Oroszországban 33 700 fertőzöttet regisztráltak hétfőn. Ez szomorú rekord, ahogy az is, hogy a koronavírus 1015 beteg életét követelte az elmúlt 24 órában, írta a TASZSZ hírügynökség. Eddig több mint 225 ezer ember lelte a halálát a Covid–19 kórban és szövődményeiben, ugyanakkor csaknem hétmillióan már felgyógyultak belőle.
Kedves olvasóink!
Zárul az Index mai hírösszefoglalója, melyben beszámoltunk a koronavírus-világjárvány történéseiről és ismertettük a legfontosabb tudnivalókat.
Pihenjenek jól, vigyázzanak magukra!
Borzalmas állapotok uralkodnak az ukrán kórházakban, ez azokból a képekből is jól látszik, amelyet az ukrán egészségügyi minisztérium osztott meg közösségi oldalán. A Kárpáthír szúrta ki az egészségügyi tárca közleményét, melyben azt írják, hogy az október 11. és 17. között kórházba szállított koronavírusos betegek 94,2 százaléka nem kapott oltást koronavírus ellen.
A képeken jól látható, hogy milyen zsúfoltság van a Covid-osztályokon. A betegek többsége lélegeztetőgépes ellátásra szorul. A felvételek között olyan is van, amelyen épp kitolják a koronavírusban elhunyt áldozatot a kórházból.
A súlyos koronavírusos betegek számára elkülönített kórházi ágyak 49 százaléka foglalt Kárpátalján − írja a Kárpáthír. Mint kiderült, a megyei gyerekkórházban jelenleg 25 százalékos a telítettség. A lélegeztetőgépes ellátást 376 beteg esetében látják indokoltnak.
Jövő csütörtöktől plusz 170 ágyat különítenek el a fertőzöttek számára a Novák nevét viselő megyei kórházban és a Beregszászi Járási Kórházban − mondta Miroszlav Bileckij, a megyei közigazgatás első helyettese a helyi sajtónak.
Új-Zéland kedden 94 új esetet jelentett, ami rekordnak felel meg – írja a Washington Post. A delta-variáns miatt újra emelkednek a számok az országban, amely egyszer már csaknem teljesen kilábalt a járványból.
Bár ez egyelőre még nem tűnik soknak, a szakértők szerint az emelkedés elkerülhetetlen.
Úgy gondolom, ahogy ezt egyszer már láthattuk, a számok ingadozni fognak a tesztelés függvényében, de valószínűleg eljön az ideje, hogy napi több mint 500 esetet fogunk látni
– mondta Mark Thomas, az Aucklandi Egyetem docense.
Háborús állapotok uralkodnak a koronavírusos betegek által megrohamozott romániai kórházakban: a betegségben elhunytak már nem férnek el a halottasházban, a folyósokon fekete zsákokba helyezett holttestek sorakoznak, a temetkezési vállalatok járművei pedig sorban állnak a kórházak udvarán – jelentette a Digi24 hírtelevízió.
A csatorna által megszólaltatott Emilian Popovici, a román járványügyi társaság alelnöke felhívta a figyelmet, hogy egy hét alatt többen vesztették életüket a betegség szövődményeiben, mint ahányan az 1989-es forradalomban vagy az 1977-es földrengésben. A szakember szerint Romániában már három hónapja meghaladja az 1,1-et a reprodukciós ráta, ami azt mutatja, hogy egy fertőzött hány másiknak adja át a fertőzést. Popovici szerint „két hét is sok lett volna”, és a döntéshozóknak ilyen körülmények között már rég szigorítaniuk kellett volna a járványügyi korlátozásokat.
Úgy vélekedett: azok után, hogy a hatóságok felülbírálták a közegészségügyi intézet Bukarest és a vele összenőtt települések vesztegzár alá helyezésére vonatkozó javaslatát, nem is történhetett más, mint a járványügyi helyzet további romlása.
