A Liberális Demokrata Párt annak a whig liberális tradíciónak az örököse, melyet a XIX. században még fél Európa utánozott. Gladstone örökösei azonban pont az általuk megkezdett választójogi reformnak köszönhetően jelentéktelenedtek el: a szavazati jog kiterjesztésével és titkosításával az alsóbb osztályokat képviselő Munkáspárt járt jól, és a liberálisok eljelentéktelenedtek. És a nyolcvanas években hiába erősödtek meg újra, a kirívóan aránytalan brit választási rendszernek köszönhetően képtelenek voltak 15-20 százalék körüli támogatottságuknak megfelelő képviselői helyet szerezni.
Ezt a problémát akarták orvosolni a liberálisok 1987-ben a Munkáspártból annak balratolódása miatt kivált szociáldemokratákkal összeolvadva, melynek révén létrejött a Liberális Demokrata Párt. A fúzió nem jelentett áttörést, az elmúlt évtizedekben 15-25 százalék között ingadozó szavazati arányokat alig sikerült 10 százalékos mandátumarányra váltani. A legutóbbi, 2010-es választáson a szavazatok 23 százaléka az alsóházi képviselői helyek 9 százalékára volt elég. A párt főleg Észak-, és Nyugat-Angliában, illetve Walesben tudott egyéni kerületeket elhozni.
A libdemek határozott keynesiánus-szociálliberális ideológiát képviselnek – a koalíció alatt a hangsúlyok inkább a gazdasági liberalizmusra helyeződtek át –, melybe a szavazók értékpreferencia vizsgálatai alapján egy kis zöld vonal is vegyül. A párt az egyetlen nyíltan elkötelezett támogatója Nagy-Britannia nagyobb uniós integrációjának, így értelemszerűen az EP-ben is a liberális ALDE frakciójának tagja.
A párt mindig is a politikai centrumot igyekezett lefedni, ennek megfelelően mindkét oldal felé vannak koalícióképes vonásai. A 2010-es kormányalakításkor a liberális demokraták a mérleg nyelvének számítottak, de 13 évnyi Labour-kormányzás után is kétséges volt, merre is billen ez a nyelv. Az elsősorban adócsökkentési és munkahely-teremtési vonalon kötött koalíció azonban rettenetesen elkoptatta a pártot, választójogi elképzeléseit sem sikerült megvalósítania. Évtizedek óta példátlan mélyponton, 9 százalékon állnak, és ezzel eddigi 56 képviselői helyük felét valószínűleg el is fogják bukni.
David Cameron konzervatívjai az exit pollt is felülmúló nagy győzelmet arattak a csütörtöki brit parlamenti választásokon, a BBC szerint a szükséges 324 fős többség fölé növelhetik képviselői helyeik számát, miközben a Munkáspárt 28 éve nem látott mélységbe esett vissza. Cameron eddigi koalíciós partnerei, a liberális demokraták hatalmasat buktak, a skót nacionalisták viszont taroltak. Brüsszelben indul a fejvakarás a beígért, EU-tagságról szóló népszavazás miatt, a liberális demokraták volt vezetője pedig nyilvánosan megeszi a kalapját pártja rossz szereplése miatt.
Ahogy 1992 óta mindig, ismét az észak-angliai uderland városában számolták össze a leggyorsabban a szavazatokat. Pedig nem volt kevés: a körülbelül 39 ezer szavazatot nagyjából 45 perc alatt pörgették át a szavazatszámlálók. Nem semmi!
A YouGov szorosabb állást jósoló felmérése valójában nem hagyományosan vett exit poll, ellentétben a nagy konzervatív győzelmet jelző másikkal, írja a Telegraph. A közvélemény-kutató újra beszélt a szerdai felmérésében megkeresett emberekkel, és ahhoz képest nem mért nagy változást. A YouGov 6000 ember megkérdezése alapján készítette a felmérést, az exit pollhoz 20 ezer embert kérdeztek meg.
Peter Kellner, a YouGov vezetője egyébként az ITV/BBC/Sky News exit polljára reagálva azt mondta, nem elképzelhetetlen, hogy a végeredmény majd valahol középen lesz, vagyis a toryk jobban teljesítenek a felméréseknél, de rosszabbul az exit pollnál.
A munkáspárti Bridget Philipson győzelme a választás éjszakájának első megbízható híre: Sunderland ismét elsőnek számolta össze a szavazatokat, és ez lett az állás:
A részvétel a körzetben 56,34%-os volt. Második helyre tehát az euroszkeptikus UKIP futott be.
Valószínűleg innentől kezdve a Labour nem sok mindennek örülhet majd az éjszaka folyamán.
