Vitézy Dávid korábbi főpolgármester-jelölt szerint Gyurcsány Ferenc javaslata, miszerint az árvíz miatt azonnal vissza kell engedni a fővárosnak az autókat a Lánchídra, teljes félreértése a mostani helyzetnek.
Mint a Facebookon írta, a 2013-as rekordárvíz idején a BKK vezérigazgatója volt, és akkor is le kellett zárni mindkét rakpartot, sőt egy ponton az Árpád fejedelem útját és a Margit híd budai hídfőjének térségét is, a parti villamosvonalakkal együtt.
Azt tettük, amit egy ilyen volumenű lezárás kapcsán egyedül tenni lehet: mindenkit a közösségi közlekedés igénybevételére kértünk, és rendkívüli buszsávokat jelöltünk ki minden torlódó szakaszon, akár a Dunától távolabbi pontokon is, ahol a buszok számára ez szükséges volt
– írta. Vitézy Dávid hozzátette, hogy megerősítették és sűrítették a közösségi közlekedést, a metrókat, a legfontosabb villamos- és buszjáratokat, és még a régi villamosok is visszatértek sok év szünet után a nagykörútra hogy sűrűbb lehessen a menetrend. Az egykori főpolgármester-jelölt kiemelte, hogy
a közösségi közlekedés megerősítése az egyetlen helyes válasz most is,
és bízik abban, hogy erre készül a Főváros és a BKK.
„Azzal ugyanis, ha a DK javaslata szerint a Lánchídra visszaengednénk az árvíz miatt a közúti forgalmat, csak egyet érnénk el: még nagyobb dugó lenne, és a 16-os, 105-ös, 178-as, 210-es, 216-os buszok is a dugóban vesztegelnének” – véleményezte Vitézy Dávid.
Mint írta, szerinte egy ilyen rendkívüli árvízi helyzetben nem kevesebb buszsáv kell, hanem több. Megjegyezte, hogy van kritikája a BKK működésével kapcsolatban, amit el is szokott mondani, de szerinte pont
az árvízi veszélyhelyzet idején hagyni kéne a közlekedési, és persze a vízügyi, katasztrófavédelmi szakembereket dolgozni, s ahol lehet, inkább segíteni a munkájukat.
„Ezt javaslom minden fővárosi politikai szereplőnek, különösen azoknak, akik még két hétig elvben a városvezető koalíció részesei is, tehát a Facebook-ötletelés helyett az lenne a feladatuk, hogy dolgozzanak és vezessék a várost” – tette hozzá Vitézy Dávid.
A csehországi áradások halálos áldozatainak száma háromra emelkedett – közölte az Új Szó.
Tomas Kuzel, a morva-sziléziai régió rendőrségi igazgatója hétfőn bejelentette, hogy két halottat találtak Krnovban, ahonnan az összes többi áldozat is származik. Petr Fiala miniszterelnök tegnapi tájékoztatójában a jelenlegi helyzetet Ostravában és Dél-Csehországban nevezte a legrosszabbnakEz a térségben az egyik legsúlyosabban érintett terület. Hét személyt továbbra is eltűntként keresnek.
Csehországban összesen 13 500 embert evakuáltak és több mint 600 embert mentettek meg az áradások elől. A rendkívüli helyzet ellenére megtartják időben a regionális és szenátusi választásokat most pénteken és szombaton.
Az ország déli és délnyugati részén kedden még várható eső. Az éjszakai esőzések miatt azonban ma tovább emelkedik a folyók vízszintje Dél-Csehországban. Mintegy 30 mérőállomás jelentett magasabb árvízszintet.
Az árhullám okozta megnövekedett feladatok ellátását napról napra nagyobb létszámban segítik a katonák, mostanra mintegy 1400-an vannak a gátakon, de annyi katona megy a gátakra a következő órákban és napokon is, amennyi csak kell – közölte Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter.
A miniszter hangsúlyozta, hogy a Duna mentén éjjel-nappal teljesítenek szolgálatot a honvédek, Győr-Moson-Sopron vármegyében Mosonmagyaróvár térségében, két Komárom-Esztergon vármegyei településen: Neszmélyben és Pilismaróton, valamint Pest vármegyében Vácnál.
