Nyugalom, béke honol ott, ahol pár órája még sok százan vártak a sorukra, a legutolsó vonatra mindenkit felraktak. Az aluljáróban nagyjából minden menekültre jut egy önkéntes, de így sincsenek többen 150-nél. A szokásos élet folyik, vizet, rohát, élelmiszert hoznak és osztanak önkéntesek, a felnőttek mosdanak, a gyerekek játszanak.
Egy ideig még a „Thank you police"-t skandálta a tömeg a Keleti főbejáratánál, miután elvezették a szélsőjobbosokat, majd megint feloszlott az ott tömörülő közel száz ember.
A menekülteket segítő civilek már hetek óta éjjel-nappal jelen vannak a Keletinél is, most végre erősítést is kapnak. A Magyar Református Szeretetszolgálatnak végre feltűnt, hogy rendkívüli a helyzet a Keletinél, és ezt közölte: „szeptember másodikán sok ezer adag ivóvizet, higiéniai eszközöket (pelenkát, törlőkendőt stb...), a gyerekek között pedig könnyen fogyasztható ételt oszt szét a helyszínen”. Amennyiben „a humanitárius szempontból nyugtalanító állapot” az elkövetkezendő napokban is fennáll majd, a segélyszervezet további adományokkal is segíteni fogja a sok ezer várakozó rászorulót.
A migrációs válság közép-európai tehertételeiről tanácskozik jövő hétfőn Pozsonyban a cseh, a szlovák és az osztrák kormányfő, közölte a cseh kormány szóvivőjére hivatkozva az MTI. Bohuslav Sobotka cseh, Robert Fico szlovák és Werner Faymann osztrák miniszterelnök három nappal azután találkozik, hogy pénteken rendkívüli csúcsértekezletet tartanak Prágában a visegrádi négyek.
Mit csinálnak a menekültek, és mit tehet a magyar hatóság a Keletinél? Miért beszél keresztbe Angela Merkel és a német bevándorlási hivatal, és ki adja az illegális utakat keresők alá a lovat? Folytatjuk magyarázó sorozatunkat a menekültügyről.
A PM felszólította Orbán Viktort, hogy engedje át a határon Nyugat-Európa felé a Keletinél összegyűlt embereket. Barabás Richárd szerint
humanitárius katasztrófa alakult ki a pályaudvar környékén azért, mert a kormány gyűlöletkampányt folytat, és nem csinál semmit.
Közölte, hogy a menekültek átengedése a határon nem jogszerű, és ellenkezik a Dublin III. egyezménnyel is, de szerinte a humanitárius válság miatt most emberi segítség kell.
Mint mondta, a bevándorlási hivatal Budafoki úti irodájában mindössze két munkatárs dolgozik, miközben nagyon sokan állnak sorban.
Megint egyre sűrűbb a tömeg a Keleti főbejáratánál, közel százan vannak, és folyamatosan gyűlnek a menekültek. Skandálnak, tapsolnak, velük szemben húsz-harminc rendőr áll sorfalat.
Közben szélsőjobbosok jöttek be a térre sörösüvegekkel, és balhézni akartak, de a rendőrök kivezették őket. A menekültek angolul megköszönték nekik, de továbbra sem mozdulnak.
"We are being criticised for complying with all the European rules" - Hungarian PM spokesman @zoltanspox #wato pic.twitter.com/qEM8hvPYtY
— The World at One (@BBCWorldatOne) September 2, 2015
Az Átlátszó fotóján az látható, hogy a rendőrök elvisznek egy családot, akiknek lejártak a magyarországi tartózkodást lehetővé tevő papírjai. Amikor kora délután elkezdődött a feszkózás, és a rendőrsorfalhoz vonultak "no police!" felkiáltással a menekültek, egy szír srác pontosan arról beszélt, hogy három családtagját is elvitték már, és attól félnek, hogy ők is erre a sorsra jutnak.
A tömegtől leszakadt családokat állítanak elő és vezetnek el a rendőrök, ha lejárt a papírjuk.
Atlatszo.hu (@atlatszo) által közzétett fénykép,
Victor Ponta román kormányfő kiborult Traian Basescu volt államfő kijelentésére, aki szerint Romániának el kellene utasítania a menedékkérők átvételét más uniós országoktól, mert nem lenne képes integrálni őket. Ponta azt mondta, hogy
azt állítani, hogy a muzulmánok mind terroristák, ez demagóg, populista képtelenség. Mint ahogy az is, hogy zárjuk le a határokat, ne fogadjunk be senkit. De amikor a románok szabadon utazhattak Európába, az tetszett, igaz? Nekünk európai politikát kell folytatnunk.