A BBC 1-en John Curtice professzort, a 22 ezer ember megkérdezésével készített exit poll főszervezőjét éppen arról kérdezik, biztos-e az exit poll eredményében. Egy munkáspárti forrás szerint már korábban is előfordult, hogy exit pollok „hibásak voltak”. Az első adatok szerint a legnagyobb párt a konzervatív lesz a parlamentben, bár nem lesz többsége, a libdemek pedig 47 parlamenti helyet veszíthetnek a választásokon.
Emlékeznek Jesse Rae skót popsztárra, aki hatalmas karriert futott be a nyolcvanas években Over the Sea című slágerével? Nem? Nos, ezzel nincsenek egyedül, pedig igazán emlékezetes videója volt, melyben a főhős festői skót tájban és még festőibb középkori páncélban énekel.
A 63 éves Rae azonban nemrég ismét beküzdötte magát a reflektorfénybe, mégpedig azzal, hogy független jelöltként indult a választásokon Skóciában, és páncélját kampányolás közben sem volt hajlandó levetni. “Hányok a politikai rendszertől” - fogalmazott nemrég egy választási vitában, ahol programjáról nem árult el túl sok részletet, a lokálpatriotizmusán túl. “Itt éltem és itt is fogok meghalni, és a Határvidéket a világ legszuperebb helyévé akarom tenni” — nyilatkozta.
Nagyon drukkolok Rae-nek, hogy bekerüljön a parlamentbe, bár erre elég kevés esélye van. Ráadásul fantasztikus imidzsét is cenzúrázták: a helyi önkormányzat a választások előtt külön felhívta rá a figyelmét, hogy bár sisakban és páncélban minden további nélkül leadhatja szavazatát, az 5 láb (mintegy másfél méter) hosszú skót claymore kardját otthon kell hagynia, mivel azzal nem fogják beengedni a szavazóhelységbe.
A SkyNews 130 körzetben állított fel kamerákat, amelyek élőben közvetítik a szavazatszámláló bizottságok munkáját. Egyelőre a legtöbb helyen még várnak az urnák érkezésére, de van, ahol már folyik munka, leskelődjenek!
Az Economist kiszámolta, hogy 1997 óta hogyan nézett volna ki a brit parlament, ha nem a győztes mindent visz elven működő többségi, hanem a pártok népszerűségére sokkal érzékenyebb arányossági választi rendszer szerint szavaztak volna a szigetországban. Annyi biztos, hogy a Nagy-Britanniában szokatlan koalíciós kényszer sokkal hamarabb megjelent volna, és a szélsőjobboldali, EU-és bevándorlásellenes UKIP sokkal több helyhez jutott volna.
A gazdájuk demokratikus feladatai teljesítése közben unatkozó kutyákat itt nézheti meg. Cukik, dehát milyenek is lennének!
Guy Verhofstadt, az európai liberális párt frakcióvejezetője a Facebookon drukkol a brit választóknak, hogy jó döntést hozzanak.
Azt akarom, hogy Nagy-Britannia az EU szívében legyen, pont úgy, mint ahogy ez a hűtő az irodám dobogó szíve.
(Kicsit csal, mert a hűtő a sajtóirodában áll, az övével szemben.)
A váratlanul jó konzervatív szereplés reménye 150 ponttal megdobta a font árfolyamát a dollár ellenében, ami 1%-os erősödést jelent.
Pound surges 1% against the US dollar to $1.54 after exit poll shows Conservatives are largest party #GE2015 pic.twitter.com/2NdbUn6Ans
— Graeme Wearden (@graemewearden) 2015. Május 7.
Helle Thorning-Schmidt dán kormányfő a férjét, Stephen Kinnockot fuvarozta el a szavazóhelyiségig. Kinnock Aberavonban volt a Labour jelöltje, és Thorning-Schmidt azért maradt a fuvaros szerepnél, mert félt, hogy diplomáciai problémát okozna, ha nyíltan kampányolna a Munkáspárt mellett.
A liberális demokrata források szerint értetlenül állnak az első exit poll előtt, ami csak 10 képviselőt jósolt nekik, ez ugyanis egyik belső felmérésüknek sem felelt meg.
Ugyanígy Nicola Sturgeon, a Skót Nemzeti Párt elnöke is jelezte, nagy fenntartásokkal kezeli az első exit pollt, mivel ő maga sem hiszi, hogy 58 képviselői helyet nyernének Skóciában, írja a Telegraph.
A YouGov exit pollja is megjött, eszerint sokkal szorosabb lesz, nagyjából olyan, amilyen az előzetes felmérések alapján kinézett:
Ez az a verzió, amikor egyik oldal sem bírna egyértelmű többséget szerezni, és kisebbségi kormány lenne a legvalószínűbb.