Ezen kívül katonákat vezényelnek más településekhez, így a védekezésben részt vesznek a katonák Szobon, Zebegényen, Kismaroson, Dunabogdányon és Leányfalun át Sződligetig.
A közvetlen életveszély elhárítása és a vad védelme érdekében szerdától teljes erdőlátogatási tilalmat rendeltek el a Gemencben, ahol megindult a vadak mentése és megkezdődtek az árvízvédelmi munkálatok – közölte a Gemenc Zrt. kedd reggel az MTI-vel.
Az erdőgazdálkodással foglalkozó társaság a közleményében azt írta, hogy a felázott erdőtalaj és a fakidőlések kockázata jelentősen megnőtt, valamint a nyári gátak töve is felázott, ami miatt a hullámtéren belüli időszakosan ármentett területekre is betörhet a víz. A vészhelyzetet tovább fokozza, hogy a Duna gyors emelkedése miatt a területen a víz erős sodrással lesz jelen.
A tiltás a teljes Gemenci erdőre, valamint a Mohács és Paks környékén, a Duna hullámterében lévő erdőterületekre és az erdőterületek közötti egyéb, erdőgazdálkodási tevékenységet szolgáló földterületekre vonatkozik.
A Gemenci erdő nyugati határán található, a Duna jobb parti árvízvédelmi töltésén Pörböly és Keselyűs között tilos tartózkodni, kizárólag a védekezésben részt vevő szakemberek használhatják a védműveket.
A társaság mindezeknek megfelelően leállította a Gemenci Állami Erdei Vasút közlekedését és zárva lesz a pörbölyi ökoturisztikai központ is, valamint elmaradnak az ökoturisztikai programok és a hétvégére tervezett erdei vasúti nap is.
Az elkövetkezendő időszak válságos napokat, heteket hoz az erdei állatok életébe – írták, kitérve arra, hogy „az állatvilág számára a lehető legkisebb emberi zavarás biztosíthatja a minél nagyobb arányú túlélés lehetőségét”.
A társaság azt kéri, hogy az árhullám elvonulásáig személyes jelenlétével senki se zavarja az állatok menekülését és az erdészek, vadgazdálkodási szakemberek mentési és árvízvédelmi munkáját. A vadak védelme érdekében már megkezdődött a vadvédelmi dombok feltöltése takarmánnyal.
A nyugati, délnyugati valamint a főváros környékén fokozatosan szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre több helyen naposra fordul az idő. Napközben azonban az északkeleti harmadban felhősebb idő valószínű, ott helyenként zápor, kis eséllyel egy-egy zivatar is előfordulhat – írja a Hungaromet.
Napközben 15-23 fok várható.
A Duna áradása miatt Svájcban a Thurgau Prestige nevű svájci folyami sétahajó 102 utasának és a személyzet 40 tagjának fedélzetén kell maradnia Bécsben – írja a Swissinfo.
A portál szerint az emberek szombat óta nem tudják elhagyni a hajót, mivel a mólóhoz vezető stéget elöntötte a víz. A fedélzeten tartózkodó összes utas teljes ellátást kapott, és a helyi hatóságok döntik el, hogy a hajó mikor folytathatja útját, illetve mikor szállhatnak ki az utasok.
Passengers onboard the Thurgau Prestige, a Swiss river cruise boat that was travelling between Linz and Budapest, became stranded on the weekend after heavy rains caused flooding on the Danube in Vienna. https://t.co/KDLAwILADE
— swissinfo.ch (@swissinfo_en) September 16, 2024
Hét falut evakuáltak Tullnerfeldben az alsó-ausztriai árvíz miatt hétfőn és kedd éjjel. A Vöröskereszt ideiglenes szállást hozott létre a Tulln-i városközpontban, amely akár 1000 fő befogadására is alkalmas. Kedd reggel a Vöröskereszt munkatársa, Sonja Kellner beszámolója alapján 450-en voltak a helyszínen.
Ausztriában a folyók és a víztározók szintje az éjszaka folyamán csökkent, ahogy az eső enyhült, de a hatóságok azt mondják, készülnek a második hullámra, mivel további heves esőzések és földcsuszamlások is előfordulhatnak.
Amint arról az osztrák média ma reggel beszámolt, Ausztriában 26 helyre egyáltalán nem lehet eljutni az árvíz miatt.
