A világon 179 537 489 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 3 890 422 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint csütörtök reggeli adatai szerint.
Egy nappal korábban 179 105 648 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma pedig 3 880 875 volt. A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2 vírus okozta Covid–19 nevű betegség
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.
Köszönjük egész napos figyelmüket, ennyi volt keddre az Index beszámolója a koronavírusról.
Tartsanak velünk szerdán is. Pihenjenek jól!
A következő szezonban visszatérhetnek a nézők a stadionokba a spanyolországi sporteseményeken. Az MTI beszámolója szerint Carolina Darias egészségügyi miniszter csütörtöki bejelentése alapján a nézőszámot eleinte még korlátozni fogják az egyes régiók koronavírus-helyzetétől függően.
A koronavírusos fertőzés növekedését okozták Finnországban az Oroszországból hazatérő labdarúgó-szurkolók - jelentették be csütörtökön a finn egészségügyi hatóságok.
A finn válogatott két mérkőzést is játszott az Európa Bajnokságon Szentpétervárott, és azóta csaknem száz fertőzöttet szűrtek ki, döntő többségükben focirajongót két határátkelőnél. Finnországban június első felében a napi új fertőzések száma félszáz körül volt, mostanra megkétszereződött.
Finn egészségügyi szakértők meglepőnek tartják a rosszabbodást, mivel a finn drukkerek zömmel csak egymással érintkeztek, mégis pár nap alatt igen hamar megfertőződtek.
Finnország eddig azon országok között van, amelyeket a legkevésbé sújtotta a világjárvány. Az ország 5,5 millió lakosa közül 969 halt meg a kór miatt, és jelenleg csak 33-an szorulnak kórházi kezelésre koronavírus-fertőzés okán.
A koronavírus ellen szigorúbb intézkedéseket léptetnek életbe a 2,8 milliós lélekszámú lisszaboni régióban péntektől, a portugál hatóságok így akarják visszaszorítani a nyári szabadságolások idején fenyegető növekvő számú fertőzéseket.
Harcolunk a betegség terjedése ellen – mondta Mariana Vieira da Silva kabinetminiszter csütörtöki sajtótájékoztatóján. Portugália még messze van a vörös vonaltól, de növekvőben van a járvány – tette hozzá.
Vieira da Silva szerint a kórházban és az intenzív osztályokon ápolt betegek száma kezelhető, de a tendencia „aggasztó”.
Pénteken délután 3 órától hétfő reggel 6-ig csak negatív - PCR vagy antigén - koronavírusteszttel vagy oltási igazolvánnyal lehet be, illetve kilépni Lisszabon térségéből.
Rendkívül kevesen fertőződtek meg a koronavírus variánsaitól az utóbbi csaknem fél évben Svájcban a Pfizer/Biontech vagy a Moderna vakcina mindkét dózisával beoltottak közül, a svájci szövetségi egészségügyi minisztérium adatai alapján.
Mintegy 180 ezer koronavírus-fertőződést jegyeztek fel az alpesi országban január vége és június dereka között, ám ezek között csupán 209 olyan eset van, amikor is a páciens megkapta mind a két oltását az amerikai Moderna- vagy az amerikai-német Pfizer/BioNTech-vakcinából, írta a távirati iroda.
Az érintettek többségét a brit, úgynevezett alfa variáns fertőzte meg. Svájc 8,6 millió lakosa közül eddig 2,6 millió kapta meg mindkét adagot a Pfizer- vagy a Moderna-oltásból, más vakcinát nem alkalmaznak az alpesi országban, egy oltást további 1,5 millió ember.
Meghalt egy Argeş megyei nő, akinél utólag kimutatták a koronavírus delta variánsát. Ez az első haláleset Romániában, amelyet ennek a vírustörzsnek tulajdonítanak, írta a Transindex.ro portál.
Az országos oltási kampány vezetője azt mondta: a delta vírustörzzsel diagnosztizált romániai fertőzöttek nem külföldről hozták magukkal a betegséget. Valeriu Gheorghita szerint augusztus végén a Covid-betegek 90 százalékánál ez a törzs dominál majd Romániában.
A német kancellár szerint az Európai Uniónak egységesebb utazási szabályrendszert kellene kialakítania, hogy fel tudja venni a harcot a delta-variánssal szemben, közölte a Portfólió. Angela Merkel úgy látja: az uniós országoknak össze kellene fogniuk ebben a kérdésben, különösen azon beutazókkal szemben, akik az indiai mutáns terjedése szempontjából kockázatos régiókból jönnek. Hozzáfűzte: aggódnak a delta-variáns miatt.