Rendkívül szórakoztató mashup-videót gyártott a brit Sky News, hogy ezzel reklámozza választási különkiadását. A szívmelengető alkotásban David Cameron, Ed Milliband, Nick Clegg és Nigel Farage éneklik el az I Swear című popszámot (a 40 körüli olvasók biztosan emlékeznek rá, 1994-ben volt gigasláger). Ilyenek vannak benne, hogy: "lehet, hogy néha hibázom, de sosem törném össze a szíved". A pártatlanság jegyében hiányoljuk a videóból Nicola Sturgeont (SNP) és Jenny Jonest (zöldek), bár igaz, az eredeti R&B-kvartettben sem voltak nők.
A Liberális Demokraták egykori vezére és jelenlegi kampányfőnöke azt nyilatkozta a BBC-nek, hogy ha igaz a BBC/ITV/Sky News számára készített exit poll, "nyilvánosan megeszi a kalapját". Hát, az nem lesz túl finom.
Az 1979-es Eton Rifles a legendás The Jam zenekartól. Az együttes frontembere, Paul Weller persze ennek egyáltalán nem örült annyira. “Vajon melyik részét nem érti?” – merült fel benne a kérdés. Cameron ugyanis a brit elit híres iskolájába, az Eton College-be járt, Weller dala pedig egy olyan 1978-as afférról szól, amikor a gazdag etoni ficsúrok provokálni kezdték és összeverekedtek azokkal az állásukat vesztett és rosszul fizetett melósokkal, akik a munkához való jogért tüntettek.
Eddig 6 helye volt a Skót Nemzeti Pártnak Westminsterben, mostantól 58 lehet az exit pollok szerint, habár ezt maga a pártelnök is túl soknak tartotta. Az eddigi legtöbb, amit az SNP elért 11 hely volt, 1974-ben.
Az exit poll szerint az eddigi konzervatív-libdem koalíciónak együtt – 326 képviselővel – épp meglenne a többsége a 650 fős alsóházban (még akkor is, ha nem számolunk a Sinn Féin távol maradó képviselőivel, nélkülük 323 fő kell). Korábban Nick Clegg nem zárta ki, hogy támogassák a népszavazást az EU-tagságról, ha az ő fontosabb feltételeiket teljesítik. Ez azt jelenti, hogy ha a két párt együtt folytatja, teljesülhet a tory ígérete: 2017-ig megkérdezik róla a választókat, maradjon-e uniós tag a szigetország.
De milyen lenne egy britek nélküli Európai Unió? Háttérbe szoruló és még mélyebben a zsebükbe nyúló germánok, túlsúlyba kerülő latinok, és persze még több brüsszeli szabályozás. Bővebben itt>>>
Az exit poll alapján a Munkáspárt a 239 képviselői helyével óriási pofont kaphat, utoljára az 1987-es parlamenti választásokon volt ennél kevesebb, akkor 229 képviselőjük.
Nem is nagyon akarjuk elhinni, amit látunk, hiszen a választás előtti mandátumbecslések legjobb esetben is csak 285 helyet jósoltak a toryknak. Itt van újra az a táblázat, amiben még azt számolgattuk, hogy a toryknak a LibDemekkel, na meg a Labournek a skótok külső támogatásával hogyan lehetne meg a kormányzótöbbséghez szükséges, legalább 323 mandátum.
Toryk | Labour | SNP | LibDem | Ukip | Tory+LibDem | Labour+SNP | |
Election Forecast | 281 | 266 | 51 | 27 | 1 | 308 | 317 |
Elections etc | 285 | 262 | 53 | 25 | 3 | 310 | 315 |
Polling Obs | 271 | 273 | 55 | 24 | 2 | 295 | 328 |
May2015 | 273 | 268 | 56 | 28 | 2 | 301 | 324 |
Anthony Wells | 277 | 267 | 52 | 29 | 306 | 296 | |
Ladbrokes | 279 | 265 | 53 | 26 | 3 | 305 | 318 |
Peter Kellner | 284 | 263 | 48 | 31 | 2 | 315 | 311 |
Nos, az exit poll szerint 271-285 helyett 316 helye lehet David Cameron pártjának, a Labournek pedig 262-273 helyett mindössze 239. Kíváncsian várjuk, szavazatarányban ez mit jelent. Ott így néztek ki az előzetes felmérések, amikkel, úgy tűnik, szintén eléggé mellélőhettek a közvéleménykutatók:
ICM/Guardian | Populus | Ipsos-MORI | Lord Ashcroft | ComRes/ITV/Mail | Survation/Mirror | YouGov/Sun | |
Konzervatívok | 34 | 33 | 36 | 33 | 35 | 33 | 34 |
Munkáspárt | 35 | 34 | 35 | 33 | 34 | 33 | 34 |
Libdemek | 9 | 9 | 8 | 10 | 9 | 9 | 10 |
UKIP | 11 | 13 | 11 | 11 | 12 | 16 | 12 |
SNP | 5 | 5 | 5 | ||||
Zöldek | 4 | 5 | 6 | 4 |
A brit választások másik nagy tétje, hogy melyik körzetben számlálják össze a leggyorsabban a szavazatokat. Hagyományosan óriási verseny dúl a megtisztelő címért. 2010-ben az észak-angliai Sunderland volt a győztes.