A stratégiai kommunikációs törzs keddi jelentése szerint Romániában ismét megdőlt a fertőzési és halálozási rekord: az utóbbi 24 órában 18 863 embernél diagnosztizálták a koronavírus-fertőzést, ami 40 százalékkal haladja meg az elmúlt két hét átlagát.
Az utóbbi 24 órában 561 koronavírusos beteg halt meg, ami több mint 80 százalékkal haladja meg a kéthetes mozgóátlagot.
A kórházakban már csaknem húszezer koronavírusos beteget kezelnek, közülük 1805-nek jutott hely az intenzív terápián.
Az elmúlt 24 órában 223 ember halt bele a koronavírus-fertőzésbe az Egyesült Királyságban, ez a szám március 9. óta nem volt ilyen magas – írja a Guardian.
Az országban 43 738 koronavírusos esetről számoltak be, ami a hétfői adathoz képest kismértékű csökkenést jelent, noha a napi kórházi ellátások száma tovább nőtt, miután elérte a 921-et.
Chicago város minden alkalmazottjának múlt péntekig be kellett volna oltatnia magát. Hétfőn ezt a rendőrség állományának több mint harmada nem tette meg – írja a Washington Post.
A városi rendőrség 12 770 alkalmazottjának mintegy 64 százaléka mutatta be oltási igazolását. A többi városi dolgozó, például a tűzoltóság tagjai között ez az arány közel száz százalék.
Az érintetteket fizetés nélküli szabadságra küldjük, ameddig nem teljesítik a kötelezettségüket
– nyilatkozta a polgármester hivatala.
Országos munkaszünet bevezetését javasolta október 30. és november 7. között az új koronavírusos járványhelyzet romlása miatt kedden Tatyjana Golikova, az egészségügyért és demográfiáért felelős miniszterelnök-helyettes, miközben a napi halálozások száma ismét ezer fölé emelkedett, és újabb rekordot döntött – adta hírül az MTI.
Golikova a járvány elleni küzdelem koordinációs tanácsának elnökségi ülésén azt indítványozta, hogy azoknak a régióknak, ahol a legsúlyosabb a járványhelyzet, már október 23-tól tegyék lehetővé a munkaszünet bevezetését. Idén korábban május 1. és 10. között rendeltek el hasonló kényszerszabadságot Oroszországban.
A miniszterelnök-helyettes javasolta továbbá, hogy egyes, a munkaszünet után november 7-én újranyitó munkahelyekre csakis az oltottságot vagy a fertőzésből történt felgyógyulást igazoló QR-kóddal, továbbá negatív PCR-teszttel vagy az oltás alóli felmentés igazolásával lehessen belépni. Azt tanácsolta a be nem oltott, nem dolgozó nyugdíjasoknak, hogy vonuljanak önkéntes karanténba.
A munkaadóknak azt javasolta: a nem oltakozott, 60 évesnél idősebb alkalmazottaikat legalább négy hétre irányítsák át távmunkára, hogy alkalmat nyújtsanak számukra a védőoltás beadatására. Indítványozta azt is, hogy a dolgozók kapjanak két pótlólagos szabadnapot a vakcinációra.
Bulgáriában kötelezővé teszik a védettségi igazolványt az éttermek, mozik, edzőtermek és bevásárlóközpontok belső tereiben a fertőzöttségi adatok növekedése miatt – írja a Guardian.
Az egészségügyi miniszter bejelentése szerint az európai uniós igazolás csütörtöktől lesz kötelező.
Japánban rejtélyes gyorsasággal húzódott vissza a koronavírus-járvány az elmúlt két hónapban. Most találgatják a szakemberek, mi lehet ennek az oka, és attól tartanak, hogy a járvány télen gyorsan visszatérhet – jelentette az AP amerikai hírügynökség.
