Erre a kérdésre akartuk megtudni a választ, úgyhogy elnéztünk Nickelsdorfhoz, a határ túloldalára. Először egy csapat osztrák katonára bukkantunk, akik az éjjel kellős közepén a fémvázat állították össze egy épülő sátorhoz. Szerda éjjel 3-4 ezer menekült érkezett a határra, csütörtökről péntekre virradóra pedig 4-5 ezret vártak, egy ekkora tömeg normális ellátásához pedig, nincs mese, tábort kell építeni a határon. Jelenleg a menekültek ugyanis egy hatalmas hangárban és egy kietlen parkoló betonján tengetik azokat az óráikat, amíg az őket Bécsbe szállító buszokat várják. Ki egy lépcső aljában, ki egy fémkordonra hajtva a fejét, ki pedig a parkoló betonján hajtotta álomra a fejét:
A helyszín a Keletiben megszokotthoz annyiban hasonlít, hogy itt is földön alszanak az emberek, de leginkább tényleg csak ennyiben. Itt ugyanis a kezdetektől jelen van a Vöröskereszt vagy éppen működik az orvosi ellátás, sőt orvosi sátort is felhúztak, és látszik, hogy az állam tényleg próbál minden segítséget megadni ezeknek az embereknek, például az alufóliára emlékeztető anyagból készült, a hőt remekül megtartó takarók osztogatásával (sokan egyéként még mindig flipflopban járnak, mintha június lenne, és rengeteg a beteg kisgyerek). A helyszín azonban sokkal kevésbé otthonos - vagy szűk, kinek hogy tetszik - hiszen egy hatalmas, határmenti parkolót alakítottak át a menekültek fogadására, és az óriási területen zsúfoltság sincs. Van viszont annál több szemét, amit Magyarországon az önkéntesek, illetve a menekülek saját maguk után összeszednek - itt szeméthalmok között, vagy egyenesen azokon alszanak a szírek, afgánok és társaik.
A hangárban hosszú sorban állnak a menekültek, hogy ételhez jussanak, de talán a kimerültség miatt is feszültségnek nincs sok nyoma. Az biztos, hogy az osztrák állam egy ekkora tömeg átmeneti befogadására még mindig nem tudott felkészülni. Egy osztrák rendőr arról beszélt viccelődve: ez a rengeteg ember talán Orbán bosszúja miatt özönlött most egyszerre ide, amiért Faymann kancellár a hétvégén nem volt neki hajlandó felvenni a telefont.
Elfoglalják az M1-es autópálya külső sávját, az autók a belső sávban zavartalanul haladhatnak. (Police.hu)
A honvédelmi és a nemzetbiztonsági bizottságok együttes ülésén a Lázár után felszólaló Hende Csaba honvédelmi miniszter elmondta, hogy elkészült három nappal a határidő előtt a drótakadály, valamint felsorolta azokat a lehetséges feladatokat, amelyekre a hadsereg alkalmazható lenne a menekültügyben egy törvénymódosítás elfogadása után. Kizárta a fegyverhasználatot, azonban a katonákat őrzés-védelmi, logisztikai, egészségügyi-járványügyi feladatok ellátására be lehet vetni. Hende szerint fontos feladat lehet a felderítésben való részvétel, ehhez a hadsereg drónokat és felderítő repülőket is bevethet.
Kovács Zoltán kormányszóvivő azt mondta, hogy a pályaudvar lezárása az uniós joggal összeegyeztethető döntés, és összhangban van Angela Merkel német kancellár iránymutatásaival. (Reuters)
A honvédelmi és a nemzetbiztonsági bizottság együttes ülésén Lázár arról is beszélt, hogy a kormány szerinte hármas védelmet épít ki. Az első, a fizikai védelem, a kerítés, a második a határőrizet megerősítése a rendőrséggel, katonasággal, a harmadik pedig a jogi védelem. Lázár szerint az első kettő részben már teljesült. A jogiról azt mondta, hogy szeptember 15-ig tart még egy türelmi időszak, utána – azaz amikor a parlament elfogadja a törvényi szigorításokat – tételesen be fogják tartani az új szabályozást. Felállítják a tranzitzónákat, és csak szervezett keretek között léphet be bárki is az országba, mondta.
We want to go – skandálja 5-800 ember a Baross téren. A menekültek láthatóan a sajtónak is meg akarják mutatni, hogy csupán tovább szeretnének menni Németországba. Békés a hangulat, most nem érződik a feszültség, ami korábban a pályaudvaron belül volt.
