A házigazdáktól elszenvedett vereség után nem jutott tovább csoportjából a vb-ezüstérmes olasz vizilabda-válogatott. A németek meglepetésre továbbjutottak, az oroszok legyőzése esetén a magyarokkal játszhatnak a döntőbe jutásért. tovább »
A görög rendőrök előállítottak egy magyar olimpikont. Az önmagáról megfeledkezett Németh Roland, miután kiesett a százméteres síkfutás középdöntőjéből, letolta nadrágját és a hátsóját mutogatta, a diszkoszvetés döntője után. tovább »
Fazekas Róbert a magyar olimpiatörténet második diszkoszvető-aranyérmét nyerte, Kővágó Zoltán a harmadik helyen végzett. A magyar férfi vízipólócsapat százszázalékos teljesítménnyel jutott a legjobb négy közé, ahol a német-orosz mérkőzés győztesével játszik. A női kézilabdázók kikaptak az esélytelenebb ukránoktól, így a világbajnok Franciaországgal kell megküzdeniük az elődöntőért. Férfi egyes asztaliteniszben - először az olimpiák történetében - nincs európai versenyző a dobogón. tovább »
Nagy meglepetésre kiesett az olasz férfiválogatott a vizilabdatorna küzdelmeibõl. Az olaszok utolsó csoportmeccsükön hat-négyes vereséget szenvedtek a görögöktõl, akik így csoportelsõként, az olaszok pedig negyedikként végeztek. Továbbjutottak viszont az ausztráliával döntetlent játszó németek, akik így egy ponttal megelõzték az olaszokat. A csoportharmadikak a spanyolok lettek. Németország az orooszokkal játszik a negyeddöntõben, a meccs gyõztese a magyar válogatottal játszik az elõdöntõben. Bővebben a vizipolótorna eseményeiről>>
Kis híján botrányba fulladt a torna versenyek utolsó száma, a férfiak nyújtó döntője - jelentette az MTI. A bírák jelentősen lepontozták Alekszej Nyemov gyakorlatát. Az orosz tornász látványos, hat repülőelemmel tarkított gyakorlatát a nézők már menet közben állva tapsolták, a pontozók mégis csak 9,725 pontot adtak rá. A heves tiltakozás hatására 9,762-re javították az eredményt. Ez azonban nem változtatott Nyemov helyezésén, a végén ötödik lett. Az aranyat Cassina 9,812-vel érdemelte ki, az ezüstöt az összetettben győztes amerikai Paul Hamm, a bronzot a japán Joneda Iszao szerezte meg.
Az etióp Meseret Defar nyerte a nők 5000 méteres futószámát az athéni olimpián. Az etióp atléta az utolsó fél körben indította meg hajráját, amivel sikerült minden vetélytársát leszakítania, s 14:45.65 perccel, biztosan nyerte meg a versenyt. A második helyen, ,54 másodperc hátránnyal a kenyai Isabella Ochichi, míg a harmadikon a tavalyi párizsi vb győztese, a szintén etióp Tirunesh Dibaba ért a célba.
A gerendán begyűjtött aranyérme után a talaj küzdelmeit is megnyerte a román Catalina Ponor az athéni olimpia női tornász versenyének szerenkénti döntőjében. A második helyen honfitársa, Daniela Sofronie, a harmadikon
pedig a spanyol Patricia Moreno végzett. Ez Ponor harmadik elsősége a játékokon, korábban csapatban is nyert.
Az első három szám után még csak tizenharmadik Zsivóczky Attila a második nap küzdelmei után a nyolcadik helyre jött fel tízpróbában. A magyar versenyző korábbi főszámában, magasugrásban a várakozásoknak megfelelően jól teljesített, 2,12 métert ugrott. Az első nap zárószámában, 400 méteren szintén kiválót produkált, hiszen 49.40 mp-cel idei legjobbját futotta, amivel sikerült megtartania pozícióját a keddi folytatás előtt. Zsivoczky 4294 pontot szerzett az első öt számban.
A világbajnok bolgár Milen Dobrev nyerte a férfiak 94 kg-os
súlycsoportjának versenyét az athéni olimpia súlyemelő viadalán. A görög Akakiosz Kahiasvilisz - aki pályafutása negyedik ötkarikás aranyérmének megszerzésére készült - csalódást keltve lökésben nem tudott érvényes gyakorlatot bemutatni, így összetettben sem volt értékelhető eredménye. A görögök másik háromszoros bajnoka, Pyros Dimas harmadik helyen végzett a 75 kilósok között. A 94 kilósok között az orosz Csadjimurad Akkajev lett a második, honfitársa, Eduard Tyjukin előtt.
Véget értek a tornászok küzdelmei. Az aranyérmeken nem kevesebb, mint kilenc ország osztozott. a legeredményesebbek a románok lettek, akik a nők összetett csapatversenyén kívül az ugrást, a gerendát és a talajt is megnyerték. tovább »
Az ukrán Valerij Goncsarov győzött korláton a tornászok athéni olimpiai szerenkénti döntőjében. A második helyet a japán Tomita Hirojuki, a harmadikat az aktuális világbajnok kínai Li Hszaio-peng (Li Xiaopeng) szerezte meg. Az összetettben győztes Paul Hamm - aki emlékezetes módon kilépett az ugrásnál, ennek ellenére is magas pontszámot kapott - a hetedik helyen végzett.