🚨🇦🇹 Meanwhile in Austria
— Concerned Citizen (@BGatesIsaPyscho) September 16, 2024
Devastating flooding across Eastern Europe with Austria experiencing the worst floods in its history. Clip below from Ladek-Zdroj yesterday.
Flooding is getting worse rapidly across Europe - Climate Change will be blamed.
Reality is this is… pic.twitter.com/AGvQ5TtIfN
Árad az Elba Csehországban és összefolynak az árvizek: Prágától mintegy 41 kilométerre a Moldva épp az Elbába ömlik, és egy nagy tóvá változtatja a térséget – írja a Bild helyszíni riportjában.
Négyzetméterenként több mint 100 liter eső érte a földet, és közel 24 órán át esett az eső Csehországban. A térségben a katasztrófavédelem folyamatosan dolgozik – a csatornarendszerből kilépő vizet az árvízvédelmi falon keresztül igyekeznek visszaszivattyúzni az Elbába – a víz szintje hétfő délutánra elérte az 5,85 méter magasságot, és percről percre emelkedik.
A legmagasabb riasztási fokozat van érvényben, mintegy 6,20 méteres vízszinttel számolnak.
Der aktuelle Pegelstand der #Elbe liegt in #Dresden bei 586cm. Laut Vorhersage soll er noch auf ca. 620cm steigen. Für den Anstieg um etwa 35cm lässt sich die Elbe bis Donnerstag Zeit. Die ersten Vorbereitungen hat die Stadt Dresden und @FeuerwehrDD bereits getroffen.#Hochwasser pic.twitter.com/3Bg6HfMq4F
— Pixel_Roulette (@Pixel_Roulette) September 17, 2024
A Cseh Köztársaság Tűzoltó- és Mentőszolgálatának mentőegysége az X-en tett közzé egy bejegyzést, amelyből kiderül, hogy PTSZ lánctalpas kétéltű járművek is részt vesznek az árvízi mentési munkálatokban.
A posztban azt írták, hogy a járműveket a nehezen megközelíthető helyeken vetik be és adott esetben emberek szállítására is alkalmazzák.
‼️ Na záchranné práce spojené s evakuací osob na území @KrajMsk a @OlomouckyKraj jsme vyčlenili speciální techniku. Pro přepravu osob a materiálu z těžko průjezdných míst byl do Bělé pod Pradědem vyslán také obojživelný pásový transportér PTS 10. pic.twitter.com/wTG01zaIRT
— Záchranný útvar HZS ČR (@zuhzscr) September 15, 2024
Az Európában példátlan árvizek miatt Horvátországban is emelkedik a folyók vízszintje. A következő napokban újabb vízhullám érkezik: a Mura, a Dráva és a Duna vízszintjének emelkedésére is készülnek, ezeken a szakaszokon koncentrálódik az árvízi védekezés Horvátországban – írja a horvát Index.
A helyi vízügyi hatóság jelentése szerint a Duna okozhatja a legnagyobb gondot az országban, a vízhullám tetőzése a következő 7-10 napban várható és elérheti a 700 centiméteres szintet is.
Most először alkalmazzák az árvízi védekezésben a nagymarosi mobilgátat, izgulnak a helyi lakosok – írja a 0627.hu Facebook-oldala. A gát 2 és fél kilométer hosszan védi a Dunakanyar települését.
Az Osztrák Szövetségi Hadsereg a viharvidékeken mindenhol ott van, ahol segítségre van szükség – közölte Karl Nehammer osztrák kancellár.
2400 katona készen áll a homokzsákok feltöltésére, az emberek evakuálására vagy a takarítási munkákra
– tájékoztatott a politikus az X-en.
Das Österreichische Bundesheer steht in den Unwetterregionen überall im Einsatz, wo Hilfe gebraucht wird. 2.400 Soldaten stehen bereit und helfen, Sandsäcke zu befüllen, Menschen zu evakuieren oder Aufräumarbeiten zu leisten. pic.twitter.com/KAfCcNRapm
— Karl Nehammer (@karlnehammer) September 16, 2024
„Legyőzzük az árhullámot, Magyarország megcsinálja” – üzente Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára a közösségi oldalán hétfőn este. Bejegyzésében arra kérte az ellenzéki politikusokat, hogy „ne sértegessék a védekezésben közreműködőket.”
