Te is kenyérszűz vagy még, covidinka? Itt a karanténszótár!
A koronavírus-járvány amilyen szürreális történése 2020-nak, annyira hamar lett a mindennapjaink része, amihez természetes módon idomult a nyelvünk is. Az új helyzetek sok új fogalom, szó, kifejezés bevezetését idézték elő.
A teljesség igénye nélkül:
- kenyérszűz (aki még sosem sütött kenyeret),
- aperitif/opera/operett törzs (operatív törzs tréfásan)
- vécépapír-bűnözés (indokolatlanul nagy mennyiségben felvásárolni a vécépapírt)
- fotelvirológus (a témához valójában nem értők okoskodása vírus- és járványügyben)
- covidinka (aki nem hisz a vírusban, vagy épp ellenkezőleg, túlaggódja)
Ilyen és ehhez hasonló szavak, kifejezések, összesen 400 darab szerepel a Karanténszótárban definícióval, példamondatokkal együtt. A kötetet Dr. Veszelszki Ágnes nyelvész és közgazdász állította össze.
„Új szavak állandóan jelennek meg a nyelvben, a ritkábban használtak pedig elavulnak, maga a szókincs változása egyáltalán nem újkeletű jelenség. Sok-sok viszonylag új szó köthető például a digitális kommunikációhoz, a közösségi média használatához” – utal Veszelszki például a szkájpolásra vagy a lájkokra.
A nyelvész szerint azonban a szókincsgyarapodás sebessége sosem volt még ekkora, mint az elmúlt hónapokban: szerinte „a világméretű koronavírus-járvánnyal, a karanténnal, az életünk teljes megállításával, lelassításával olyan teljesen újszerű helyzetben találtuk magunkat néhány hónap alatt, hogy nem voltak fogalmaink az új, nyelven kívüli jelenségek megnevezésére. Ez a nyelven kívüli ok indokolhatja az új szóteremtések robbanásszerű megjelenését”. - nyilatkozta a szerző a Qubitnak.