A rendőrök a lépcsőnél és a tér körül kisebb félörben állnak, de nem különösebben sokan. Hogy a feszültség alábbhagyott, azt jelzi az is, hogy a bukósisakos, keméynebb felszerelésű rendőrök már eltűntek, most csak a fehér pólós, piros sapkás, legfeljebb gumibottal felszerelt rendőrök álldogálnak a téren.
Európának és Magyarországnak arra kell készülnie, hogy a következő időszakban további milliók indulhatnak még útnak Európa felé, ezért hosszú távú, tartós intézkedésekre van szükség
– mondta Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter kedden, az Országgyűlés nemzetbiztonsági, valamint honvédelmi és rendészeti bizottságának együttes ülésén. Az ülésen a szíriai, iraki, afganisztáni, pakisztáni és a balkáni helyzetet értékelték. Lázár ehhez még hozzátette a szokásos tirádát, miszerint
az elmúlt tíz év lépései vezettek ehhez a helyzethez: az Európai Bizottság baloldali politikája, amely szerint bárkit be lehet engedni az unió területére. Az Európai Unió csődöt mondott a helyzet kezelésében, maga jelenti a problémát, képtelen megvédeni saját határait
Az állítólagos baloldalisághoz csak annyit tennék hozzá, hogy az Európai Bizottság elnökét 2004 óta a Fidesz pártcsaládja, az Európai Néppárt adja. A migrációs ügyekért is végig néppárti politikusok, Jacques Barrot és Dimítrisz Avramópulosz feleltek, illetve felelnek.
Váratlanul mégis kijött a peronokról az a kétszáz fős, pár perce még elszánt csoport, amelyik eddig mindenképp a vonatkora akart feljutni, bízva abban, hogy mégis elindul. Most hirtelen úgy döntöttek, inkább beszélnek a pályaudvaron kívül rekedt családtagjaikkal.
A rendőrök sokadjára elmondták, hogy a vonatok nem indulnak el, talán ez is hatott.
Néhány turista még lézeng a pályaudvaron, akik bíznak benne, hogy talán hamarosan mégis elindulnak a vonatok, de erre most semmi esély nincs, legalábbis az üres pályaudvar ismeretében.
A Keleti pályaudvar nem indít és nem fogad vonatokat
Kedden 9 órától a Keleti pályaudvar hatósági zárás miatt további intézkedésig nem indít és nem fogad vonatokat.
A személyvonatok Kőbánya felső, illetve Rákos állomásig közlekednek, és onnan indulnak vissza a vidéki célállomásokra.
Füttykoncertet rendeztek a menekültek leghangosabb csoportjai. Sokan azt skandálják: „Freedom, freedom! Germany, Germany!”
Egy kétszáz fős csoport a peronokon áll, és kérésre sem hajlandók elhagyni a területet. Jegyeiket lobogtatják, és felszállnak a vonatokra, amelyek viszont nem indulnak el. „Engem nem érdekel, hogy nem indul el, van jegyem. Ha mindannyian felszállunk, biztos elindul" – osztotta meg a taktikai tervet az egyik menekült.
A rendőrök egyelőre türelmesen nézik a jelenetet. A peronon lévők egyébként még hajnali ötkor mentek a vonatokhoz, akkor jeggyel még átengedték őket a rendőrök. Ez is mutatja, hogy a rendőröket is váratlanul érhette a Keleti lezárása reggel kilenckor.
Az Ausztriában vasárnap bevezetett fokozott közúti ellenőrzés miatt délelőtt 3-4 kilométeren teherautók torlódtak fel az M1-es autópályán Hegyeshalomnál. Az autók zavartalanul jutnak át a határon. A soproni, a kópházi, a pomogyi és a jánossomorjai határátkelőknél is zavartalan a forgalom. (MTI)
Nem indult el Bécsbe a 9:10-kor indítani tervezett vonat sem. A helyiek nyugodtan vették tudomásul, hogy most nem jutnak el a vonattal Bécsbe. Az utasok a rendőröktől érdeklődnek, de ők sem tudnak felvilágosítást adni, hogy egy-két órára vagy akár egész napra lezárva marad-e a pályaudvar.
2015. augusztus 31-én 13 óra körül Hegyeshalomnál lettek figyelmesek a rendőrök egy út szélén leállított, német rendszámú kisbuszra. A járműben sofőr nem volt, ám a rendőrök a raktérből segélykiáltásokat hallottak. Az utastér hátsó és oldalsó ajtaját kinyitották, odabenn 10 iraki állampolgár zsúfolódott. A rendőrök a gépkocsit lefoglalták és a bevándorlókat előállították.