Egygólos vereséget szenvedett az ukránoktól a sokat tévedő bírók ellen tehetetlen magyar női kézilabda-válogatott. A csoportmásodikként végzett csapat a világbajnok franciákkal küzdhet meg a negyeddöntőben. tovább »
Fazekas Róbert olimpiai rekorddal nyerte hétfőn meg az athéni olimpia diszkoszvető számát. Kővágó a nyolcas döntő második körében a harmadik helyre jött fel, Máté Gábor kiesett. Fazekas nagy ellenfele, a litván Virgilijus Alekna a második lett. A magyar olimpiatörténet első és 2004. augusztus 23-ig utolsó diszkoszvető aranyérmét Bauer Rudolf 36,04 méteres dobással nyerte a párizsi olimpián. tovább »
Fazekas Róbert olimpiai rekorddal nyerte hétfőn meg az athéni olimpia diszkoszvető számát. Kővágó a nyolcas döntő második körében a harmadik helyre jött fel, Máté Gábor kiesett. Fazekas nagy ellenfele, a litván Virgilijus Alekna a második lett. A magyar olimpiatörténet első és 2004. augusztus 23-ig utolsó diszkoszvető aranyérmét Bauer Rudolf 36,04 méteres dobással nyerte a párizsi olimpián. tovább »
20:50 | Fazekas olimpiai bajnok, Kővágó bronzérmes
Fazekas Róbert olimpiai rekorddal nyerte hétfőn meg az athéni olimpia diszkoszvető számát. Kővágó a nyolcas döntő második körében a harmadik helyre jött fel, Máté Gábor kiesett. Fazekas nagy ellenfele, a litván Virgilijus Alekna a második lett.
Hármas
amerikai siker született férfi 400 m-es síkfutásban az athéni
olimpián, az aranyérmet Jeremy Wariner szerezte meg.
A fináléban a táv felénél már szinte biztos volt, hogy az
első helyen csak Wariner vagy Otis Harris végezhet, ugyanis
mindenkinél gyorsabb tempót diktáltak, s a célegyenesbe együtt, a
többiekkel szemben jelentős előnnyel fordultak be. A hajrát végül az
előbbi futó bírta jobban, és kerek 44 mp-cel győzött. A harmadik
helyen Derrick Brew ért célba.
A
román Catalina Ponor nyert gerendán a tornászok athéni olimpiai
szerenkénti döntőjében.
Az ezüstérmet az egyéni összetett verseny győztese, az
amerikai Carly Patterson, a bronzot az ugyancsak román, s Ponorral
együtt csapatban első Alexandra Georgiana Eremia vehette át.
19:57 | Kelly Holmes nyerte a a női 800 méteres síkfutást
Óriási küzdelemben a brit Kelly Holmes nyerte a női 800 méteres síkfutás döntőjét. Holmes végig hatalmas küzdelemben volt a szám nagy esélyesével Mutolával, aki a végére annyira elkészült erejével, hogy a dobogóra sem ért oda.
Az athéni olimpia férfi ugrás döntőjében a selejtezőből a hetedik helyen bejutott Gál Róbert egy helyet javított helyezésén, így pontszerző helyen zárta az ötkarikás játékokat. tovább »
A nõi kézilabda torna csoportküzdelmeinek utolsó találkozóján a magyar válogatott egygólos, 22-23 arányú vereséget szenvedett a norvég bírók által jelentősen támogatott Ukrajnától. Mocsai Lajos együttese így a második helyen végzett és a legjobb négy közé kerülésért a világbajnok franciákkal kell megküzdenie.
Gál Róbert a
hatodik helyen végzett ugrásban a tornászok szerenkénti döntőjében
az athéni olimpián.
A magyar versenyző két kísérletének átlaga 9,537 pont volt.
Győzött a címvédő spanyol Gervasio Deferr, az ezüstérmet a lett
Jevgenyij Szapronyenko, a bronzot a román Marian Dragulescu szerezte
meg.
Gál Róbert a férfi tornászok ugrás döntőjében első ugrására 9. 525-öt, a másodikra 9.550-et kapott, így összesítésben 9.375-ös pontszámmal két fellépő után az élen áll.
Az ukrán a Irini Merlenyij nyerte a női birkózás történetének első olimpiai aranyérmét, miután a 48 kg-os fináléban legyőzte a japán Icso Csiharut.
A japánoknak a vereség után nem sokáig kellett szomorkodniuk, ugyanis az 55 kg-osok döntőjében Josida Szaori fölényesen, 6-0-ra verte a kanadai Tonya Verbeeket.
Kedden elkezdődnek a birkózók küzdelmei is és az első napon három magyar lép szőnyegre. Deák Bárdosra finn és iráni, Majorosra japán és dominikai, míg Füredyre bolgár és dél-koreai ellenfél vár csoportjában, melyből csak az első jut tovább. tovább »
18:22 | Schmitt Pál és Gyulai István adta át Annusnak az aranyérmet
A kalapácsvetõk eredményhírdetésén két magyar sportdiplomata, Schmitt Pál, a MOB elnöke és Gyulai István, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség fõtitkára adta át az aranyérmet - és a vele együtt járó a győztesnek járó
babérkoszorút, valamint virágcsokrot - a gyõztes Annus Adriánnak.
A magyar vízilabda-válogatott 7-6-ra verte Oroszországot, ezzel csoportelsőként az elődöntőbe jutott. Kemény Dénes játékosai már 6-3-ra is vezettek, de az utolsó negyedben csak egy gólt tudtak lőni az akkor ellenállhatatlanul játszó oroszok ellen. tovább »
A Graeme Brown, Brett Lancaster, Bradley McGee, Luke Roberts összeállítású ausztrál együttes nyerte a pályakerékpárosok 4000 méteres férfi csapat üldözőversenyét az athéni olimpián. Steve Cummings, Paul Manning, Rob Hayles and Bradley Wiggins összeállítású brit csapat már az első körtől kezdve hátrányban volt. Az ausztrál csapat - mely az elődöntőben megdöntötte a világcsúcsot, 3:58,233 alatt végzett. A brit csapat három és fél másodperccel később ért célba - írja a BBC.
Nemzetiszín szemöldök
Zöld-piros-zöld-piros szemöldökkel indul neki a női hármasugrás küzdelmeinek Yamile Aldama szudáni versenyző. Vizilabdában törőben a magyar átok, az atlétikai stadionban - kloáka - magyar szurkolók szurkolnak magyarul.
