A leghosszabb ideje követett ház itt az Urbanistán, alighanem a József körúti szellemház. Most BDzsH, a Heti Betonból szúrta ki, hogy felújították. Legalábbis a homlokzatot, de vajon mi lesz mögötte az épülettel?
Fotó: Péter Johnny Boczkó, via: 8ker.
Budapest
Bontják a Főtáv óbudai "háromkéményét", mely szinte mindenkit zavart, akinek a "mesés óbudai hegyekre" néz az ablaka - írta az Urbanistának tizezer256, aki pár fotót is mellékelt a bontásról:
A Budapest Szobrai (akinek már a héten bemutattam egy remek montázsát) tette közzé a fenti képeket, melyeken jól látszik: visszaépítik az obeliszket a Zeneakadémia tetejére, amely hiányzott róla évtizedek óta. Épp úgy fog kinézni az egyik legszebb szecessziós pesti épületnek a sarka, ahogy azt annak idején Giergl Kálmán és Korb Flóris megálmodta.
Természetesen már minden létező fórumon megindult a szabadkőművesezés - naná, ha egyszer ilyen háromszög alakú keretezéssel hergelik a népet. Ha pedig ne adj Isten a Varázsfuvola koncertszerű változatát is előadják benne egyszer, akkor itt lesz a világvége...
Budapest
Mitől lehet világhírű Budapest? Mondjuk a fürdőitől - szerencsére úgy tűnik, történnek lépések a helyreállításukra. Mondjuk a romkocsmáiról - sajnos úgy tűnik, történnek lépések a tönkretételükre. Pedig mindezeken kívül van egy olyan egyedülálló kincse is, amivel ritkán számolunk mi magunk, fővárosiak is. Ez a Budai-hegység, mely gyertyános-tölgyes erdeivel, szikláival, forrásaival, barlangjaival és csodás panorámájával épp úgy Budapest közigazgatási területén van, mint mondjuk a WestEnd vagy a Hősök tere. Ráadásul nem csak ezért érdekesek ezek a hegycsúcsok itt az Urbanistán.
Budapest
Nap mint nap látjuk, de belegondoltatok, mekkora is valójában? A Budapest Szobrai most egy remek grafikával segít elképzelni.
Emlékeztek még arra a zebrára, amelyik a II. János Pál pápa (akinek ez nem mond semmit: Köztársaság) téren volt? Szépen felfestették, neki a kerítésnek. Én arra tippeltem, hogy - kiindulva a 4-es metró építésének eddigi tempójából - előbb fog elkopni, mintsem a kerítést lebontanák, de máshogy alakult. Viszont arra, ami a 8ker blog fenti fotóján látható végképp nem számítottam: a palánk eltűnt és kiderült, hogy a zebra valóban nem vezet sehova!
Az ilyen volt, ilyen lett típusú képpárok igen népszerűek az Urbanistán, pedig nem kell évszázadoknak, évtizedeknek, de még csak éveknek sem eltelnie ahhoz, hogy megváltozzon a városkép. Minden évben folyamatosan változik a város. Chaplina a blogján számos ilyen fotómontázst posztolt már. Kedvencem a fent látható Károlyi-kert, ahogy el-, majd előbújik az Egyetemi Templom és az alábbi, soproni telet és tavaszt bemutató:
"A minap láttam egy űrhajóst az Oktogonon... Fogadásból vagy esetleg gerillamarketing? Mindenesetre felszállt a villamosra :) A kép sajnos nem túl jó minőségű, de egy ilyen titokzatos dolgot nem is illik tűélesen megörökíteni." - írta Koller Tamás. A fene se tudja, de kedves.
"Egy kis lépés az embernek..." és elüti az autó.
Frissítve: közben kiderült, egy kozmetikai cég kampánya - kár a fogadásnak jobban örültem volna.
Kordos Szabolcs könnyed hangvételű könyvei a város ismeretlenebbik oldaláról már többször szerepeltek az Urbanistán. A Tilos a belépés után (melyben többek közt a Gresham királyi lakosztályába, Ferihegy titkos helyszíneire, az Országház elnöki dolgozójába és a Szépművészeti elzárt csarnokába kalauzolt bennünket) legutóbb a Taxisvilág, Hungary című könyvével jelentkezett, melyből szintén olvashattatok részleteket.
Ennek "előzményét" küldte el nem is olyan rég a kiadó, mely a luxus szállodák világával foglalkozik, s melynek címe Luxushotel, Hungary. A riportkötet sorra veszi a magyarországi ötcsillagosok működését a takarítóktól az igazgatókig, rengeteg kínos és mókás történetet sorolva fel. Nekem Urbanista-szempontból a legérdekesebb a múlt volt: hogyan működött Magyarország első ötcsillagos, nyugati mércével mérve is luxus szállója, a Duna Intercontinental. Íme néhány rövid részlet a könyvből - saját kiemelésekkel:
Emlékeztek még az Erzsébet híd budai lábánál álló fára, mely túlélte a világháborút, a hídrobbantást és az újabb hídépítést? Nem ennyire frekventált helyen, nem ilyen elagáns környezetben, de áll egy hasonló sorsú fa Kőbányán is. Még csak a fajtája sem oylan elegáns: a budai platán, ez "csak" egy szerény ostorfa. Legalábbis ezt írja róla Farkas Gábor, a Wang folyó verseinek olvasója, aki a friss, 2013-as képet készítette. A Wang sok remek posztja közül az egyik ugyanis a feleslegesen lerombolt Kőbányai Casinó szomorú történetéről szólt, ott tették közzé a baloldali képet. Jó, hogy ma is megvan, ha már a házat kirobbantották mögüle. Reméljük idén is kihajt!