Az elmúlt 24 órában Győr-Moson-Sopron megye területén összesen 58 illegális bevándorlót állították elő, főleg szíreket, irakiakat, afgánokat.
Tisztelt Újságíró!
Gondolom most teljes eksztázisban ül a Keleti pályaudvaron, hogy mi fog történni a szegény menekültekkel? Ha lenne egy kis ideje, talán arrébb menni és mondjuk a Liget fái között gondolkodni, akkor nem írna ilyen badarságokat az Index oldalon. A vonatokat szigorú szabályok alapján indíthatják. Amire már tegnap is utalt az Origo munkatársa, hogy a vonatvezető / aki a vonaton van/ csak akkor indíthatja el a szerelvényt, ha pl. a tűzoltó berendezés megközelíthető, a folyosón lehet haladni. Ez egy nemzetközi gyors. Az ÖBB pont ezért is állította meg a vonatokat a határnál. Valószínűleg a belügyi szervek döntésére is vártak. Ön ezzel a 'riogatással' nem a menekültek ügyét támogatja, hanem azok ellen ír, akik aggódnak, félnek, imádkoznak, hogy mi lesz ebből az országból, ha minden erkölcsi törvény borul. Hál 'Istennek, itt, ahonnan írok, Miskolcon , nincsenek menekültek.Nem kell átélnünk a Pestre utazok mindennapi kálváriáját, hogy munkahelyükre érkezzenek, hogy féljenek a fertőzés veszélytől.
Szóval, ideje lenne elhegynia a Keleti-t , s a Liget fiái között gondolkodni, hogy mit jelent a felelős emberi és újságírói magatartás.
Áldás,
XY, Lelkész, Miskolc
A világon sehol ne zárják be az ajtót azok előtt, akik egy jobb élet reményében más országokban keresnek menedéket!
A metró felől, az aluljárótól nem lehet megközelíteni a lenti pénztárakat sem, és nem lehet bejutni onnan a pályaudvarra sem, azt a részt egy ráccsal lezárták.
A peronnál tömörülőket a rendőrök apránként, 5-8 fős kiscsoportokban tessékelik ki a Baross térre. Erőszakmentesen zajlik, nincsen semmi ráncigálás. A rendőrök is mondják egymásnak, hogy „ne legyen semmi durvulás”. A menekülők a felszólításra együttműködően kimennek a térre.
Az eddigi 700 helyett bőven ezer felett lehet a Keleti tranzitzónájában jelenleg tartózkodók száma. Hiába ment el tegnap ezer ember, most 1500-2000 várakozó lehet, mert a tegnapi hírre, hogy el lehet indulni Nyugatra, sokan jöttek át a Nyugati és a Déli pályaudvar tranzitzónáiból.
A pályaudvaron sem a pénztáraknál, sem az automatáknál nem vehetnek jegyet a menekültek. A rendőrség arcra dönti el, hogy ki mehet be és ki nem, ha valakinél nem egyértelmű, akkor elkérik a papírjait. Így három fekete srác is bemehetett végül, miután igazolták, hogy ők útlevéllel, legálisan vannak az országban.
Valamivel 9 óra előtt 500 ember tömörült a pályaudvar központi peronjainak kapujánál. Vélhetően a 9:10-kor induló bécsi vonatra akartak volna feljutni. A rendőrök a tér felől érkező csoport egy részét távozásra bírták, de két-háromszáz ember így is a peronok előtti kapuknál maradt. A Migration Aid munkatársai arabul mondtak be valamit hangosbeszélőn. Nagy a feszültség, a zúgolódás, de kivár a tömeg.
„A Keleti pályaudvar bizonytalan ideig nem indít és nem fogad vonatot, a pályaudvar területét kérjük szíveskedjenek elhagyni” – ezt közölte a hangosbemondó. Egyelőre csak magyarul mondták be, arabul vagy angolul még nem, így a peronok előtt tömörülő menekültek még nem tudnak erről. Közben rendőri mozgolódás látható.
Egész pontosan 1501-et – köztük 378 gyereket. A legtöbb embert ezúttal is Röszke külterületéről állították elő a rendőrök, többségük szír, afgán és pakisztáni állampolgárnak vallotta magát. Országosan 1797 embert tartóztattak fel, közülük hatot embercsempészettel, hármat közokirat-hamisítással gyanúsítanak. (MTI)
Az osztrák határon kialakult helyzet jelentősen megdrágítja a fuvarozást, de van ötletük. Azt is elképzelhetőnek tartanák, ha visszahoznák a vámzárat, a plombával igazolni lehetne a jármű sértetlenségét.