17:03 | A dél-koreaiak a Sportdöntőbírósághoz fordulnak
Miután a Nemzetközi Torna Szövetség (FIG) nem változtatta meg a férfi egyéni összetett verseny végeredményét, a dél-koreai küldöttség a nemzetközi Sportdöntőbírósághoz fordul. Az ázsiaiak azt kifogásolják, hogy a szerdai viadalon a bronzérmes Jang Te Jungnak a szabályok figyelmen kívül hagyásával alacsony pontszámokat adtak. A FIG egyébként elismerte a tévedéseket, s három pontozót el is tiltott, de a végeredményt nem módosította. A dobogóért amúgy óriási volt a csata: az amerikai Paul Hamm 57,823-at, a dél-koreai Kim De Eun 57,811-et, Jang Te Jung pedig 57,774-et kapott. "A bírók eltiltásával bebizonyosodott, hogy Jang gyakorlatait lepontozták. Kénytelenek vagyunk a Sportdöntőbírósághoz fordulni" - áll a dél-koreaiak közleményében. Hamm elsősége 52 évig tartó szovjet-orosz, illetve ázsiai egyeduralomnak vetett véget a férfiak egyéni összetett versenyében. Teljesítménye azért is rekord, mert az Egyesült Államok első olimpiai aranyérmét szerezte ebben a számban. (MTI)
16:47 | Főügyészségi vizsgálat a Szampanisz-ügyben
A görög főügyészség vizsgálatot indított annak kiderítésére, hogy milyen módon kerülhetett doppingszer Leonidasz Szampanisz súlyemelő szervezetébe. A sportolót emiatt megfosztották a 62 kg-os súlycsoportban szerzett bronzérmétől. A versenyző - aki Albániában született, majd 1993-ban lett görög állampolgár, és az atlantai, valamint a sydneyi játékokon is második volt, s ezen kívül ötszörös világbajnok - kategorikusan cáfolta, hogy tiltott szerrel élt volna. Vizeletében tesztoszteron nyomaira bukkantak.
A 32 esztendős Szampanisz azt állítja, hogy minden bizonnyal a viadal után ihatott olyan folyadékot, ami miatt megbukott a teszten. A főügyészségi eljárás főleg a verseny utáni este történéseit kívánja felgöngyölíteni. A súlyemelő edzője, Hrisztosz Jakovu azt mondta: a doppingvizsgálatra várakozó tanítványa egy ismeretlen személytől kapott inni, miután sört kért. Mivel ez nem állt rendelkezésre, narancslészerű folyadékot adtak neki.
A várakozásoknak megfelelően az Egyesült Államoké lett az aranyérem a softball tornán, a döntőben 5-1-re verték Ausztráliát. Harmadik helyen Japán végzett.
Az ausztrál csapaté az aranyérem férfi négyezer méteres kerékpár üldözőversenyen. Második helyen a britek, a bronzérmesek a spanyolok, negyedik helyen pedig németek végeztek.
Az athéni olimpia első hetében három aranyérmet szereztek a magyarok, ami jobb, mint a négy évvel ezelőtti sydneyi hasonló részerdmény. Nagy Tímea párbajtőr-aranya, Igaly Diana győzelme a skeetesek között és Annus Adrián kalapácsvetésben szerzett első helye után a versenyek második fele még több sikert hozhat. Áttekintettük, ki mit várt és ki mit hozott Athénban. A meglepő sikerek - a tizenöt éves Gyurta ezüstje, a kardozó Nemcsik második helye - mellett látványos bukásokat is láthattunk, mint az ökölvívók hihetetlenül korai búcsúját vagy Risztov Éva szereplését. Azokat a magyar érdekeltségű sportágakat vettük sorra, amelyekben már véget értek a küzdelmek, vagy már osztottak a mieink számaiban aranyat. tovább »
A Nemzetközi Aszalitenisz Szövetség kihagyná a következő olimpia versenyszámaiból a páros pingpong versenyeket. A szövetség azért kezdeményezi ezt, mert szerintük a kínaiak túl sok aranyat nyernek így. Pekingben a tervek szerint a páros helyett csapatversenyek lennének.
Az Egyesült Államok férfi kosárlabda válogatottja 89-53-ra legyőzte Angola válogatottját. A Dream Team így - nagy megkönnyebbülésükre - bejutottak a legjobb nyolc közé. Az USA válogatottja kétszer - Puerto Ricótól és Litvániától - kikapott a csoportmérkőzések során.
15:52 | A futballválogatott szakvezetője szerint Irak nem szabad
Az athéni olimpián szereplő iraki labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya nem tudja hazájának delegációját a szabadság jelképének minősíteni, mint ahogy azt egy amerikai elnökválasztási kampányfilm beállítja. George Bush újraválasztási korteshadjáratának egyik összeállításában - az olimpiai témát felhasználva - iraki és afgán zászlókat lehet látni, miközben a narrátor közli: "Az idei játékokon kettővel több szabad nemzet van jelen és kettővel kevesebb terrorista rezsim".
Adnan Hamad, az irakiak szakvezetője azonban nem osztja ezt az optimizmust. "Nem mondhatjuk, hogy ez a csapat a szabadságot képviseli. Nincs szabadság Irakban, hanem megszállók vannak. Keserves időket élünk" - mondta. A Bush-reklámfilm erős felháborodást keltett az ázsiai országban, a Sports Illustrated sportmagazin helyet adott több ottani játékos bíráló véleményének is. Irak az ötkarikás negyeddöntőben meglepetésre 1-0-ra legyőzte Ausztráliát, ezzel bejutott a legjobb négy közé. (MTI)
15:38 | Gatlin edzője robbantotta ki a THG-botrányt
A 100 m-es síkfutás újdonsült olimpiai bajnokának, Justin Gatlinnek az edzője meghökkentő bejelentést tett tanítványa vasárnapi sikerét követően. Trevor Graham elárulta: ő küldte el tavaly azt a mintát az Egyesült Államok Doppingellenes Ügynökségéhez (USADA), amelyből kimutatták a tetrahidrogesztrinon (THG) nevű új, tiltott szert. "Trénerként úgy gondoltam, ez a kötelességem. Úgy vélem, helyesen cselekedtem, és hasonló szituációban ma is ugyanezt tenném" - mondta Graham, aki Gatlin mellett a döntőben negyedik Shawn Crawford mestere is.