A sűrűn lakott Tokióban augusztus közepén még naponta hatezer új fertőződést regisztráltak, most száz alatt van ez a szám a fővárosban, amire tizenegy hónapja nem volt példa. A bárok és a személyvonatok újra zsúfolásig tele vannak, és a hangulat szinte fesztiváli, mintha a lehető legtermészetesebb volna, hogy a járvány pillanatok alatt visszahúzódott. Az óvatosságból annyi maradt meg, hogy általános a maszkviselés.
Japánban a járvány idején nem volt kijárási korlátozás, csak néhány egészségügyi veszélyhelyzetet hirdettek ki, amely azt jelentette, hogy a vendéglátóhelyeket korábban zárták be, és nem szolgálhattak fel alkoholt.
A magyarázat a szakemberek szerint a későn kezdett, de aztán felgyorsuló tömeges oltásban, az éjszakai szórakozóhelyek különböző régiókban történt bezárásában és az általános maszkviselésben rejlik. Júliusban például már napi másfél millió adag oltást adtak be.
Mostanra a lakosság csaknem hetven százalékát beoltották, és feltűnően magas a 64 évnél fiatalabbak beoltottsági aránya.
Viktor Ljasko ukrán egészségügyi miniszter az egyre romló járványadatok miatt arra utasította a régiók helyi vezetését, hogy növeljék heti másfél millióra a beadott oltások számát – számolt be az MTI.
A célkitűzés teljesítése érdekében a helyi hatóságoknak növelniük kell az oltópontok számát, amelyeken olyan munkarendet kell bevezetni, amely
kényelmes a lakosság számára.
Az egészségügyi minisztérium kedden közzétett adatai szerint egy nap alatt 538-an haltak bele a koronavírus-fertőzés szövődményeibe, ami az eddigi legmagasabb szám a járvány tavaly márciusi kitörése óta.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az ICTV-nek adott interjújában nem zárta ki, hogy országos zárlatot lesznek kénytelenek bevezetni, ugyanakkor leszögezte, hogy nem szeretné.
Teljes mértékben ellenzem a zárlat bevezetését a gazdaság miatt
– szögezte le, hangsúlyozva, hogy ennek
egyetlen alternatívája van: a védőoltás felvétele. Az utolsó pillanatban fogjuk támogatni a zárlat bevezetését.
Eddig 17 893-an regisztráltak a koronavírus elleni oltás harmadik adagjára Szlovákiában. Az oltás harmadik adagját írásbeli orvosi javaslatra adják be az érdeklődőknek − írja az Új Szó.
Az Egészségügyi Információk Nemzeti Intézete (NCZI) SMS-ben értesíti mindazokat a pácienseket, akik jogosultak a harmadik adagra, amelyet a második adag után két héttel kaphatnak meg.
Az elemzők által vártnál nagyobb profitról jelentett a harmadik negyedévről a Johnson & Johnson, amely feljavította éves eredmény-előrejelzését – számolt be az MTI.
Az amerikai egészségügyi-kozmetikai cég adózott eredménye három százalékkal 3,67 milliárd dollárra, részvényenként 1,37 dollárra nőtt az egy évvel korábbi 3,55 milliárd dollárról, részvényenként 1,33 dollárról.
A cég bevétele 11 százalékkal 23,34 milliárd dollárra ugrott a tavalyi harmadik negyedévi 21,08 milliárd dollárról. Szakértők némileg jobb adatra, 23,64 milliárd dollárra számítottak.
A világ néhány legelszigeteltebb, mind területében, mind lakosságában legkisebb országa rendelkezik a világon a legmagasabb átoltottsági rátával – írja a New York Times.
Az élen a Csendes-óceánban található Palau áll, amely a Karolina-szigetek legnyugatibb szigetcsoportjain helyezkedik el. Az államot 241 sziget alkotja, amelyek közül csupán tizenkettő lakott.
