"csak pontosan, szépen, ahogy a csillag megy az égen"
Félmeztelen nővérnek öltözve vonultak fel a Femen aktivistái az észak-franciaországi Henin-Beaumont egyik válsztóhelyiségéhez, ahol Marine Le Pen, a szélsőjobboldali Nemzeti Front (FN) elnöke szavaz. A testükre ezt írták: "antifasiszta oltás".
Sehol sincs sorban állás azokban a szavazókörökben, ahová korábban sokan jelentkeztek át máshonna. Az összes szavazókört be fogják tudni zárni este 7-kor, mondta Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda elnöke vasárnap délután a Nemzeti Választási Bizottság ülésén.
Ezt Török Gábor szúrta ki.
Vagy nagyon szeretne bejuttatni egy magyar euroszkeptikus pártot az EP-be. Ebben a két kerületben 33 százalék szavazott délután háromig.
Az egyik magyarországi szavazókörben állítólag megjelent egy szavazó.
Nézzük, kik voltak a részvételi arányban a pozitív és negatív csúcstartók 2009-ben. Akkor, amikor nálunk 36 százalék ment el szavazni.
A legalacsonyabb részvételi arány 2009-ben
A legmagasabb részvételi arány 2009-ben
Megjegyeznénk, hogy Belgiumban és Luxemburgban kötelező a szavazás. Belgiumban pénzbírságot is kell fizetnie annak, aki nem megy el.
A többi részvételi adatot itt lehet böngészni.
Budapesten délután háromig 26,05 százalék szavazott - ez messze a legmagasabb arány a több megyéhez képest. Eddig 352 290 választó járult az urnákhoz. A részvételi arány Pest, Vas, Heves és Veszprém megyében haladja meg a 19 százalékot. A legalacsonyabb a részvétel
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. Ott 15,58 százalék szavazott eddig.
Így szavaz Svédország liberális konzervatív miniszterelnöke Fredrik Reinfeldt. Nem libben a függöny, nem zörög a haraszt. A miniszterelnök pártja a felmérések szerint a második helyen fog végezni.
Továbbra is nagyon alacsony a részvétel. Délután háromig a választásra jogosultak 19,3 százaléka szavazott. Öt évvel ezelőtt ilyenkor 24,09 százalék ment el szavazni, 2004-ben pedig 25,5 százalék. Már alig valamivel több mint három óra van csak hátra az urnazárásig.
75 százalékos részvételi arány mellett a Munkáspárt vezet 53 százalékkal. A konzervatívok negyven százalékon állnak. Ha ez így marad, a Munkáspárt a Máltának fenntartott hat EP-képviselői helyből négyet vihet el. (MTI)
Az elmúlt hetekben interjúkat készítettünk az Európai Parlamenti választáson induló parlamenti pártok képviselőjelöltjeivel, a szocialista Szanyi Tiborral, a fideszes Szájer Józseffel, Jávor Benedekkel az Együtt-PM-től, Meszerics Tamással, az LMP listavezetőjével, valamint a DK-s Molnár Csabával.
Az Európai Parlamenti választás!
"Alig pár perce voltam szavazni. Tömeg nincsen, de pár ember folyamatosan érkezett amíg szavaztam. Épp az első urnát zárták, ami elvileg 2400 szavazatot jelent. Ennyien már tehát biztosan szavaztak helyi idő szerint fél kettőig" - írta egy olvasónk Londonból.
A börtönben ülő 18 200 fogvatartottból 5330-an voltak jogosultak a voksolásra, közülük 803-an szavaztak, közölte a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BVOP). A börtönben szavazók között öt külföldi állampolgár is volt. Az alaptörvény szerint nincs választójoga annak, akit bűncselekmény elkövetése vagy belátási képességének korlátozottsága miatt a bíróság a választójogból kizárt. A szabadságvesztés végrehajtása alatt szünetel az elítélt joga ahhoz, hogy jelöltként induljon a választáson, és ha a közügyektől is eltiltják, akkor nem is választhat. (MTI)
Legkésőbb vasárnap délután 4 óráig meg kell semmisítenie a Fidesznek (EP) a szavazóköri névjegyzékben szereplő választópolgárok (választási irodától kapott) adatait. Az európai parlamenti választáson listát állító pártok kampánycélokra kikérhették a szavazóköri névjegyzékben szereplő választópolgárok nevét és lakcímét a Nemzeti Választási Irodától (NVI). Az NVI-től egyedül a Fidesz vásárolta meg az adatokat 2 131 500 forintért. Ezeket az információkat kizárólag közvetlen politikai kampányra lehetett felhasználni, tilos volt másolni és továbbadni. A listák megsemmisítéséről készült jegyzőkönyvet a Fidesz három napon belül köteles átadni az NVI-nek. (MTI)
Megbotlott és elesett, miután belépett a szavazóhelységbe. Kihívták hozzá a mentőket, akik megvizsgálták, és a szavazás után a saját felelősségére távozott. A szavazást nem kellett megszakítani. (választás.hu)
Azt a politikust kell az Európai Bizottság élére jelölni, aki "elöl végez" a választáson, "mindegy, hogy az Jean-Claude Juncker vagy Martin Schulz", mondta az Európai Néppárt elnöke a Die Weltnek. Joseph Daul szerint
nem lehet megtenni, hogy bemutatunk a választóknak két csúcsjelöltet, a választás után pedig egy harmadikat varázsolunk elő a kalapból bizottsági elnöknek. Ez a választók becsapása lenne.
