Budapest igen kemény ostromának ma is megvannak a nyomai (melyekről már egy könyvajánló kapcsán több szó is esett). Ezek közül talán a legkülönlegesebbek az aknamentesítést igazoló feliratok. Mint a Wang folyó blogon olvasható:
A nyolcvanas években, amikor elkezdtem járni a várost, még bőségesen volt belőlük, ha vakolatba fakulva, festésen átütve is. Sablonnal fújva vagy kézzel pingálva, az ellenőrző tiszt nevével vagy anélkül, de mindig a kötelező formulával: ПРОВЕРЕН – МИН НЕТ, ellenőrizve, aknamentes. A legfeltűnőbb a Mátyás-templom gótikus kapubélletének bal oldalán, 1945. február 14-i dátummal, egy nappal a Vár bevétele után, szemmel láthatólag a nyolcvanas években újrafestve. Pontosan húsz éve, életem első tévéinterjúján még tizenvalahányat mutattam végig a stábnak.
Ma már ennél jóval kevesebbet tudott összegyűjteni a szerző. Ráadásul az alábbi térképen azok a helyszínek is fel vannak tüntetve, ahol már csak egy fénykép őrzi az egykori felirat emlékét.
Újabb hangulatos bár/bisztró/kocsma szerűség nyílt a Kertész utcában. Az alapítói "kézműves pubként" definiálják. Tetszik. Képeket is küldtek, azok is tetszenek. Főleg, hogy rendbe szedték az ütött-kopott utcaképet. Na meg a jó szó köré csoportosított rengeteg jókívánság a falon.
A nevükkel kitűnni biztos nem fognak - ilyen romkocsmanév-hangulatú helyből van egy pár a Zsidónegyedben, bevallom keverem is már őket -, mentségükre legyen szólva, hogy örökölték. A Kandalló Pub helyén ugyanis egy kandallóbolt állt. A dizájnnal nem játszottak rá túlzottan szerencsére, éppen hogy csak jelzésértékkel. Járni még nem jártam náluk, csak pár képet kaptam a lelkes tulajdonosoktól.
Budapest
A terézvárosi polgármester a dohányzásért lobbizik. Szerinte műemléki környezetben lehessen füstölni a vendéglátóhelyeken címmel jelent meg poszt a napokban az Urbanistán. Az önkormányzat sajtóirodája levelet küldött, melyben összefoglalták a kerület indokait és azt, hogy hogyan látja ők a helyzetet. A történet úgy kerek, ha bemutatom az ő álláspontjukat is. Íme:
Három érdekes netes archívumra hívtátok föl a figyelmemet a közelmúltban. Bár tulajdonképpen egyik sem kifejezetten az Urbanistához kapcsolódik, mindegyikben bőven akadnak olyan fotók, amelyek témába vághatnak, vagy érdekelhetnek benneteket. Engem legalábbis érdekelnek. Az 1956-os Intézet, az Iparművészeti Múzeum és a Néprajzi Múzeum online böngészhető gyűjteményéről van szó.
A világ legrosszabb főbérlőjeként járta be a világsajtót a twitteres igénylista, ám a kommentkeitekből kiderült, hogy mindez semmi ahhoz képest, amiken átmentetek. Következzenek a leghajmeresztőbb albérlet-történetek* a hozzászólásaitokból...
Is. (Tipp: @Rendíthetetlen Álamkatona - köszi)
A Budapest-könyv rázós műfaj. Először is, nem könnyű olyan embert találni, aki tényleg ismeri a várost. Még nehezebb olyat, aki írni is tud. (Bár azért szerencsére a kettő olykor egybeesik.) Legalább ilyen komoly kihívás valamilyen tematikára felfűzni a könyvet (mondjuk egy építészeti stílusra vagy egy történelmi szálra). Ugyanis ha mindent érinteni szeretnénk, több kötetes lexikonba fullad a próbálkozás. Persze a témaválasztással óhatatlanul kimarad egy csomó minden. Ám ami számomra a legfájóbb hiányosság, az az, hogy a fővárost bemutató könyvek zöménél Budapest a Nagykörútnál véget ér, legfeljebb az Andrássyn hajlandó kikocsikázni a szerző a Ligetig.
Decemberben betértünk egy bécsi vendéglőbe és egészen megdöbbentem, hogy milyen cigifüst van benn. Leginkább az lepett meg, hogy alig fél év alatt teljesen elfeledtem, hogy tavaly nyárig nálunk is hasonló volt a helyzet. Annyira gyorsan megszoktam a tilalmat, hogy ma már az ellenkezőjét tartom teljesen érthetetlennek. (Az persze azért - minden irónia nélkül - jól eső érzés volt, hogy van, amiben mi vagyunk európaibbak az osztrákoknál.)
Érdekes ugyanakkor, hogy ami aktívan cigiző barátaimat sem zavarja, az a VI. kerület polgármesterét igen. Hassay Zsófia ugyanis hónapok óta elkeseredetten lobbizik, hogy Terézvárosban lehessen a vendéglátóhelyeken dohányozni.