Évente emlékeztető oltásra lesz szükségük a Covid–19-betegséggel szemben a legsérülékenyebb embereknek, így az időseknek, hogy védve legyenek a különböző variánsokkal szemben. Ezt jelezte az Egészségügyi Világszervezet egy nem hivatalos dokumentumban, írta a távirati iroda.
A Moderna- és a Pfizer-vakcinagyártók, illetve ez utóbbi német partnere, a BioNTech azon a véleményen vannak, hogy a világnak rövidesen szüksége lesz emlékeztető oltásokra, hogy fenn tudják tartani a védettség magas szintjét, de ennek bizonyítékai továbbra sem világosak.
Felvetődött: a lakosságot általában kétévenként oltsák be koronavírus elleni vakcinával.
Az Oxfordi Egyetem kutatói kifejlesztettek egy vérvizsgálaton alapuló módszert, amely előrejelzi az új Covid–19 elleni vakcinák hatékonyságát. Ezzel megnyílhat a lehetőség az oltóanyagok széles körű klinikai próbáinak lerövidítésére, írta a távirati iroda. Jelezték: a fejlesztés és az engedélyeztetési eljárás hosszú hónapokat vesz igénybe. Ugyanakkor nem vizsgálták az úgynevezett sejtes immunválaszt, amely az antitestek mellett az emberi szervezet hatékony fegyvere a fertőzések ellen, és amelyet bonyolult megmérni.
A jelenleg nyolcvan országban jelen levő, a Nagy-Britanniában azonosított alfa-variánsnál nagyjából negyven-hatvan százalékkal fertőzőbb delta-, avagy indiai variáns Európában is domináns törzzsé válhat az előrejelzések szerint.
A delta-variáns augusztus elejére az új koronavírus-fertőzések hetven százalékát, a hónap végére pedig a fertőzések kilencven százalékát fogja okozni az EU-ban és az EGT-ben – olvasható az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ jelentésében, amelyre az Infostart.hu portál hivatkozott.
Az indiai mutánsról megállapították már, hogy az ezzel a törzzsel megfertőzöttek nagyobb eséllyel kerülnek kórházba, egy adag oltás kevésbé véd a kórral szemben. Két dózis viszont szinte ugyanolyan magas védelmet nyújt a delta ellen, mint más variánsokkal szemben.
A japán császár aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a tokiói olimpiai játékok miatt megnőhet a fertőzöttek száma Japánban.
Az uralkodó rendkívül aggódik a koronavírusos fertőzések jelenlegi helyzete miatt
~ közölte Jasuhiko Nisimura, a japán Császári Udvari Hivatal vezetője, hozzátéve: az uralkodó attól is tart, hogy az olimpia miatt még az eddigieknél is nagyobb mértékben nőhet a fertőzések száma.
A japán alkotmány szerint az uralkodó közvetlenül nem szólalhat fel politikai kérdésekben, ez magyarázza azt, hogy a 61 éves Naruhito csak indirekt módon fogalmazta meg véleményét az olimpiával és a járvánnyal kapcsolatban.
A japánok többsége egyébként szintén aggódik az olimpia miatt: egy nemrég készült közvélemény-kutatáson 86 százalékuk válaszolta azt, hogy tart a fertőzésszám emelkedésétől a világjátékok miatt.
Nemrég egyébként kiderült az is, hogy pontosan hány néző lehet majd a helyszínen az olimpia sporteseményein.
Friss kutatás szerint mintegy kétmillió ember szenvedhet long Covidtól Nagy-Britanniában –írta a Portfólió.
Az elemzés több mint félmillió ember megkérdezésével készült; a kérdés az volt; átestek-e a koronavírus-fertőzésen és tapasztalták-e a vírushoz kötődő 29 különféle tünet valamelyikét, ha pedig igen, akkor azok meddig maradtak fent.
A tanulmány szerint 77 ezren mondták azt: koronavírusosak voltak és tüneteik támadtak. Volt, aki fáradtságról, más légszomjról, memóriavesztésről vagy koncentrációs problémákról, illetve álmatlanságról, mellkasi fájdalomról számolt be.