Mint mondta, mindenki kiveszi a részét az árvíz elleni védekezésből, és megköszönte a vízügyesek, katasztrófavédők, rendőrök, katonák, hivatásosak és önkéntesek munkáját. Hozzátette, hogy mindenki teljes erőbedobással dolgozik azon, hogy megfékezzék az áradást. A rendvédelmi dolgozók és a katonák oda mennek segíteni, ahová hívják őket. Szükség esetén 3, illetve 24 órán belül lehet őket mozgósítani - fejtette ki a politikus.
Már Szentendrén és Visegrádon is áll a mobilgát – közölte a kormány a Facebook-oldalán.
A Magyarország Kormánya nevű közösségi oldal azt írta, hogy egész éjszaka dolgoztak a mobilgátak felállításán.
Kisoroszi polgármestere ahirado.hu-nak beszélt arról, beszélt arról, hogy rekordközeli árvízi szintre készülnek, amely akár elérheti a 2013-as 890 centiméteres magasságot is.
Ennek megfelelően elrendelték a harmadfokú védekezési fokozatot, és felkészítették a lakosságot arra, hogy a település várhatóan 6-8 napig el lesz zárva a külvilágtól – foglalta össze a helyzetet a Magyarfórum Facebook-oldala.
Mint írták, a Tahi és Kisoroszi közti bekötőutat várhatóan elárasztja a víz.
Ez a legnagyobb probléma jelenleg, hogy Kisoroszi teljesen elszigetelődhet, és ennek megfelelően kell megoldanunk az ellátási kérdéseket
– nyilatkozta a polgármester.
A település vezetője elmondta, hogy az elzárásra való felkészülés érdekében az önkormányzat biztosítja, hogy az alapvető élelmiszer-ellátás zavartalan legyen, emellett orvosi és tűzoltói ügyeleteket is fenntartanak. A legrosszabb esetben nagy teljesítményű motorcsónakokkal kell éjszakai vészhelyzetben átszállítani a folyón az embereket.
„Folyik a megfeszített védekezés Budapesten. Az érintett cégek vezetőinek tájékoztatása után ma a Fővárosi Vízműveknél kezdődik a nap” – közölte Karácsony Gergely főpolgármester a közösségi oldalán.
Karácsony Gergely újfent hangsúlyozta, hogy az elmúlt évtized legnagyobb árvize közeledik Budapesthez, ezért lezárták a budapesti rakpartokat és keddtől a Margitszigetet is. Mint arról tájékoztatott, a lezárás miatt változott a 34-es busz útvonala, a 2, a 2B és a 23-as villamos pedig keddtől nem jár a Széchenyi tér és a Március 15. tér között.
Azt is elmondta a főpolgármester, hogy jelenleg a Margitszigeten homokzsákokat telepítenek, míg a Római-parton agyaggátat építenek, a csatornazsilipek zárásánál ipari búvárok végzik a feladatukat, továbbá megtették a szükséges lépéseket a biztonságos ivóvízellátás fenntartásáért.
A Boris ciklon rendkívüli viharos időjárást és nagy mennyiségű csapadékot hozott magával a Balaton térségébe, a tó északi és déli partján mért legszélsőségesebb vízszintértékek között 33 centiméter volt az eltérés. Siófoknál vasárnap hajnalban 109 centimétert, Badacsonynál pedig 76 centimétert mértek a szakemberek.
Cikkünket részletesen az alábbi linken olvashatja el.
Pócs János fideszes országgyűlési képviselő rövid Jászsági terepszemle után elindult a Dunántúlra „egy erős jászsági csapattal”, hogy a kritikus pontokon segítse az árvízvédelmi védekezést.
A kormánypárti politikus egy rövid videós bejegyzésben közölte, hogy ő is gumicsizmát húz. Előbb körülnézett a Jászság folyópartjain, ahol felmérték az ottani települések polgármestereivel, hogy fennáll-e az árvíz vagy belvíz veszélye.
Szerencsére itt nálunk minden rendben. Irány a Dunántúl, ahol nagyobb a szükség!
– összegezte a politikus.