Az USADA a THG-ről tavaly június elején kapott információt, s az edző ezzel a sportág történetének legnagyobb botrányát robbantotta ki. A szer analizálása után ugyanis sikerült kifejleszteni azt a módszert, amellyel tetten érhető a használata, s a tesztek döbbenetes eredményeket hoztak. (MTI)
Mérgükben kis híján kidobták a csónakból társai Sally Robbinst, akinek fáradtsága miatt az ausztrál csapat utolsó lett a női nyolcas evezősverseny vasárnapi döntőjében. "Nem válaszoltam, mert nem tudtam, mit mondjak. Le voltam sújtva" - közölte az érintett, majd hozzátette: a többiek nem
beszéltek vele a küzdelem óta. A 2000 méteres döntőn az ausztrálok 10 másodperc hátránnyal értek célba, miután az utolsó 400 méteren Robbins elalélva hátradőlt, és nem volt képes tovább lapátolni. Az evezős kimerültséggel magyarázta furcsa magatartását: "hirtelen rám tört a fáradtság, és mozdulni se tudtam. Olyan volt, mint amikor falnak ütközik az ember." Az ausztrál Daily Telegraph napilap kemény bírálattal illette a 23 éves sportolót: mint írta, Robbins a legnagyobb sportbűnt követte el azzal, hogy feladta a versenyt. (MTI)
Annus Adrián négy éve tizenhetedik lett az olimpián a kalapácsvetésben, majd a kudarc után edzőt és klubot váltott. Élete egyik legjobb döntésének bizonyult ez a húzás, mert azóta Európa-bajnok, vb-második lett, és vasárnaptól olimpiai bajnok. Annus azt is eltalálta mennyivel lehet nyerni, arra azonban nem számított, hogy elsőre nyolcvan méter fölé jut. tovább »
Annus Adrián négy éve tizenhetedik lett az olimpián a kalapácsvetésben, majd a kudarc után edzőt és klubot váltott. Élete egyik legjobb döntésének bizonyult ez a húzás, mert azóta Európa-bajnok, vb-második lett, és vasárnaptól olimpiai bajnok. Annus azt is eltalálta mennyivel lehet nyerni, arra azonban nem számított, hogy elsőre nyolcvan méter fölé jut. tovább »
Korea női kézilabda-válogatottja magabiztos játékkal 30-23-ra verte meg a francia válogatottat. A másik csoportban lévő magyar válogatott fél hétkor lép pályára Ukrajna ellen. A két csapat a csoportelsőségért küzd majd.
A második félidő elején Korea 20-15-re vezet Franciaország ellen a női kézilabda A-csoportjának mérkőzésén.
A televízió félrevezet
Az MTV műsorára is fél szemmel figyelve azt vettük észre, hogy az Athénból jelentkező tévések időzavarba kerültek. Mezei műsorvezető szerint - kétszer is nagyon hangsúlyosan mondta be - a férfi pólósok meccse negyed ötkor, a női kézisek találkozója fél hatkor kezdődik magyar idő szerint. Nos, valamennyi rendelkezésünkre álló információ - hivatalos honlap, sportlap, helyszíni kolégánk és a kint lévő szurkolók egybehangzó véleménye - szerint egy órával később lesz mindkét összecsapás, tehát helyesen:
Magyarország-Oroszország 17:15 (férfi vízilabda)
Magyarország-Ukrajna 18:30 (női kézilabda)
14:20 | USA vezetés félidőben Angola ellen kosárlabdában
Spanyolország válogatottja 88-84-re verte meg Új-Zéland kosárcsapatát.
Bő nadrágot és bő pólót a kosaraslányokra!!!
Nõi kosárlabda-szakkommentátorunk ezúton tiltakozik az új, tapadós szexista kosármez ellen. A cicanadrág és a hónaljnál bevágó top minden egyes ugrást és dobást megnehezít, reprezentatív empirikus felmérésünk szerint nincs is olyan kosarasnõ, aki szívesen viselné (fõleg, hogy egyetlen célt szolgál csupán, hogy a férfi-nézõknek jó legyen). Szeptembertõl a magyar nõi mezõnyben is - a FIBA szabályainak megfelelõen - kisebb (az eddigi 7-es helyett 6-os számozású) labdára váltanak a csapatok. Elvileg a több pont érdekében hozták a döntést, de kezdetben inkább a gyűrűt sem érő próbálkozások tömegét fogjuk tapasztalni. Az olimpiai viselet láttán csak reménykedhetünk, hogy nem kötelezik a játékosokat az egy számmal kisebb mez viselésére is.
Zsivoczky Attila súlylökésben harmadikként végzett csoportjában, s három szám után a 13. helyre jött fel. A magyar versenyző 15,31 méterrel 809 pontot gyűjtött, s 2537 ponttal várhatja a folytatást. Várhatóan a legerősebb számának számító magasugrás után még előrébb lép, hétfőn ezenkívül a 400 métert rendezik meg. Három szám után továbbra is az amerikai Bryan Clay (2843) vezet a kazah Dmitrij Karpov (2834) és a világcsúcstartó cseh Roman Sebrle (2787) előtt. (MTI)
13:58 | Lemorzsolódnak az önkéntesek
Az unalmas munka, a silány ételek és a rossz hangulat miatt egyre több önkéntes morzsolódik le az athéni olimpián. Az Apogevmatini című lap szerint a kezdetben 44 ezer segítőnek mintegy húsz százaléka már "lelépett". A 160 ezer jelentkezőből kiválasztott "szerencséseknek" másfél hete csak annyi a dolguk, hogy a rekkenő hőségben állva betessékelik a bizonytalankodó turistákat az ötkarikás létesítményekbe.