A 323 képviselős többség az exit poll alapján a konzervatívoknak az eddigi koalíciós partner liberális demokratákkal is meglenne. Ráadásul akár az északír DUP-pal is összeállhatnának, úgy 324 képviselőjükkel egyfős többségük lenne. Mindkét párt nyitott volt a koalícióra a torykkal.
Meg is jött a várt exit poll, a NOP/Mori felmérése szerint Cameronék nagy győzelmet arathatnak, 316 képviselői helyre növelhetnék eddigi 307 képviselői számukat. A Munkáspárt történelmi vereséget érhetne el a jósolt 239 képviselővel.
A liberális demokraták is hatalmasat bukhatnak, a 2010-es 57 székük után most mindössze 10-et vetít előre nekik az exit poll. Az már nem meglepetés, hogy az SNP mind az 58 képviselői helyet viheti Skóciában. A UKIP-ot és a zöldeket két képviselőre jósolják. Az északír DUP 8 képviselőt szerezhet.
Hivatalosan zártak a szavazóhelyiségek, már csak azok szavazhatnak, akik eddig beálltak a sorba.
Az angol-skót határ (ami egy térképen húzott, még a rómaiak által a britekre hagyott vonalnál nem igazán jelent többet) közelében fekvő Annan településen állítólag két konzervatív szavazót „tagbaszakadt" alakok eltanácsoltak demokratikus jogaik gyakorlásától, erről a skót konzervatívok vezetője, Ruth Davidson twittelt reggel:
A helyi önkormányzat délutánra a rendőrséggel karöltve kivizsgálta az ügyet, de SNP verőlegényeket nem találtak a helyszínen:
Jön az urnazárás, de ezzel még nem ér véget mindenkinek a szavazás, hiszen a munka után érkezők közül sokan még hosszú sorokban állnak szavazóhelyiségek előtt. Aki helyi idő szerint 22 óra előtt érkezett, azt még engedik szavazni.
Queueing to get into the polling station. That's a good sign. Better get there as soon as people! Have your say. pic.twitter.com/8riME5CC3A
— Phil Jewitt (@philjewitt) 2015. Május 7.
A Twitter szerint eddig 100 ezer felhasználó használta a posztjaiban az IVoted hashtaget és 1,3 millióan tweetelték a #GE2015 összetételt, azaz körülbelül ennyien beszélnek a választásokról Twitteren.
A Fox and Hounds nevű fogadó csütörtökön átalakult szavazókörré. Bár a kiszolgálás valószínűleg estig szünetel, aki leszavazott, szívesen elüldögélt egy kicsit a teraszon.
A várakozások szerint a Skót Nemzeti Pár (SNP) lehet a brit parlament harmadik legerősebb pártja, amelynek jelentős beleszólása lesz a kormány összetételébe is, hiszen a két nagy párt, a tory és a Labour közül előreláthatólag egyik sem fogja megszerezni a kormányalakításhoz szükséges többséget.
Az SNP politikai programja nem merül ki a skót függetlenség támogatásában és propagálásban. A harmadik legnagyobb tagságú brit pártként az SNP szociáldemokrata elvek mentén alakítja a politikáját, a kampányban az olcsó lakhatás, a minimálbér emelése, a luxuslakások utáni adó bevezetése és a téli benzintámogatás megvédése mellett kampányoltak.
Az biztosnak tűnik, hogy nem állnak majd össze a választás után a konzervatívokkal, viszont külső támogatást esetleg nyújthatnak egy munkáspárti kormánynak. Ha így lesz, egyelőre elfelejthetik a skótok népszavazást.
Ha szeretné még egy kicsit átérezni, miért olyan nehéz összehozni azt a szükséges többséget, akkor a BBC koalíciókötéses játéka is segíthet. Egy bizonyos határon belül random generálódnak az egyes pártok eredményei, de elég gyorsan kiderül, hogy a természetes szövetségesek összehozása még kevés lesz a sikerhez. A játékhoz ide kattintson>>>