Az ország lakossága mindössze 17 600 fő, 92 százalékot beoltottak. Ez azoknak a lakosoknak a 99 százalékát jelenti, akik megkaphatják az oltást.
A Cook-szigetek, amely Új-Zéland egyik saját kormányzattal rendelkező társult állama, a 16 év feletti lakosság közel száz százalékát beoltotta.
Nem tartja kizártnak a Covid-automata (színkód alapján sorolják be a járásokat veszélyességi fokozatokba) módosítását Vladimír Lengvarský szlovák egészségügyi miniszter, és azt sem, hogy az oltottak bizonyos előnyöket fognak élvezni – írja az Új Szó.
A politikus elmondása szerint kedden Ján Mikas tiszti főorvossal is egyeztetett az ügyben, a téma pedig a szakmai konzílium október 21-i ülésén is előkerül majd.
Lengvarský hozzátette, hogy a jelenleg érvényes óvintézkedéseket is okkal vezették be az országban. A politikus azt is megjegyezte: a szakembereknek kell dönteniük arról, hogy a már beoltott emberek kaphatnak-e bármilyen engedményt, és igénybe vehetnek-e bizonyos szolgáltatásokat.
A kutatók szerint elkezdett terjedni a koronavírus delta-variációjának egy továbbmutálódott változata az Egyesült Királyságban, amely az eredeti delta-változatnál is mintegy 10-15 százalékkal fertőzőképesebb – írja a Financial Times.
Az AY.4.2 jelzésű alváltozatot nemrég azonosították a vírus evolúciójával foglalkozó genetikusok, de a becslések szerint az országban eddig az esetszám tizedéért ez a felelős.
Ha az előzetes bizonyítékok valósnak bizonyulnak, ez lehet a járvány kitörése óta azonosított leginkább fertőzőképes vírustörzs – mondta el Francois Balloux, a University College London Genetikai Intézetének igazgatója.
Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága (FDA) szerdán valószínűleg bejelenti ajánlását, hogy emlékeztetőoltásként másik vakcina is beadható, mint amit a páciens elsőként kapott, írja belső információkra hivatkozva a Washington Post.
Az országban harmadik oltásként jelenleg csak a Pfizer van engedélyezve, de a közeljövőben várható a döntés a Moderna és a Johnson & Johnson vakcinájának ilyen alkalmazásáról is.
Izraelben csütörtöktől a brit-svéd gyógyszergyártó AstraZeneca vakcinájával is oltanak különleges esetekben – jelentette az izraeli média.
A katonai rádió beszámolója szerint azokat fogják AstraZeneca-vakcinával védeni, akiknél súlyosabb szövődmények alakultak ki az Izraelben eddig alkalmazott, mRNS-technológián alapuló Moderna- vagy Pfizer–BioNTech-oltás után, vagy akinek az egészségi állapota nem engedi meg ezek beadását.
Naftali Bennett miniszterelnök kiterjeszti a karantén helyetti tesztelés kísérletét a még nem oltható gyerekek oktatási intézményeiben. A kísérleti programban az azonosított fertőzöttel érintkező gyerekek visszatérhetnek az iskolákba, ha a tesztjük negatív, és nem kell egész osztályoknak egyhetes otthoni zárlatot vállalniuk.
Eddig csak zöld, vagyis egyáltalán nem vagy alig fertőzöttnek minősített településeken voltak ilyen iskolák, de kiterjesztik a módszert a sárga, vagyis enyhén fertőzött helyekre és az óvodákra is – értesült a Times of Israel című angol nyelvű hírportál.
Emellett a hetek óta javuló járványadatok ellenére sem tervez könnyítéseket az izraeli egészségügyi minisztérium.
Ultimátumot kaptak az amerikai haditengerészet tagjai: az aktív szolgálatosoknak november 28-ig, a tartalékosoknak egy hónappal később, december 28-ig teljes körű védettséggel kell rendelkezniük. Ellenkező esetben távozniuk kell az állományi kötelékből.