A balos közlekedéssel az erdőben vajon az angol vagy az új-zélandi filmeseket célozták meg? De nem csipkelődöm, nagyon tetszik az összeállítás, egészen ismeretlen arcait mutatja meg a városnak. Remélem a küldetésük is célba talál, s hamarosan Esztergomot is felkapják, akár Budapestet. (Köszönet a tippért Mézes Nándornak, aki egy 200 éve alatt el nem készült esztergomi épületeket bemutató remek összállítás kapcsán kommentelt a linket FB-on!)
Tegnap röppent fel a hír, hogy végre Magyarországra jön a Street View. A sajtóban meg is jelent, hogy micsoda különlegességeket örökített már meg a Google szolgáltatása, ám amiket egy közelmúltban indult blog mutogat - nos azokat viszont soha sem. A Google Street Scene ugyanis híres filmek helyszínei mutatja be, mintha épp a forgatást kapta volna el a fényképezős kocsi, és simán feltöltötték volna az eredményt a Street View-ba.
Mondjuk a Másnaposokat még akár el is hihetnénk (na persze csak ha láthatatlan forgatóstábbal dolgoztak volna), hiszen akkor már elindult az utcaképeket fényképező projekt :
Kb. 5 éve lerakott kőút Budapesten
Rita Urbanistának küldött képei - melyen a Dob utca frissen lerakott kövei kezdtek önálló életet - bejárták a sajtót. Nem ment messze most sem, csak bekukkantott az egyik mellékutcába, a Hollóba. Igaz, itt nem friss a burkolat, viszont úgy néz ki mintha most öntötték volna oda a köveket a talicskáról.
Persze értem én, hogy öt év nagy idő a mi éghajlatunkon, de azért "lélegeztetőgépesen", populistán csak idekívánkozik nekem a két éve Sopronban feltárt borostyánkőút-szakasz képe a műemlékem.hu cikkéből:
A szegedi Árkádról készült képét Sándorház töltötte fel az Urbanista Indafotó-gyűjteményébe. Kösz!
Volt-e hatása a plázastopnak? Lenyomja-e az Árkád 2 az Arénát? Miért nem épülnek bevásárlóközpontok vidéken? A CBRE a múlt héten ismét évet értékelt és jósolt a sajtó képviselőinek. Elég sok izgalmas téma hangzott el, most lássuk a kiskereskedős-bevásárlóközpontos témakört, az irodapiacra és a bevásárlóutcákra hamarosan visszatérünk!
Kezdjük azzal, hogy nem ma kezdődött a kiskereskedelem hanyatlása – bár töretlenül tart ma is. A forgalom 2007 óta negatívban van, vagyis az alábbi grafikonon látható emelkedések pusztán annyit jelentenek, hogy azokban az években lassabban csökkent a forgalom. A legoptimistább forgatókönyv is csak a trend megállításával számol, de növekedésről egyelőre szó sincs.
Budapest
Örök dilemma, hogy egy hirdetés körüli felhajtás segít-e a lakás eladásában. Volt, aki azt mondta nem, de én meg voltam győződve, hogy egy szellemes hirdetéssel ki lehet tűnni, főleg az olyan piacon, ahol több hasonló ingatlan verseng. Persze a végleges döntést nem egy szójáték miatt hozzuk meg, de abban segíthet pár poén, hogy odáig eljussunk.
Nagyjából ebben erősített meg Balassa László fotóművész, aki az elmúlt hónapok legismertebb lakáshirdetését adta fel előbb prózában, majd versben. Mint kiderült, nem csak a hirdetésfeladásban, de az ingatlanosok kezelésében is fura módszerei vannak.
Budapest
Fotó: Pogonyi Dávid - Borsod2050
Miskolc és környékének már sikerült némileg megszabadulnia az "acélváros imázsától", amiben elévülhetetlen érdemeket szereztek a településmarketing iskolapéldájának tekinthető Operafesztivál lelkes szervezői. A jövőt soha nem lehet elképzelni a meglevő adottságok kihasználása nélkül, fontos arra koncentrálni, hogyan fordíthatjuk hasznunkra azt, ami esetleg most még inkább negatívumként jelenik meg.
Miskolcon, a Rákóczi-házban egy igen érdekes kiállítás nyílt tegnap, mely egyrészt összeszedi a jelenlegi értékes, potenciált rejtő táji elemeket, másrészt kísérletet tesz arra, hogy elképzelje Borsod jövőjét. Távoli jövőjét, 2050-ben, hisz, ahogy írják: ez az "időtávlat lehalkítja napjaink problémáinak zaját, és szabadabbra engedi a képzeletet".
Ismeretlen eredetű, facsén terjed. Kösz a tippet Lesley (8ker).