Romániában 68 új fertőzöttet diagnosztizáltak több mint 28 ezer teszt kiértékelése után az utóbbi 24 órában, írta a Maszol.ro. Szerdán heten lelték halálukat a Covid–19-kórban és szövődményeiben. Jelenleg 611 beteget kezelnek kórházban, közülük 125 pácienst kell intenzív osztályon ápolni.
Újabb lazító intézkedések bevezetéséről döntött a bukaresti kormány. Florin Cîţu miniszterelnök bejelentette: mind a zárt térben tartott, mind a szabadtéri sportrendezvények esetében a helyek ötven százalékát foglalhatják el a nézők.
A szabadtéri előadásokon, koncerteken, fesztiválokon és kulturális rendezvényeken 2500 ember vehet részt, írta a Transindex.ro portál.
Az esküvőkön, keresztelőkön és más magánrendezvényeken szabadtéri helyszínen 150 fő, zárt térben százan lehetnek jelen korlátozások nélkül. A szállodák, panziók és más kereskedelmi szálláshelyek befogadóképességük száz százalékát kihasználhatják.
Szerbiában nyolcvan új fertőzöttre bukkantak az elmúlt 24 órában, 8352 teszt elvégzése után, írta a PannonRTV.com. Szerdán nyolc beteg életét követelte a Covid–19 és szövődményei. A járvány kezdete óta 7019 fertőzött nem tudott megbirkózni a kórral. Jelenleg 324 pácienst kezelnek kórházban, 16 fertőzött szorul lélegeztetőgépre.
Nem lesz kötelező maszkot viselni szabadtéren, ha tartható a legkevesebb másfél méteres távolság másoktól – ismertette a Spanyolországban június 26-án életbe lépő rendelkezést az egészségügyi miniszter a kormány rendkívüli ülését követően csütörtökön Madridban.
„A maszkviselés a járvány szimbóluma” – fogalmazott Carolina Darias, emlékeztetve, hogy a dél-európai országban tavaly július óta kötelező zárt és szabadtérben is maszkot hordani a hat évnél idősebbeknek.
Mint mondta, az új fertőzöttek csökkenő száma, a kórházak igénybevételének mérséklődése és az oltási kampány előrehaladása mind hozzájárul ahhoz, hogy bizonyos szabadtéri helyszíneken már levehető a maszk.
A tárcavezető ismertetése szerint meghaladta a 15 milliót azok száma, akik már megkapták a koronavírus elleni vakcinának a gyártó által előírt összes adagját, tehát a lakosság teljes átoltottsága 32 százalékos. Az első dózist több mint 23,7 millió ember, a lakosság ötven százaléka kapta már meg.
Spanyolország volt az első az európai uniós országok közül, ahol elérte a száz százalékot a nyolcvan évnél idősebb lakosság átoltottsága.
Törölték az amerikai nyilvántartásból a koronavírus legkorábbi mintájából származó génszekvenciák adatait Kína kérésére – közölte a Portfolio.
Korábban éppen kínai kutatók kérésére kezdték el tárolni amerikai adatbázisban a koronavírus legelső, vuhani változatának génszekvenciáit.
Amerikai hivatalos szervek aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy ezzel a lépéssel megint csak a vírus eredetének vizsgálatát teszi nehezebbé Peking.
Szlovákiában a körzeti orvosok és a gyermekorvosok is beadják a koronavírus elleni vakcinát. A rendszerbe, eddig 64 orvos jelentkezett, írta az Ujszo.com. Az oltóközpontok továbbra is nyitva állnak az érdeklődők előtt.
Ukrajnában kismértékben tovább gyorsult a koronavírus-járvány terjedése, csütörtökre megközelítette az ezret az új betegek száma, viszont kevesebb volt a halálos áldozat, mint az előző napon, az aktív betegek száma pedig 22 ezerre csökkent.
A hivatalosan közölt adatok alapján az elmúlt napban 937 új esettel 2 231 914-re nőtt az azonosított fertőzöttek száma. A növekmény több mint százzal haladja meg a megelőző napiét.
Az elhunytak száma 58-cal 52 181-re emelkedett, míg előző nap számuk hetven volt. Eddig 2 157 732-en gyógyultak meg, közülük az elmúlt napban csaknem két és félezren, az aktív betegek száma így több mint másfél ezerrel tovább csökkent 22 001-re. Kórházba 559 koronavírusos, illetve fertőzésgyanús beteg került, míg a megelőző napon számuk 419 volt.
