És mindenki panaszkodott, mondja Kálmán Olgának. Ez a következő érve arra, miért nem szabad hinni a felméréseknek.
Percről percre a választási kampány hírei, a választási eredmények az Indexen. Minket olvasson, ha mindent tudni akar arról, milyen lesz az új parlament.
A baloldal jelöltje a XVII. kerületben ért el 32,89 százalékot, ami önmagában nem rossz eredmény, fideszes ellenfele viszont 43,01 százalékig jutott, magabiztosan győzött. Lukoczki Károly egyelőre a szavakat keresi.
Azok, akik abban bíznak, hogy a választás után a Fidesz hatalma konszolidálódni fog és a párt békülékenyebb, kompromisszumkészebb hangot üt meg, szinte biztos, hogy tévednek.
nem gratuláltak Orbán Viktornak, helyi szinten azért más a helyzet. A sokáig balos Dunaújvárosban megint a fideszes jelölt nyert 36 százalékos eredménnyel, a tőle hat és fél százalékponttal lemaradt baloldali jelölt ezt írta ma reggel:
Az eredmények beérkezése óta egészen minimálisan gyengült a forint az euróval szemben, 305,7 helyett most 305,9-et kell fizetni egy euróért. Ez péntek óta változatlan, és továbbra is a kéthavi csúcs közelében van. Persze a fő kérdés, a kétharmad továbbra sem dőlt el, és igazából még a piacok sem ébredtek fel.
A választási iroda jegyzőkönyvei alapján jellemzően a következő problémák fordultak elő a választáson:
Schiffer András szerint a semmiből hozták vissza a pártot.Az LMP legfontosabb feladata, hogy a csalódott, dühös százezreknek próbáljon alternatívát kínálni a szélsőjobboldal helyett.
Szanyi Tibor a Facebook-oldalán azt írja:
A kormányváltó hangulatom megmaradt, de a megvalósításra most még várni kell négy évet. Az egyik szemem sír (az MSZP veresége okán), a másik pedig zokog (a nácik erősödése miatt). :(
Az első képen még mikrofonnal a kezében komolykodott, de itt már megy a szelfizés:
Pest megye 1. választókörzetében, Érden nyert a fideszes Aradszki András, aki így ünnepelte meg a győzelmet Facebook-oldalán:
"Uriember ha fogad, és nyer, bármi a tét, mindig betartja... Főleg ha örömmel teszi...".
Az Összefogás Párt képviselője ezzel mindössze 0,45 százalékot ért el a választókerületében. Négy évvel ezelőtt még 1223 szavazatot kapott, akkor 4,33 százalékot ért el.
97,87 százalékos feldolgozottság mellett úgy tűnik, a nyugat-miskolci körzetet nyeri a baloldali jelölt: 14 245 szavazatot kapott, míg a fideszes Sebestyén László csak 13 858 szavazatot. Ha itt nyer a fideszes jelölt, biztosan megvan a kétharmad, de így, hogy nem nyert, csak napokkal később derül ki, hogy mi a helyzet. Kunhalmi Ágnesék körzetében ugyanis lehetnek még izgalmak.
Majdnem 300 embert vártak szolid napsütés mellett az urnákhoz Pornóapátiban, de csak 202-en jutottak is el odáig. Valakinek ráadásul extra sürgős dolga akadhatott, mivel nyolcan jelentkeztek át innét szavazni, de végül csak heten mentek el.
A falu atomfideszes, 120-an szavaztak Hende Csabára, a második, baloldali összefogásos Nemény András csak 35 szavazatot húzott be. Nagyon érdekes viszont, hogy a fideszes listára már csak 110-en ikszeltek. A rejtély nyitja az lehet, hogy 18-an a német nemzetiségi listát választották, valószínűleg ők csentek el egyet az LMP listás szavazataiból is, jó eséllyel van egy-két két német jobbikos a faluban, ahogy kormányváltó is. Persze nem lehet ilyen könnyen beazonosítani mindenkit, lehet még egy bujkáló devizahiteles is valahol, aki meglepetésszerűen a Haza Nem Eladó Mozgalom Pártot választotta.
Egyébként reggel rosszul lett az eredeti jegyzőkönyvvezető, kórházba is vitték, feladatát a helyi választási iroda helyszínen lévő, jegyzőkönyvvezetésre szintén tökéletesen kiképzett embere vette át.
Hat olyan egyéni választókörzet van, ahol ötszáz szavazatnál kevesebb van két jelölt között. Az adatok feldolgozottsága még sehol sem teljes.
