"Nevetséges, ilyen nincs, hogy csak úgy kiesik valaki bobból" - jegyezte meg Gyulai Márton, aki két olimpián is a magyar bobok kormányosa volt annak kapcsán, ahogy a női kettesek versenyében felborult a német egység. 130-as sebességnél történt a baleset és a toló, Romy Logsch kiesett a bobból, és csak csúszott utána.
A BBC egyik téli olimpiai kommentátora, Ed Leigh nem csak magyarázza, csinálja is: végigment egy szkeletonnal az innsbrucki jégteknőn.
A versenyben a tizenhatodik lett a japán női bobkettes, de a jármű festéséért többen odaadták az egységnek a nem létező művészi aranyat. Hagyományos japán dizájnba bújtatták a bobot.
Magabiztos versenyzéssel a kanadai Kaillie Humphries, Heather Moyse kettőse nyerte a női bobosok vancouveri versenyét. Mögöttük a kettes számú hazai egység, valamint a második számú amerikai kettes végzett.
Két évvel ezelőtt gyakorlatilag már alig látott valamit, mégis vezette a közel 150-nel száguldó bobot Steven Holcomb. Az amerikai kormányost azóta megműtötték, állandó kontaktlencsét építettek be neki, és tavaly világbajnok lett.
Megközelíthetetlen, hideg profi - jellemzik a bobozás Jégemberét, a most már négyszeres olimpiai bajnok német kormányost, André Langét. Sportága legeredményesebbje lett Vancouverben, de a négyesek versenye még hátravan.
A kívülálló számára egy bob - de mondhatnánk a többi csúszósportágat is - irányítatlanul robog lefelé egy jégteknőben és valahogy véletlenszerűen eljut a célba. A dolog majdnem így néz ki, de valójában mégsem.
A grúz Nodar Kumaritasvili vancouveri tragédiája a szánkózás veszélyeire irányította a figyelmet, pedig a csúszósportok közül eddig messze a bobozás követelte a legtöbb halálos áldozatot. Kutatásaink alapján legkevesebb negyvennégy halálos baleset történt már a világ jégcsatornáiban, ezek közül kettő áldozata volt szánkós, egyé szkeletonos, a többiek mind bobosként haltak meg.
Itt nincsenek hirtelen mozdulatok, és igenis irányítani kell azt a szerkezetet a jégteknőben - állítja a bobozásról Gyulai Márton, a két olimpián is járt kormányos. A bob a legköltségesebb a három csúszósportág közül, amelyhez egyrészt egy drága eszköz, a kormányostól technikai képességek, a többi csapattagtól gyorsaság és nagy tolóerő kell. Aztán lehet száguldani, bőven száz kilométer felett óránként.
Az egyébként is életveszélyesnek számító csúszósportok közül a szkeleton végképp a na, ezt már tényleg nem kategóriába: fejjel előre csúsznak le jégteknőben, ahol a bobosokat egy egész doboz védi, vagy ahol a szánkósok legalább a hátukon lehetnek. A szkeletonos arcától centikre van csak a jég, ám ez a műfaj lényegesen lassabb, mint a két rokonsport. És jelentősen olcsóbb is.
"Ezekben a sportokban mindig emberi mulasztás eredménye a tragédia, a sportoló rossz döntése vezet a halálhoz" - állította a grúz szánkós, Nodar Kumaritasvili múlt pénteki végzetes balesete kapcsán nagyon határozottan Gyulai Márton. A Magyar Atlétikai Szövetség (MASZ) főtitkára a 2002-es és a 2006-os téli olimpián versenyzett a magyar bobok kormányosaként.
Bár a grúz Nodar Kumaritasvili halála megrázta a szánkósokat, többen zúgolódtak, amikor a szervezők a tragédia miatt lejjebb vitték a rajtot és ezzel lerövidítették a pályát. A húszéves aranyérmes, Felix Loch győzelme nem abszolút meglepetés, azonban előzetesen az olasz Zöggelert vagy az orosz Gyemcsenkót várták az élre.
A kenuról szánkóra váltott Pulai Imre szerint a legnagyobbak is borulnak, sőt, van olyan klasszis, aki kifejezetten sokat esik, mert annyira a határon próbálkozik.
A grúz Nodar Kumaritasvili pénteki halála ellenére a terveknek megfelelően magyar idő szerint vasárnap hajnalban a férfiak versenyének első futamával megkezdődött a szánkósok vancouver programja. A versenyzők a tragédia emlékére fekete szalagot viselnek, a szervezők a pályáról levágták az utolsó kanyart, ahol a grúz tragédiája történt.
A szánkót a többi csúszósporthoz hasonlóan az európaiak, azon belül is a németek, illetve az olaszok uralják.
Vancouverben három szánkós aranyért küzdenek. A páros elvileg nyitott a nőknek is, de még soha nem indult az olimpián nő ebben a számban.
Férfiak: egyes
Nők: Egyes
Páros (vegyes)
Az egyesekben négy-négy futamot rendeznek, két nap alatt. A párosoknál két futam dönt. Mindhárom versenyszámban összeadják a futamok időeredményeit, és a leggyorsabb nyer.
Kevés eszetlenebb dolgot lehet elképzelni, mint azt, hogy lecsússzunk egy lejtős jégteknőben úgy, hogy a nyakunk gyakorlatilag ki van merevítve, nem látjuk, hogy pontosan merre is haladunk, nincs fék a szánkón, amin amúgy alig fér el a seggünk, mindezt ráadásul néha úgy, hogy valaki az ölünkbe simul, és különben is nem egy ember halt már ebbe bele. A szánkósok pedig pont ezt teszik.
A világ legnehezebb csúszópályájának tartják a whistlerit, ahol pénteken edzés közben meghalt a 21 éves grúz Nodar Kumaritasvili. Azért nehéz, mert gyors, mondja Pulai Imre, aki szintén bukott már a halálos kanyarban.