Dán egészségügyi tisztségviselők koronavírus-tesztelésre buzdítják azokat, akik nézőként ott voltak a koppenhágai dán–belga Európa-bajnoki labdarúgó-mérkőzésen, mert már legalább hármukról bebizonyosodott, hogy megfertőződtek az indiai, avagy delta-variánssal – írja az MTI.
A mérkőzés június 17-én volt. Magnus Heunicke dán egészségügyi miniszter szerdán Twitter-üzenetben tudatta, hogy mintegy négyezer néző ült közel azokhoz, akiknek a tesztje pozitív lett.
Az indiai eddig a legagresszívebben terjedő vírusvariáns, az Egyesült Királyságban az új fertőzéseknek már a 90 százalékát ez okozza.
Dániában április 2-a óta 247 delta-variánsú fertőzést jegyeztek fel.
A második egymást követő napon nem jelentettek halálesetet a koronavírussal összefüggésben a Magyarországgal szomszédos Szlovákiában – olvasható az Új Szó oldalán.
Az 5,45 milliós államban a beoltottak száma 1 978 168, azaz a Szlovákiában élőknek még a fele sem kapta meg a védőoltást, azonban a heti tesztelés ingyenes számukra. Ennek megfelelően szerdán 4208 PCR-teszt készült, ezekből mindössze 36 lett pozitív, ami szintén örömteli adat. Az elhunytak száma nem nőtt, maradt 12 502. Jelenleg 233 személyt ápolnak a kórházakban Covid–19-fertőzéssel, vagy annak gyanújával, ez kettővel több, mint az előző napon. Ami még tudható, hogy szerdán 6277 személy kapta meg a koronavírus elleni vakcinát.
Július 19-ig az összes korlátozást szeretnék eltörölni az Egyesült Királyságban – erről beszélt George Eustice környezetvédelmi miniszter a Sky Newsnak.
A politikus azt is elmondta, ha nem lesz már kötelező a beltéri maszkviselet, valószínűleg ő sem fogja hordani.
"What we want to do on 19 July is remove all of the legal restrictions."
— Sky News (@SkyNews) June 24, 2021
George Eustice says the objective is to end the 'legal compulsion' to wear face coverings indoors, adding 'a lot of people want to shed those masks'.
Latest on #COVID19: https://t.co/2nGnoLdpbL #KayBurley pic.twitter.com/IU01c6Q6eK
Ha egyszer azt mondják, hogy biztonságos nem viselni, szeretnék visszatérni a normális kerékvágásba – mondta, hozzátéve, tudja, hogy sokan mások is így szeretnének tenni, de amíg szükséges a pandémia kontroll alatt tartásához, addig természetesen mindenki máshoz hasonlóan tartja magát a maszkviselési kötelezettséghez.
Tévút lenne az új típusú koronavírus okozta betegség elleni védelemre kifejlesztett oltóanyagok szabadalmi jogának megszüntetése – jelentette ki Angela Merkel német kancellár.
A német szövetségi parlamentben mondott beszédében Merkel kiemelte: szerinte a vakcinák iparjogvédelmének „politikailag kikényszerített” visszavonása hátráltatná a kutatás-fejlesztést.
Máskor is szükség lesz majd új oltóanyagokra, és kifejlesztésükhöz elengedhetetlen a szellemi tulajdon védelme. Ezért a szabadalmak feloldása helyett licencek – gyártási engedélyek – révén kell javítani az ellátást a Covid–19 elleni oltóanyagokból
– idézi az MTI a szeptemberi Bundestag-választás után visszavonuló politikust, aki valószínűleg utoljára szólalt fel a parlamentben.
A kérdésben az Európai Parlament képviselői is megosztottak, kompromisszumos megoldásként a szabadalmi oltalom ideiglenes feloldását vetették fel a testületben. A szabadalmi jog közvagyonná tétele nem európai ötlet, az Egyesült Államokban is megoszlanak a vélemények róla.
Oroszországban az elmúlt egy nap alatt 20 182 új koronavírus-fertőzöttet diagnosztizáltak – közölte az orosz operatív törzs nyomán az MTI.
Ez 14,71 százalékkal több, mint egy nappal korábban, és a legmagasabb adat január 24. óta. Akkor 21 127 új esetet jegyeztek fel.
A járvány kezdete óta Oroszországban 5 388 695 fertőzést mutattak ki.
Egyetlen nap alatt mintegy 24,1 millió dózis koronavírus elleni vakcinát adtak be Kínában – írja a The Guardian.