Bár a Lisszaboni Szerződés szerint az Európai Bizottság új elnökét az EP-választások eredményének figyelembe vételével kell megválasztani, Angela Merkel német kancellár ebben nem foglalt el egyértelmű álláspontot. (MTI)
Az alacsony részvétel nemcsak a szép időnek és a gyereknapnak tulajdonítható, hanem annak is, hogy egyes pártok kampánya nem a lényegi kérdésekről szólt, mondta Széll Bernadett a Nyugati téren. Az LMP nagyon fontosnak tartja a szavazást, ezért aktivistáik urnazárásig kint lesznek az utcán, már csak azért is, mert Széll Bernadett szerint
az LMP szavazói olyanok, akik az utolsó pillantra hagyják a szavazást.
Csiba Katalin 30 százalék körüli részvételi arányra tippelt, de szerinte siker az lenne, ha legalább az országgyűlési választások részvételi arányát sikerülne elérni.
Egész pontosan Hornbergnél járunk Freiburg közelében. Itt a Fekete-erdőt szimbolizáló bojtos kalap a fej dísze. Máshol is szívesen indulnak szavazni népviseletben.
Én nem csak beülnék, hanem rendszeresen járnék is vele!
Londoni külképviseletünkön 701 magyarországi állandó lakcímmel rendelkező szavazó vetette fel magát a névjegyzékbe.
A szlovákiai magyar pártok között évek óta éles vetélkedés zajlik. Egyvalamiben azonban úgy tűnik egyetértés van közöttük: a kisebbségi jogok érvényesítését elvárják az EU-tól. Itt olvashatja az EUrológus páros interjúját Simon Zsolttal, a Híd-Most, illetve Csáky Pállal, a Magyar Közösség Pártjának (MKP) listavezetőjével.
Az NVI friss adatai szerint 13 óráig a választók 15,9 százaléka adta le a szavazatát. Áprilisban ilyenkor már közel százból madjnem 35 ember voksolt. A hagyományosan aktívabb Budapesten délután egyig 21,11 százalék szavazott.
Orbán Viktor miniszterelnök reméli, hogy az európai parlamenti (EP-) választás magyarországi részvételi aránya legalább az európai középmezőnyben lesz.
"Nem szeretném, hogyha méltatlan képet mutatna Magyarország az európai elkötelezettséget illetően, márpedig a részvételi arány erről is beszél" – mondta a kormányfő az MTI-nek.
A miniszterelnök arra bíztatta a választókat, menjenek el voksolni, "ne vegyék félvállról a dolgot", ez egy fontos ügy Európának és a magyaroknak is, mert nem mindegy, kik képviselik az országot az unióban a következő években.
Az Egyesült Baloldal/Északi Zöldek az Európai Parlament a radikális baloldali pártok gyűjtőszervezete, most 35 képviselővel, de az előrejelzések szerint akár meg is duplázhatják EP-képviselőik számát. Az egyik jelszavuk, a „Szociális Európa" azt takarja, hogy a frakció minden elképzelhető szociális követeléshez készséggel adja a nevét: az alapjövedelem, az uniós minimálbér, a lakhatási jog alapjogként való elismerése mind ott szerepelnek a GUE/NGL ígéretei között. Egy másik alapelv a piacellenesség.
Magyarország mellett 20 uniós tagországban szavaznak vasárnap reggel óta. Így áll a szavazás Európában:
Semmilyen incidensről nem érkezett hír a többi, ugyancsak vasárnap szavazó uniós tagállamból sem.
Miután csütörtökön az Egyesült Királyságban és Hollandiában, pénteken Írországban, pénteken és szombaton a Cseh Köztársaságban, szombaton pedig Lettországban, Máltán és Szlovákiában adhatták le szavazatukat a polgárok, vasárnap - Magyarországgal együtt - 21 tagállamban kezdődött meg a szavazás. (MTI)
Bízunk benne, hogy a palóc népviselet mellett később más népviseletek is megfordulnak a szavazóhelységekben. Rimóc, 1-es számú szavazókör.
A szavazók mellett a pénz is eltűnt a városból. Egy óra alatt nem találtunk olyan bankautomatát, amiben pénz lett volna.