A biztonsági ellenőrzésekben csak "töltelékszerep" hárul rájuk, a szűrés érdemi részét ugyanis profi szakemberek végzik. "Folyton csak szendvicset eszünk, és mosolygunk. Cserébe nemhogy pénzt, de belépőjegyet sem kapunk a segítségünkért" - méltatlankodott egy egyetemi hallgató. A versenyekre saját pénzükön bejutó önkénteseknek a nézőtereken ráadásul le kell venniük egyenpólójukat, mert a görög tévések nem szeretnek segítőket mutogatni a közönség soraiban. (MTI)
Hírszerkesztőnk favoritja a műugró férfiak között
A 3 méteres műugrás selejtezője zajlik, eddig eseménytelenül, ugyanis senki nem verte be se a lábát, de még a fejét sem a deszkába. Magdi hírszerkesztőnk véleménye szerint a műugró férfiak magasan vezetnek testfelépítésben az olimpiai pasimezőnyben. Magdi a görög Nikolaosz Sziranidiszről hosszadalmas kiselőadást tart, többek között azt is megtudjuk, hogy a derék ugró múlt héten (Bimisz nevű társával együtt) aranyérmes lett páros műugrásban.
A koreai Seung Min Ryu nyerte az aranyérmet férfi egyes asztalitenisz döntőjében. A sportoló a kínai Hao Wangot verte 4-2-re, az utolsó játszmában 11-9-re diadalmaskodott.
A kínai Hao Wang fordítani tudott asztaliteniszben a koreai Seung Min Ryu ellen férfi egyesben. Wang az ötödik játszmát 13-11-re nyerte. Az állás 3-2 a koreai javára.
Seung Min Ryu koreai asztaliteniszező 2-1-re vezet a kínai Hao Wang ellen a férfi egyes döntőben. A negyedik játszmában 6-5-re vezet a kínai versenyző.
Kezdetét vették a férfi háromméteres műugrás selejtezői. A versenyszámban nem indul magyar versenyző. Az Index tippje szerint a legesélyesebb az orosz Dmitrij Szautyin és Alekszandr Dobroszkok, de a kínai versenyző, Peng Po és a mexikói Fernando Plates is éremesélyes.
Nagyon szoros mérkőzésen 3-2-re győzte le az orosz válogatott Olaszország legjobb röplabdázóit. Az oroszok előbb 2-0-ra vezettek, majd az olaszok felhozták 2-2-re. A döntő játszmát Oroszország minimálisan, két ponttal nyerte.
12:07 | Döntetlenre áll az orosz-olasz röplabda-meccs
Oroszország 2-0-ás vezetése után az olasz férfi röplabda válogatott 2-2-re jött fel a B-csoport mérkőzésén. A döntő, ötödik játékrészben az olaszok vezetnek 8-7-re.
12:01 | A hőségnek tudja be Radcliffe kudarcát a brit sajtó
Kudarcának dacára elismeréssel szólt Paula Radcliffe-ről a hétfői brit sajtó, és egyöntetűen a hőséggel indokolta, hogy a versenyzőnő előző nap feladta a női maratont. A brit lapok a könnyeivel küszködő világcsúcstartónőt megörökítő fényképeket hozták le hétfői kiadásukban, így például "A hősnő könnyei" képaláírás olvasható a Daily Mirrorban. "Szegény Paula elsüllyedt a kemencében" - írta a Daily Star bulvárlap. "A kép a futók magányának mélységéről beszél, ahol távol van minden segítség és vigasztalás, (Paulán) ezt a magányt lehetett látni" - kommentálta a drámai felvételeket a The Times.
A Guardian című napilap felvetette a kérdést, hogy a szervezők miért engedtek az amerikaiak nyomásának, s miért tették át reggelről délutánra a versenyt. Az újság szerint Radcliffe veszte az elviselhetetlen hőség volt, így például Tim Henman brit teniszezővel szemben ő nem rossz teljesítménye, hanem a "mostoha körülmények" miatt volt kénytelen búcsúzni a versenytől. Helyi idő szerint vasárnap 18 órakor, 37 fokos melegben rajtolt a női maraton mezőnye, a nagy esélyesek, többek között Paula Radcliffe, a kenyai vb-győztes Catherine Ndereba és a japán Mizoki Nogucsi sokáig együtt haladtak, ám kevéssel féltáv után a japán klasszis "robbantott". Senki sem tudta tartani vele a lépést, Radcliffe pedig később megállt, és feladta a versenyt. (MTI)
Zsivoczky Attila tízpróbában az első két versenyszám - száz méteres futás és távolugrás - után továbbra is a tizennyolcadik helyen áll. Ma még a súlylökésre, magasugrásra és négyszáz méteres síkfutásra kerül sor.
11:45 | 100:85-re nyert a litván férfi kosárválogatott
Az ausztrálok figyelemreméltó küzdelme ellenére magabiztosan nyert a veretlen litván válogatott. A meccs végére 15 pontra olvadt előnyük az ausztrál csapat ellen, bár a harmadik negyed elején még húsz ponttal vezettek. A litvánok csoportelsők ezzel, az asztrálok pedig kiesnek a legjobb nyolc közül.
A nemzetközi tornászszövetség még ma dönt a bolgár csapat óvásáról. A bolgárok azért nyújtottak be panaszt a férfi gyűrűs szám után, mert szerintük a bírák nem értékelték korrektül sportolójuk eredményét, aki csak 0,012 ezreddel kapott kevesebb pontot a hazai közönség előtt szereplő Dimosztenisz Tampakosznál. "A görög sokkal könnyebb gyakorlatot mutatott be, a zsűri mégsem ennek megfelelően pontozott. A FIG még ma ítéletkezik az ügyben" - jelentette ki a küldöttség szóvivője.
11:37 | A litván kosárcsapat a negyedik negyedben vezet az ausztrálok ellen
A negyedik negyed hetedik percében 13 ponttal vezet a litván kosárlabda-válogatott az asztrál csapat ellen.