Hargita megyében is nő az iskolai megbetegedések száma, de lassabb ütemben, mint Maros megyében, ahol az elmúlt csaknem három hétben megduplázódott a koronavírusos diákok és iskolai személyzet száma.
Míg október elsején 139 online tanrendben lévő osztály volt Maros megyében, addig hétfőn már 270 osztály tanult így a kilencven tanintézetből, írta a Székelyhon.ro.
A hónap elején 143 diáknak volt pozitív a koronavírustesztje, hétfőn már 310 diák szervezetében mutatták ki a koronavírust. A fertőzött iskolai dolgozók száma 92-ről 163-ra emelkedett.
Oroszországban 33 700 fertőzöttet regisztráltak hétfőn. Ez szomorú rekord, ahogy az is, hogy a koronavírus 1015 beteg életét követelte az elmúlt 24 órában, írta a TASZSZ hírügynökség. Eddig több mint 225 ezer ember lelte a halálát a Covid–19 kórban és szövődményeiben, ugyanakkor csaknem hétmillióan már felgyógyultak belőle.
Többen halnak bele a koronavírus-fertőzésbe Szerbiában, mint ahány halottat naponta regisztrálnak, ennek oka pedig az, hogy eltérnek a fertőzés követésének a módszerei – jelentette ki Predrag Kon, Szerbia legismertebb járványügyi szakértője a szerbiai közszolgálati televízióban.
Mint mondta: valós számot majd a statisztikai adatokból lehet látni, amikor kiderül, éves szinten mennyivel nőtt meg a halottak száma az átlagoshoz képest.
Hozzátette: a járványkezeléssel megbízott válságstáb egészségügyi végzettséggel rendelkező tagjai azt szeretnék, ha legalább tíz napra mindent be lehetne zárni, hogy csökkenjen az átfertőződés esélye, de várhatóan ezt a javaslatukat ismét elutasítják.
Rámutatott arra, hogy nagyon rossz a helyzet, óriási számban betegednek meg az emberek, rengetegen kerülnek kórházba súlyos tünetekkel, sokan mégsem tartják be az elővigyázatossági intézkedéseket, és a védőoltást is elutasítják – írja az MTI.
Egyre súlyosbodik a járványhelyzet Romániában. Az elmúlt időszakban rengeteg súlyos beteg került a bukaresti Egyetemi Kórházba, és sokak életét nem is tudták már megmenteni – írja a Főtér.
A kórházban uralkodó rettenetes állapotokról több fotó is kikerült, a halottasház hűtőkamrái ugyanis megteltek, ezért az elhunytakat a folyosón tartják, hullazsákokban.
A fővárosi kórházban naponta 45 beteg hal meg – nem csak koronavírusosak –, és amíg az intézmény számára 100 hullazsák elég volt havonta, most 500-at kellett rendelniük.
Romániában 18 800 új koronavírusos megbetegedést diagnosztizáltak az utóbbi 24 órában, írta a Maszol.ro. A Covid-19 kórral és szövődményeivel 574 fertőzött nem volt képes megbirkózni; közülük 528-an nem voltak beoltva a betegség ellen.
Szlovákiában 1797 új koronavírus-fertőzöttet diagnosztizáltak hétfőn. A Covid–19 és szövődményei tíz beteg életét követelték az utóbbi 24 órában, írta az ujszo.com. Kórházban jelenleg 1056 embert ápolnak a kór miatt.
Ukrajnában 15 579 új koronavírusos fertőzöttet regisztráltak hétfőn. A Covid–19 kórban és szövődményeiben 538 beteg lelte halálát az utóbbi 24 órában, írta a karpatalja.ma. Eddig 61 348 ember életét követelte a betegség. A pandémia kezdete óta 2,33 millióan épültek fel a kórból Ukrajnában.