Fotó: mammaróza - indafotó.hu
Lajta Béla egyik legszebb művének nevezi Kovács Dániel Szecessziós Budapest című könyvében a Mexikói úti Mozgásjavítót,"amelyben a magyar parasztság művészetét kutató útjainak tanulságait a kor modern angol, német és skandináv építészetének elemeivel ötvözte." Márpedig Lajta nem csak a szecessziós, de az egész XX. századi magyar építészet egyik legfontosabb mestere volt, vagyis ez az épület is igen fontos. Szerencsére bámulatosan jó honlap dolgozza fel az alkotó életművét, egészen elképesztő részletességgel, két nyelven, így erről a házról is rengeteg friss és archív kép, terv, sajtómegjelenés és dokumentum található rajta.
Budapest
"A Dob utca díszburkolata egy hónapja készült el. Nem tartott sokáig. Pár napja javítgatják. Tüneti kezelésnek látszik, de legalább valakinek lett állandó munkája."
- írta Rita és néhány képet is küldött hozzá. Pedig olyan jó lenne örülni annak, hogy új burkolatot kapnak a Zsidónegyed utcácskái...
A fenti remek fotót Vox töltötte fel az Urbanista indafotós gyűjteményébe, alatta meg ez a párbeszéd olvasható:
Budapest éjszakai élete messzeföldön híres és nem egy különleges szórakozóhellyel dicsekedhetünk. Vannak ugye világhíres romkocsmáink, a Föld legnépszerűbb bárja egy kiszuperált teherhajóban ring a Dunán, van aztán koncerttermünk vágóhídon és soha meg nem épült színház alagsorában. Ám mind között talán a legfurább a Corvintető, nem is csak a félelmetes dizájnvécéje miatt, hanem mert egy szellemáruház tetején működik.
Most megint eredeti húzással állt elő: klipet készítettek a bezárásuk alkalmából. Persze nem húzták le végleg a rolót, január 30-án kinyitnak. Kiváncsi vagyok, mit lehet tíz nap alatt upgradelni, no majd kiderül. Részletes sajtó közlemény (némi New York Times idézettel) alant:
Egyre több kocsma, vendéglő, bár gondolja úgy, hogy a legjobb módszer egy lassabb este felpörgetéséhez kvízt rendezni. A műfaj nem újdonság, valamikor a 60-as években indult Angliából, és a világon mindenhol népszerű. 2013 januárjában már legalább 10 budapesti helyről és 5 vidékiről tudunk, ahol kvízt játszanak, és a lista folyamatosan bővül.
A kvízjáték általában pár fős csapatoknak, baráti társaságoknak készül, 20-150 főnek, egy adott helyszínen, a részvétel díjtalan. A kérdések jellemzően általános műveltségiek, de a helyszínek jellegéből fakadóan a televíziós játékokkal ellentétben gyakrabban közéletiek, pop kultúrához közelebbiek.
A lebonyolítás általában egyszerű, pár fordulósak, a kérdéseket egy quizmester olvassa fel, a válaszokat papírra írják a csapatok, amiket fordulónként javítanak vagy a csapatok egymás között, vagy a kvízmesterek.
A lényeg, amiért játszanak az emberek a dicsőségen kívül az természetesen a nyeremény, ami legjobb esetben egy üveg ital, a hely jóvoltából.
Ma lenne hetven éves Cseh Tamás, aki legendás albérletlakó volt egész életében, s nem is tudom hány ilyen témájú dalt írtak Bereményivel (nekem talán a fenti a kedvencem - kiváltképp a videóval együtt). Úgyhogy ma vegyünk elő mi is egy "jó kis" albérletes történetet.
A szimpatikus háziúr ijesztő listáját @LauraEvelyn1 osztotta meg először Twitteren, majd a HuffPo és a Curbed is átvette.
Emlékeztek a mókás ferencvárosi lakáshirdetésre? A szerzője frissítette a hirdetést, ezúttal diafilm hangulatú versbe szedte a szöveget. Levegőidomítás már nincs benne, de a vámpírok maradtak! Részletek itt vagy alant:
Rémi Gaillard alighanem a legmókásabb YouTube-sztár, aki időről időre állatjelmezben teperteti le magát a rendőrökkel. Most egy rövid klipet készített, melyben rajongói a világ midnen pontján táncolnak egyet a pólójában. Na persze van benne Budapest is! Mit gondoltok hol készült a felvétel? (Perpill 301 megtekintést mutat az oldal, de az a gyanúm, hogy villámgyorsan robbanni fog)
Frissítve: tévedtem, nem robbant, pár perccel a poszt megszületése után privátba tették a videót, szóval most nem lehet megttekinteni. Amint változik a helyzet jelentkezem.
Frissítve2: estére új linken kijött, íme!
Budapest
Ez nem egy Hírcsárda-poszt, tényleg léteztek autóbuszpótló hajók. A képeket néhány sor kíséretében Palotabarát, a bpxv bloggere küldte (akinek több remek témát köszönhet az Urbanista).
Rovataink a Facebookon