Amikor valóra vált Orbán álma
Ez történt a héten a gazdaságban, az év 29. hetében
További Gazdaság cikkek
- Kihúzták az ötös lottó nyerőszámait, három telitalálat is született a jokeren
- Intő jelek: már Amerikában is minden Kínáról szól
- Minden barnát megkóstoltunk – az Index nagy kakaóstej-tesztje
- Döntöttek az Európai Unió adósbesorálásáról és az unió kilátásairól
- Zajlik a jegybank pénzkísérlete, amely hamarosan olcsóbbá teszi a bankolást
A héten végre valóra vált az, amiről Orbán Viktor már olyan régóta beszél: azzal, hogy a magyar állam vette meg a legveszteségesebb magyar bankot, az MKB-t, a bankrendszeren belüli magyar nemzeti tulajdon aránya meghaladta az 50 százalékot (a bank megvásárlásáról bővebben itt olvashat).
Ezért 17 milliárdot fizetnek a bajor tartományi banknak, akik, cserébe, hogy megszabadulnak a minden képzeletet felülmúlóan veszteséges MKB-tól, még 81 milliárd forinttal feltőkésítik a bankot. Korábban az OTP-t sejtették a piacon vevőként, most viszont a magyar államnak kell bizonyítania, hogy ügyesebben tudja vezetni a bankot, mint a bajorok.
Az MKB-t többek között éppen a kormányzati intézkedések gyengítették le, 25 millió eurónyi bankadót fizettek, a tranzakciós adó 44 millió euró euróval rontotta az eredményüket, és még csak most jött volna az adósmentő csomag. Az árfolyamrés semmissége 5,1 milliárdba került a banknak.
A bankok egyébként visszasírják a végtörlesztést a devizahiteleseket megmentő törvényhez képest. A CIB bírósághoz fordulhat, hogy bizonyítsa, szerződésmódosításai tisztességesek voltak, és az OTP is küzdeni fog a devizamentés ellen. Hosszú távon még az is lehet, hogy ez mind nem számít: a PwC tanulmánya szerint ugyanis tíz év múlva eltűnhetnek a hagyományos bankok.
Itt a kamatcsökkentés vége
A héten a jegybank 23. egymást követő hónapig tartó kamatcsökkentési ciklusa véget ért: a várt 0,1 százalékpontos csökkentés helyett 0,2 százalékpontot vágtak, 2,3 százalékról 2,1 százalékra mérsékelve az alapkamatot.
A magyar környezet egyébként csak első ránézésre felhőtlen, a forintot még a pozitív nemzetközi piaci hangulat sem képes igazán magával húzni, ha pedig az orosz-ukrán és az izraeli-palesztin konfliktus miatt forróbb lesz a helyzet, az jelentős gyengüléshez vezethet.
Arról nem is beszélve, hogy a Fed októberben leállhat a pénzpumpával, tavasszal pedig már kamatemelés is jöhet, ami kihathat a magyar piacra is. További kockázat a belengetett adósmentő csomag, amely szintén forintgyengülést hozhat.
Az MNB háza táján friss hír még, hogy ősszel jönne létre az ún. "rossz bank", amelybe a rossz jelzáloghiteleket és a jelzáloggal megterhelt elárverezett ingatlanokat gyűjtenék.
Kemény hete volt a NAV-nak
Feketemunka, bizonytalan árukészlet, köztartozás. Sorozatos és súlyos szabálytalanságokat tapasztaltak a NAV munkatársai egy külföldi tulajdonú üzletláncnál, amely országszerte pékárut forgalmaz. Az adóhatóság a héten ezen kívül adócsaló munkaerő-közvetítőket, és műtrágyás áfacsalókat is fogott, illetve Munkaadójukat megkárosító pultosokat is buktattak le a NAV revizorjai.
A NAV a Balaton déli részét vizsgálja mostanában, és a külföldi pancsolt borra is igyekszenek lecsapni. A héten az is kiderült, hogy fél év alatt 62 százalékkal nőtt a NAV-nak tartósan tartózó vállalkozók száma, és a NAV közzétette a be nem jelentett foglalkoztatott miatt megcsípett cégek adatait a honlapján.
A NAV adataiból látszik, májusig mindössze 2,9 milliárd szál cigaretta fogyott Magyarországon, ami elvileg jó hír, viszont félő, hogy inkább csak átálltunk csempészcigire.
A héten:
- megnéztük, hogy működik a bankkártyacsalási iparág, ami bizony nagyobb üzlet, mint a drog,
- a Defacto megvizsgálta, hogy mi igaz a választási jelszavakból, amelyek európai munkáért európai béreket követelnek. A szlogenek félrevezetőek,
- írtunk arról, hogy hogyan trükközünk azzal, hogy ha webshopban veszünk valamit, azt 14 napon belül visszaküldhetjük, és visszakapjuk az árát,
- és megnéztük, hogy lakást venni, vagy bérelni éri-e meg jobban az egyetemistáknak.
