A Duna is, a pénztárcánk is apad
Ez történt a gazdaságban az év 24. hetében
További Gazdaság cikkek
- Beteljesült a kormány ígérete, Orbán Viktor szerint most „a melós fiatal csávók” jönnek
- Ha nincs megfelelési költség, nincs szabályalkotás: váratlan fordulat állhat be Donald Trump vámtervezetében
- 68 éves mélypont, amely jól tükrözi az európai autóipar vesszőfutását
- Budapestet csak a svédek előzték meg, Bécset és Berlint is vertük ezen a listán
- Donald Trump teljesen kifakadt, oda a forintcsoda
A sok helyen a héten tetőző árvíz a gazdaságot sem hagyta érintetlenül: az árvíz miatt leállt a Suzuki gyárában a termelés, az Audi győri gyáránál pedig át kellett szervezni a műszakokat a héten. A cégeken kívül sok embert is érintett az ár, ami ellepte az árterületen lévő házakat, kérdés, hogy ki fizeti meg a károkat. Ha nem hagyta az ártérben a kocsiját, vagy nem a vízszint alatti pincéjébe menekítette drága holmijait, akkor bizakodhat, hogy nem önnek, de az is kizáró ok lehet, hullámtérbe építkezett.
Nem csak a biztosítók, sok szervezet is kiveszi a részét a károk enyhítéséből egész Európában: Csehországban az állami áramszolgáltató ad ingyen áramot az árvízkárosultaknak, a legkevésbé szerencséseknek háromhavi számlát is elengedve, és segítene az Európai Beruházási Bank is, ami az árvíz utáni helyreállítást és a gátépítéseket támogatná.
A pénzár is elapad
Vízből jó, hogy kevesebb van, ugyanakkor idegesen figyelték a piacok, hogy mi történik, ha pénzből is kevesebb áramlik a gazdaságba, mert az Egyesült Államok leállítja a pénznyomdát. Az idegesség érződött itthon is: már kedden zuhant a forint, és 300 fölé ment az euró árfolyama, ami április óta nem látott mélypontot jelent (a hét második felében aztán visszakorrigált az árfolyam). De ha a befektetők a borúsabb időkben megint elkezdenek szabadulni a kockázatosabb termékektől, extrém esetben akár még 308 forintos euróár is jöhet.
Persze nem mindenki ilyen pesszimista, bár a tőzsde nem teljesített jól a héten, a japán jegybankelnök szerint már így is kifelé tartanak a válságból, a Fidelity vezető elemzője szerint pedig hiába a pénznyomda leállása, a kötvény és a részvény is jó befektetés lehet.
23. heti záró | 24. heti záró | |
BUX | 19 632 | 19 535 |
OTP | 5 050 | 4 945 |
Mol | 16 890 | 16 800 |
Richter | 35 570 | 35 800 |
Magyar Telekom | 359 | 360 |
Japánban ugyan már bizakodnak, Portugáliában úgy tűnik, még nem látszik a válság vége: az IMF a héten hagyta jóvá a mentőcsomag újabb részletét, igaz, az országnak már nem kell annyira szigorúan vennie a költségvetési hiányra vonatkozó korlátokat. Görögországban sem rózsás a helyzet: nem elég, hogy leállt a közszolgálati média, senkinek nem kell a görög gázszolgáltató sem, mivel tele van nem fizető ügyfelekkel.
A megoldást pedig máshol sem mindenki az ortodox lépésekben keresi. Lengyelországban először hétfőn volt kénytelen cáfolni a miniszterelnök, hogy államosítanák a 15 ezer milliárdos magánnyugdíjpénztári vagyont, majd az ottani jegybank tett szokatlan lépéseket: kamatot csökkentett, majd vásárlással erősítette a zlotyt – kérdés, hogy ez a recept mennyire tetszik meg itthon Matolcsyéknak.
Részlegesen növekszik
Persze lehet, hogy tényleg azoknak van igazuk, akik szerint itt a válság vége, köztük Francois Hollande francia elnöknek, aki szerint az unióban már nincs válság, bár a számok mást mutatnak. Hollande bizalma mellett sok minden más is nőtt a héten, például a török GDP, vagy éppen az ukrán GDP.
De itthon is volt ok némi örömre, nagyot nőtt az ipar, miután az autóipar végre éreztette a hatását, igaz, az is sokat számít, hogy az elmúlt évi adat pocsék volt. Szentgotthárdon felpöröghet a motorgyártás, 2015-re akár évi egymillió motor is készülhet, és gyárat avatott az Audi is. De nőtt más is, bár az kevésbé örömteli: például a kötelező biztosítás díja, átlagosan több mint tíz százalékkal, de előfordultak 50 százalékos változások is, vagy éppen a tankolás költségei, miután a benzin és a gázolaj átlagára is 413 forintra ugrott.
Sertésmaffia és csokibotrány
Történtek ennél szokatlanabb dolgok is a héten: a munkaügy például tetoválószalonokban is járt a masszőrök, takarítók és autókölcsönzők mellett, és szinte mindenhol talált feketemunkásokat.
Lefülelték a szanyi sertésmaffiát, ami mögött európai bűnhálózat áll, nettó áron importálták az állatokat, majd bruttósítottak.
Kanadában csokibotrány tört ki, a Marsot és a Nestlét ármegállapodással vádolják, és le kellett fújni az iskolagyümölcs-tendert is, amit mindössze néhány nap alatt akartak lezavarni.
Masszív büntetést kapott a Tesco is, a cégnek húszmilliót kell fizetnie, miután a hitelkártyájuk hirdetéseinél kihagytak több fontos részletet is. Bár a vállalat nem érzi magát hibásnak, és úgy gondolja, hogy korrekten tájékoztattak mindenkit, ez valószínűleg a bírságot kiszabó PSZÁF-ot már nem fogja meghatni.
Luxus a tenger
A hét végére megjött a kánikula, azonban ez elől nem lesz könnyű elmenekülni: nagy luxus lett a tengerpart, húsz éve nem volt ilyen kevés foglalás, és gyakorlatilag már csak az akciós nyaralásokra és a last-minute utakra mozdulunk. Igaz, itt a Balaton is, ahova ráadásul új hajók jönnek, nyár végére készül el a két új gyorshajó Horvátországban, és Hévízen már jók is az előfoglalási adatok.
Repülni sem mindenhova egyszerű, a héten indult a légiirányítók sztrájkja késéseket és járattörléseket okozva Európában. Bár a jövő már fényesebnek is tűnhet, ha arra gondolunk, hogy a Boeing szerint csak a következő húsz évben 35 ezer új repülőgép kell, addig is vigasztalódhatunk a kisüzemi sörökkel, amiből már az Indexnek is van sajátja.