A nap legfontosabb hírei a koronavírusról, röviden

GettyImages-1204141349
2020.02.29. 22:02
  • Az operatív törzs szombati sajtótájékoztatója szerint Magyarországon továbbra sem regisztráltak koronavírusos esetet. A sajtótájékoztatón elhangzottak szerint a pénteken 300 ezer maszkot kiszállítottak, hogy a lakossági igényeket kiszolgálják. A kormány nem tartja indokoltnak, hogy az eddigieknél szigorúbb intézkedéseket vezessen be. A koronavírussal kapcsolatban az ellenzéki pártok is megszólaltak, az ő kérdéseiket, bírálataikat és felvetéseiket itt olvashatja el. 
  • Jó kérdés, hogy mikor és egyáltalán hogyan lehet vége ennek a járványnak? Eltűnhet teljesen? Ez már világjárvány? Összeszedtük a vészforgatókönyveket a kicsit rossztól a nagyon rosszig.
  • Hiába figyelmeztetett a kormány, hogy a rémhírterjesztés bűncselekmény, és hiába volt nemrég ilyen ügyben letartóztatás, a Political Capital szakértőinek  elemzése szerint   a koronavírusos dezinformációk és összeesküvés-elméletek több százezer emberhez jutnak el, elsősorban a Facebookon keresztül. Többségük halálesetekkel riogató, de pánikkeltésre alkalmas, hamis narratívákat is terjesztenek a közösségi médiában.
  • Olaszországban, de Japánban is politikai üggyé kezd nőni a koronavírus kérdése. Nem elég a lakosságnak és a vezetőknek is felvenni a harcot a vírussal, de Olaszországban például a kormány eleinte inkompetenciával vádolta az ellenzéki Lombardiát, majd később a helyi hatóságok túlbuzgósága és a pánikkeltés miatt kezdték el félteni az országot és a gazdaságot. Japánban pedig  eleinte tétlensége, az utóbbi napokban ad-hoc válságkezelő intézkedéseinek átgondolatlansága miatt kritizálták a kormányt.
  • Iránban a feldühödött tömeg felgyújtott egy klinikát, miután elterjedt a pletyka, hogy oda koronavírusos betegeket szállítottak, akiket karantén alatt tartanak. Ahogy Iránban több kórházat, úgy a Bandar Abbas városában lévő klinikát is felkészítették koronavírusos betegek érkezésére, de a kórtermek üresek voltak. A város 1000 kilométerre van koronavírus-fertőzés iráni gócpontjától. 
  • Franciaországban átmenetileg betiltották azokat a tömegrendezvényeket, amiket zárt térben tartanának, és legalább 5000 fő venne részt rajtuk, de elmarad a párizsi félmaraton, és az annecy-i karnevál is, és Olaszországban is maradnak el továbbra is sportesemények, és több helyen az iskolák is zárva tartanak, leállt egy valóságshow forgatása, és Van Gogh Napraforgók című csendélete is Japánban ragadt, mert a koronavírus miatt nem nyílt még meg a kiállítás, amire kölcsönadták. 
  • Kínában élőben közvetítette egy újságíró, ahogy letartóztatják. Miután cenzúrázni akarták a tudósításokat a koronavírusról, kilépett a munkahelyéről, és több videót osztott meg a valódi helyzetről. Utolsó videójában arról mesélt, hogy civil autóban, valószínűleg a kormány emberei követeik. Hazaérvén egy újabb videóba kezdett, de az élő stream közben dörömböltek a lakása ajtaján, a civil ruhás emberek pedig letartóztatták és elvitték. Szerda óta semmit sem tudni a sorsáról. 
  • Egy 21 éves kínai egyetemista a Guardiannak mesélt a betegségről és a gyógyulásról. A vuhani fertőzött először nem észlelt magán súlyos tüneteket, közösségbe is járt, mert akkor még nem volt szó a koronavírusról, aztán 39 fokos lázzal kezelték, és nem csak ő, de a családtagjai is elkapták a vírust, azóta viszont mindannyian felépültek. 
  • Az olaszországi Cremonában megteltek a kórházak, ahol elfogyott a fertőtlenítő, a helyi gyógyszerészek keverik ki kézzel, a WHO ajánlása alapján. 
  • A koronavírus elérte Ausztriában Stájerországot, az Amerikai Egyesült Államokban pedig az első halálos áldozatát szedte. Pedig Donald Trump napközben még azt hangoztatta, hogy a vírus csak a demokraták kitalációja, amivel megpróbálják elmozdítani őt a hatalomból, később bejelentette, hogy nem utazhat be az Amerikai Egyesült Államokba az, aki 14 nappal előtte Iránban járt, és belépési korlátozáson gondolkozik a déli határnál is. 
  • Kollégáink hazatértek Olaszországból, önkéntes otthoni karanténba vonultak, de egyikük azért megpróbált elmenni egy vizsgálatra a Szent László kórházba. Innen kiderül, hogy elvégeztek-e rajta bármilyen tesztet.  Az óceánjáró harmadik utasa viszont egészségesen hagyhatta el a karantént. 
  • Vietnámban úgy tűnik az összes beteg meggyógyult, a 16 fertőzött között volt egy  73 éves férfi, aki a leginkább veszélyeztetett korcsoportba tartozik; őt is egészségesen engedték haza, ahogyan azt a 3 hónapos csecsemőt is, aki az eddig ismert legfiatalabb fertőzött. Jelenleg egyetlen fertőzöttről sem tudnak az országban, de egy 10 ezer fős települést Son Loi-t karantén alá vontak. 
  • Dél-Koreában egy nő másodszor is elkapta a koronavírust. Az országban egyébként már több az új koronavírusos beteg, mint Kínában. 
  • Kínában jól látszik, hogy mennyire drasztikusan csökkent a légszennyezettség amiatt, hogy leálltak az ipari létesítmények, és kevesebb az autó az utakon. 

(Borítókép: Arcmaszkos emberek Párizsban 2020. február 19-én. Mehdi Taamallah/NurPhoto/Getty Images)