokni a hasonló eseményekhez, és a foglalások néhány hetes visszaesés után növekedésnek indulnak. Sokan használják ki azt is, hogy az árak ilyen időszakban visszaesnek egy kicsit, így a forgalomban alig érezhető változás."
Az Egyesült Államok 50 szövetségi tagállamából 26 jelentette be hétfő estig, hogy a párizsi terrortámadások miatt nem kíván szíriai migránsokat befogadni. Aggályaiknak adtak hangot kanadai tartományok is. A CNN összesítése szerint Alabama, Arizona, Arkansas, Florida, Georgia, Idaho, Illinois, Indiana, Iowa, Kansas, Louisiana, Maine, Massachusetts,Michigan, Mississippi, Nebraska, New Hampshire, New Jersey, Új-Mexikó, Észak-Karolina, Dél-Karolina, Ohio, Oklahoma, Tennessee, Texas és Wisconsin kormányzója jelentette be, hogy nem kíván szíriai migránsokat befogadni. A főképp republikánus vezetésű államok azután foglaltak így állást, hogy kiderült: a párizsi támadások elkövetőinek legalább egyike a szíriai migránsok hullámával érkezett Európába. (MTI)
A Belga Labdarúgó Szövetség kedd hajnalban közölte, hogy a pénteki francia terrortámadás miatt elhalasztják a keddre tervezett Belgium-Spanyolország barátságos mérkőzést.
Az országban eközben 2-esről 3-asra növelték a terrorfenyegetettség szintjét.
Razziák, néma megemlékezések és hadüzenet a terrorizmusnak. Ez történt a párizsi terror utáni első hétköznapon.
Az AFP hírügynökség készített egy látványos inforgrafikát, amely valamivel áttekinthetőbbé teszi a több helyszínen, sok terrorista által végrehajtott merényletet.
The connections beteen jihadists involved in #Parisattacks pic.twitter.com/COgZOjOF9D
— Agence France-Presse (@AFP) 2015. november 16.
A 2009-es Balaton Sound elég erős volt, így ha az éjszakát akkor velem közösen szelő Bede Márton barátom nem hívja fel a figyelmemet, magamtól rá se jövök, hogy a BBC cikkében hősként ünnepelt Nicolas Sfintescu már másodjára vívja ki elismerésemet!
A párizsi merényletet megelőzően ugyanis a Nôze tagjaként járt nálunk hat éve és akkor baranyozta a sok ember éjszakájának egy jelentős részét. A cikkben azonban nem zenész minőségében ünneplik, hanem mint a L'Amarre étterem tulajdonosát, aki az egyik merénylet helyszínén, a szemben lévő La Casa Nostra étteremben eldördülő első lövéseket meghallva mindenkit beterelt az asztalok alá valamint a pult mögé. Aztán lehúzta a vasrácsot az étteremben, hogy mindenki fedezékben legyen.
Ezek után a vendégeket az étterem fölötti lakásába terelte és mindenkinek bort és ételeket szolgált fel. Egy kis helyen ettek, boroztak, dohányoztak és beszélgettek egészen hajnal négyig, mire a rendőrök jelezték, hogy biztonságban el tudják hagyni a lakást. Ekkor szembesült azzal, hogy mi történt és hogy többek között a szerencsének volt köszönhető, hogy a hideg miatt nem ült ki senki a teraszukra.
A brit kormány több milliárd fonttal megemeli a fegyveres erők különlegesen kiképzett alakulatainak költségvetését - közölte David Cameron. A brit miniszterelnök a londoni pénzügyi központ, a City polgármesterének hagyományos éves bankettjén kijelentette: a brit kormány az évtized összes hátralévő évében a hazai össztermék (GDP) 2 százalékát védelmi kiadásokra fordítja.
A pénzből egyebek mellett kétszeresére emelik a légierő drónjainak számát, új harci repülőgépeket szereznek be, és a jelenlegi parlamenti időszak végéig kétmilliárd fonttal (csaknem 900 milliárd forinttal) növelik a hadsereg különleges alakulatainak fejlesztésére fordított összeget.
Tizenötre nőtt az Egyesült Államok azon szövetségi tagállamainak száma, amelyek a párizsi terrortámadások nyomán nem kívánnak szíriai migránsokat befogadni.
A CNN összesítése szerint Alabama, Arizona, Arkansas, Florida, Illinois, Indiana, Louisiana, Massachusetts, Michigan, Mississippi, Ohio, Texas, Wisconsin, Észak-Karolina és New Hampshire kormányzója jelentette be, hogy nem kíván szíriai migránsokat befogadni.
Rand Paul szenátor, republikánus elnökjelölt-aspiráns bejelentette, hogy törvénytervezetet kíván benyújtani, amely szerint azonnali moratóriumot vezetnének be az amerikai vízumok kiadására a dzsihadista csoportok elől menekülők számára.