Budapest
Azaz a Felszabot. A képet Városjáró küldte egy nagy kazal egyéb archívval egyetemben. Kösz!
A tavalyi év egyik legfontosabb témája a Hercegprímás utcai épület bontása volt (bekerült 2012 legnagyobb vihart kavart, legolvasottabb, és legtöbbször megosztott posztjainak toplistájára is). Zsuppán András cikksorozatban követte végig a Heti Válaszon a történetet. A felgöngyölítés során az építészt, Szécsi Zsoltot is megkereeste, a válaszát pedig elküldte nekem. Úgy kerek a történet, hogy közzéteszem az ő szempontjait is, legalábbis kivonatosan (a részletes érveket, az épület átépítéseinek történetét, valamint az új hotelépítés bemutatását itt olvashatjátok el teljes terjedelmében, látványtervekkel megspékelve).
Úgy látszik egy kisteljesítményű fekete lyuk van a Közvágóhíd hajóállomásba építve, mert a Müpa fényei után most a Rákóczi hídét nyelte el valami. Egy csepeli Urbanista-olvasó szúrta ki, hogy:
"az ősszel felújítást végeztek a Lágymányosi, pontosítok a Rákóczi hídon. A felújítási munkálatok ebben az esetben a korlátok felújítását, újrafestését és elméletileg a díszkivilágítás cseréjét jelentette VOLNA. Ez utóbbival ugyanis meglehetősen komoly problémák vannak. Középtájt (bár ez is inkább a pesti hídfőhöz közelebbi rész) folyamatos, majd ahogy észrevettem csak minden második esetenként 3. korlát rész világít. A helyzet még feltűnőbb, mint annak idején a Szabadság-hídnál, amikor a híd közepe nem világított. Tudtok esetleg ennek az okáról valamit?"
Az illetékes Budapesti Dísz- és Közvilágítási Kft. példásan gyorsan elküldte a megfejtést (sőt azt a honlapján is közzé tette):
Vágó József tervét Csiffáry Gabriella osztotta meg. Kösz! (Bővebben a tervekről a Falanszter számolt be tavaly.)
Fotó: bpxv.blog.hu
Palotabarát, a BPXV bloggere egy jó pályázati lehetőséget fedezett fel a napokban, mely túlmutat szeretett kerületének határain és a köz érdekeit szem előtt tartva levelet írt róla. Olyan szépen kereken összefoglalt minden tudnivalót, hogy úgy gondoltam a legjobb, ha - kicsit szerkesztve, kiemelve a lényeget - idemásolom az egészet:
Akkor ahogy ígértem, elmentem a Design Terminálba a Széll Kálmán térről szóló tematikus másfél hét sajtótájékoztatójára: sajnos kifele jövet már nem volt pulóver a Tavasz-lányon. (Nem fogyasztottam LSD-t a mondatnak van értelme, olvassátok el az előzményeket.)
Bevallom nem vártam sokat sem a kiállítástól, sem a sajtótájékoztatótól, mert hát mi pláne van abban, hogy kinyomtatom a terveket és felaggatom a falra. Aztán odaérve kiderült, hogy ez nem így van. És nem csak azért, mert nem voltak falak, hanem a képek a levegőben lebegtek. (Nem fogyasztottam LSD-t, az oszlopok közé kifeszített szárítóköteleken lógtak, mint valami városépítészeti mosodában.) De maga a kiállítás is érdekes (és nem csak a legendás Moszkva-óra imitációja miatt), sőt a sajtájon is elhangzott pár számomra új információ.
Budapest
A fenti képet az ittlakunk.hu-sok küldték, náluk több is van róla. Nem csoda, hogy fázott, hiszen a Tavaszt ábrázolja. Úgy látszik a környék szobrait előszeretettel öltöztetik az arrajárók. Ma úgyis megyek a Design Terminálba, a Széll Kálmán térről szóló, ma kezdődő rendezvénysorozat sajtótájékoztatóra, meglesem rajta van-e még...
A Belvárosban tömegközlekedők biztos tudják, hétfőtől átpakolták a buszmegállókat a Ferenciek terén, az átépítés miatt. Mivel itt napközben tízféle busz is megáll, két megállót tettek egymás mellé. A földre pedig valaki krétával szépen felrajzolta, hogy melyikhez melyik megállóba kell állni. Nem tudom, ki volt és azt sem, hogy hányan veszik észre a halvány jeleket, de nekem tegnap segített, én ezek alapján álltam a helyes megállóba. Köszi!
"Ezt nektek lőttem, nesztek, balkán. Helyszin: Bécs, Stephan dóm főbejárattól ~ 10 méterre."
kommentelte Rive a Király utcai buheráról szóló poszthoz, mely annak idején mindenkinél kiverte a biztosítékot. Bár a fenti fotón nem látszik, hol készült, nem kételkedem a hitelességében. Elég csak kicsit körbeböngészni a norccal a Szent István-székesegyház környékét, tele van hasonló megoldásokkal.
Persze mindez egy percig sem menti a budapesti trehányságot, de azért a "hungarikumozásból", "tipkus magyarozásból" vissza lehet venni.
A Dorottya utca és a Szende Pál utca sarkán álló többre hivatott ház közben lassan szétrohad... És már életveszélyes...
Budapest
A Művészetek Palotájának fontos része a díszkivilágítás: állandó fotótémát jelentenek különböző színekben játszó falai és a kókuszreszelék-szerűen beépített lámpái. Apuska, a Kocsmablogról figyelmeztetett tegnap, hogy...
Rovataink a Facebookon