Egyedül a Fidesznek nincs belpolitikai tétje a május 25-i választásnak, a többieknek azonban nagyon is. A baloldalon most különmeccset játszanak, melyen a budapesti főpolgármester-jelölés is múlhat, és akár még a baloldal vezetéséért folytatott harc is újra kinyílhat. A Jobbik előtt pedig ott a nagy lehetőség, hogy az ország második politikai ereje legyen. Az LMP közben a középpártiság reményéért küzd. A belpolitikai tétről és esélyekről bővebben itt>>>
Ez a legnagyobb és legbefolyásosabb európai pártcsalád, amelynek sztárjátékosa, legbefolyásosabb tagja nem más, mint Angela Merkel: az Európai Néppárt (EPP), ami az előrejelzések szerint a mostani választás után is a legtöbb képviselővel lehet jelen az EP-ben. Az Európai Parlament politikáját alapvetően meghatározó erők az EPP legnagyobb tagpártjai. Egyik fő üzenete éppen az integráció melletti elkötelezettség, a magyar kormány időnkénti EU-ellenes megjegyzései éppen ezért nem arattak sikert a Fidesz saját pártcsaládján belül sem az elmúlt években.
10 vívmány, 10 szimbolikus épület, 10 társadalmi szempontból kiemelkedő fejlesztés a 10. évforduló alkalmából az EUrológus gyűjtésében.
Az Európai Parlament a világ legnagyobb demokratikusan választott törvényhozó testülete. Európai szintű jogszabályokat fogad el, amelyek a tagállamokban, így Magyarországon is érvényesek. Alig tudunk róla valamit, mégis számos területen Brüsszelben és Strasbourgban születnek az életünket befolyásoló döntések. Bővebben itt>>>
A választásra jogosult 1 millió 352 ezer emberből 12 009-en mentek el szavazni reggel hétig. Ez 0,89 százalékot jelent, vagyis a fővárosiak elmaradnak az országos átlagtól. (MTI)
Baranya megye 0,99 százalék (3145 szavazó)
Bács-Kiskun megye 1,04 százalék (4449)
Békés megye 1 százalék (2984)
Borsod-Abaúj-Zemplén megye 0,83 százalék (4576)
Csongrád megye 1,08 százalék (3669)
Fejér megye 0,89 százalék (3107)
Győr-Moson-Sopron megye 0,85 százalék (3075)
Hajdú-Bihar megye 1,06 százalék (4599)
Heves megye 1,08 százalék (2706)
Jász-Nagykun-Szolnok megye 1,05 százalék (3327)
Komárom-Esztergom megye 0,92 százalék (2309)
Nógrád megye 0,91 százalék (1496)
Pest megye 1,04 százalék (10 199)
Somogy megye 1 százalék (2627)
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 0,83 százalék (3728)
Tolna megye 1,1 százalék (2098)
Vas megye 0,85 százalék (1791)
Veszprém megye 1,03 százalék (3049)
Zala megye 0,85 százalék (1980)
A vasárnap megválasztott 21 magyar EP-képviselő a 751 fős parlament 2 százalékát teszi ki, és még külön frakciókba is ülnek majd. Mit érhetnek el?
Hét óráig a választópolgárok 0,96 százaléka adta le szavazatát. A parlamenti választás hasonló adata 1,64 százalék volt. Ha időarányosan nézzük, a nap végén 33,3 százalék lesz a részvételi arány, de ez természetesen csak egy gyors számításból vett tipp.
Egyenesen a lakodalomból.
A Nemzeti Választási Iroda elnöke, Pálffy Ilona szerint házasságkötéssel vált nagykorúvá. Egyébként 13 805 első szavazót várnak a szavazókörökben vasárnap.
A görögök, a románok és a litvánok is szavaznak ma. Közép-európai idő szerint hatkor megnyitották a szavazóköröket. (MTI)
A Nemzeti Választási Iroda honlapján a Rendkívüli események aloldal. Hétkor még nem volt rajta semmi.
Mindenhol rendben megkezdődött a szavazás, mondta az MTI-nek Danku Csaba, a Nemzeti Választási Iroda elnökhelyettese.
Komolyabb fennakadásról nem érkezett jelentés.
6.15-kor leadtam a voksomat Budapest VI. kerületében, az Eötvös utcai 26-os szavazókörben, mindenki megnyugodhat. Itt szavazhatnak az átjelentkezők. Az országgyűlési választásokon hat után tíz perccel már sor állt, ennek most nyoma sincs.
Hiába gugliztam, egyet se találtam.
Hol nem kérnek személyit sem, melyik országban kötelező szavazni, hol választottak az interneten?
Az időeltolódás miatt egy nappal hamarabb, mint itthon, a New York-i magyar konzulátuson már szavaztak is. A külképviseleteken azok a magyar állampolgárok adhatják le voksukat, akik magyarországi lakhellyel rendelkeznek, a választás napján külföldön tartózkodnak, valamint május 17-ig felvetették magukat a külképviseleti névjegyzékbe és jelezték, hogy melyik városban kívánnak szavazni.
De persze ha esik, ha fúj, ha süt a nap, menni kell. Nézzük az előrejelzést.
Az Európai Parlament május 25-én este 9 órakor közzéteszi az európai szintű részvételi adatok becslését az EP-választásról, 22 órakor pedig mandátumbecslést közöl majd az exit pollok alapján. Bár Magyarországon este 7 órakor bezárnak a szavazókörök, az eredményeket – mivel Olaszországban este 11 óráig lehet szavazni – csak 23 óra után lehet közzétenni, de akkor a tagállami előzetes hivatalos eredmények alapján összeurópai eredményeket is kitesz az EP.
Elkezdjük a közvetítést, maradjanak velünk kifulladásig. Már tizennégy perce lehet szavazni, a részvételi adatokról napközben hétszer beszámol a Nemzeti Választási Iroda.
még nem látott egyben az EP-választásról!
Összegyűjtöttük az összes tagállam 5 évvel ezelőtti eredményeit és a legfrissebb közvélemény-kutatásokat a Pollwatch adatai alapján. A választás különlegessége, hogy nem mindegyik pártnál lehet tudni előre, hogy végül melyik EP-frakcióban fognak kikötni, a csoportok tagsága júniusban véglegesül, akár új frakciók is létrejöhetnek, így biztosra nem lehet menni, de úgy tűnik, a Néppárt alakíthatja meg a legnagyobb frakciót 2014-ben. Nézze meg Európa-térképünkön, hol, melyik párt szerezheti a legtöbb mandátumot!
2013-ban csatlakozott Horvátország is az Európai Unióhoz, amivel 754-ről 766-re nőtt a 28 uniós ország EP-képviselőinek száma, akik az EU 24 hivatalos nyelvén végezhetik munkájukat. Az elmúlt öt évben 20 szakbizottság, 2 albizottság és 3 ideiglenes vizsgálóbizottság foglalkozott a legkülönbözőbb szakpolitikai témákkal. Az Európai Parlament sajtóirodája számszerűsítette az elmúlt öt év munkáját.