A helyi média szerint véget is ért a rendőri akció Strasbourgban, átkutatták a házat, ahol a terroristát látták.
Ám nem találták meg.
#Strasbourg : opération finie au Neudorf #SalahAbdeslam ne s'y trouve pas https://t.co/3AFgw3WV1U pic.twitter.com/orEHX6DR4b
— France Bleu Alsace (@BleuAlsace) 2015. november 16.
Egy ötemeletes, 20 lakásos társasházat vesznek körbe a rendőrök Strasbourgban, ide látta bemenni egy szemtanú a körözött merénylőt. A rendőrség vasárnap este közölte Szalah Abdeslam fotóját is, ezért ismerte fel valaki és értesítette a rendőröket. A helyszínre megérkeztek a kommandósok, akik megkezdték a ház átkutatását., írja a Dernières Nouvelles d'Alsace helyi lap.
Jelentős rendőri erő vonult fel Strasbourgban egy Neudorf negyedben található épülethez, itt látták ugyanis a körözött terroristát, Szalah Abdeslamot, írta a Dernières Nouvelles d'Alsace. Délután fél négykor vették itt észre a merénylőt, és szóltak a hatóságoknak. A házat kiürítették, a lakókat egy közeli tornateremben helyezték el. A Le Figaro megkérdezte a rendőrséget, amely sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta a rendőri akciót.
Ismét ezrek vettek részt hétfő este a németországi Drezdában a Hazafias Európaiak a Nyugat Iszlamizálódása Ellen (Pegida) nevű mozgalom tüntetésén. 9-12 ezer ember vehetett részt a demonstráción.
A tüntetés fő szónoka, Siegfried Däbritz egyebek között annak a véleményének adott hangot, hogy a múlt héten pénteken történt párizsi merényletek azt jelentik, hogy "háború indult a demokrácia ellen", és ez a háború annak a bevándorlási politikának a következménye, amely "meghív hozzánk a miénktől merőben különböző kultúrájú embereket".
Gyengeelméjű, aki nem veszi észre, hogy összekapcsolódik az iszlám, a terror és a jelenlegi menekültpolitika.
A tömegben sok transzparens volt látható, az egyiken Angela Merkel kancellár arcképe apáca fejfedőben és gallérban volt látható, és a kép fölött az a felirat állt, hogy "Mutter Terrorosia". (MTI)
Az En mémoire @ParisVictims Twitter-oldalon egyre gyűlnek az áldozatokról szóló leírások, fotók. Szívszorító végignézni.
Mathias Dymarski, France. Rode BMX bikes and died with his girlfriend. #enmémoire pic.twitter.com/IxkryzEbcw
— En mémoire (@ParisVictims) 2015. november 16.
A belügyminiszter mai Magyar Közlönyben megjelent rendelete szerint ismét lezárnak három vasúti határátkelőhelyet a magyar-horvát határszakaszon
A budapesti francia nagykövetség honlapján jelent meg a közlemény:
Köszönetet mondunk minden magyarnak, aki a november 13-i merényletek után kifejezte Franciaországgal való együttérzését.
Köszönik a magyar hatóságoknak, hivatalos személyeknek és minden magyar polgárnak a támogatást, az együttérző szavakat, a virágokat és a mécseseket.
Nálunk szólt a vészcsengő, az uniós vezetőknél nem: a bevándorlás rossz, fogalmazott Orbán Viktor miniszterelnök az M1-nek adott közel fél órás interjújában.
Az olasz hatóságok bejelentették, hogy beszüntették annak a francia állampolgárnak a körözését, akiről feltételezik, hogy részt vett a pénteki merényletek elkövetésében. A fekete színű Seat Ibizáját sem keresik. A körözött férfit Baptiste Burgy-nek hívják, a keresett kocsi rendszámát is nyilvánosságra hozták korábban.
A torinói idegenrendészet parancsnok-helyettese közölte, semmi nem alapozza meg azt a feltételezést, hogy a körözött férfi és kocsi átlépett volna a francia-olasz határon és olasz területen tartózkodna. Ezért az olaszországi körözést visszavonták. Francia források szerint a szóban forgó Seat autót már Párizs közelében megtalálták.
Egyelőre nem mutatják be Franciaországban a Made in France című drámát, amely egy francia újságíróról szól, aki egy Párizsban működő radikális dzsihadista csoport tevékenységét követi - közölte a film francia forgalmazója. A film premierjét eredetileg szerdára tűzték ki Franciaországban.
A Made in France rendezője Nicolas Boukhrief, a főszerepet Malik Zidi alakítja. A film poszterén az Eiffel-tornyot úgy ábrázolták mint egy támadó fegyvert. A film honlapja arról tájékoztatott, hogy a plakátot visszavonták, és az egyéb promóciókat is törlik.