Jacko az olasz röplabdacsapatban
Nõi szakkommentátorunk tobzódik a magas és erõs férfiak látványában, csupán akkor ráncolódik össze a szemöldöke, amikor az orosz-olasz férfi röpladbameccsen Michael Jackson fehér ujjperc-melegítõ gyûrûjéhez hasonló kiegészítõket vesz észre a ruganyos olasz adogató kezén. Vajon fázik az ujja? Mindenesetre - emaitt vagy sem - 2:0-ra vezetnek az oroszok. Közben a litván férfi kosárcsapat is szárnyal, az amerikaiakat már bedarálták, most szegény ausztrálokon gázolnak át éppen. A harmadik negyed hetedik percében 67:59-re vezetnek. Talán most erőtlenebb lett a litván daráló, korábban húszpontos volt különbség.
11:16 | Saját olimpiai éremcsúcsa felé tart Kína
A kínaiak már vasárnap, az athéni játékok felén alig túl teljesítették idei olimpiai éremvállalásukat: Csang Ji-ning (Zhang Yining) fölényesen győzött női egyesben az asztalitenisz tornán, s ezzel Kína begyűjtötte a vezetők által célként megfogalmazott huszadik elsőségét a görög fővárosban. Csang diadalával egyúttal Kína 100. olimpiai aranyérmét szerezte meg. Az ázsiai ország versenyzői csupán 20 éve vesznek részt a játékokon. Mivel vasárnap este győzött még lólengésben Teng Haj-pin (Teng Haibin), valamint a Li Ting, Szun Tien-tien (Sun Tian Tian) női teniszpáros is, az athéni olimpia összesített éremtáblázatán Kína 22 arany-, 14 ezüst- és 10 bronzéremmel az élen áll. Az ázsiai ország sportolói küldöttsége négy évvel ezelőtt érte el eddigi csúcsát: Sydneyből 28 arannyal tért haza. A kínai vezetés több sportágban a tapasztalt versenyzők helyett fiatalokat indított Athénban, hogy a 2008-as pekingi játékokra még erősebb csapat álljon össze. (MTI)
A három magyar induló közül egy sem jutott tovább a nõi kalapácsvetés selejtezõjébõl az athéni olimpián. Divos Katalin 67,64 m-t, Tudja Júlia 66,85 m-t, míg Orbán Éva 65,76 m-t teljesített az elõcsatározások során, s egyik eredmény sem volt elég a döntõbe kerüléshez. (MTI)
Zsivoczky reklamáció közben homokozni kezd
Zsivoczky Attila tízpróbázónk hatalmas üvöltésekkel és karlendítésekkel bíztatja magát és a közönséget a távolugráshoz készülődve, nekifutás előtt. Az ugrás után a homokozóban marad, reklamál a bírónak, letérdel, mutogat, magyaráz (felmerül lehetőségként, hogy homokvárat akar építeni). 7,14 méterben maradnak kompromisszumként. Jó ez nekünk? Nem derül ki.
A 63 kilogrammos női szabadfogású birkózásban a tavalyi világbajnoki döntőt játszák újra a versenyzők. A számban ugyanazok a birkózók kerültek a döntpbe. Az elődöntőben mind Sara McMann, mind Kaori Icho könnyedén legyőzte ellenfelét. A tavalyi világbajnokságon a japán legyőzte az amerikait.
Fenékre billent az új-zélandi kosaras asszony
A cseh női kosarasok az utolsó negyed utolsó perceiben húsz ponttal alázzák Új-Zéland válogatottját, amelynek egyik tagja a döntő végső másodpercekben még egy ziccerrel két ponttal javítani akar. Erőlködését csúfos és kínos szituáció szakítja meg, ugyanis a büntető vonalnál egyszerűen seggre ül. A meccset lefújják, de a biztonság kedvéért néhány cseh még gyorsan rátapos.
10:50 | A horvátok is legyőzték Kazahsztánt vízilabdában
Horvátország 5-4-re verte Kazahsztán vízilabda válogatottját az A-csoportban. A B-csoportban Németország 6-6-os döntetlent játszott Ausztráliával, ezzel meglepetésre a németek a legjobb nyolc közé jutottak. Az A-csoportban ma este negyed hatkor a magyar válogatott Oroszország ellen csatázik a csoportelsőségért.
10:49 | Ottey, Arron és Ferguson továbbjutott női kétszázon
Női kétszáz méteres síkfutásban közös előfutamából egyaránt továbbjutott a ma már szlovén Merlene Ottey, a francia Christine Arron és a bahamai Debbie Ferguson. Nem kellett megfeszülniük.
Roman Sebrle hétméteres tigrisugrása
Nem sejtettük, hogy a tízpróba távolugró etapja lesz az egyik legszórakoztatóbb olimpiai szám, kis híján überelve a női súlyemelést. A cseh menő, Roman Sebrle - aki itt korábban már 7 méter 80 felett ugrott, így nyilván símán nyerné a vonatkozó magyar bajnokságot - az előbb belépett, de megállani már nem tudott, így igen látványos, félig ollózásos tigrisbukfenccel érkezett a homokba. Zsivoczky Attiláról egyelőre nincsenek friss információink, reméljük valami meglepő, magyaros ugrómotívummal készül a színfalak mögött.
A kajakos versenyek első napján női kajaknégyesünk és a férfiak hasonló egysége is a döntőbe jutott: Kovács Katalinék a másodikak lettek a németek mögött futamukban, míg Storcz Botondék nyertek. Bejutott a fináléba a Kolonics György, Kozmann György kenukettes is az ezerméteres versenyben. tovább »
Olga Kuzenkova orosz versenyző, aki eleve feltűnést keltett azzal, hogy nincs puttyonszerű hasa vagy babzsákfotel-szerű combja, a kalapácsvetés selejtezője közben 73,71 méterrel olimpiai csúcsot dobott.
Tarkóra érkezett a kazah tízpróbázó
Isteni a tízpróba! A kazah Karpov - a világ legélethűbb Iván Helguera-imitátora - a jamaikai versenyző gandzsugrását is überelő stílusban értelmezte a távolugrást, amennyiben szép ívű reppenés után a tarkójára érkezett. Ezzel együtt 7,67-et ugrott. Mi lenne, ha lábát vagy a fenekét tenné le először? A tarkóugrás persze meg sem kottyant neki, Almatiban állítólag vaslemezen gyakorolják a rúdugrást is.