Éjfél körül megkezdték a lengyelországi Nysa településen az azonos nevű folyó által átszakított töltés megfoltozását. Többek között úgy, hogy Mi–17-es helikopterekből dobtak le hatalmas – egy tonna anyaggal megtöltött – homokzsákokat a megrongálódott részekre – tájékoztatott a lengyel pap.pl.
Lukasz Nowak százados, az Állami Tűzoltóság opolei regionális parancsnokságának sajtóreferense arról tájékoztatta a lapot, hogy két MI–17-es helikopter érkezett a helyszínre éjfél körül.
Úgy tervezzük, hogy ezek a műveletek több órán át tartanak, lehetőleg reggelig, vagy amíg a lyukat fizikailag be nem foltozzák
– mondta Nowak éjjel három óra előtt.
#ALERT Poland: Authorities opened the gates of the Bóbr River dam, second largest in the country.
— Angry Citizen (@AngryCitizenxx) September 16, 2024
Aerial footage from a Czech Mi-17 helicopter, who is observing the controlled water discharges in the Pilchowice section.
The Polish military is monitoring the situation! pic.twitter.com/Imr1tETWYE
Hétfőn késő este még tűzoltók és Nysa lakói próbálták homokzsákokkal megerősíteni a töltést, a helikopteres művelet idejére azonban kivonultak a gát területéről.
A település gátjának egy szakaszát hétfőn mosta el a folyó vize, Kordian Kolbiarz, Nysa polgármestere azonnali evakuálást hirdetett a 44 ezres város lakóinak. A város vezetője szerint nagy eséllyel az egész várost is elmoshatja a víz, ezért kellett evakuálni a községet.
Nie da się nie kibicować mieszkańcom Nysy w ich heroicznej walce o ocalenie miasta..❤️
— Mischa von Jadczak (@michaljadczak) September 16, 2024
Do całej akcji dołączyła także Straż Pożarna. Na miejscu pojawił się burmistrz. Zdaje się, że mamy do czynienia z akcją "wszystkie ręce na pokład".#powódz
Źródełko to FB Portal Nysa pic.twitter.com/HRRxT7gcwp
A lengyel vízügyi hatóság döntése értelmében a Nysa víztározóból az esti órákban másodpercenként 1000 köbméterről 800 köbméterre csökkentették a víz lefolyását, hogy lehetővé tegyék a gátak javítását, és elősegítsék az emberek evakuálását az árvízzel veszélyeztetett területekről.
A töltés javítási kísérlete jelenleg is zajlik.
Nyirati Klára bajai polgármester nyilatkozatban hívta fel a figyelmet arra, hogy a Nagy-Pandúr sziget, a Dunafürdő és a Méhész-fok területe víz alá kerül majd, ahol ilyen vízállás mellett érdemi védekezésre nincs lehetőség, így ezeket a területeket a lakosságnak még a tetőzés előtt el kell hagynia.
Az érintett területek lakóinak értékeik védelméről, esetlegesen mentéséről saját hatáskörben kell rendelkeznük. A városvezető posztjában hozzátette, hogy akik nem tudnak saját elhelyezésükről gondoskodni, azoknak a bajai önkormányzat átmeneti szállást biztosít.
Dézsi Csaba András, Győr leköszönő polgármestere a Facebook-oldalán közölt képeket arról, hogy hogyan védekeznek az árvíz ellen. Mint írja, a védekezés összehangoltan történik.
Ebben már több évszázados rutinnal rendelkező város vagyunk
– emelte ki a városvezető, aki posztjában köszönetet mondott azoknak, akik részt vesznek az árvíz elleni védekezésben.
Wladyslaw Kosiniak-Kamysz védelmi miniszter bejelentette, hogy a katonai rendőrség fog járőrözni az árvíz sújtotta területekről evakuált emberek otthonaiból történő esetleges lopások megakadályozása érdekében, miután egyesek a fosztogatóktól való félelem miatt nem voltak hajlandók eleget tenni az evakuálási parancsnak − írta meg a TVP.
Az árvízi válságkezelő csoport hétfői ülésén Kosiniak-Kamysz, aki egyben miniszterelnök-helyettes is, felszólította a katasztrófa sújtotta területek lakóit, hogy tartsák be az evakuálási parancsokat.
Hozzátette, hogy élelmiszert és vizet fognak szállítani azoknak, akik nem hajlandók kiköltözni otthonukból. Megnyugtatásul elmondta: „A katonai rendőrség járőrözni fog a kiürített területeken, és minden lopást szigorúan megbüntetünk”.