Az Olaszországba külföldről érkező teherautók sofőrjeitől nem várják el a beoltottságot, a belépésnek nem feltétele a Green Pass. Az Európai Unió által elfogadott oltási igazolvánnyal nem rendelkező külföldi gépjárművezetők továbbra is megközelíthetik az itáliai le- és felrakóhelyeket.
A római egészségügyi minisztérium közleménye szerint ennek az a feltétele, hogy a gépkocsivezetők a járműben maradjanak, és az áruk ki- vagy berakodását mások végezzék. Ebben a megközelítésben ugyanis a gépjármű nem tekintendő munkahelynek.
Az olaszországi fuvarfeladatok megkezdése előtt továbbra is kötelező viszont az utaskereső űrlap (Passenger Locator Form) kitöltése, amit a hatóságok ellenőriznek – figyelmeztet a NIT Hungary.
A koronavírus-protokoll megsértése miatt 21 mérkőzéses eltiltással büntette a San Jose Sharks játékosát, Evander Kane-t az észak-amerikai profi jégkorongliga (NHL).
Az eset részleteit nem közölték, meg nem erősített médiainformációk szerint ugyanakkor a hokis hamis oltási igazolványt mutatott be.
A 30 éves játékos – aki ellen a múltban tiltott szerencsejáték miatt nyomoztak – azt mondta: hibázott, nagyon sajnálja, és vállalja tette következményeit.
„Az eltiltásom ideje alatt továbbra is részt veszek olyan tanácsadásokon, amelyek segíthetnek abban, hogy a jövőben jobb döntéseket hozzak” – magyarázta.
Kane már a Sharks edzőtáborában sem volt ott, és a Winnipeg Jets elleni szezonnyitót is kihagyta. Legkorábban a november 30-ai, New Jersey Devils elleni mérkőzésen lesz bevethető.
Kane éves fizetése 7 millió dollár (2,2 milliárd forint), amelynek időarányos részétől, 1,68 millió dollártól eltiltása miatt elesik.
Romániában több mint ötszörösére emelkedett az oltási hajlandóság az utóbbi egy hónapban. Az ok, hogy a bukaresti kormány akkor közölte: belföldön is bevezeti az uniós védettségi igazolvány használatát, írta a Transindex.ro.
Közben Romániában már több százan buktak le hamis oltásigazolások miatt, olvasható a Foter.ro portálon. Lucian Bode belügyminiszter jelezte: 362 ember ellen már megkezdődött a bűntetőeljárás. Legutóbb egy prahovai bűnbandáról derült ki, hogy hamis oltásigazolásokat adtak ki, s nyolcvan embertől fogadtak el cserébe nem csekély összeget, nemritkán ezer lejt is.
Ukrajnában csütörtöktől ellenőrzik a koronavírus elleni védőoltás-igazolások hitelességét, írta a karpatalja.ma. Az országban emelkedik a fertőzöttek száma, a járvány mostani hullámának tetőzését az egészségügyi tárca október végére, november elejére prognosztizálja, közölte a karpathir.com.
Ihor Kuzin országos tiszti főorvos hangsúlyozta: mindenkinek be kell tartania a kötelező maszkviselést a zárt helyeken, az oltottaknak és a Covid-betegségből felépülteknek is.
Oltásellenes folyamatokat észleltek Kárpátalján, írta a kiszo.net. Az emberek azért fizetnek az orvosoknak, hogy a vakcina beadása nélkül oltási igazolványhoz jussanak.
A TSN hírcsatorna szerint „a csalás már olyan mértékeket öltött, hogy Kárpátalján már valódi oltásellenes turizmusról” lehet beszélni.
Állítólag az ukrajnaiak 2–2,5 ezer hrivnyát is hajlandóak fizetni egy-egy oltás nélkül szerzett dokumentumért.
A Pfizer-vakcina felvétele feltétel, ha valaki munkát kíván vállalni az Európai Unióban.