Bulgária megóvta a férfi torna gyűrű döntőjének eredményét. A bolgár csapat szóvivője szerint ezüstérmesük, Jordan Jovcsev érdemelné az aranyat, amit a görög Dimosztenész Tampakosz nyert.
10:10 | Feladta a tízpróbát a háromszoros világbajnok
Az első szám után feladta az athéni olimpia tízpróba-küzdelmeit a háromszoros világbajnok cseh Tomas Dvorak. "A 100 m-en már tíz lépés után éreztem, hogy megfájdul az Achilles-inam. Sajnos nem tudom folytatni" - mondta szomorúan Zsivoczky Attila 32 éves vetélytársa. Az első, 1997-es vb-aranyát éppen a görög fővárosban szerző Dvorak májusban szenvedett saroksérülést, amely azóta nem jött teljesen rendbe. (MTI)
10:04 | Őrizetbe vették a faluban álnéven reklámozó oroszt
A görög rendőrség vasárnap este őrizetbe vett egy orosz állampolgárt, aki hamis akkreditációval tartózkodott az olimpiai faluban. A 30 éves férfi egy már hazautazott honfitárs sportoló kártyájával jutott be a táborba, és kihallgatása során azt mondta, hogy az őt foglalkoztató sportszergyártó céget akarta reklámozni. Szombat éjjel a hatóságok előállítottak két másik oroszt is, akik szintén lejárt belépőkkel próbáltak bejutni a létesítménybe. (MTI)
Az esélyes szlovén Alenka Bikar laza második hellyel abszolválta a női 200 méter első előfutamát. A jamaikai versenyző azt hitte, a döntőben van, ezért 30 méterrel megelőzte a többieket, majd a célvonal előtt zavart topogásba fogott, hogy ne legyen annyira kínos a vége.
A jamaikai tízpróbázó átugrotta a képzeletbeli gandzsát
Egyik kedvencünk a tízpróba, hiszen itt olyan emberek kísérleteznek a legkülönfélébb sportokban, akik annyira nem értenek egyikhez sem, ami élénken emlékeztet az újságírásra. A jamaikai Claston Bernard például úgy ugrott most a távolba, mintha egy tehén méretű gandzsatömbön kellett volna átszökkennie. A félig vertikális mozgássor a közönséget is magával ragadta.
A Kammerer Zoltán, Storcz Botond, Vereckei Ákos, Horváth Gábor összeállítású magyar férfi kajaknégyes az ezerméteres verseny második előfutamát megnyerve a pénteki döntőbe kvalifikálta magát. Az első ötszáz méteren még a fehérorosz négyes vezetett, a táv második felén azonban már Storczék haladtak az élen és magabiztos előnnyel futottak be elsőként. A döntőbe a második fehérorosz és a német egység jutott még be.
Zsivoczky Attila 6,82-t ugrott első távolugró kísérleténél a tízpróba tornán. Az első versenyszám, a százméteres futás után a magyar sportoló a 18. helyen áll.
A Kozmann Görgy, Kolonics György kenupáros bejutott a pénteki döntőbe ezer méteren. A magyar duó a hétfői második előfutamban szoros csatában a harmadik lett a német és az orosz egység mögött, s ez a helyezés még éppen elég volt az egyenes ági fináléba kerüléshez.
A gyaloglás, mint sport, továbbra is nevetséges
Cumeleka, a görög meglepetésgyőztes megérdemelt meglepetésgyőzelme ellenére a Vatikán és a nemzetközi szakszervezetek szövetsége egyaránt éles hangú közleményben ítélte el a gyaloglást, mint az emberi méltósággal összeegyeztethetetlen sportot. Immodica ira gignit insaniam - kezdődik a Szentszék közleménye, amit jobb nem lefordítani, ha kiskorúak is tartózkodnak a monitor előtt. Az Olimpiai Stadion közönsége egyelőre hisztérikusan nevet és mutogat a később befutó versenyzőkre.
09:36 | Lelőttek egy katonát a hegyikerékpáros pálya közelében
Lelőttek egy görög katonát az athéni olimpia hegyikerékpáros pálya közelében. Az ötkarikás útvonal körül járőröző áldozat és az őt kísérő rendőr a fegyverével játszadozott, amikor a rendőr pisztolya véletlenül elsült, és a golyó halántékon találta a katonát. A rendőrség szakértők bevonásával megkezdte a tragédia kivizsgálását. (MTI)
A selejtező A-csoportja után a magyar indulók, Tudja Júlia és Divós Katalin nem állnak döntőt érő helyen a női diszkoszvetők között. A jobbik, Divós két kísérletből végül 67,64 métert ért el, Tudjának mind a három próbálkozása érvényes volt, ő 65,94 dobta a kalapácsot. Ezzel a selejtező nyolcadik, illetve kilencedik helyen állnak. A döntőbe jutáshoz a 68,5 méteres szintet kell megdobni, vagy ha nem teljesítik tizenketten ezt, az első tizenkét legjobb közé kell bekerülni. Még hátra van a B jelű selejtező, amelyben Orbán Éva is indul.
Nagy meglepetésre a görög Atanasia Cumeleka nyerte a húsz kilométeres női gyaloglást. Második helyen az esélyesnek tartott orosz gyalogló, Olimpiada Ivanova lett. Cumeleka két figyelmeztetést kapott a futam során. Füsti Edina a 44. helyen végzett.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (IOC) hivatalosan is megfosztotta az athéni játékokon súlylökésben szerzett aranyérmétől Irina Korzsanyenkót, akinek pozitív eredményt hozott a doppingtesztje. A 30 éves orosz klasszis szervezetében anabolikus szteroid nyomaira bukkantak az ellenőrzés során. Vétsége miatt örökös eltiltásra számíthat, mivel az 1999-es fedettpályás világbajnokságon is megbukott egy vizsgálaton. Korzsanyenko kizárásával a kubai Yumileidi Cumba a szám olimpiai bajnoka, míg a német Nadine Kleinert a második, az orosz Szvetlana Kriveljova pedig a harmadik helyre lépett előre. (MTI)
Férfi tízpróbában a magyar induló, Zsivoczky Attila 10:92-es időt ért el százméteres futásban. Perceken belül elkezdődik a következő versenyszám, a távolugrás is.