Leépít a Magyar Telekom
Hatalmas leépítésre készül a Magyar Telekom, a következő években minden hetedik dolgozójuktól megválnak. Aki önként jelentkezik, megjutalmazzák; a végkielégítésekre 12 milliárd forintot fordítanak. A cég a külső környezetre és a hazai távközlési piacot jellemző erős versenyre mutogat.
A Telekom-részvények ehhez képest enyhén erősödtek, amire a fontosabb papírok közül csak a Mol volt még képes, miközben a BUX enyhén gyengült.
28. heti záró | 29. heti záró | |
BUX | 17 924 | 17 860 |
OTP | 4 150 | 4 150 |
Mol | 11 640 | 11 740 |
Richter | 4 066 | 3 900 |
Magyar Telekom | 361 | 372 |
Ez az igazi disznóság
1200 hektáros birtokméret felett száz százalékban elvonja a kormány a mezőgazdasági vállalkozások területalapú támogatásait, jelentette be Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter. 1037 és 1200 hektár között 5 százalékot vonnak el. Az így felszabaduló forrásokat az állattartók támogatására fordítják. A miniszter szavaiból kitűnt, hogy a nagyüzemektől évi 20 milliárdot vesznek el. Agrárgazdasági szakértők a lépést nem megalapozott közgazdasági számításokra épülőnek, hanem alapvetően ideológiai indíttatásúnak tekintetik.
Fazekas arról is beszélt, hogy idén 200 ezerrel több a sertés, mint tavaly, amiben ágazati szakértők már korántsem olyan biztosak. Jó hír viszont disznóügyben, hogy Japánba igyekeznek a magyar sertések, miután kimondták: nincs sertéspestis.
És ha már disznóságról van szó: a kormány a választások után csendben százezer embert leépített a közmunkaprogramokból, 113 ezer ember maradt munka nélkül, de az őszi önkormányzati választásokra újra felpörgetik a közmunkát.
A trükkök százait viszont nem csak itt vetik be: az NGM például értelmetlen adatokkal kérkedik, amik miatt úgy tűnik, mintha sokkal többet vásárolnánk a boltokban, pedig nem.
Az EU megszorongathatja az oroszokat
Amíg az európaiak keservesen próbálkoznak, hogy úgy tűnjön, mintha nem lennének mélyen megosztva az orosz szankciók ügyében, Moszkva szép lassan egyre közelebb csúszik a gazdasági káoszhoz. A 298, javarészt holland áldozattal járó légi incidens után az európaiak is elkezdtek a kemény szankciók felé sodródni. A szankciók hatásairól szóló cikkünket itt olvashatja.
Az Európai Bizottság csütörtökön bejelentette, hogy milyen szankciókat tervez elfogadni Oroszország ellen. A bejelentett szankciók első ránézésre nem tűnnek annyira durvának, a korábban felmerült opciók közül végül kimaradtak azok, amelyek ténylegesen komoly hatással lennének az orosz gazdaságra. Döntés a jövő héten várható a konkrét szankciókról, amelyek várhatóan július végével lépnek hatályba. Az is lehetséges viszont, hogy azt a Mol sem köszöni majd meg, ha Putyinék visszaütnek.
Addig is újabb oroszok kerültek feketelistára: magánszemélyek mellett újabb vállalatok is tiltólistán találták magukat, és az EBRD se akar újabb beruházásokat végrehajtani Oroszországban. A helyzet a szerbeknek sem kellemes: Brüsszel elvárja a szankciók bevezetését az oroszok ellen, ezért ultimátumot kaptak: vagy ők, vagy az oroszok.
Az IMF a nagy felbolydulás közepette pedig inkább rontotta, mint javította a globális növekedési előrejelzéseit áprilishoz képest.
És ami még történt...
Orbán Viktor bejelentette, hogy valóban zárolnak 110 milliárd forintot, de emiatt nem kell leállítani a stadionépítéseket, viszont az is kiderült, hogy a sportolókon kezdik a megszorításokat. Az onkokést fejlesztő MediMass Kft. viszont azt jelentette be, hogy a massachusetts-i központú Waters Corporation megvásárolta a fejlesztés alapjául szolgáló tömegspektrometriás ionizációs technológiáját.
Havi 870 ezret kap a magyar nyugdíjrekorder, és szeptember végén születhet döntés arról, hogy a 35 éves, és annál fiatalabb korosztály nyugdíjának nagysága függjön-e attól, hogy hány gyereket nevelnek fel.
Megdöbbentő híreink között szerepelt a héten, hogy minden huszonötödik New York-i milliomos, viszont 2,2 milliárdan állnak a lecsúszás szélén a világban. Ezektől függetlenül persze jó ha néha eszébe jut: "ha jön a pocok, csak magára számíthat!"
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!