Köszönjük a figyelmet, a január 5-i tüntetés, és a Kossuth téri beszédek összefoglalóját itt olvashatják el.
A Jászai Mari térnél a villamosmegállóval szemben a járdára terelték fel az embereket, nagyjából 30-40-en lehetnek. Közülük öt embert igazoltatnak, ők állhattak ki az úttestre, jelentette tudósítónk.
Tudósítónk szerint nagyjából 10 percig blokkolták a forgalmat a híd tövében, de azóta a rendőrök újra utat nyitottak az autóknak, és a 4-es, 6-os villamosnak. A Kossuth téren kevesen maradnak.
Jól megfért egymás mellett az árpádsávos, az uniós és a DK-s zászló az ellenzéki tüntetésen. A felszólalók egységről beszéltek, az MSZP elnöke a közös választási indulást is felvetette. A szakszervezetek országos tiltakozás és sztrájkot ígértek.
A Hvg.hu írta, hogy a hazafelé tartó demonstrálók közül többen beálltak a 2-es villamos pályájára, így a villamosnak meg kellett állnia. Pár perc után azonban már mehetett is tovább.
A BKK egyébként 18.15-kor közölte, hogy újra a teljes útvonalán jár a 2-es.
A budapesti demonstrációval párhuzamosan több vidéki városban is tartottak tüntetéseket a túlóratörvény ellen. A Mérce szerint Tatán és Esztergomban is közös vonulást szerveztek, Komlón kétszázan mentek el a Momentum eseményére.
Szolnokon a zsinagóga közelében nagyjából ötszázan demonstráltak a Szolnoki többség nevű mozgalom felhívására. Békéscsabán és Debrecenben is százak mentek az utcára.
A hódmezővásárhelyi polgármester, Márki-Zay Péter is demonstrációt szervezett.
De azóta már a többségük szétszéledt. A ligetvédős teherautóról szól a zene az ott maradt néhány tíz embernek, rendőrök állnak mellette.
A kisgyerekes anyák egy csoportja, a Magyar Anyák nevű közösség gyerekeik játékait hívta segítségül, hogy demonstráljanak a túlóratörvény ellen, ha már nem tudtak kimenni a Hősök terére vagy a Kossuth térre.
Melegedőre küldtük videós kollégáinkat a Kossuth térről, ahol az ugráláson, skandáláson kívül nem sok minden történik jelenleg. Ha újra beindulnának az események rövidesen, akkor természetesen újra jelentkezünk.
Ezt kiabálják a Kossuth téren ételt osztó fiatalok. A feliratuk szerint dödöllét osztanak, de folyamatosan forradalmi krumplis tésztáról beszélnek.
A Parlament előtt maradt több száz ember időnként skandálásokba kezd. Volt „Ki nem ugrál, Orbán Viktor, hejj, hejj" is. A széle felé többen kisebb csoportokban beszélgetnek.
Lefelé tömött sor, a tér felé senki.
A Kossuth tér előtti demonstráción kollégánk megkérdezte a Magyar Kétfarkú Kutyapárt elnökét, Kovács Gergelyt, hogy ők is hoztak-e ők is tűzijátékot.
Kovács azt mondta, hogy ők nagyobbat hoztak, mint amit kilőttek. Úgy tudja, hogy az csak egy Soros-galamb volt.
„Elkezdődött Soros György kampánya. Már ideje volt. Mi már öt Soros Györgyöt számoltunk a tömegben."
Aznap lesznek ugyanis a középiskolai központi írásbeli vizsgák az egész országban, ugyanabban az időpontban, reggel 10 órától. Mondjuk, ha délután lesznek a demonstrációk, akkor valószínűleg ezek nem fognak ütközni.
Vörös fénnyel.
Vagy esetleg tűzijáték, kicsit szilveszteri még a hangulat. Utóbbi volt, a Parlament felé lőtték ki.
Aki nem indult haza, az kitartónak tűnik a képek alapján. Hangos, de békés skandálás megy a Parlament előtt, némi sípolással vegyítve.
Sokan elindultak, mások a téren vannak. Egy hangos beszélős kisteherautóból az Oktogonra hívnak embereket. Hét órára pedig meghirdettek egy félpályás útlezárást is a Margit hídra, de nem tudni, hogy arra mennek-e emberek.
A szónoklatok végén a szervezőket, és az összes felszólalót a színpadra szólították. Azt kérték, hogy mindenki békésen menjen haza. „Nem hagyjuk!" – skandálással lett vége, aztán elénekelték a résztvevők a Himnuszt. Közben sokan világító mobilokat emeltek a magasba. Végül az hangzott el, hogy „Menjetek haza, vagy amit akartok".
A pártok utolsó szónoka Karácsony Gergely (Párbeszéd) volt.
„Csoda történik velünk. Oszd meg és uralkodj trükköt magyar demokratákkal már nem lehet elsütni. Egység van szakszervezetek, civilek, pártok és szabadságot szerető magyarok között.
Karácsony ezek után arra kérte a tüntetőket, hogy fogják meg mellettük álló kezét és emeljék fel. Majd „Boldog új Magyarországot!" kívánt.
Eddig is szállingóztak el az emberek, de a hivatalos bejelentés pillanatában nagy tömegben kezdtek hazamenni.
Egy ellenzéki képviselő küldte előbb, hogy belül épp mi zajlik az Országházban. Mint látható, kihúztak pár slagot.
Az MSZP-s Tóth Bertalan szerint ez még csak a bemelegítés, és folytatniuk kell. Szerinte megteremtették az egységet a parlamentben, és az utcán is. "Teremtsük meg az egységet az európai parlamenti, és az önkormányzati választásokon is! Egy az egy ellen!" - mondta.
Van, aki úgy érti, sztrájk, van, aki szerint demonstráció, van, aki szerint ez kettő ugyanaz. Megkérdeztük Szűcs Tamást, a Pedagógusok Demokratikus Szakszerveztének elnökét, aki elmondta, hogy január 19-ére (ez egy szombat) országszerte demonstrációkat szerveznek, lehetőleg útlezárásokkal. Sztrájkról is szó van, de mivel azt alaposabban kell megszervezni, nem tartanak még ott, hogy ennek legyen dátuma. Tehát: január 19-én országos demonstrációk útlezárásokkal, sztrájk meg majd valamikor, ha szükségesnek tartják, és ha meg tudják szervezni.
Donáth Anna (Momentum) szerint ma már a szavak kevesek, tettekre van szükség, ezért csak egyetlen mondatot mondott:
A magyarok nem rabszolgák, nem vagyunk rabszolgák!
A mondat második felét át is vette a közönség, és vagy egy percig skandálta.
A jobbikos Jakab Péter heves beszédével folytatódott a tüntetés. A politikus elmondta, hogy a rabszolgatörvényről ne Orbán, hanem a nép döntsön. Már csak azért sem, mert amikor Orbánék nemzeti egységet hirdettek, akkor épp sorosista csőcseléknek nevezte az ellenzéket, akik csak hullahegyeket hagynak maguk után, világosan bemutatva, milyen egységről is beszélnek.
A mostani rendszer szemrebbenés nélkül segíti Mészáros Lőrinc gazdagodását, szemet huny a kilakoltatások fölött, és megpróbálja elhitetni, hogy rabszolgának lenni nem egy lehetőség, hanem életed lehetősége.
Közönséges lókupecnek nevezte Orbánt, majd hozzátette, hogy még annál is rosszabb, hiszen saját országával kereskedik. Végül azzal zárta, hogy a munka ne a szegénység, hanem a megélhetés szimbóluma legyen, a rabszolgatörvényt pedig minden áron visszavonatják.