Tudja, mitől Norma a Normafa?
Én csak most tudtam meg a XII. kerületi Ittlakunk cikkéből, akik a Fortepanról szerezték információikat, hogy milyen fantasztikus története van annak, hogy Normafának hívják a híres kirándulóhelyet.
A Budai Tájvédelmi Körzethez tartozó síelőhelyet eredetileg Viharbükknek hívták.

A Normafa eredetileg egy terebélyes, öreg bükk volt, ami alatt a mondák szerint még Mátyás király is megpihent, egy másik változat szerint a király születésekor sarjadt ki a fa. A fát többször is villámcsapás érte, és 1927. június 19-én egy villám végleg elpusztította. A Fortepan képén 1900 körül látható a fa.
A fa arról kapta nevét, hogy a Nemzeti Színház tagjainak kedvelt kirándulóhelye volt. A színészek, amikor nem volt színházi előadás – ide jártak pihenni, és egy alkalommal, 1840-ben Nyáry Pál átnyújtotta Schodelné Klein Rozália világhírű operaénekesnőnk részére a közönség ajándékát, egy ezüst sarlót, aki örömében ekkor elénekelte Bellini Norma című operájának Casta Diva nagyáriáját, ami így kezdődik: "Casta Diva, che inargenti queste sacre antiche piante" (Szűzi Istennő, aki beezüstözöd ezeket a szent, öreg fákat).
A Norma főhőse egy druida papnő, aki Galliában, sötét sűrű rengeteg mélyén a holdistennőhöz küldi fel imáját.