A Benkő Zoltán, Beé István duónak nem sikerült egyenes ágon a pénteki döntőbe jutnia a kenu kettesek ezerméteres versenyében. A magyar kettős hétfői előfutamában csupán az ötödik lett, s mivel csak az első három került automatikusan a fináléba, készülhet a szerdai középfutamra.
A kenu egyesek ezres versenye és a női kajaknégyes előfutama után Szkíniászban a magyar résztvevők közül a kajak kettesek ezerméteres első előfutamában nyolc óra ötventől a Beé István, Benkő Zoltán páros, majd a kenu kettesek ezerméteres viadalának második előfutamában, kilenc óra húsztól a Kozmann Görgy, Kolonics György duó, végül tíz óra előtt tíz perccel a férfi kajaknégyeseknél a Kammerer Zoltán, Storcz Botond, Vereckei Ákos, Horváth Gábor egység száll hajóba.
A női kajaknégyesek ötszáz méteres versenyének első előfutamát a 42 éves Birgit Fischer vezette német egység nyerte. A magyarok - Kovács Katalin, Szabó Szilvia, Viski Erzsébet, Bóta Kinga - nem jól rajtoltak, féltávnál egy másodperc volt a hátrányuk a vezető németekhez képest. A táv második felén megpróbáltak erősíteni, de végül előzték meg Fischeréket, de így is automatikusan a döntőbe jutottak. A hétfői kajakos futamokat egyébként szélben, hullámos vizen bonyolítják.
08:24 | Vajda Attila a negyedik a kenu egyesek között
A kenu egyesek ezerméteres versenyének harmadik elõfutamában Vajda Attila a negyedik lett, a középdöntõben folytatja szereplését. A 21 éves magyar versenyzõ nem rajtolt jól és talán jobban zavarták a nagy hullámok, mint a mezõny többi, rutinosabb tagját. Ötszáz méternél megpróbált erõsíteni, de nem tudott felzárkózni az élmezõnyhöz, amelyben a szám '96-os olimpiai bajnoka, a cseh Martin Doktor is haladt. Végül a negyedik helyen ért be, a futamot az orosz Komicsev nyerte. Következik a nõi kajaknégyes, a Kovács Katalin, Szabó Szilvia, Viski Erzsébet, Bóta Kinga összetételű magyar egységgel.
A férfi skeet újdonsült olimpiai bajnoka, az olasz Andrea Benelli örömében úgy döntött, elég volt, befejezi pályafutását. "A mai naptól nem versenyzem többé. Ezentúl a puskámat csak vadászatokon veszem majd a kezembe" - mondta az aranyérmet kiélezett csatában, szétlövést követően megszerző klasszis. Benelli a jelenlegi érzéseiről ugyanakkor lényegesen határozatlanabbul tudott csak beszélni: "Boldog vagyok, de igazából nem tudom leírni, mit érzek". A skeet fináléját követően az olasz klasszis a finn Marko Kemppainennel állt azonos 149 korongos eredménnyel, és a szétlövésben is egészen az ötödik lövésig együtt haladtak, ám akkor a finn hibázott. (MTI)
07:59 | Felhasználják Bush kampányában az iraki futballistákat
Védelmébe vette az amerikai elnök kampányfőnöke azt a reklámfilmet, amelyben az athéni olimpián eddig nagyszerűen szereplő iraki labdarúgó válogatottról láthatók bevágások. A kampányfilmet a múlt hét elején kezdték vetíteni az amerikai televíziók, s több iraki labdarúgó éles hangon kérte ki magának Athénból, hogy George Bush elnök kampánycélokra használja az iraki csapatot. Ken Mehlman kampányfőnök ugyanakkor vasárnap kijelentette: a
republikánus párt vezetői nagyon büszkék erre a reklámra. A film, amely szavai szerint nem tekinthető politikainak, azt mutatja, hogy az olimpián résztvevő országok családja két új demokráciával: Afganisztánnal és Irakkal bővült. A kampányfőnök cáfolta azokat a Washingtonban keringő híreket, amelyek szerint George Bush váratlan látogatást tehet Athénban, ha az iraki labdarúgó válogatott az olimpiai döntő egyik szereplője lesz szombaton.
07:44 | A női kajaknégyes is hamarosan vízre száll
Az egyértelmû aranyesélyes, Kovács Katalin, Szabó Szilvia, Viski Erzsébet, Bóta Kinga összetételû magyar nõi kajaknégyes egység nyolc óra húsz perctõl versenyez a szám elsõ elõfutamában. Amennyiben megnyerik futamukat vagy az első három helyek valamelyikén végeznek, automatikusan a péntek reggeli döntõbe jutnak. Elõttük, nyolc óra tíztõl száll hajóba a kenusok ezerméteres versenyében Vajda Attila.
A kajak egyesek ezerméteres versenyének első előfutamában Kökény Roland a második helyen ért célba, ezzel középdöntőre kényszerült. A csepeli versenyző ötszáz méterig az elsőtől némileg leszakadva, az ötödik helyen haladt, majd a táv második felén erősített, de az automatikus döntőbe jutást jelentő első helyet nem tudta megszerezni. Az első az új-zélandi Ben Fouhy lett, Kökény a szerdai középfutamban folytatja.
A szervezők egy múlt heti tűzeset miatt módosították a
hegyikerékpárosok olimpiai versenyének útvonalát.Az eredetileg kijelölt pályából 2-300 méteres szakaszt
vettek ki, az ugyanis teljesen leégett. "A vonalvezetés ugyan kicsit megváltozik, de a karakteréből semmit sem veszít majd" - közölte a nemzetközi szövetség technikai
delegáltja. A hegyikerékpárosok terepversenyét pénteken és szombaton rendezik az Athéntól északkeletre kialakított központban. A férfiak szombati küzdelmének Vinczeffy Zsolt révén magyar indulója is lesz.