A válságkezelő csoport a délnyugati Opole régió kormányzójától tudta meg, hogy az „árvízi turizmus” problémává vált, mert az emberek a gátakhoz utaznak, hogy fényképeket készítsenek. Elmondása szerint ez akadályozza a mentőszolgálatok munkáját.
A HungaroMet előrejelzése szerint sem Magyarországon, sem a Duna vízgyűjtőin nem várható érdemi csapadék területi átlagban a következő öt-hét napban.
Kedd hajnalra a legtöbb helyen eláll az eső, és keddtől kezdődően a Kárpát-medence az északi anticiklon déli peremére kerül, így a folytatásban alapvetően száraz légtömeg érkezik az ország fölé. Zivatarra csak az ország északkeleti részén lehet számítani, a maximumok 15 és 23 fok között alakulnak. A folyók hamarosan tetőznek, több településen is harmadfokú árvízvédelmi készültség van érvényben.
Az elmúlt nap történései közül ezek voltak a legfontosabbak:
Az Útinform kedd hajnali tájékoztatása szerint a Duna áradása miatt több utat is lezártak Komárom-Esztergom vármegyében:
Ezen felül a 11-es főúton, Pilismarót térségében árvízvédelmi munkákat végeznek. Az 53-as és az 54-es km között csak a fél útpálya járható.
Pest vármegyében pedig két kerékpárutat is lezártak szintén a Duna áradása miatt:
A Nánási út elején, a Duna part felé vezető, hosszú telek alján áll Gergőék háza. Az épület nagyjából 20 méterre van a Dunától, a hivatalos szakzsargon szerint a Római-part 70 hektáros hullámterében, ami egyben azt is jelenti, hogy árvízvédelmi szempontból mentetlen területen.
Érkezésünkkor a ház mellé már az evezős csónakot is kikészítették, itt találkozunk Gergővel. Problémájának illusztrálásához nem kell annál beszédesebb kép, mint amin megmutatja azt a házfalra húzott vonalat, amely jelzi, hogy szombaton az előrejelzések szerint meddig ér az épületnél a víz.
Riportunkat részletesen itt olvashatja el.
A Paks-Géderlak között üzemelő komp 2024. szeptember 17-től a Duna magas vízállása miatt átmenetileg nem közlekedik. A járatok újraindulásáról tájékoztatást ad majd ki az üzemeltető. A menetrenddel és díjszabással kapcsolatos további információ a Kiszl Hajózási Kft. www.hajozas.net honlapján olvasható vagy a (20) 539-2617-es kikötői telefonszámon kérhető − olvasható a Telepaks oldalán.
Az árvizek miatt a lengyel Nysa polgármestere, Kordian Kolbiarz arra kérte városának 44 ezer lakóját, hogy hagyják el otthonaikat, és keressenek menedéket a magasabban fekvő területeken. A vezető attól fél, hogy a közeli tó bármikor kiönthet, ami hamar elérheti a várost.
A Közép-Európát sújtó Borisz névre keresztelt vihar halálos áldozatainak száma hétfőn 16-ra nőtt, miután újabb áldozatok kerültek elő Csehországban, Lengyelországban és Ausztriában. Budapesten lezárták az utakat és az alsó rakpartot, valamint homokzsákokkal védekeznek az ország egész területén.
Lengyelországban 1 milliárd zlotyt tettek félre az áldozatoknak, valamint Donald Tusk bejelentette a természeti katasztrófa miatti vészhelyzetet – írja a BBC.
Köszöntjük olvasóinkat!
Az elmúlt napokban elérte Európát a Boris ciklon, ami hatalmas mennyiségű csapadékot hozott magával. Az Alpokban lezúduló csapadékmennyiség miatt több folyó vízszintje is megemelkedett, a készültség a Duna, a Lajta, a Rába és a Répce folyók vízgyűjtő területeire is érvényes.
Hétfőn egy percről percre közvetítésben követtük nyomon az eseményeket. Alábbi hírfolyamunkban ma is figyelemmel kísérjük az áradásokkal kapcsolatos európai történéseket, minden fontos hírt megtalál egy helyen. Tartson velünk!