Mint mondta, Románia nem ül ölbe tett kézzel, határőrizetét megerősítette, de a határok lezárása képtelenség. (MTI)
Bécsben a Conchita Wurst eurovíziós győzelmének nyilvánosan is örülő Christoph Schönborn érsek bejelentette, a jövő hétig érseksége területén, egyházi intézményekben, 1000 szíriai menekültnek biztosítanak szállást, egyben sürgette a hatóságokat, hogy gyorsítsák fel a vízum kiadásának kérelmét a szíriai menekültek számára, írja a ČTK cseh hírügynökség.
A PM kezdett demonstrálni a Keleti előtt, odagyűltek a tévések, és a menekültek is. Humanitárius katasztrófáról beszéltek, és „Orbán, engedd át őket!" táblát mutattak fel.
Egy málagai gyárban készítették a drótkerítést, amelyet a magyar–szerb határon építettek ki – közölte az El Mundo spanyol napilapra hivatkozva az MTI. A Mora Salazar cég szóvivője elmondta, hogy Európában ez az egyetlen vállalat, amely ilyen acélpengékkel ellátott drótkerítést, úgynevezett NATO-kerítést gyárt. A múlt héten súlyos vágási sérülésekkel került kórházba került két fiatal, akik a kerítésen keresztül át akartak jutni Marokkóból Ceutába.
A Kökinél továbbra is várakozik közel száz menekült a rendőrök gyűrűjében. Időnként azt skandálják, hogy „We want to go, we want to go". Két toi toit állítottak fel az állomás végében, oda rendőri felügyelettel hozzák ki a menekülteket, majd kísérik vissza őket.
Most van nagyjából a legmelegebb a Keleti előtt a téren.
Újabb rendőrségi gyűjtőpont épül Röszke közelében, érősítette meg szerdán a Belügyminisztérium az MTI értesülését. Az MTI tudósítója azt látta, hogy – néhány száz méterre a röszkei úgynevezett hangártól, ahol a migránsok regisztrációját végzik – az új gyűjtőpont kialakításán a munkások mellett elítéltek is dolgoznak, büntetés-végrehajtási őrök felügyelete mellett. A hétszázszor százötven méteres területet ugyanolyan horganyzott acél oszlopokkal kerítik körbe, mint amiből az ideiglenes határzár épült a határszakaszon. Az utóbbi hetekben Röszke térségében érkezett be az országba a legtöbb illegális bevándorló.
Egy ideig feszült volt a helyzet a Thököly úti oldalon:
A két legnagyobb spanyol város, ahol a nemrégiben lezajlott helyhatósági választások után baloldali polgármesterek kerültek hatalomra, kritizálja a spanyol kormány menekültpolitikáját, és egyéni javaslatokkal rukkol elő.
Először Barcelona jelentette be, hogy olyan hálózat létrehozását indítványozza, amelyben a városlakók felajánlhatják lakásaikat a menekülteknek átmeneti szállásnak, majd hamarosan Madrid is csatlakozott a kezdeményezéshez. A két város vezetése azt szeretné, ha további települések is csatlakoznak hozzájuk, és együtt ki tudnának alakítani egy országos hálózatot.
Ez erőteljesen szembemegy a nem túl menekültbarát kormányzati irányvonallal, a spanyol miniszterelnök ugyanis kedden jelentette be, hogy a 47 millió lakosú ország összesen nagyjából 2700 menekültet szándékozik befogadni idén - ugyanez a szám a 80 milliós Németországnál Angela Merkel tervei szerint akár a 800 ezret is elérheti. (The Local)
A Thököly oldalon is feloszlott a rendőrsorfal elől a tömeg. Egy nagyjából 50 fős csoport „Afghanistan" táblával jár körbe a téren, amikor a rendőrök közelébe érnek, akkor a palackokat összeütögetik, és skandálnak, de utána mennek tovább.
Mostanra viszonylagos nyugalom van a Baross téren. Kb. 40 készenlétis beöltezve vár az árnyékban, ha mégis közbe kellene lépniük.
Miközben a magyar pályaudvarokon önkéntesen segítő Migration Aid kilométer hosszú listában közli mindennap, hogy mire lenne szükség a menekültek ellátásához, a müncheni rendőrség Twitter-üzenetben kérte az adományozókat, hogy ne hozzanak több élelmiszert és ruhát, mert mindenből van elég.