Az összesen beadott oltások száma ezzel elérte az 1,096 milliárdot az országban.
Nem mindennapi viszontagságokon van túl az a 72 éves brit férfi, aki már több mint 10 hónapja koronavírusos. A bristoli Dave Smitht egészen pontosan 305 napja sújtja a járvány. A The Guardian beszámolója szerint az egykori autóoktató – mint mondja – felkészült már a halálra, és ha mennie kell, akkor kész meghalni.
A férfi azt is elárulta a BBC-nek, hogy néha öt órán keresztül köhögött. Eddig 72 pozitív tesztet produkált, és összesen hétszer volt már kórházban.
A Microsoftot arra kérik, hogy tavalyhoz hasonlóan idén is korlátozza a munkatársak utazásait, és a szakmai fórumokat videókonferencián tartsák meg környezetvédelmi okok miatt. Az IT-óriás munkatársai és klímaaktivisták nemrég hívták közösen életre azt a Just Use Team kampányt, melynek célja az éghajlatváltozás elleni globális küzdelem.
A koronavírus-járvány kitörése előtt a Microsoft üzleti utazásai több üvegházhatásúgáz-kibocsátással jártak, mint néhány ország éves átlaga.
A Sky News úgy értesült, hogy Anglia felveszi a zöld listára a spanyol autonóm tartományként működő Baleár-szigeteket és Máltát is. Ez azt jelenti, hogy azok az angolok, akik megkapták mind a két oltást a koronavírus ellen, szabadon utazhatnak, és karanténkötelezettség nélkül térhetnek vissza a hazájukban. Szó van arról is, hogy a második oltásukat megszerzők mindenféle korlátozás alól mentesülnének.
A brit televízió szerint Matt Hancock egészségügyi miniszter csütörtökön fog bejelentést tenni erről, csak az a probléma, hogy Angela Merkel német kancellár deklaráltan nem szeretné, hogy a britek korlátozás nélkül utazhassanak az Európai Unió tagországaiba.
A világon 179 537 489 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 3 890 422 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint csütörtök reggeli adatai szerint.
Egy nappal korábban 179 105 648 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma pedig 3 880 875 volt. A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2 vírus okozta Covid–19 nevű betegség
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.
A görög hatóságok a koronavírus-járvány enyhülése miatt úgy döntöttek, hogy feloldják a kötelező szabadtéri maszkviselést – írja a The Guardian. Az athéni kormány nemrég határozott úgy, hogy június 28-tól ugyancsak feloldja az éjjeli kijárási korlátozást. Azok számát, akik az éttermekben egy asztalnál ülhetnek, az eddigi hatról 10-re növelik, míg az esküvők létszámát 300-ban maximálják.
Görögországban szerdán 520 új koronavírus-fertőzöttet és 14 halottat regisztráltak, így a fertőzöttek száma összesen 419 455, míg a halottaké 12 595.
Szívizomgyulladást okozhatnak a Pfizer/BioNTech és a Moderna gyógyszercégek vakcinái – figyelmeztet az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyeleti Hivatal (FDA). A riasztó mellékhatás fiataloknál és a serdülőknél fordulhat elő, de az eddigi tapasztalatok alapján csak nagyon ritka esetekben.
Mindeközben az amerikai járványügyi hatóság (CDC) is megállapította, hogy
„valószínű kapcsolat” van a serdülő kamaszok és fiatal felnőttek körében tapasztalható ritka szívgyulladás, valamint az említett vakcinák között.
Az illetékes orvosi munkacsoport tanulmánya szerint az mRNS-alapú vakcinával végzett oltás megnöveli a szívizomgyulladás (myocarditis) vagy a szívburokgyulladás (pericarditis) kockázatát a második oltást követően, főként a férfiak körében.
A Pfizer korábban úgy nyilatkozott, hogy nem tapasztalt az általánosan elvárhatónál magasabb arányú szívgyulladást, a Moderna pedig nem talált oksági összefüggést az oltás és a szóban forgó mellékhatás között.
Egyelőre csak a Pfizer vakcináját engedélyezték a 12 és 15 év közöttiek oltására mind az Egyesült Államokban, mind az Európai Unióban. Utóbbi járványügyi hatósága épp szerdán sürgette az oltási kampány felpörgetését, mert félő, hogy az oltatlan fiatalok körében elterjed a delta-vírusvariáns, ami akár újabb járványhullámot idézhet elő ősszel Európában.