Manuel Valls francia miniszterelnök bejelentette, hogy csak a lényegi tárgyalásokra fog koncentrálódni a november 30. - december 11. között tartandó párizsi klímacsúcs, a közben tervezett demonstrációkat és koncerteket nem tartják meg a pénteki támadások miatt.
François Hollande francia elnök kedd reggel 9 óra 40-kor fogadja John Kerry-t. Vagyis a franciák és az amerikai valóban összehangolják a lépéseiket az Islám Állam ellen Szíriában. (Le Figaro)
Miután François Hollande befejezte a beszédét Versailles-ban a kongresszuson (a parlament és a szenátus közös ülésén), a videón jól látszik, hogy állva tapsoltak nekik, és a képviselők és szenátorok spontán elkezdték énekelni a francia nemzeti himnuszt.
Hugo Lloris, a francia válogatott csapatkapitánya beszélt arról a keddi mérkőzést megelőző sajtótájékoztatón, hogy a játékosok aggódtak a mérkőzés miatt, a Francia Labdarúgó Szövetség elnöke, Noël Le Graët viszont hajthatatlan volt, ő mondta, hogy mindenképp lépjenek pályára.
A francia nép fontosabb, mint a francia válogatott
– mondta az elnök.
A francia csapat épp a németekkel játszott a terrortámadás alatt Párizsban, a két válogatott a stadionban töltötte az éjszakát.
A válogatottban szereplő Antoine Griezmann testvére sértetlenül úszta meg a Bataclanban történt támadást, Lassana Diarra unokatestvére viszont életét vesztette egy másik lövöldözésben.
Orbán azt mondta, nagyon intenzív egyeztetések vannak a visegrádi négyek között. Szerinte Közép-Európa ma egy egészséges, jó életösztönök alapján működő régiója Európának. A miniszterelnök szerint alakul egy V4-es arculat a menekültügy, kvótarendszer, határőrizet kérdésében, a rendszeres közös fellépéshez nagy reményeket fűz.
Az amerikaiak 63 százaléka tart attól, hogy a párizsihoz hasonló támadás a lakóhelyéhez közel is megtörténhet, derült ki a Reuters/Ipsos felméréséből. 52 százalékuk pedig úgy gondolja, hogy a szíriai menekültek befogadásával az ország kevésbé lesz biztonságos. (Reuters)
„Nem durcáskodunk, nem elhárítunk, nem védekezünk, hanem kezdeményezünk és meg akarjuk változtatni az európai politikát" – mondta Orbán. Szerinte az EU nem egy rajtunk kívül álló dolog, mert mi is benne vagyunk, nem passzív szemlélők vagyunk, hanem folyamatosan teszünk javaslatokat.
Németországot tartja a kulcsállamnak. „Nekem meggyőződésem, hogy a németeknek egyetlen mondatába kerülne, és a menekültáradat véget érne" – mondta.
Orbán megismételte azt a már sokszor hangoztatott gondolatát is, hogy mostanra "elviselhetetlenül" megnőtt a távolság az európai vezetők és az európai emberek álláspontja között, és arra a politikára, amit folytatnak, senki nem hatalmazta fel a vezetőket. Szerinte csak idő kérdése, és a nép, az emberek "magukhoz fogják hajlítani" Európa választott vezetőit.
„A veszély folyamatos és közvetlen" – mondta Orbán Viktor az M1-nek este adott interjújában arra a kérdésre, hogy van-e közvetlen új információjuk terrorveszélyről. Orbán szerint új információ nem merült fel, ugyanakkor az ellenőrizetlen beáramlás Európába nyilvánvalóan ezt a veszélyt rejti magában. Az interjúban a miniszterelnök számos állítást megismételt a mai a parlamenti beszédéből.
Szerinte téves ösvényen járunk, még mindig az a meghatározó Brüsszelben, hogy a bevándorlás jó dolog, de a magyaroknak nyilvánvaló, hogy „amit teszünk, az se nem hasznos, se nem helyes". Szerinte kétségbeesett kísérlet látszik a brüsszeli nyilatkozatokban, megpróbálják meggyőzni az embereket, hogy a bevándorlás és a terrorizmus között nincs összefüggés. Ezt lehangolónak nevezte.
Azt mondta, hogy ugyan erről nem szokás beszélni, de ahol sok a bevándorló, ott a közbiztonság leromlik, több az erőszakos bűncselekmény, például a lopások, rablások, nemi erőszakok száma. Hozzátette, hogy nem vádol senkit személy szerint, hiszen nem ismeri őket, és egyetért azzal, hogy mindenkit megillet az ártatlanság vélelme, de erről a társadalmi jelenségről kell beszélni, és szerinte az európai elit nem hajlandó erre.