A rendőrsorfallal szemben nagyjából 50 ember áll folyamatosan, több kisebb csoport pedig a táblákkal vonul körbe a téren. Amikor odaérnek a többiekhez a Thököly oldalon, akkor üres vizespalackokkal zajt csinálnak, skandálnak.
A pályaudvar oldalának ablakaiban is ülnek a menekültek. Az egyik ablakpárkányra felmászott egy rendőr is a főbejáratnál a Thököly úti oldalon, onnan kamerázza, figyeli a tömeget.
A Thököly oldalon felerősödik, aztán elül, majd megint felerősödik a skandálás. A rendőrökkel szemben még mindig közel százan állnak, többen pedig transzparenseket mutatnak fel a fotósoknak, külföldi forgatócsoportoknak:
Help Europe!
We want to go to Germany!
Czukor József szerint a menekültek elosztása előtt azonban mindenkit regisztrálni kell, hogy tudjuk, hányan vannak.
Sehogy. Valaki meghekkelte a Google Mapset, ha a bicskei menekülttábort keresi valaki, a felcsúti Pancho Aréna címét kapja találatként.
Dél körül volt egy feszült pillanat, amikor a Keletinél tüntető menekültek vizes palackokat kezdtek dobálni a rendőrök felé.
Joachim Herrmann bajor belügyminiszter szerint jó szándékú döntés volt a szövetségi bevándorlási és menekültügyi hatóság részéről, hogy a szír menedékkérőket nem küldik vissza, hanem önként átvállalják a menekültügyi eljárás lefolytatását. Ugyanakkor a Magyarországon tartózkodó menekültek közül sokan „szabadjegyként” fogták fel ezt a változtatást – mondta a konzervatív CSU politikusa. Herrmann hangsúlyozta, hogy segítséget kell nyújtani Magyarországnak, és meg kell akadályozni, hogy további menedékkérők utazzanak Magyarországról Németországba.
„A rendszer összeomlott” – írja a brit bulvárlap online kiadása a menekültválságtól leginkább sújtott országokról szóló cikkében. Többször idézik Kovács Zoltán kormányszóvivőt, aki szerint Magyarország lett az európai menekültválság „bűnbakja”. Leírják, hogy az országba napi háromezer menekült érkezik, a Keleti pályaudvarnál vesztegelő nagyjából ezer ember már a rendőrséggel is összetűzésbe keveredett, és további konfliktusok várhatók.
A Keletinél készített fotósorozatot és a cikket itt lehet megnézni.
A nagyjából 20 fős rendőrsorfal mögül kiküldték a nézelődőket, újságírókat a Thököly út felőli oldalon. Nagyjából 30-40 rendőr áll készenlétben, páncél nincs rajtuk, de könnygázt láttunk náluk. Velük szemben most már nagyjából 200 menekült skandál, de nem nyomulnak előre. A „No Police” mellett ilyen válaszolós skandálás is volt:
Where are you go? GERMANYYY!
A Társaság a Szabadságjogokért felszólítja az országgyűlési képviselőket, hogy a menekültek nagy száma miatt előállt emberi jogi krízishelyzetre hivatkozva se fogadjanak el az alkotmányosság alapkövetelményeit figyelmen kívül hagyó törvényt. Mint ismert, holnap szavaz az országgyűlés arról, hogy a kormány a menedékjogról szóló törvény módosításával bevezeti a „tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet” fogalmát (részletes cikkünket itt olvashatja). Összesen tizenhárom törvény módosításával egy ilyen helyzetben speciális eljárásmódokat alkalmazhatnának majd, a rendőrök külön jogosítványokat kapnak, és a katonákat is be lehetne vetni. A Btk.-t érintő módosításokról magyarázó cikkünkben olvashat.
A TASZ kiemeli, hogy alkotmányellenes, hogy a rendőrség a válsághelyzet idején magánlakásba engedély nélkül beléphet vagy behatolhat, ha ott feltehetően olyanok tartózkodnak, akik illegálisan lépték át a határt. Ez azt jelenti, hogy egy menekülő családnak fedelet nyújtó magyar állampolgárra – de gyakorlatilag bárkire – a rendőrség bármikor rátörheti az ajtót. A javaslat börtönbüntetéssel fenyegeti azokat, akik Magyarország határán felállított szögesdrótkerítésen átlépnek, akik megrongálják a szögesdrótkerítést, vagy az építési munkát akadályozzák. Így praktikusan minden menekült egyben bűncselekmény elkövetője is lesz, akiket a konkrét büntetés mellett ki is kell utasítani az országból, még akkor is, ha ez családokat szakítana szét.