A szem főbejárat a vírusoknak – ez az egyik fő tézise a tanulmánynak.
Kínai kutatók a közelmúltban kimutatták: a koronavírust kevésbé gyakran kapják el a szemüvegesek – adta közre a tanulmányt a JAMA Ophtamology.
A szerzők már 2019-ben, a járvány kirobbanásakor megfigyelték, hogy rendkívül kevés a szemüvegesek aránya a betegek között.
A testünket bőr borítja, ami megelőzi a baktériumok, vírusok behatolását. A tüdőnket és belső szerveinket egy jóval vékonyabb, de azért még hatásos membrán védi. Az emberi szem is ide tartozik. A vékonyabb membránnak az a szerepe, hogy a baktériumokat távol tartsa, de az oxigént beengedje a szervezetbe.
Sokan azt gondolják, hogy a vírusok a belélegzett levegőn át jutnak a szervezetbe, valójában a legfontosabb támadási pont a kéz. Ezért állítja a tanulmány, hogy ha szemüveget viselünk, kétszeresen is védjük a szemünket, nem csupán a más emberek lélegzetéből származó vírustól, de attól is, hogy önkéntelenül megérintsük a szemünket.
A kritikusok azt állítják: hogy a két jelenség együtt jár, még nem bizonyítja az ok-okozati összefüggést. Szükség van további vizsgálatokra is, amelyek megerősítik vagy megcáfolják az elméletet.
Egyelőre azonban a szakértők arra intenek, hogy óvatosan kezeljük az információt, hiszen egy sor életformabeli különbség jellemezheti a szemüvegeseket, ami befolyásolja az eredményt.