Az osztrák rendőrség adatai szerint hétfőn 3650-en érkeztek Bécsbe vonattal, ami új napi rekord. (AFP)
A megnövekedett migránsáradat és az ezzel kapcsolatos nehézségek miatt az amerikai Dun & Bradstreet üzleti adatbázist szolgáltató cég augusztusi jelentésében Szerbiát a fokozott gazdasági és politikai kockázatú országgá minősítette.
A migránsok ideiglenes elszállásolása, élelmezése nagy anyagi terhet ró Szerbia költségvetésére, viszont a macedóniai és a magyarországi helyzet változása miatt ezek a terhek nagy valószínűséggel tovább növekszenek
– olvasható a jelentésben. (Magyar Szó Online)
Végül befutott a müncheni gyors, amire azonban a gyorsan sorfalat vonó rendőrök csak útlevéllel/vízummal rendelkezőket engedték fel, a megváltott jeggyel hadonászó menekülteket nem. A vonat elindult, a hoppon maradt menekültek pedig a nemzetközi jegypénztárhoz tódultak, hogy magyarázatot követeljenek
Négy rendőr jut a röszkei határnak arra az egy kilométeres szakaszára, ahol éjjelente húszas-harmincas csoportban szöknek át a migránsok. Kifigyelik a rendőröket, egyikük felmászik a drót tövébe, nézi, merre jár a kocsi. Ha úgy ítéli meg, hogy elég távol vannak, mindenki nekiindul a kerítésnek. Nem a pengék alatt, hanem a vezetődrótra lépve, felül jönnek. Az elmúlt éjjel a Délmagyar riportere által figyelt egyetlen helyen 10 perc alatt 30-35-en másztak át, majd tűntek el a közeli erdőben.
Az olyan országok, amelyek akadályozzák a migránsokat, hogy vonattal Európában utazzanak "egyenesen az embercsempészek karjai közé lökik őket" - jelentette ki William Lacy Swing, a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) főigazgatója. Swing bár Orbán Viktor nevét nem mondta ki, azt mondta, hogy "politikusok szavazatokat gyűjtögetnek a migránsok rovására."
A rendőrség az elmúlt napokban is több alkalommal találkozott embercsempészekkel:
Még mindig nem állt be a müncheni gyors, a menekültek türelme kezd fogyni. A rendőrök is érzékelhették a növekvő feszültséget, mivel kerítettek egy tolmácsot, aki most megafonnal próbálja nyugtatni a tömeget.
Az Index fotósa jelentette, hogy a Keletibe nem állt be a Münchenbe induló nemzetközi járat, és mivel nincs pontos tájékoztatás, a menekültek hullámai össze-vissza csaponganak a vonatok között. Egy elcsípett beszélgetésből kiderült, hogy a vonatot nem a MÁV késlekedése miatt, hanem rendőrségi utasításra nem állították vágányra. Közben beérkeztek a reggeli belföldi járatok is, az utasoknak óriási tömegen kell átverekedniük magukat, a menekültek a rácsokhoz feszülnek.
Amikor hajnalban, hat előtt megérkeztem a pályaudvarra, a vágányt lezáró készenlétisek csak azt szajkózták mindenkinek, the train is full. Egy bevándorló lány a tömegben mosolyogva arra buzdított, talán mert látható volt, hogy más helyzetben vagyok, menjek csak előre, úgyis átengednek.
A vonat valóban tele volt, és mindenki izgatottan rohangált, azt kérdezve, hogy Berlin, München, Hamburg? Papírfecnire felírt Düsseldorf, latin és arab karakterekkel, idő sincs elmagyarázni, hogy valahol a németeknél át kell majd szállni. Végül a készenlétisek mindenkit leszedtek, és a peronon állók hiába mutogattak jegyeket, nem engedték fel őket. Türelmesen, mosolyogva megkérdezték tőlük:
Visa? No visa? Not this train.
Csiszér-Kovács Viktória, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője az MTI-vel közölte, hogy a hétvégén érték el ezt a kerek számot, vasárnap éjfélig egész pontosan 153 ezer 561 tiltott határátlépőt fogott el a rendőrség a magyar-szerb határszakaszon 2015-ben. A bevándorlók - egy még korábbi összesítés szerint - 67 országból érkeztek: zömében szírek, afgánok és koszovóiak, de tanzániai, jemeni, burundi, kínai és kubai állampolgárok is kértek menedékjogot.