Budapest, 15. körzet
1. Kucsák László (Fidesz) 20 104 szavazat
2. Kunhalmi Ágnes (Kormányváltás) 20 082
Különbség: 22
Budapest, 12. körzet
1. László Tamás (Fidesz) 18 446
2. Móricz Eszter (Kormányváltás) 18 193
Különbség: 253
Borsod-Abaúj-Zemplén megye, 2. körzet
1. Varga László (Kormányváltás) 13 387
2. Pakusza Zoltán (Jobbik) 12 953
Különbség: 434
Budapest, 5. körzet
1. Oláh Lajos (Kormányváltás) 16 363
2. Rónaszékiné Keresztes Monika Mária 15 921
Különbség: 442
Budapest, 6. körzet
1. Vas Imre (Fidesz) 15 270
2. Pál Tibor Gyula (Kormányváltás) 14 822
Különbség: 448
Budapest, 17. körzet
1. Szabó Szabolcs (Kormányváltás) 18 013
2. Németh Szilárd (Fidesz) 17 529
Különbség: 484
A budapesti XVIII. kerületben, a 15. számú egyéni választókerületben elképesztően szoros az állás. A baloldali jelölt, Kunhalmi Ágnes sokáig vezetett, de 98,86 százalékos feldolgozottságnál már a fideszes Kucsák László áll az élen, 22 szavazat előnnyel: 20 104 szavazatot kapott Kunhalmi 20 082 szavazatával szemben. (Az Együtt 2014 nevű párt ebben a kerületben 187 szavazatot kapott.) A bizonytalanságot növeli, hogy 383 érvénytelen szavazat volt. Biztos győztest alighanem csak napokkal később hirdethetünk.
A Kossuth-nóta is bicsaklott, de mindenki énekelt.
87,09 százalékos feldolgozottság mellett a jobbikos jelölt is megelőzte a fideszest. Varga Lászlónak (MSZP-Együtt-DK-PM-MLP) 31,58 százaléka van 12 371 szavazattal, a jobbikos Pakusza Zoltánnak 30,74 százaléka 12 039 szavazattal, a fideszes Sebestyén Lászlónak 30,66 százaléka 12 009 szavazattal.
A miniszterelnök első pillanatai a győzelem után, amikor még nem tudta, meglett-e a kétharmad. Megköszönte a választóknak és a feleségének.
Így állnak most a jelöltek 82,79 százalékos feldolgozottság mellett:
Ha Varga győzni tud, már csak Kunhalmi Ágnesen múlik a Fidesz kétharmada.
ünnepli, hogy átmentek a tű fokán:
Pest megyében, a kettes választási kerületben 96,7 százalékos feldolgozottságnál Bóna Zoltán 40,09 százalékon áll, a második Kuncze Gábor – aki még SZDSZ-esként kétszer is bejutott innen – 33,2 százalékkal, harmadik a jobbikos Lupa János 18 százalékkal.
A szentesi szavazókör minden várakozást felül- vagy alulmúlóan két olyan képviselőjelöltet is adott, akik egyetlen szavazatot sem kapott. Az MGP-s Fekete Árpád és a MACSEP-jelölt Rostás Márta kerülhet a rekordok könyvébe, igaz még csak 99,18%-os a feldolgozottság.
Frissítés: a nulla teljesen érthető, mert a MACSEP-esek ugyan jelöltették magukat, de később visszaléptek. Fekete pedig április elsején döntött úgy, hogy nem lesz jelölt.
Nem tudott most beleszólni a nagyok öldöklő versenyébe Kanizsán Gayer András Rikárd, a Nép Oldali Párt jelöltje. Eleve nehézkesen indulhatott a kampánya, mert a párt nyilvántartásba vétele sem jött könnyen. Kissé álmosan is folytatódhatott, hiszen semmilyen különösebb eseményt vagy legalább állítást nem találtam a nevével. A választókat hiába nyugtathatta meg, hogy Nép Oldali Párt tagjai semmilyen más párthoz nem tartoznak, vagy hogy ők egész egyszerűen csak a magyar nép érdekeivel egyező döntéseket fogadnának el, akárki akármit mond.
Azzal sem sikerült igazán megkülönböztetni magukat, hogy "tökéletesen mentesek a 20. századi ideológiáktól", de honlapkészítést is vállalnak. De még így is többet várhatott magától Gayer, aki csak 16 szavazatot gyűjtött be a mostani választáson. Ezzel kissé megszorongatta 23 szavazatos Magyar Republikánus Politikai Párt jelöltjét, de az Aquila Párttól érkező Márton Gábor 68 szavazata már elérhetetlenül távolinak bizonyult.
Ez a reklám fogadott, amikor kiléptem a Facebook-fiókomból, azt hiszem, az időzítés nem sikerült tökéletesen az MSZP-nél.